Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin 220 vs Garmin 620
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  10:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gligoros

Τελικά δεν κρατήθηκα σήμερα και το αγόρασα (620). Το σετάρισα σπίτι και αύριο θα το δοκιμάσω. Πρώτη εντύπωση πάντως εντελώς απογοητευτική. Θυμίζει ψευτόπραγμα εντελώς πανηγυρτζίδικο σαν κατασκευή, ενώ η οθόνη του συγκριτικά με τo Timex run trainer 2.0 που χρησιμοποιώ τώρα είναι η μέρα με τη νύχτα..!! Κατασκευή και ποιότητα οθόνης λοιπόν:

Timex - Garmin 2-0...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>




Μεγειά το ρολόι! Προσωπικά, δεν γνωρίζω πως είναι σαν κατασκευή το Timex για να έχω μέτρο σύγκρισης, ωστόσο από το 620 δεν έχω κανένα θέμα, ούτε κατασκευαστικά ούτε άλλο! Ίσως σε ξεγελάει το γεγονός ότι είναι πολύ ελαφρύ (και σε σχέση ακόμα με το παλιό 405 που είχα δεν σου γεμίζει το μάτι) και γι'αυτό να σου δίνει την εντύπωση του "φτηνιάρικου" αλλά -πίστεψέ με- δεν είναι καθόλου!
Η οθόνη δεν ξέρω γιατί δεν σου αρέσει, ακόμα και σεταρισμένη με 4 πεδία είναι ευκρινέστατη, ευκολοδιάβαστη και μπορείς να πλοηγείσαι άνετα, εύκολα και χρηστικά ακόμα και όταν τρέχεις.
Το μόνο μικρό θεματάκι που αντιμετώπισα ήταν τις πρώτες μέρες με την wifi σύνδεση, αλλά επιλύθηκε με κάποιο σετάρισμα στο ρούτερ μου.
Ελπίζω να πήρες την έκδοση με τον παλμογράφο. Εγώ το έχω από τον Ιούνιο (2 μηνών ελαφρά μεταχειρισμένο), είμαι υπερευχαριστημένος και το θεωρώ από τις καλύτερες δρομικές μου αγορές!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  13:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Koukouvagia σε ευχαριστώ παρα πολύ..!! Ίσως να παίζει και το βάρος το ρόλο του, μην νομίζεις όμως πως το timex είναι βαρύ (58gr vs 44 gr). Κατα τ' άλλα, αν τα πιάσεις στο χέρι σου το timex είναι πραγματικά "αλεξίσφαιρη" κατασκευή μπροστά στο garmin. Ελπίζω λειτουργικά να είναι άριστο (απ' οτι έχω διαβάσει) και να το ευχαριστηθώ..!! Πάντως και σαν οθόνες η διαφορά είναι απλά....τεράστια..!!! Όποτε θέλεις, το timex στην διάθεση σου να κάνεις άμεση σύγκριση..!!!

Όσο για το wifi κανένα πρόβλημα σε εμένα, σε 1 λεπτό ήταν έτοιμο. Θα το τρέξω και θα γράψω εκ' νέου..


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcqueen
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  13:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσπαθώ να βρω την διάρκεια της μπαταρίας του 220.καπου διάβασα για 10 ώρες.μπορει να μου πει κάποιος που το έχει;

to dare is to do
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mcqueen ναι τις βγαζει άνετα,τσεκαρισμένο με το gps να γραφει.το μονο ψεγαδι ειναι που μου εγραψε 400 μετρα παραπανω στον μαραθωνιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by A1200

mcqueen ναι τις βγαζει άνετα,τσεκαρισμένο με το gps να γραφει.το μονο ψεγαδι ειναι που μου εγραψε 400 μετρα παραπανω στον μαραθωνιο



Μιας που λέμε για την ακρίβεια του GPS, να πω εδώ οτι το timex μου έγραψε πέρυσι και φέτος αντίστοιχα στα 10άρια του ΚΜΑ, 10050 και 9760 μέτρα. Για να δούμε και το 620 τι κάνει...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  15:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια από τις συχνότερες αρνητικές κριτικές που έχω δει για το 620, είναι για την ποιότητα του gps σήματος. Στην πράξη δεν έχω δει κάτι τέτοιο στους 5+ μήνες που το έχω και μάλιστα συγκρίνοντας με τις ίδιες διαδρομές με το παλιό μου 405, δεν έχω δει τίποτα άξιο αναφοράς... Ωστόσο, το δείγμα μου είναι μικρό (1)!

