Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Το «θύμα του ΕΝΦΙΑ»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η απότομη πτώση οικονομικού/βιοτικού επιπέδου, είναι τουλάχιστον ύποπτη. Μου έρχεται πάντα στο μυαλό η γραφική περίπτωση ενός επιχειρηματία, που στο γραφείο του, καθώς ο κολοσσός του καταρρέει, τινάζει τα μυαλά του στον αέρα, έστω και αν μετά από την κατάρευση, αυτός θα είναι πιο πλούσιος από ότι είμαι εγώ τώρα που περνάω μια καλή φάση. Όχι το απόλυτο επίπεδο φτώχειας/πλούτου.

Θα μου πείς, μα πρέπει να υπάρχει υπόβαθρο από κάτω για να συμβεί αυτό.
Ναι θα πρέπει να υπάρχει και?
Πρέπει μήπως να το ξύσουμε το υπόβαθρο αυτό σε όλους? Αν κάνουμε trigger τις υποβόσκουσες ασθένειες που κρύβονται σε όλους μας, τότε θα μείνουμε οι μισοί, δεν είναι λογική αυτή.

Βέβαια αυτό δεν αναιρεί την τυμβωρυχία των ΜΜΕ και συγκεκριμένων κομμάτων για το συγκεκριμένο και άλλα περιστατικά.
Αν είναι δυνατόν. Μόνο που δεν τρίβουν τα χέρια τους, για κάτι τέτοιο.
Όμως επειδή η πολιτική είναι για εμένα πλέον η νέα θρησκεία για αρκετούς (έχουν ίδιο φανατισμό, ίδια φίλτρα της πραγματικότητας, γενικά πολλά πολλά κοινά συμπτώματα), αρχίζει και καταντάει λίγο υπερβολικό. Όπως η γιαγιά, που έχει φάει 100 σφαλιάρες στην ζωή της, γλιτώνει στο παρατσάκ την τελευταία σφαλιάρα, και σου λέει... ο θεός είναι μεγάλος. Ε κάπως έτσι και εδώ. Οι μεν και οι δε θα αποδίδουν κάθε φορά τα γεγονότα ανάλογα με το στρατόπεδο που εχουν ταχθεί

Edited by - Deorum on 01/10/2014 13:51:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα Ρίγκο, αν δεν θες να καταλάβεις το απλό, ότι εάν είσαι άνεργος τότε ΝΑΙ έχεις περισσότερες πιθανότητες να οδηγηθείς στην αυτοκτονία ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΑ και ότι ναι: εάν μέσα στη κρίση υπήρχε μια άλλη πολιτική που θα δημιουργούσε λιγότερους ανέργους στην ελλάδα το καιρό της κρίσης απο την συγκεκριμένη πολιτική (που εγώ είμαι πεπεισμένος ότι πολλά μνημονιακά μέτρα ήταν τελείως άστοχα και αποτυχημένα και ενάντια στην ανάπτυξη) τότε θα είχαμε και λιγότερες αυτοκτονίες αξιωματικά ...τοτε δεν μπορω να στο πω αλλιώς.

Όταν κάποιος λέει ότι το μνημόνιο ευθυνεται για ένα ποσοστο αυτοκτονιων στην ελλάδα (μεγαλο/μικρο δεν είναι εκεί το θέμα μου αυτή τη στιγμή) αυτό εννοεί. Οτι μέτρα του μνημονίου ευθύνονται για την αύξηση της ανεργίας κλπ. Εάν πάλι εσύ ΔΕΝ πιστεύεις ότι μνημονιακά μετρα ήταν αποτυχημένα/άστοχα κλπ και ότι τα συγκεκριμένα μέτρα και πολιτική ήταν ότι καλύτερο μπορούσαμε να κάνουμε τότε και φυσικά δεν πιστεύεις ότι ευθύνεται και για τις όποιες αυτοκτονίες του αποδίδονται... Έτσι απλό. Και είναι ακόμα πιο απλό να πεις "Συμφωνώ με τη πολιτική αυτή και ότι έγινε και ήταν η καλύτερη δυνατη"

