Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος 2014-Καιρός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 21

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  12:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επειδή έχουμε κάπως αποκτήσει αρκετή εμπειρία περί προγνώσεων
...χωρίς πλάκα ο ποσειδών προσλαμβάνει μετεωρολόγους
http://www.poseidon.hcmr.gr/index_gr.php

οσοι πιστοί σπεύσατε

Edited by - afentis on 07/11/2014 13:35:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  12:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Η υγρασία όταν είναι από 20βαθμούς και κάτω δεν επηρεάζει αρνητικά.
Ο Νοτιάς οκ, αλλά ως 2 μποφόρ, είναι υπο έλεγχο.
Καλύτερα ένα απαλό αεράκι, συνεφιά/δροσιά + καμιά ελαφριά ψιχάλα, παρά 3-4 ώρες με ήλιο.





Πέρυσι στον ΚΜΑ, ο μέση απόσταση του αγώνα βγήκε με θερμοκρασία σαφώς κάτω από 20 βαθμούς, αλλά με απίστευτη υγρασία...

Ήδη πριν τον τύμβο είχα λουστεί στον ιδρώτα λες και έτρεχα μέσα στο κατακαλόκαιρο...στο Πικέρμι άρχισαν τα πρώτα συμπτώματα αφυδάτωσης ενώ στο Στάδιο έφτασε η σκιά του εαυτού μου! Και ξέρω πλέον να ξεχωρίζω πολύ καλά τα συμπτώματα της αφυδάτωσης, σε σχέση με αυτά του ενεργειακού αδειάσματος! Η υγρασία απλά με σκοτώνει και έχω αφυδατωθεί σε αρκετούς αγώνες!

Και για να προλάβω την Alexandra που έχει την απορία: "μα γιατί δεν πίνετε νερό για να μην αφυδατωθείτε;" η απάντηση για την περίπτωσή μου είναι απλή:

Στο ρυθμό Μαραθωνίου έχω μετρήσει έως και τρεις (3) φορές μεγαλύτερες απώλειες υγρών, από αυτές που μπορεί να απορροφήσει το πεπτικό μου (3 λίτρα απώλεια/ώρα, αντί 1 λίτρο πρόσληψης/ώρα, όταν φοράω κοντομάνικο)!!! Και δεν είναι θέμα εκπαίδευσης (ή προπόνησης) αλλά είναι τα καταραμένα γονίδια!

...το ότι τρέχω topless πλέον δεν είναι τυχαίο έτσι;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  12:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βγήκε και της ΕΜΥ, μετατόπισε την σημερινή καταιγίδα προς το βράδυ, αλλά για την Κυριακή τα πράγματα είναι πάνω κάτω τα ίδια. Φαίνεται ότι απλά ίσως έχουμε ψιλόβροχο σε κάποια σημεία. Μια χαρά μου φαίνεται.

http://www.hnms.gr/hnms/greek/forecast/marathon_weatherForecast_html?type=text#

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  12:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Το τοπικ αυτο ανοιχτηκε γι αυτους που ο καιρος τους ενδιαφερει και τους επηρεαζει, εστω και ψυχολογικα, ακομα κι αν δεν προκειται να κυνηγησουν κανεν σουπερ ντουπερ χρονο. Υπαρχουν πολλοι δρομεις που τρεχουν πιο ευχαριστα με συγκεκριμενο καιρο και αλλοι επηρεαζονται πολυ απο βροχες κλπ. Δικαιωμα του καθενος να νιωθει ο,τι νιωθει εφοσον δεν ενοχλει τον αλλον. Το να μπαινει καποιος σε ενα τετοιο τοπικ και να λεει οτι ο δρομεας δεν πρεπει να κοιταει τον καιρο, προσωπικα δεν τοκαταλαβαινω. Αν δε θες εσυ να κοιτας τον καιρο, μην μπαινεις καν σ αυτο το τοπικ. Ασε να μπαινουν και να σχολιαζουν αυτοι που για τον αλφα η βητα λογο ενδιαφερονται για τον καιρο που θα εχει, γι αυτον ακριβως το λογο ανοιχτηκε αυτο το τοπικ.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





…πέστα βρε κορίτσι!