Αυτό που είναι όμως άξιο αναφοράς είναι η ταχύτητα με την οποία βρίσκει δορυφόρους κάθε φορά που το ανοίγεις!! Μέσα σε δευτερόλεπτα, χάρη στο geocaching (αποθηκεύει τις θέσεις των δορυφόρων για τις επόμενες 7 ημέρες)!

Στον φετινό μαραθώνιο μου έγραψε 42460, ακριβώς ότι έγραφε και το παλιό μου. Ακόμα και 400 μέτρα όμως παραπάνω, είναι κάτι το εντελώς φυσιολογικό (ούτε 1% απόκλιση).

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  15:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gligoros


Όσο για το wifi κανένα πρόβλημα σε εμένα, σε 1 λεπτό ήταν έτοιμο. Θα το τρέξω και θα γράψω εκ' νέου..




Το πρόβλημα που αντιμετώπισα δεν ήταν στο σετάρισμα των δικτύων, αλλά στο γεγονός ότι μετά την δραστηριότητα δεν έβρισκε το δίκτυο που είχες σετάρει. Αλλά όπως είπα ξεπεράστηκε αλλάζοντας κάποιες ρυθμίσεις στο ίδιο το ρούτερ (στα κανάλια συγκεκριμένα)...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  20:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

quote:
Originally posted by gligoros


Όσο για το wifi κανένα πρόβλημα σε εμένα, σε 1 λεπτό ήταν έτοιμο. Θα το τρέξω και θα γράψω εκ' νέου..




Το πρόβλημα που αντιμετώπισα δεν ήταν στο σετάρισμα των δικτύων, αλλά στο γεγονός ότι μετά την δραστηριότητα δεν έβρισκε το δίκτυο που είχες σετάρει. Αλλά όπως είπα ξεπεράστηκε αλλάζοντας κάποιες ρυθμίσεις στο ίδιο το ρούτερ (στα κανάλια συγκεκριμένα)...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Αα, κατάλαβα..!! Θα δω την Πέμπτη που θα το δοκιμάσω, εαν έχω παρόμοιο πρόβλημα θα μου δώσεις τα φώτα σου..!!


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  01:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία, μιας και νέος σε Garmin..!! Έκανα την πρώτη μου προπόνηση προχθες με το 620. Το σύνδεσα στο PC, πέρασε η προπόνηση στο Garmin Connect, αλλά όταν πηγαίνω στην σελίδα "ημερολόγιο", την ημέρα που έτρεξα δεν φαίνεται η προπόνηση. Παρόλα αυτά, στην τελευταία στήλη του ημερολογίου που είναι τα εβδομαδιαία σύνολα, τα χλμ. και η διάρκεια που έτρεξα φαίνονται. Τι να κάνω για να φαίνονται και στο ημερολόγιο ?????