Edited by - sam on 01/10/2014 13:55:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum, έχει βρεθεί ότι η ευτυχία/δυστυχία δεν εξαρτώνται τόσο από την κατάσταση που είσαι αλλά από τη μεταβολή της κατάστασης. Ωστόςο, ένας σχετικά "ψυχικά υγιής" άνθρωπος (με πολλά εισαγωγικά παντού, αν θέλετε) δεν αυτοκτονεί όταν η κατάσταση χειροτερεύει. Αλλιώς, κατά καιρούς, θα είχαν αυτοκτονήσει όλοι οι άνθρωποι στον πλανήτη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μνημόνιο δεν έφερε την χρεοκοπία, η χρεοκοπία έφερε το μνημόνιο.
Τώρα να συζητήσουμε ότι δεν ήταν η βελτιστη λύση, αλλά ήταν μια λύση.
Ότι με μνημόνιο/με δραχμή/εκτός ΕΕ/εντός ΕΕ, θα τρώγαμε ένα τεράστιο οικονομικό ΣΟΚ, (έστω και αν χάριν της κουβέντας δεχτώ ότι οι άλλες λύσεις στο μέλλον θα ήταν καλύτερες) πάλι το ίδιο δεν θα προκαλούσε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  13:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα συμφωνούμε ότι όλα έγιναν σωστα (απο τη στιγμή που ήμασταν στο γκρεμό και μετά)?

Ή αφήνουμε και ένα περιθώριο να μπορούσαν να έχουν γίνει αλλιώς καλύτερα?

Είναι απλή η ερώτηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόνος σου το είπες η μεταβολή της κατάστασης, τώρα πως πας από το μερικό στο όλο, μόνο εσύ ξέρεις.
Σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μετράει και παίζει ρόλο. Σε πόσες είναι αυτές?
Δεν ξέρω. Σε 10 περιπτώσεις στο έτος σου λέω, ένα +2%. Τι σημασία έχει.
Και το κράνος δεν σώζει τους πάντες, ένα +20% σώζει.
Επίσης πολλοί πχ, λόγω της κρίσης τσιγκουνεύτηκαν να πάνε για σέρβις το αμάξι τους, να αλλάξουν λάστιχα, με αποτέλεσμα να είχαν αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Αλλά αν μπούμε σε αυτές τις λογικές φέξε μου και γλίστρισα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio


Στην ψυχιατρική δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εργαστηριακή εξέταση που να δείχνει έστω το παραμικρό. Πως λοιπον οικιοποιούντε την ορολογία;

Είναι γιατί δεν ήξεραν πως αλλιώς να ονομάσουν μια συμπεριφορά που είναι εκτός του μέσου όρου.

Στο διαγνωστικό στατιστικό εγχειρίδιο (ενα βιβλίο που χρησιμοποιουν οι ψυχιατροι-ψυχολόγοι για να συσχετήσουν συμπτώματα με ονομασμένες διαταραχες) , έχουν αλλάξει πολλές φορές τα δεδομένα που στοιχιοθετούν μια κατάσταση ως διαταραχή.

Στην συμβατική ιατρική αυτό δεν μπορεί να γίνει. Οταν έχεις ας πουμε ηπατίτιδα είναι για συγκεκριμένους λόγους που αναλύονται εργαστηριακά.

Στην κατάθλιψη και λοιπες καταστάσεις της ανθρώπινης συμπεριφοράς, τό μόνο που έχουν καταφέρει να δουν εργαστηριακά (και αυτο μόνο μέσω των νευρωεπιστημών ) είναι η συσχέτηση των νευροδιαβιβάσεων με την συμπεριφορά, όπως και της επιδρασης των ορμονών. Αυτό όμως δεν λέει απολύτως τίποτα, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ σύμπτωμα που να διακιολογεί την χρήση μιας συμβατικής έννοιας από την Ιατρική.




Δεν ξέρω αν μπορείς να ορίσεις την κατάθλιψη ως απλά μια συμπεριφορά εκτός του μέσου όρου. Βασικά, ούτε καν ως συμπεριφορά. Συμπεριφορά είναι αυτό που κάνεις, ο τρόπος που φαίρεσαι. Η κατάθλιψη μπορεί να ορίσει την συμπεριφορά σου, αλλά δεν είναι η ίδια συμπεριφορά.

Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που γράφεις, θεωρείς ότι μπορεί κάποιος που ένας ειδικός να διαγνώσει ως "πάσχων από κατάθλιψη" να είναι στην ουσία "φυσιολογικός", με την έννοια ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ο εν λόγω πάσχων απλά είναι έτσι που σε εμάς τους φυσιολογικούς φαίνεται διαφορετικός;

Αν έχω καταλάβει καλά και αν όντως αυτό εννοείς, δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο! Ο ίδιος ο πάσχων από κατάθλιψη υποφέρει από την κατάστασή του. Και ενώ με μια συμβατική "ασθένεια" όπως πχ μια γρίππη, μπορεί να είσαι κρεβατωμένος και να μην μπορείς να σηκωθείς από την σωματική εξάντληση, στην κατάθλιψη μπορεί να είσαι καταρρακωμένος και συντετριμμένος τόσο ψυχικά, όσο και σωματικά, να βρίσκεσαι σε ένα διαρκές βασανιστήριο, βυθισμένος στην μαυρίλα και την απόγνωση, να θες να βοηθηθείς και να μην ξέρεις πως! Αυτή δεν την λες στάση, δεν είναι επιλογή σου, κάθε άλλο, θες να ξεφύγεις απεγνωσμένα αλλά είσαι παγιδευμένος. Αν ο όρος ασθένεια είναι αδόκιμος, τότε δεν ξέρω τι είναι...