Όταν κάποιοι τρέχουν στο όριό τους για να πετύχουν το καλύτερο που μπορούν και το παραμικρό μπορεί να τους επηρεάσει και να τους χαλάσει το πλάνο. Για αυτούς που τρέχουν πιο χαλαρά χωρίς να πιέζονται καθόλου και παπάδες να ρίχνει (μαζί με τα αναλόγια), θα είναι σε θέση ακόμα και φωτογραφίες να βγάζουν! Το πρόβλημα ξεκινάει όταν οι «μεν» δεν μπορούν να κατανοήσουν τους «δε»!

…πάντως ο καιρός θα είναι ιδανικός για…καφέ (κάτω από την τέντα να ατενίζεις τη θάλασσα)…και μάλλον όχι για τρέξιμο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  13:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Απλά πρέπει να καταλαβετε (εκεί διαφωνώ) πως το default, δεν είναι 15 βαθμοί, βαριά συννεφιά, και άπνοια και χωρίς καμία ανηφόρα.
Είμαστε στην Ελλάδα. To default, είναι 18-20βαθμοί, με διαστήματα ήλιου-σύννεφων (άρα ήλιο μιας και μιλάμε για 11-12 το μεσημέρι) και ο αέρας είναι καθαρά θέμα τύχη, άρα 1-2-3 μποφόρ, δεν λογίζονται ως ατυχία.
Επίσης επειδή τρέχουμε αγώνες δρόμου, και όχι στίβου, το default έχει πάντα και υψομετρικές διαφορές (δεν μιλάω για την κλασσική, μιλάω γενικότερα).

Δεν μπορεί να θεωρεί κάποιος κακές τις συνθήκες, επειδή δεν ήταν όλα στο very easy difficulty. Από το normal ξεκινάμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  13:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papili

καιρός για ρεκόρ!!!



Συμφωνώ και εγώ!
Τελευταία ευκαιρία φέτος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyroskol
Newbie Forum Runner

Greece


7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  14:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά καλησπέρα! Κάποιο tip ή ιδέα για ρουχισμό/εξοπλισμό που πιθανώς να είναι χρήσιμος σε περίπτωση βροχής έχει κανείς έμπειρος σε συνθήκες βροχής;
Ευχαριστώ.
Μία και σήμεραααααα...

spyroskol
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  14:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φανελάκι/κοντομάνικο, σορτς, καπέλο.
Οτιδήποτε περισσότερο είναι υπερβολή.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  14:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσο λιγότερα τόσο καλύτερα θεωρώ σε περίπτωση βροχής.

Πάντως, πέρα από επιδόσεις και χρόνους, ένας καιρός σαν τον περσινό με την υγρασία και το αρρωστημένο εκείνο φως δεν είναι για απόλαυση, ανεξάρτητα δραστηριότητας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  14:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Deorum

Η υγρασία όταν είναι από 20βαθμούς και κάτω δεν επηρεάζει αρνητικά.
Ο Νοτιάς οκ, αλλά ως 2 μποφόρ, είναι υπο έλεγχο.
Καλύτερα ένα απαλό αεράκι, συνεφιά/δροσιά + καμιά ελαφριά ψιχάλα, παρά 3-4 ώρες με ήλιο.





Πέρυσι στον ΚΜΑ, ο μέση απόσταση του αγώνα βγήκε με θερμοκρασία σαφώς κάτω από 20 βαθμούς, αλλά με απίστευτη υγρασία...

