Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 33ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 82

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  19:58:24  Εμφάνιση Προφίλ
πρέπει να έχει κανένα μαγνητοφωνάκι μαζί του και να υπαγορεύει όταν δεν τον βλέπει κάνεις. :-)

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  20:25:16  Εμφάνιση Προφίλ
Ανεβασα σφυγμους ετσι οπως το διαβασα!!!!χαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  21:31:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Etien
….Όταν πάω να ξεκινήσω να περπατώ , νιώθω πονάκια κάτω από τον αφαλό, στους κοιλιακούς !! ΄΄Μα τι ??Τώρα τους ήρθε να πονέσουν αυτοί ??Πονέστε όσο θέλετε – το πουλάκι πέταξε ΄΄ !!!




πεθανα ....

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  23:09:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by LEON T

Ανεβασα σφυγμους ετσι οπως το διαβασα!!!!χαχαχα




Να ειστε καλα παιδια !!! Χαιρομαι πολυ !!!

Ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  00:32:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by papako

quote:
Originally posted by Etien
….Όταν πάω να ξεκινήσω να περπατώ , νιώθω πονάκια κάτω από τον αφαλό, στους κοιλιακούς !! ΄΄Μα τι ??Τώρα τους ήρθε να πονέσουν αυτοί ??Πονέστε όσο θέλετε – το πουλάκι πέταξε ΄΄ !!!




πεθανα ....

________
Στέφανος



Ναι ναι κι εγώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  08:34:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Βρε Etien, πως τα θυμάσαι όλα με τόσες λεπτομέρειες;

Να' σαι καλά να τρέχεις και εμείς να σε απολαμβάνουμε.



Δεν είναι δύσκολο. Κι εγώ τα θυμάμαι όλα.
Ξύπνησα, έφαγα, ντύθηκα. Φεύγω, παίρνω ταξί μέχρι Ευαγγελισμό, μπαίνω στο λεωφορείο. Ξεκινάει, φτάνει Μαραθώνιο, κατεβαίνω. Δίνω τα πράγματα, πάω στο Στάδιο για μερικές φωτογραφίες, πάω τουελέτα. Βγαίνω, πάω κατευθείαν στο μπλοκ. Μετά από 2 λεπτά ακούγεται το μπαμ. Ξεκινάω, χαιρετάω μερικά παιδάκια στο δρόμο, φτάνω στον τερματισμό! Κάθομαι λίγο μέσα στο άλλο Στάδιο, παίρνω μετάλλιο. Πάω στους γιατρούς, μου βάζουν ορό. Πάω να πάρω τα πράγματά μου, περιμένω να τερματίσουν και οι φίλοι μου. Πάμε για καφέ. Γυρίζω σπίτι με τα πόδια.
Έτσι ακριβώς έγιναν



Ανατρίχιασα.... ξαναζώντας τον αγώνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  11:07:19  Εμφάνιση Προφίλ
μια ακόμα τρομερά ζωντανή περιγραφή Παναγιώτη, όπως έχουμε συνηθἰσει πια άλλωστε. ευχαριστούμε που μας βάζεις νοητά να τρέχουμε μαζί σου!

τα συγχαρητήριά μου και πάλι σε όλους σας, νομίζω πως με την αφήγηση του Παναγιώτη μπαίνουν σιγά σιγά οι τίτλοι τέλους για φέτος χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  11:11:15  Εμφάνιση Προφίλ
Πανο,στο γραψιμο εισαι για 2'25-2'30........
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  11:59:56  Εμφάνιση Προφίλ
Nek2000 έγραψες!!! :D

Στρατηγέ είσαι μεγάλη "λοκομοτίβα" (τραίνο δηλαδή)! :Ρ Και με νέους στόχους τώρα εύχομαι και πάντα...ατραυμάτιστος!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  15:01:30  Εμφάνιση Προφίλ
Από αυτό το forum παρακινήθηκα να συμμετάσχω πέρσι στον πρώτο μου μαραθώνιο - της Αθήνας - για να επιβραβεύσω τον εαυτό μου που άλλαξε τρόπο ζωής τα τελευταία χρόνια. Κάθε λεπτό της διαδρομής από τα 280 συνολικά με έθιζαν ήδη για τον επόμενο.