Στην τελική, το να το πεις ασθένεια ή κάτι άλλο, λίγη σημασία έχει κατά την γνώμη μου. Το ουσιώδες είναι ότι είναι μια ανεπιθύμητη κατάσταση από όπου πρώτα-πρώτα ο πάσχων θέλει να ξεφύγει...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Μα αν δεν θες να καταλάβεις το απλό, ότι εάν είσαι άνεργος τότε ΝΑΙ έχεις περισσότερες πιθανότητες να οδηγηθείς στην αυτοκτονία ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΑ και ότι ναι: εάν μέσα στη κρίση υπήρχε μια άλλη πολιτική που θα δημιουργούσε λιγότερους ανέργους στην ελλάδα το καιρό της κρίσης απο την συγκεκριμένη πολιτική (που εγώ είμαι πεπεισμένος ότι πολλά μνημονιακά μέτρα ήταν τελείως άστοχα και αποτυχημένα και ενάντια στην ανάπτυξη) τότε θα είχαμε και λιγότερες αυτοκτονίες αξιωματικά ...τοτε δεν μπορω να στο πω αλλιώς.

Όταν κάποιος λέει ότι το μνημόνιο ευθυνεται για ένα ποσοστο αυτοκτονιων στην ελλάδα (μεγαλο/μικρο δεν είναι εκεί το θέμα μου αυτή τη στιγμή) αυτό εννοεί. Οτι μέτρα του μνημονίου ευθύνονται για την αύξηση της ανεργίας κλπ. Εάν πάλι εσύ ΔΕΝ πιστεύεις ότι μνημονιακά μετρα ήταν αποτυχημένα/άστοχα κλπ και ότι τα συγκεκριμένα μέτρα και πολιτική ήταν ότι καλύτερο μπορούσαμε να κάνουμε τότε και φυσικά δεν πιστεύεις ότι ευθύνεται και για τις όποιες αυτοκτονίες του αποδίδονται... Έτσι απλό. Και είναι ακόμα πιο απλό να πεις "Συμφωνώ με τη πολιτική αυτή και ότι έγινε και ήταν η καλύτερη δυνατη"



1. Ξανά: Correlation does not imply causation. H αυτοκτονία είναι πολυπαραγοντική. Η συσχέτιση που λες "εάν είσαι άνεργος τότε ΝΑΙ έχεις περισσότερες πιθανότητες να οδηγηθείς στην αυτοκτονία " ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ (έχουμε στοιχεία για το πόσοι άνεργοι αυτοκτονούν και αν η άνοδος αυτού του ποσοστού είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη από την άνοδο της ανεργίας; ) δεν σημαίνει σχέση αιτίου και αιτιατού.

2. (συνεπαγωγή της συνεπαγωγής, ω συνεπαγωγή!) Προφανώς και συμφωνώ με τη πολιτική αυτή, με το μνημόνιο, ό,τι έγινε ήταν/είναι το καλύτερο που θα μπορύσαμε, τελικά, να έχουμε. Φυσικά και αυξήθηκε η ανεργία και μειώθηκε η ανάπτυξη, το μηνμόνιο είχε πολλά λάθη και πολλά σωστά και σε κάθε άλλη περίπτωση τα πράγματα θα ήταν απόλυτα χειρότερα για όλους μας.

(3. Γιατί φαίνεται να έχεις μια εμμονή να πείσεις για το "ορθόν" των απόψεών σου; )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί εγώ βλέπω ότι (μπορεί και σκόπιμα αλλα αυτό είναι μια άλλη ιστορία) συγκεκριμένα μέτρα που πάρθηκαν είχαν ακριβώς στο αντιθετο ποτέλεσμα απο αυτό που θεωρητικά "προσδοκούσαν" ...

