Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 χαμηλη φεριτινη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mina007
Forum-Runner

Greece
83 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/10/2014 :  23:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σε ολους, γραφω εκ μερους μια φιλης μου η οποια τρεχει πολλα χρονια, σχεδον 5φορες την εβδομαδα η κ πιο συχνα,απο 1ωρα την καθε φορα (περιπου 10χλμ) πριν εβδομαδες εκανε εξετασεις κ ειχε φεριτινη 3!ηθελενα ρωτησει αν αυτο επηρεαζεται απο το τρεξιμο γιατι εχει φρικαρει με διαφορα που εχει βρει στα sites, αν ειχε κανεις κατ αντιστοιχο κ αν ξερει κανεις καποιο γιατρο καλο να παει.ειναι αδυνατη κοπελα κ δεν αισθανεται ζαλαδες η κατι αντιστοιχο.
ευχαριστω κ καλα χιλιομετρα σε ολους

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  07:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κρίνοντας από τη περίπτωση της συζύγου ας κάνει και έναν έλεγχο του θυρεοειδή σε κάποιον ενδοκρινολόγο.
Για τη φεριτίνη μπορεί να πάει σε οποιονδήποτε παθολόγο παθολόγο να της γράψει σκεύασμα σιδήρου και να δώσει τη κατάλληλη δοσολογία.
Συζήτηση έχει ξαναγίνει για τη φεριτίνη (10 σελίδες).http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=7164&whichpage=1



same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  16:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν έχω ιατρικές γνωσεις, ούτε και θα μπορούσα να πω πόσο θα πρέπει να ανησυχήσει και τι να κάνει που έχει χαμηλή (ομολογουμένως) φεριτίνη.
Όμως, θέλω να πω - και να το φωνάξω δυνατά - ΟΧΙ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙΑΣΗΣ ΜΕΣΩ INTERNET, MΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΛΑΒΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  18:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes


Όμως, θέλω να πω - και να το φωνάξω δυνατά - ΟΧΙ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙΑΣΗΣ ΜΕΣΩ INTERNET, MΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΛΑΒΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.



Δε χρειαζεται να φωναζεις δυνατα. Θα μπορουσες απλα ν απαντησεις στην ερωτηση που εκανε η κοπελα:

quote:
Originally posted by Hermes

αν ξερει κανεις καποιο γιατρο καλο να παει


Επειδη εγω ως ομοιαπαθουσα γνωριζω πολυ καλα το θεμα κι εω ασχοληθει παρα πολυ, θα γραψω μονο αυτα που εχω διαβασει. H φερριτινη σε μας τις γυναικες μπορει να επηρεαστει και απο το τρεξιμο αλλα μπορει να ειναι χαμηλη χωρις καν αθληση. Για να μην αισθανεται κανενα συμπτωμα αναιμιας το πιθανοτερο να ειχε καιρο τωρα χαμηλη τιμη, λογικα και οι αλλες της τιμες θα ειναι χαμηλες (αιμτοκριτης, αιμοσφαιρινη, σιδηρος) και ο οργανισμος της εχει μαθει να λειτουργει με χαμηλες τιμες. Ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανε εξετασεις και τι τιμες ειχε τοτε? Επισης η διατροφη της πώς ειναι? Οι κυκλοι της?

Να μαζεψει προηγουμενες εξετασεις και ν απευθυνθει σε εναν παθολογο, δε χρειαζεται να ψαξει τον καλυτερο, η χαμηλη φεριτινη ειναι συνηθες προβλημα. Το πιθανοτερο επειδη ειναι τοσο χαμηλη, δεν αρκει να βελτιωσει τη διατροφη της και θα χρειαστει συμπληρωματα που θα της συστησει ο γιατρος της.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  20:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δε φωνάζω για να με φοβηθεί κανείς, αλλά θέλω να πω πως επειδή δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις, διαβάζοντας άρθρα [και πολλές φορές αμφιβόλου εγκυροτητας] στο διαδίκτυο οδηγούμαστε σε άκυρα συμπεράσματα. Η τρομάρα μας όμως είναι αληθινή και απτή.
Για αυτό το γράφω, αν ήξερα την κοπέλα με το ζητημα αυτό θα τη συμβουλευα να μη διαβάζει ό'τι να'ναι ακριβώς επειδή φρικάρει (έτσι γράφει άλλωστε η mina007).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mina007
Forum-Runner