Σταχυολογώντας αποσπάσματα από τις δικές ΣΑΣ προπονήσεις και πλάνα, προετοιμαζόμουν σχεδόν όλον το χρόνο "γράφοντας" σχεδόν 1800κμ πριν το φετινό μαραθώνιο.

Αρχικά, προσπάθησα να βελτιώσω την ταχύτητα με διαλειμματικές στο στίβο του Χαλανδρίου και την αντοχή σε αυτή με tempo στους γύρω δρόμους. Κατόπιν έδωσα βάση στα μεγάλα τρεξίματα. Τις τελευταίες 8 εβδομάδες ενέταξα ανηφόρες και 2 τρεξίματα (τμήματα μεγαλύτερων) 15 και 22κμ σε MP.

Ομολογώ ότι δεν πίστευα αυτό που αισθανόμουν μετά το 32ο στις κατηφόρες! Ενώ μέχρι το 32 πήγαινα με 5:30 περίπου, αμέσως μετά τη γέφυρα του Σταυρού άρχισα να κατηφορίζω με 4:50!

01:56:06 το πρώτο μισό, 01:50:45 το δεύτερο!

Γιατί έγραψα όλα τα παραπάνω; Για να σας ευχαριστήσω που μοιράζεστε τα σχέδιά σας, τις προπονήσεις σας και κυρίως τις γνώσεις σας.

Θα τα "λέμε" περισσότερο εδώ μέσα αλλά κυρίως εκεί έξω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  21:16:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Bladerunner

Από αυτό το forum παρακινήθηκα να συμμετάσχω πέρσι στον πρώτο μου μαραθώνιο - της Αθήνας - για να επιβραβεύσω τον εαυτό μου που άλλαξε τρόπο ζωής τα τελευταία χρόνια. Κάθε λεπτό της διαδρομής από τα 280 συνολικά με έθιζαν ήδη για τον επόμενο.

Σταχυολογώντας αποσπάσματα από τις δικές ΣΑΣ προπονήσεις και πλάνα, προετοιμαζόμουν σχεδόν όλον το χρόνο "γράφοντας" σχεδόν 1800κμ πριν το φετινό μαραθώνιο.

Αρχικά, προσπάθησα να βελτιώσω την ταχύτητα με διαλειμματικές στο στίβο του Χαλανδρίου και την αντοχή σε αυτή με tempo στους γύρω δρόμους. Κατόπιν έδωσα βάση στα μεγάλα τρεξίματα. Τις τελευταίες 8 εβδομάδες ενέταξα ανηφόρες και 2 τρεξίματα (τμήματα μεγαλύτερων) 15 και 22κμ σε MP.

Ομολογώ ότι δεν πίστευα αυτό που αισθανόμουν μετά το 32ο στις κατηφόρες! Ενώ μέχρι το 32 πήγαινα με 5:30 περίπου, αμέσως μετά τη γέφυρα του Σταυρού άρχισα να κατηφορίζω με 4:50!

01:56:06 το πρώτο μισό, 01:50:45 το δεύτερο!

Γιατί έγραψα όλα τα παραπάνω; Για να σας ευχαριστήσω που μοιράζεστε τα σχέδιά σας, τις προπονήσεις σας και κυρίως τις γνώσεις σας.

Θα τα "λέμε" περισσότερο εδώ μέσα αλλά κυρίως εκεί έξω.




Δε φτάνει που γράφεις για πρώτη φορά, δε φτάνει που έκανες καταπληκτική επίδοση, πας να μας μπερδέψεις κι από πάνω

227 έκανες 3.47'

Άξιος και καλορίζικος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  23:08:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by echetlos

1,3..?!?!?
LeonT, αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει αυτή η τιμή;
"My sport is your sport's punishment"


Οχι δεν εχω ιδεα!