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  07:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα ρολόγια GPS δε μετρούν την απόσταση του αγώνα αλλά την απόσταση που διανύσει ο δρομέας που του φοράει. Όλοι οι δρομείς στον Μαραθώνιο τρέχουν 200 με 400 μέτρα παραπάνω γιατί είναι αδύνατο να ακολουθήσουν τη μπλε γραμμή για 42 χιλιόμετρα εκτός αν είναι οι ελίτ που τρέχουν μόνοι τους. Επίσης τα ρολόγια GPS στις στροφές χάνουν την πραγματική διαδρομή γιατί την στροφή τη χωρίζουν σε μικρά ευθύγραμμα τμήματα για αυτό δεν ενδεικνύονται για προπόνηση στο στίβο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  08:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Τα ρολόγια GPS δε μετρούν την απόσταση του αγώνα αλλά την απόσταση που διανύσει ο δρομέας που του φοράει. Όλοι οι δρομείς στον Μαραθώνιο τρέχουν 200 με 400 μέτρα παραπάνω γιατί είναι αδύνατο να ακολουθήσουν τη μπλε γραμμή για 42 χιλιόμετρα εκτός αν είναι οι ελίτ που τρέχουν μόνοι τους. Επίσης τα ρολόγια GPS στις στροφές χάνουν την πραγματική διαδρομή γιατί την στροφή τη χωρίζουν σε μικρά ευθύγραμμα τμήματα για αυτό δεν ενδεικνύονται για προπόνηση στο στίβο.



Σφάλμα, αυτό έχει αναλυθεί εδώ.
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=11431&whichpage=11
διάβασε με λίγο προσοχή την ανάλυση 2-3 μελών (εμού μαζί), με λίγα μαθηματικά.
Και το παράδειγμα που είπε σε PM η κουκουβάγια και το αναλύαμε, αν σε 1 δεκάρι, φτάσεις στα μισά της διαδρομής, 1ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ απόκλιση προς τα δεξιά διαγώνια, από τον δρομο σου (1χλμ δεξιότερα από την ιδανική διαδρομή!) και αρχίζεις να επανέρχεσαι στο κέντρο, θα έχεις χάσει...100+100μέτρα. (99 για την ακρίβεια). Όλα τα άλλα είναι θέματα 2-3-5 πόντων απόκλιση.

Δεύτερον, το έχω πει και εγώ στην κουκουβάγια, το 220+620 είναι μια χαρά, αλλά αν θελουμε να ψυρίσουμε την μαϊμου, είναι μισό κλικ χειρότερα στην ακρίβεια από το 305-310 910 που ξέρω σίγουρα.Όταν λέω ένα κλικ, το εννοώ, τα ρολόγια είναι πολύ καλά και κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.
Αλλά όταν θα δω μια απόκλιση 20 μέτρων στα 10χλμ πχ, θα πάω με το 305 ή το 310 και όχι με το 220 που έχω.

Edited by - Deorum on 20/11/2014 09:07:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  09:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by dimitrissss

Τα ρολόγια GPS δε μετρούν την απόσταση του αγώνα αλλά την απόσταση που διανύσει ο δρομέας που του φοράει. Όλοι οι δρομείς στον Μαραθώνιο τρέχουν 200 με 400 μέτρα παραπάνω γιατί είναι αδύνατο να ακολουθήσουν τη μπλε γραμμή για 42 χιλιόμετρα εκτός αν είναι οι ελίτ που τρέχουν μόνοι τους. Επίσης τα ρολόγια GPS στις στροφές χάνουν την πραγματική διαδρομή γιατί την στροφή τη χωρίζουν σε μικρά ευθύγραμμα τμήματα για αυτό δεν ενδεικνύονται για προπόνηση στο στίβο.



Σφάλμα, αυτό έχει αναλυθεί εδώ.
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=11431&whichpage=11
διάβασε με λίγο προσοχή την ανάλυση 2-3 μελών (εμού μαζί), με λίγα μαθηματικά.
Και το παράδειγμα που είπε σε PM η κουκουβάγια και το αναλύαμε, αν σε 1 δεκάρι, φτάσεις στα μισά της διαδρομής, 1ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ απόκλιση προς τα δεξιά διαγώνια, από τον δρομο σου (1χλμ δεξιότερα από την ιδανική διαδρομή!) και αρχίζεις να επανέρχεσαι στο κέντρο, θα έχεις χάσει...100+100μέτρα. (99 για την ακρίβεια). Όλα τα άλλα είναι θέματα 2-3-5 πόντων απόκλιση.