Greece
83 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  22:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
hermes εχεις απολυτο δικιο, κ εγω σε γιατρο της ειπα να παει κ να μην τρελενεται, αλλα για καποιο λογο δεν θελει να παρει σιδηρο.
elda και εγω παιρνω σιδηρο καθε μηνα( στανταρ μερες) κ οταν της το ανεφερα τρελαθηκε κ για αυτο ηθελε αν υπαρχει καποιος πιο ειδικος γιατρος για δευτερη γνωμη. απλα νομιζει οτι οσιδηρος θα την χαλασει.απο διατροφη προσεχει αρκετα αλλα δεν τρωει πολυ κρεας(δεν ξερω αν ειναι καλο η οχι)κ ουτε πολλα ζυμαρικα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  08:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν η φίλη σου συνεχίσει έτσι ας ετοιμαστεί για σοβαρά προβλήματα υγείας.Πάει σίγουρα για αναιμία.
Δυστυχώς οι καλύτερες πηγές σιδήρου είναι κρέας,σπλήνα,συκώτι και τα χάπια σιδήρου.


same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2014 :  23:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σου πω σε μια περίληψη την δικιά μου ιστορία. Δεν είμαι γιατρός ούτε κάνω διάγνωση μέσω του internet αλλά ίσως η ιστορία μου βοηθήσει την φίλη σου και άλλους που θα το διαβάσουν.
Πριν 4 χρόνια κάνω εξετάσεις αίματος μετά από προτροπή της μικροβιολόγου και η φερετίνη μου ήταν άδεια στο 13.
Περιττό να σου πω ότι γυμναζόμουν εντατικά με μπάσκετ αλλά και τρέξιμο. Βέβαια κουραζόμουν αρκετά αλλά δεν έδινα σημασία. Κρέας έτρωγα άπειρο.
Πάω σε αιματολόγο και μου δίνει συμπλήρωμα σιδήρου. Μετά από 3 μήνες εξετάσεις ξανά και η φερετίνη ξανά άδεια στο 12 αυτή τη φορά. Μου συστήνει γαστρεντερολόγο
και μου λέει ότι από κάπου χάνω αίμα. Γυναίκα δεν ήμουν οπότε μου λέει ή στομάχι ή έντερο. Μπορείς να καταλάβεις πιστεύω τι εννοούσε. Τότε μάλιστα κάπου θυμάμαι
μια συζήτηση που είχα με το γιατρό και τον ρωτούσα αν τυχόν παίζει αιμόλυση από το χτύπημα των ποδιών στο έδαφος και μου λέει πολύ δύσκολο. Τέλος πάντων
επισκέπτομαι γαστρεντερολόγο. Κάνω γαστροσκόπηση και τα αποτελέσματα ήταν ότι οι λάχνες στο στομάχι εκεί που γίνεται η απορρόφηση των θρεπτικώ συστατικών
των τροφών καλή ώρα σίδηρος ήταν ισοπεδωμένες. Γίνεται βιοψία που επιβεβαίωσε τον γιατρό (ευτυχώς ο γαστρεντερολόγος ήταν καλός και γνώστης) και αργότερα έκανα
εξετάσεις για τα αντισώματα της κοιλιοκάκης (δυσανεξία στη γλουτένη) όπου βρέθηκαν θετικά. Και διαγνώσθηκα με κοιλιοκάκη επιβεβαιώνοντας την αρχική εκτίμηση του
γαστρεντερολόγου. Thank god απέφυγα την κωλονοσκόπηση!! :) Τι έμελλε για μένα; Αυστηρή δίαιτα εφ'όρου ζωής χωρίς γλουτένη. Μέσα σε 6 μήνες το στομάχι έστρωσε.
Άρχισε να ξαναγίνεται η απορρόφηση του σιδήρου κανονικά και η φερετίνη επανήλθε σε κανονικά επίπεδα.
Ελπίζω βέβαια να είναι κάτι άλλο :)

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000