Ο echetlos ήταν πολύ ευγενικός, αλλά για συγκεκριμένους λόγους (που αναλύω στη συνέχεια) θα γίνω πιο αυστηρός όσο αφορά αυτήν την απάντηση!
Ξεκίνησες γράφοντας:
«Αν δε κανω λαθος ο etien δε παιρνει ουτε τζελακια ουτε τιποτα ενω εχει κανεις υπεραποστασεις κλπ......(αν δεν τον μπερδευω με καποιον αλλο)»
…ανάγεις ένα δρομέα σε μέσο όρο κάτι που δεν ισχύει! Αν κάποιος δηλαδή βγάζει το Μαραθώνιο χωρίς καθόλου προπόνηση είναι ο μέσος όρος; Αν κάποιος καπνίζει και δεν έχει ουσιαστικό πρόβλημα στο τρέξιμό του, αποτελεί επίσης μέσο όρο; Κοκ…
Η απάντησή σου στο συγκεκριμένο ερώτημα του echetlou δείχνει μια θεμελιώδη άγνοια πάνω στο θέμα της κατανάλωσης γλυκογόνου κατά τη διάρκεια της αθλητικής προσπάθειας (ηπατικού γλυκογόνου για την ακρίβεια), πως αυτή επηρεάζει την αθλητική απόδοση και το τι θα μπορούσε να κάνει ο δρομέας για να αποφύγει την εξάντλησή του (ή τουλάχιστον να μειώσει τις πιθανότητες για να γίνει κάτι τέτοιο). Αντί όμως να «κάνεις ένα βήμα πίσω» και να διαβάσεις λίγο παραπάνω (υπάρχει άφθονο υλικό στα νήματα του φόρουμ και εκτός αυτού) συνεχίζεις στο ίδιο στυλ:
«Μπραβο και παλι μπραβο στον etien!!φανταζομαι οτι θα το χει πετυχει μεσα απο σκληρη προπονηση!»
Και όμως όχι! Όπως σου είπε ο echetlos, κάποιος μπορεί να βελτιώσει αυτήν την κατανάλωση μέσα από την προπόνηση αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι, κυρίως επηρεάζεται από το γενετικό μας προφίλ (= «καταραμένα γονίδια» που λέμε καμιά φορά).
Και συνεχίζεις:

«Ναι ναι αυτο ακριβως που λες πιστευω οτι δεν χρειαζονται ολα αυτα τα jelakia saltsticks κλπ για να τερματισουμε εναν αγωνα ανετα κι ωραια!με νερο,μπανανα,μπαρα και αλατακι ειμαστε κομπλε....ακομα και την οικονομια του etien να μην εχουμε το πολυ πολυ να φτασουμε αργοτερα!
Δεν εγινε και τιποτα αλλωστε το κεφι μας κανουμε
Εγω σε ολους τους αγωνες ετσι τους τρεχω και ειμαι μια χαρα
»

Ο καθένας τρέχει για το δικό του σκοπό και προφανώς έχεις το δικαίωμα να τρέχεις και εσύ με το δικό σου στυλ. Δεν αποδέχεσαι όμως το γεγονός ότι και κάποιος άλλος μπορεί να τρέχει με τη ΔΙΚΗ του προσέγγιση, με γνώμονα να κάνει το δυνατόν καλύτερο χρόνο! Και για αυτό να προσπαθεί να υλοποιεί την κατάλληλη τροφοδοσία που θα τον βοηθήσει σε αυτό το στόχο! Το ‘δεν έγινε και τίποτα άλλωστε το κέφι μας κάνουμε’ μπορεί να ισχύει λοιπόν για σένα…αλλά όχι για τον καθένα!

Το τελειωτικό όμως «χτύπημα» που με έκανε να γράψω αυτό το ποστάρισμα ήταν το παρακάτω από σένα:

«Μπραβο ρε φιλε εισαι η αποδειξη πως η προπονηση και η σωστη τροφοδοσια αρκουν και για ανετο τερματισμο και για καλο χρονο!!!χωρις τζελακια χαπια κλπ....»
…χωρίς τζελάκια χάπια κλπ… εεεε;;;(!) Δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία των δρομέων σε ένα Μαραθώνιο – σύμφωνα με τη δική σου αντίληψη – χαπακώνονται και λαμβάνουν τζελάκια (δηλαδή απαγορευμένες ουσίες) για να έχουν καλύτερες επιδόσεις; Αυτό από μόνο του αποτελεί αιτία σοβαρής παρεξήγησης!!!
Όπως ανέφερε και ο MassBass, αυτή η αντίληψη ότι τα τζελάκια ισοδυναμούν με ντόπα, προσωπικά με ξεπερνάει κατά πολύ!!!
Βέβαια εδώ έχουμε την περίπτωση άλλου συνφορουμίτη που αισθάνεται αδικημένος επειδή άλλοι δρομείς κουβαλάνε και τη δική τους τροφοδοσία και ιδιαίτερα που λαμβάνουν δικά τους (ή της διοργάνωσης) τζελάκια, ενώ αυτός λαμβάνει μόνο μπανάνα και ισοτονικό (το τελευταίο για την ιστορία είναι απλά ένα τζελ σε υγρή μορφή…αλλά αν η άγνοια είναι απύθμενη πάνω στο αντικείμενο…). Μήπως να αισθανθώ αδικημένος επειδή οι άλλοι δρομείς φοράνε παπούτσια; Φθηνά, ακριβά, με ελατήρια, με τζελ και ειδικούς αφρούς, πολύχρωμα και μονόχρωμα ενώ οι οικονομικά άνετοι δρομείς έχουν τη δυνατότητα της αγοράς και συχνής αλλαγής των κορυφαίων (και πανάκριβων) μοντέλων, οπότε και αδικία υπάρχει αλλά και έλλειψη ομοιομορφίας. Οπότε να προταθεί στο ΣΕΓΑΣ να μην επιτρέπει τη χρήση υποδημάτων στον αγώνα…δεν ξέρω…τον προβληματισμό μου θέτω! :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  23:25:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Bladerunner

Από αυτό το forum παρακινήθηκα να συμμετάσχω πέρσι στον πρώτο μου μαραθώνιο - της Αθήνας - για να επιβραβεύσω τον εαυτό μου που άλλαξε τρόπο ζωής τα τελευταία χρόνια. Κάθε λεπτό της διαδρομής από τα 280 συνολικά με έθιζαν ήδη για τον επόμενο.

Σταχυολογώντας αποσπάσματα από τις δικές ΣΑΣ προπονήσεις και πλάνα, προετοιμαζόμουν σχεδόν όλον το χρόνο "γράφοντας" σχεδόν 1800κμ πριν το φετινό μαραθώνιο.

Αρχικά, προσπάθησα να βελτιώσω την ταχύτητα με διαλειμματικές στο στίβο του Χαλανδρίου και την αντοχή σε αυτή με tempo στους γύρω δρόμους. Κατόπιν έδωσα βάση στα μεγάλα τρεξίματα. Τις τελευταίες 8 εβδομάδες ενέταξα ανηφόρες και 2 τρεξίματα (τμήματα μεγαλύτερων) 15 και 22κμ σε MP.

Ομολογώ ότι δεν πίστευα αυτό που αισθανόμουν μετά το 32ο στις κατηφόρες! Ενώ μέχρι το 32 πήγαινα με 5:30 περίπου, αμέσως μετά τη γέφυρα του Σταυρού άρχισα να κατηφορίζω με 4:50!

01:56:06 το πρώτο μισό, 01:50:45 το δεύτερο!

Γιατί έγραψα όλα τα παραπάνω; Για να σας ευχαριστήσω που μοιράζεστε τα σχέδιά σας, τις προπονήσεις σας και κυρίως τις γνώσεις σας.

Θα τα "λέμε" περισσότερο εδώ μέσα αλλά κυρίως εκεί έξω.




Μπράβο, καλώς ήρθες στο φόρουμ, εύχομαι τα καλύτερα στο μέλλον, πολλά, γρήγορα και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!

ΥΓ: Να διαβάσεις το The Man in the High Castle!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  23:29:53  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ λέω να διοργανώσουμε ένα σεμινάριο όπου θα μιλήσουν οι εξής:
Echetlos:παπούτσια
Trexantiris:τροφοδοσία -κατανάλωση -γλυκογόνο
Elda:γενικές πληροφορίες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  23:40:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Εγώ λέω να διοργανώσουμε ένα σεμινάριο όπου θα μιλήσουν οι εξής:
Echetlos:παπούτσια
Trexantiris:τροφοδοσία -κατανάλωση -γλυκογόνο
Elda:γενικές πληροφορίες


spy-tzatzikis90 : Προπόνηση και απόδοση
krevith : χαζομαρες, βλακειες, αστειάκια

too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 82 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000