Και αυτό δεν ήθελε και πολυ επιστημονικο "μυαλό" για να το προβλέψεις.... Και μάλιστα σε όλα απο αυτά ΕΠΕΜΕΝΑΝ

Δεν μπορείς σε καιρό κρίσης να χτυπάς την όποια ανάπτυξη... Δεν μπορείς να βάζεις τα τέλη κυκλοφορίας στο θεό και όλοι να σου καταθέτουν πινακίδες και τελικά να παίρνεις τα μισά απο αυτά που περιμενες και πολύ λιγότερα ενώ εάν έκανες "εκπτώσεις" θα δουλευε ενας ολοκληρος τομέας τελειώς διαφορετικά "τέλη/καύσιμα/συνεργεία/εργαζόμενοι κλπ)

Δεν μπορείς σε καιρό κρίσης να φτάνεις την φορολογία των αυτοαπασχολούμενων απο το 1 στο 10 μεσα σε μαι βραδια και τελικά να σου καταθετουν οι μισοι τα μπλοκακια τους και να σου δουλευουν και περισσότερο μαυρα έτσι

Δεν μπορει να απορίπτεις τις δόσεις στην εξόφληση των χρεών όταν ο άλλος δεν έχει και έτσι να μην παιρνεις τελικά τίποτα!

Δεν μπορεί το ένα και το άλλο....

Αυτά ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ. Νομίζω ότι συμφωνούν οι περισσότεροι οικονομολόγοι τουλάχιστον στα βασικά...

Οπότε γιατί εγιναν έτσι όσα έγιναν?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Μόνος σου το είπες η μεταβολή της κατάστασης, τώρα πως πας από το μερικό στο όλο, μόνο εσύ ξέρεις.
Σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μετράει και παίζει ρόλο. Σε πόσες είναι αυτές?
Δεν ξέρω. Σε 10 περιπτώσεις στο έτος σου λέω, ένα +2%. Τι σημασία έχει.
Και το κράνος δεν σώζει τους πάντες, ένα +20% σώζει.
Επίσης πολλοί πχ, λόγω της κρίσης τσιγκουνεύτηκαν να πάνε για σέρβις το αμάξι τους, να αλλάξουν λάστιχα, με αποτέλεσμα να είχαν αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Αλλά αν μπούμε σε αυτές τις λογικές φέξε μου και γλίστρισα.





ε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Άρα συμφωνούμε ότι όλα έγιναν σωστα (απο τη στιγμή που ήμασταν στο γκρεμό και μετά)?

Ή αφήνουμε και ένα περιθώριο να μπορούσαν να έχουν γίνει αλλιώς καλύτερα?

Είναι απλή η ερώτηση.



Ναι φυσικά και μπορούσαν να γίνουν καλύτερα. Η διαφωνία μας είναι προς ποια κατεύθυνση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian.

(3. Γιατί φαίνεται να έχεις μια εμμονή να πείσεις για το "ορθόν" των απόψεών σου; )



Ριγκο ειδικά εσένα ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ να σε πείσω για τίποτα! Ξέρω ποιος είσαι ακριβώς και τι πρεσβεύεις (και πως αντιμετωπίζεις την αντίθετη άποψη). Υπερτιμάς λίγο τον εαυτό σου λοιπόν κάθε φορά που θεωρείς ότι ασχολούμαι ειδικά και αποκλειστικά μαζί σου.

Υπαρχουν ΤΡΙΤΟΙ που μας διαβάζουν και (συγγνωμη που θα στο πω έτσι ξεκάθαρα) περισσότερο με αυτούς ΣΥΖΗΤΑΩ (ακόμα και όταν δεν μιλάνε οι ίδιοι άμεσα). Και δεν θέλω να τους πείσω. Να δουν ωστοσο την οπτική μου: NAI το ΘΕΛΩ. Όπως έχω δει και εγώ τη δική σου πχ. Και ας αποφασίσει ο καθένας τι του ταιριάζει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Γιατί εγώ βλέπω ότι (μπορεί και σκόπιμα αλλα αυτό είναι μια άλλη ιστορία) συγκεκριμένα μέτρα που πάρθηκαν είχαν ακριβώς στο αντιθετο ποτέλεσμα απο αυτό που θεωρητικά "προσδοκούσαν" ...

