Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 33ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 82

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  09:52:21  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω ξεκινηα εδω και 3 βδομαδες την προετοιμασια για τον πρωτο μου μαραθωνιο με στοχο 4:30-5:00 ωρες κανοντας 2-3 προπονησεις την εβδομαδα (1 διαλ, 1 easy, 1 long) και το μεγιστο που θα φτασουν τα χλμ θα ειναι 51.

Προς το παρον εχοντας τρεξει 3 long runs (12,16,21) χλμ και εχοντας τρεξει μεσα στη σεζον τον Ημιμαραθωνιο Αθηνας και το 20αρι του ΣΔΥΑ, δεν μου φαινονται τραγικα τα πραγματα οσον αφορα τη χιλιομετρικη αποσταση του Μαραθωνιου. Εκει που εντοπιζω το μεγαλο ζορι ειναι οτι οι αυξωμοιωσεις των κλησεων, σε βγαζουν απο το ρυθμο, και ετσι αρχιζεις να "υποφερεις". Οποτε προσπαθω να βαζω ανηφορες στα long ωστε να εξομοιωσω τις συνθηκες καταλληλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:00:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Gabri


Προς το παρον εχοντας τρεξει 3 long runs (12,16,21) χλμ και εχοντας τρεξει μεσα στη σεζον τον Ημιμαραθωνιο Αθηνας και το 20αρι του ΣΔΥΑ, δεν μου φαινονται τραγικα τα πραγματα οσον αφορα τη χιλιομετρικη αποσταση του Μαραθωνιου.


Μη συγκρινεις το μαραθωνιο με τον ημι, καμια με καμια σχεση. Δεν ειναι απλα αλλο τοσο, σα να λεμε απο τα 5 στα 10 ή απο τα 10 στα 20. Οπως διαβαζα πριν τον πρωτο μου μαραθωνιο (γιατι περα απο την πολλη προπονηση ειχα κανει και πολλη μελετη), "ο μαραθωνιος ειναι μονο 10χλμ, που ξεκινανε μετα τα 32".

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Edited by - Elda on 27/08/2015 10:01:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:01:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by norad73

Καλησπέρα κι από μένα

θα είναι ο πρώτος μου Μαραθώνιος. Στόχος να τερματίσω κάτω από 5 ώρες. Έχω τρέξει 2 ημιμαραθώινους σε 2.12 και 2.13. Έχω ξεκινήσει πρόγραμμα με λίγα χμ και ανεβάζω σταδιακά, στο peak υπολογίζω να φτάσω τα 45κμ την εβδομάδα (δεν προλαβαίνω περισσότερα).

Καλό τερματισμό σε όλους!



Αν γουστάρεις, να το κάνεις, να ακούσεις όσες περισσότερες γνώμες μπορείς αλλά να έχεις συνειδητοποιήσει τι ρίσκα αναλαμβάνεις. Προτείνω να μην έχεις χρονικό στόχο, αλλά μόνο τον τερματισμό.

Θεωρητικά με 42 χλμ την εβδομάδα "βγαίνει" Μαραθώνιος, αλλά με κάποια ταλαιπωρία και, ξαναλέω, αναλαμβάνοντας ρίσκα.

Έχω βγάλει Μαραθώνιο με 22 χλμ την εβδομάδα μέσον όρο (σε 5:11) αλλά ήταν σχεδόν μόνο "long" runs.


Rigo η διαφορά είναι πως δεν ήταν ο πρώτος σου μαραθώνιος. Σωστά;



Σωστά, ο 3ος ήταν, αν θυμάμαι καλά, αλλά και πάλι, τον πρώτο μου τον είχα βγάλει με λιγότερα από 45 εβδομαδιαίως και ...1,5 30ρι! (ένα στα Γιάννενα και ένα προπονητικό που περπάτησα πολύ στο τέλος).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:08:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by Gabri


Προς το παρον εχοντας τρεξει 3 long runs (12,16,21) χλμ και εχοντας τρεξει μεσα στη σεζον τον Ημιμαραθωνιο Αθηνας και το 20αρι του ΣΔΥΑ, δεν μου φαινονται τραγικα τα πραγματα οσον αφορα τη χιλιομετρικη αποσταση του Μαραθωνιου.