Ήδη πριν τον τύμβο είχα λουστεί στον ιδρώτα λες και έτρεχα μέσα στο κατακαλόκαιρο...στο Πικέρμι άρχισαν τα πρώτα συμπτώματα αφυδάτωσης ενώ στο Στάδιο έφτασε η σκιά του εαυτού μου! Και ξέρω πλέον να ξεχωρίζω πολύ καλά τα συμπτώματα της αφυδάτωσης, σε σχέση με αυτά του ενεργειακού αδειάσματος! Η υγρασία απλά με σκοτώνει και έχω αφυδατωθεί σε αρκετούς αγώνες!

Και για να προλάβω την Alexandra που έχει την απορία: "μα γιατί δεν πίνετε νερό για να μην αφυδατωθείτε;" η απάντηση για την περίπτωσή μου είναι απλή:

Στο ρυθμό Μαραθωνίου έχω μετρήσει έως και τρεις (3) φορές μεγαλύτερες απώλειες υγρών, από αυτές που μπορεί να απορροφήσει το πεπτικό μου (3 λίτρα απώλεια/ώρα, αντί 1 λίτρο πρόσληψης/ώρα, όταν φοράω κοντομάνικο)!!! Και δεν είναι θέμα εκπαίδευσης (ή προπόνησης) αλλά είναι τα καταραμένα γονίδια!

...το ότι τρέχω topless πλέον δεν είναι τυχαίο έτσι;

Free your feet...free your senses!



http://fellrnr.com/wiki/Perceived_Temperature_For_Runners_Version_1

Μήπως ήταν ο ήλιος που έκανε την ζημιά? Γενικά όταν βγάζει ήλιο, πέφτει η υγρασία, δεν μπορεί να έχει λιακάδα και 90% υγρασία!, (σκεφτείτε τις πρώτες πρωινές ώρες, σε σχέση με 2-3 ώρες πιο μετά ως τις 12.00 πχ).
Γιατί ναι μεν η θερμοκρασία είναι χαμηλή, αλλά όπως ξέρουν όσοι πχ έχουν κάνει ορειβασία-πεζοπορία κτλ, μπορεί και με 5-6 βαθμούς, αλλά με ντάλα ήλιο να τα βρεις πολύ δύσκολα. Το έχω ζήσει προσωπικά! Εξάλλου δεν τρέξατε ανάμεσα σε πυκνή βλάστηση, που κρατάνε υγρασία, δεν τρέξατε σε λίμνες-βάλτους, ούτε είχε βρέξει τις προηγούμενες ώρες.

Δες με προσοχή το πινακάκι,
τα μετατρέπω σε celsius να καταλαβαινόμαστε καλύτερα.

21 κελσίους με 90% υγρασία, το νιώθουμε σαν 30 κελσίους (+9 βαθμοί).
αλλά
24.5 κελσίους με 90% υγρασία το νιώθουμε σαν 40.5 κελσίους! (+16βαθμοί! και μάλιστα 16βαθμοί, σε ένα σημείο που ξεπερνάει και το threshold του οργανισμού!).

Αντι τους 24.5 να τους νιώθεις σαν 33.5, τουςνιώθεις σαν 40.5!
Αντίθετα (δεν το γράφει, γιατί γίνεται αμελητέο) το 19 βαθμοί, με 90% υγρασία, το νιώθεις... σαν 23βαθμούς περίπου (δλδ +4) κ.ο.κ.



Η επίδραση δεν είναι γραμμική.
Στους 18 βαθμούς πχ, ή επίδραση της υγρασίας είναι πολύ πολύ χαμηλότερη, ενώ υποθέτω, δεν ήταν και τόσο υψηλή, μετά τις 10.00 ας πούμε.

Σκέψεις κάνω.

Edited by - Deorum on 07/11/2014 14:30:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  14:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν είχα ένα πράγμα να ζητήσω θα έλεγα ΣΥΝΝΕΦΙΑ.