Και αυτό δεν ήθελε και πολυ επιστημονικο "μυαλό" για να το προβλέψεις.... Και μάλιστα σε όλα απο αυτά ΕΠΕΜΕΝΑΝ

Δεν μπορείς σε καιρό κρίσης να χτυπάς την όποια ανάπτυξη... Δεν μπορείς να βάζεις τα τέλη κυκλοφορίας στο θεό και όλοι να σου καταθέτουν πινακίδες και τελικά να παίρνεις τα μισά απο αυτά που περιμενες και πολύ λιγότερα ενώ εάν έκανες "εκπτώσεις" θα δουλευε ενας ολοκληρος τομέας τελειώς διαφορετικά "τέλη/καύσιμα/συνεργεία/εργαζόμενοι κλπ)

Δεν μπορείς σε καιρό κρίσης να φτάνεις την φορολογία των αυτοαπασχολούμενων απο το 1 στο 10 μεσα σε μαι βραδια και τελικά να σου καταθετουν οι μισοι τα μπλοκακια τους και να σου δουλευουν και περισσότερο μαυρα έτσι

Δεν μπορει να απορίπτεις τις δόσεις στην εξόφληση των χρεών όταν ο άλλος δεν έχει και έτσι να μην παιρνεις τελικά τίποτα!

Δεν μπορεί το ένα και το άλλο....

Αυτά ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ. Νομίζω ότι συμφωνούν οι περισσότεροι οικονομολόγοι τουλάχιστον στα βασικά...

Οπότε γιατί εγιναν έτσι όσα έγιναν?



Λάθη, απλά λάθη.

Όταν είχαν υπολογίσει ότι για κάθε 1% μείωσης του ελλείματος θα έχεις 0.5% μείωσης του ΑΕΠ και η πραγματικότητα έδειξε ότι έχεις 2% μείωση του ΑΕΠ, έπεσες 4 φορές (ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ: ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ) έξω.

Ωστόσο, τα πράγματα είναι πιο απλά: Ας μην φτάναμε εκεί, να μπλέξουμε με μλκες δανειστές. Τα έχουμε ξαναπεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Rigelian.

(3. Γιατί φαίνεται να έχεις μια εμμονή να πείσεις για το "ορθόν" των απόψεών σου; )



Ριγκο ειδικά εσένα ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ να σε πείσω για τίποτα! Ξέρω ποιος είσαι ακριβώς και τι πρεσβεύεις (και πως αντιμετωπίζεις την αντίθετη άποψη). Υπερτιμάς λίγο τον εαυτό σου λοιπόν κάθε φορά που θεωρείς ότι ασχολούμαι ειδικά και αποκλειστικά μαζί σου.

Υπαρχουν ΤΡΙΤΟΙ που μας διαβάζουν και (συγγνωμη που θα στο πω έτσι ξεκάθαρα) περισσότερο με αυτούς ΣΥΖΗΤΑΩ (ακόμα και όταν δεν μιλάνε οι ίδιοι άμεσα). Και δεν θέλω να τους πείσω. Να δουν ωστοσο την οπτική μου: NAI το ΘΕΛΩ. Όπως έχω δει και εγώ τη δική σου πχ. Και ας αποφασίσει ο καθένας τι του ταιριάζει...



Ε, αφού ασχολείσαι, όταν απευθύνεσαι σε μένα!

Ενδεικτικά, σήμερα, εδώ:
Μα Ρίγκο, αν δεν θες να καταλάβεις το απλό,...
Ως "δημοσιογραφία του αισχίστου είδους" εννοείς της Ταχιάου?...
Δεν λέει τίποτα αυτή η λίστα εκτός εάν έχεις παρωπίδες. ...
Πίστευα ότι αυτα τα ξέρεις και δεν περιμένεις εμένα να στα πω γιατί είναι το Α πριν πας στο Β. ...
Rigo (και όποιος άλλος θέλει) διαβάσε αυτό εαν δεν καταλαβαίνεις τι λέμε. ...
Ριγκο ειδικά εσένα ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ να σε πείσω για τίποτα! ...


Επίσης, όπως φαίνεται από το φόρουμ, εγώ πάντα σέβομαι την αντίθετη άποψη και κοιτάζω να μαθαίνω από αυτήν, αν υπάρχει κάτι να μάθεις.

Τέλος, δεν έγραψα να με πείσεις, αλλά να πείσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η κουβέντα σου ειναι θεωρητικη και ΑΧΡΗΣΤΗ αυτή τη στιγμή!!! ...Δεν μιλάμε τώρα γιατί φτάσαμε εκει και εσύ ΜΟΝΟ για αυτό θες να μιλάς στα περισσότερα θέματα.

Το σπίτι έπιασε φωτιά και αντί να ψάξεις να βρεις ΤΩΡΑ ένα κουβα νερο να βοηθήσεις θες να κανεις κουβεντα για το φαινόμενο της καύσης...

Εεεεε ...αλοίμονο. Και όσο για τα "λάθη". ....ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000