Μη συγκρινεις το μαραθωνιο με τον ημι, καμια με καμια σχεση. Δεν ειναι απλα αλλο τοσο, σα να λεμε απο τα 5 στα 10 ή απο τα 10 στα 20. Οπως διαβαζα πριν τον πρωτο μου μαραθωνιο (γιατι περα απο την πολλη προπονηση ειχα κανει και πολλη μελετη), "ο μαραθωνιος ειναι μονο 10χλμ, που ξεκινανε μετα τα 32".

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





ΠΟΛΥ μεγάλη αλήθεια!

Edited by - Rigelian on 27/08/2015 10:08:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:27:26  Εμφάνιση Προφίλ
Ξέρω κάποιον που έτρεξε πέρυσι τον πρώτο του μαραθώνιο με 1-2 φορές την εβδομάδα τρέξιμο μέχρι 10χλμ χωρίς να έχει τρέξει ποτέ πάνω από 10χλμ και τερμάτισε σε 4:3Χ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:29:10  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά, και ο Αντώνογλου REX έκανε μια τέτοια ταρζανιά στη Θεσαλονίκη το 2013 και έβγαζε σελφι από την εντατική μετά...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:48:29  Εμφάνιση Προφίλ
Μια χαρά ήταν. Φέτος με λίγη παραπάνω προπόνηση τον βλέπω να κάνει 4 ώρες. Δεν ξέρεις τι "αθλητικό" υπόβαθρο μπορέι να έχει ο καθένας. Δεν είναι μόνο το καθαρό τρέξιμο που κάνουμε. Κάποιος μπορεί να κάνει και άλλες αθλητικές δραστηριότητες, να περπατάει πολύ, να γυμνάζεται στη δουλειά του, να αθλείται από μικρός, να έχει φυσικά προσόντα. Δεν σημαίνει ότι όλοι χρειαζόμαστε την ίδια προπόνηση. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ο ίδιος θα πρέπει να ξέρει τα όριά του. Αλλιώς θα γινόμασταν όλοι Γκεμπρεσελασιέ και Μπολτ

ΥΓ: Ο Αντώνογλου REX ποιος είναι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Πάντως ξέρω διάφορες νοικοκυρές που πάνε για προσκύνημα στον αγ. ιωάννη τον ρώσο, είναι καμιά 30ριά χλμ και όλο ανηφόρα.

Πάνε χωρίς καθόλου και ποτέ προπόνηση.

Κάνουν βέβαια ένα 8ωράκι, όλο περπατώντας, σταματάνε και για κανά σουβλάκι, αλλά το πάνε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:51:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Πάντως ξέρω διάφορες νοικοκυρές που πάνε για προσκύνημα στον αγ. ιωάννη τον ρώσο, είναι καμιά 30ριά χλμ και όλο ανηφόρα.

Πάνε χωρίς καθόλου και ποτέ προπόνηση.

Κάνουν βέβαια ένα 8ωράκι, όλο περπατώντας, σταματάνε και για κανά σουβλάκι, αλλά το πάνε.



Τι παπούτσια φοράνε και κάθε πότε παίρνουνε τζελάκι;
Νταξ, πέρα από την πλάκα, αν το έχεις και με 4 προπονήσεις φτάνεις το 3ωρο. Αν δεν το έχεις ούτε το 4ωρο δε φτάνεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:52:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nek2000