Συμφωνώ με echetlo για ντύσιμο.
Σορτς, singlet και καπέλο οπωσδήποτε και για ηλιο και για βροχή.

trexantiri
Στο 3ωρο έχεις εφίδρωση 9λίτρα???

Edited by - Aroulio on 07/11/2014 14:26:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyroskol
Newbie Forum Runner

Greece


7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  14:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thanks

quote:
Originally posted by echetlos

Φανελάκι/κοντομάνικο, σορτς, καπέλο.
Οτιδήποτε περισσότερο είναι υπερβολή.

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andyk
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  14:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spyroskol

Παιδιά καλησπέρα! Κάποιο tip ή ιδέα για ρουχισμό/εξοπλισμό που πιθανώς να είναι χρήσιμος σε περίπτωση βροχής έχει κανείς έμπειρος σε συνθήκες βροχής;
Ευχαριστώ.
Μία και σήμεραααααα...

spyroskol



Μια συμβουλή που βρίσκω χρήσιμη σε περίπτωση βροχής είναι να προσέξεις τουλάχιστον για τα πρώτα χιλιόμετρα να αποφύγεις οποιαδήποτε λακούβα με νερό. Ετσι και βυθιστούν τα πόδια σου σε νερό και γίνουν εντελώς μούσκεμα παπούτσια και κάλτσες αρχίζουν τα προβλήματα. Αν μπορείς να το αποφύγεις έχει καλώς. Αν η βροχή συνεχίζει κάποια στιγμή ούτως ή άλλως θα γίνουν μούσκεμα, αλλά είναι διαφορετικό να τρέχεις από την αρχή έτσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  14:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum
http://fellrnr.com/wiki/Perceived_Temperature_For_Runners_Version_1



Πολύ καλό link, στο δεύτερο version τα έχει και σε Celsius για να μη πήζουμε με Farenheit : http://fellrnr.com/wiki/Perceived_Temperature_For_Runners_Version_2
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2014 :  15:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Πέρυσι στον ΚΜΑ, ο μέση απόσταση του αγώνα βγήκε με θερμοκρασία σαφώς κάτω από 20 βαθμούς, αλλά με απίστευτη υγρασία...

Ήδη πριν τον τύμβο είχα λουστεί στον ιδρώτα λες και έτρεχα μέσα στο κατακαλόκαιρο...στο Πικέρμι άρχισαν τα πρώτα συμπτώματα αφυδάτωσης ενώ στο Στάδιο έφτασε η σκιά του εαυτού μου! Και ξέρω πλέον να ξεχωρίζω πολύ καλά τα συμπτώματα της αφυδάτωσης, σε σχέση με αυτά του ενεργειακού αδειάσματος! Η υγρασία απλά με σκοτώνει και έχω αφυδατωθεί σε αρκετούς αγώνες!

Και για να προλάβω την Alexandra που έχει την απορία: "μα γιατί δεν πίνετε νερό για να μην αφυδατωθείτε;" η απάντηση για την περίπτωσή μου είναι απλή:

Στο ρυθμό Μαραθωνίου έχω μετρήσει έως και τρεις (3) φορές μεγαλύτερες απώλειες υγρών, από αυτές που μπορεί να απορροφήσει το πεπτικό μου (3 λίτρα απώλεια/ώρα, αντί 1 λίτρο πρόσληψης/ώρα, όταν φοράω κοντομάνικο)!!! Και δεν είναι θέμα εκπαίδευσης (ή προπόνησης) αλλά είναι τα καταραμένα γονίδια!

...το ότι τρέχω topless πλέον δεν είναι τυχαίο έτσι;

Trexantiris αυτά τα συμπτώματα τα είχα όταν ελάττωσα το αλάτι στο φαγητό. Αν δοκίμαζες έστω τις τελευταίες μέρες λίγο παραπάνω αλάτι θα βοηθούσε λόγω της κατακράτησης. ακόμα και μέσα στον αγώνα χοντρό αλατάκι.

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 21 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000