Δεύτερον, το έχω πει και εγώ στην κουκουβάγια, το 220+620 είναι μια χαρά, αλλά αν θελουμε να ψυρίσουμε την μαϊμου, είναι μισό κλικ χειρότερα στην ακρίβεια από το 305-310 910 που ξέρω σίγουρα.Όταν λέω ένα κλικ, το εννοώ, τα ρολόγια είναι πολύ καλά και κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.
Αλλά όταν θα δω μια απόκλιση 20 μέτρων στα 10χλμ πχ, θα πάω με το 305 ή το 310 και όχι με το 220 που έχω.



Θα έχεις διανύσει επιπλέον 200 μέτρα. (Ή επιπλέον 100 μέτρα σε αντίστοιχο παράδειγμα σε 20άρι, όπου στα μισά έχεις απόκλιση 1 χλμ!) Ακούγεται εντυπωσιακά λίγη η παραπάνω διανυθείσα απόσταση σε σχέση με την απόκλιση αλλά έτσι είναι, μια απλή άσκηση γεωμετρίας!

Όσον αφορά την ακρίβεια, όπως λέει και ο deorum για την δουλειά μας μια χαρά την κάνουν την δουλειά τους (δεν είμαστε και τοπογράφοι!). Και η απόκλιση 250μ σε 42+ χιλιόμετρα που κατέγραψε το δικό μου, είναι ακριβώς ότι θα περίμενε κανείς και ότι βλέπει και σε άλλα gps και πολύ εντός του αναμενόμενου σφάλματος.
Το σημαντικότερο -και πολύ θετικό για μένα- είναι η ταχύτητα με την οποία το 620 (και νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και για το 220) πιάνει τους δορυφόρους! Πραγματικά είναι θέμα δευτερολέπτων, εκεί που με το παλιό μου 405 είχε τύχει να περιμένω και αρκετά λεπτά ακόμα (όχι συχνά, αλλά είχε τύχει)...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  09:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gligoros

Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία, μιας και νέος σε Garmin..!! Έκανα την πρώτη μου προπόνηση προχθες με το 620. Το σύνδεσα στο PC, πέρασε η προπόνηση στο Garmin Connect, αλλά όταν πηγαίνω στην σελίδα "ημερολόγιο", την ημέρα που έτρεξα δεν φαίνεται η προπόνηση. Παρόλα αυτά, στην τελευταία στήλη του ημερολογίου που είναι τα εβδομαδιαία σύνολα, τα χλμ. και η διάρκεια που έτρεξα φαίνονται. Τι να κάνω για να φαίνονται και στο ημερολόγιο ?????


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>




Έχω την εντύπωση ότι μάλλον το πρόβλημα είναι στον internet browser σου (κάποιο plugin ισως;) και δεν απεικονίζει σωστά την ιστοσελίδα... Έχεις την δυνατότητα να τσεκάρεις το garmin connect από άλλον browser;

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  09:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά σαν ρολόγια συνολικά είναι πολύ καλύτερα.
Μου έχει τύχει να χάσω αγώνα την εκκίνηση, γιατί είχε σκυλιάσει το παλιό, και επι 10 λεπτά δεν έπιανε δορυφόρους.
Αυτά είναι παρελθόν τώρα, μαζί με πολλές επιπλέον και ωραίες επιλογές.
Δεν θα έπαιρνα επουδενί ξανά το παλιό σε σχέση με το καινούργιο, εκτός αν ήταν θέμα κόστους, που και πάλι θεωρώ ότι δεν αξίζει.
Απλά κουβέντα να κάνουμε.

ps. ε ναι, όταν είπα έχασες, εννούσα, έκανες παραπάνω. :P αφού τα έχασες, θα τα καλύψεις μετά.

Edited by - Deorum on 20/11/2014 10:00:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2014 :  10:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο οτι βλεπω υστερουμε στη γεωμετρια.Καποιοι δεν προσεχαν στο μαθημα,οταν πηγαιναν σχολειο και να τα αποτελεσματα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000