Μια χαρά ήταν. Φέτος με λίγη παραπάνω προπόνηση τον βλέπω να κάνει 4 ώρες. Δεν ξέρεις τι "αθλητικό" υπόβαθρο μπορέι να έχει ο καθένας. Δεν είναι μόνο το καθαρό τρέξιμο που κάνουμε. Κάποιος μπορεί να κάνει και άλλες αθλητικές δραστηριότητες, να περπατάει πολύ, να γυμνάζεται στη δουλειά του, να αθλείται από μικρός, να έχει φυσικά προσόντα. Δεν σημαίνει ότι όλοι χρειαζόμαστε την ίδια προπόνηση. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ο ίδιος θα πρέπει να ξέρει τα όριά του. Αλλιώς θα γινόμασταν όλοι Γκεμπρεσελασιέ και Μπολτ

ΥΓ: Ο Αντώνογλου REX ποιος είναι;



Γενικά, συμφωνώ! Στα bold συμφωνώ απόλυτα!

ΥΓ: Δεν τον ξέρεις; Είναι υπεράνω περιγραφής, βρες τον στο fb!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  10:54:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Πάντως ξέρω διάφορες νοικοκυρές που πάνε για προσκύνημα στον αγ. ιωάννη τον ρώσο, είναι καμιά 30ριά χλμ και όλο ανηφόρα.

Πάνε χωρίς καθόλου και ποτέ προπόνηση.

Κάνουν βέβαια ένα 8ωράκι, όλο περπατώντας, σταματάνε και για κανά σουβλάκι, αλλά το πάνε.


Το κανουν ομως καθε χρονο, αρα εχουν αθλητικο υποβαθρο!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

norad73
Newbie Forum Runner

Greece
24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  11:09:14  Εμφάνιση Προφίλ
Λέτε δηλαδή ότι είναι λίγα τα 45 την εβδομάδα; ΟΚ, το ακούω. Νομίζω ότι αν στριμώξω πολύ τις υπόλοιπες υποχρεώσεις μου μπορώ να φτάσω στην μεγαλύτερη εβδομάδα μέχρι και 55χμ, αλλά μέχρι εκεί.

Αν δηλαδή μέχρι τον ΚΜΑ βγάζω 4 προπονήσεις την εβδομάδα, με long runs που κυμαίνονται από 16κμ μέχρι και 32χμ, δεν θα είμαι οκ για τερματισμό σε ~5h ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  11:13:02  Εμφάνιση Προφίλ
ετσι οπως το βλεπω για μενα εισαι παραπανω απο ΟΚ για ~5.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  11:18:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by norad73

Λέτε δηλαδή ότι είναι λίγα τα 45 την εβδομάδα; ΟΚ, το ακούω. Νομίζω ότι αν στριμώξω πολύ τις υπόλοιπες υποχρεώσεις μου μπορώ να φτάσω στην μεγαλύτερη εβδομάδα μέχρι και 55χμ, αλλά μέχρι εκεί.

Αν δηλαδή μέχρι τον ΚΜΑ βγάζω 4 προπονήσεις την εβδομάδα, με long runs που κυμαίνονται από 16κμ μέχρι και 32χμ, δεν θα είμαι οκ για τερματισμό σε ~5h ?




Μα εσυ δεν εγραψες για 45 ΜΟ (που και παλι λιγα θα ηταν για 5 ωρες αλλα ΟΚ), αλλα για 45 στο peak, δηλ. τωρα, 2 μηνες και κατι πριν, ποσα τρεχεις? Και τα 45 ποσες φορες εχεις σκοπο να τα κανεις?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2015 :  11:26:46  Εμφάνιση Προφίλ
Αν ο μέσος όρος είναι 40χλμ την εβδομάδα είναι καλά. Τα χιλιόμετρα της κάθε εβδομάδας εξαρτώνται και από το longrun που θα κάνεις. Δηλαδή αν κάνεις 32χλμ + 3 προπονήσεις και να θέλεις δεν βγαίνουν κάτω από 55 σε αυτή την εβδομάδα. Στη χειρότερη να κάνεις 8+10+5+32=55. Με 3 προπονήσεις/εβδομάδα θα σου βγουν 8+10+32=50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 82 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000