Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Τρέξιμο μετά τον Μαραθώνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/11/2014 :  21:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πότε πρέπει να βγει για τρέξιμο μετά τον αγώνα?Πραγματικά ήθελα να βγώ σήμερα για ενα χαλαρό αλλα το φοβήθηκα γιατι ηταν και ο πρωτος μου μαραθωνιος.

smoked
Newbie Forum Runner

Greece
36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  23:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά το βατραχάκι στην φωτό σου μοιάζει εξίσου προβληματισμένο!!! επιτυχημένη επιλογή :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

smoked
Newbie Forum Runner

Greece
36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα περισσότερα άρθρα που βρίσκω στο ιντερνετ προτείνουν ξεκούραση την πρώτη εβδομάδα, με περπάτημα και/ή κολύμπι, για να χαλαρώσεις τους μύς σου. Από την δεύτερη εβδομάδα αρχίζεις με πιό χαλαρά τρεξιματάκια μέχρι και την 3 και ανεβάζεις σταδιακά μέχρι την 6 εβδομάδα όπου έχεις επανέλθει φουλ. Εδώ ένα πλάνο http://www.iatropedia.gr/articles/read/7602
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  00:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα πάντως το πρωί που βγήκα για τρέξιμο, πήγαινα μαζί με έναν άγνωστο στο 5:00.
Εγώ έκανα το ελεύθερό μου κι αυτός... την αποκατάστασή του από τον χθεσινό αγώνα!!!

Τίμο, δικός σας ήταν. Νίκος, σχετικά μικρός, με ξυρισμένο κεφάλι και έκανε χθες 3:17.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  02:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by smoked

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά το βατραχάκι στην φωτό σου μοιάζει εξίσου προβληματισμένο!!! επιτυχημένη επιλογή :-)



Πολύ ωραίο σχόλιο
Γενικά ξέρω πως σε ότι αφορά την ταχύτητα αποκατάστασης, αυτή επιταχύνεται αν την επόμενη ημέρα γίνει ένα ελαφρο τζοκινγκ για κανενα εικοσάλεπτο- μισάωρο. Μετα ξεκούραση δυο τρεις μέρες και στη συνέχεια χαλαρή και ήπια επανοδο σε ρυθμούς προπόνησης με αποφυγή μεγάλης διάρκειας και έντασης. Ολα αυτά βέβαια εξαρτώνται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το επίπεδο του δρομέα και από το επίπεδο της προπόνησης που έχει προηγηθεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  06:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν χρειάζεται να το παρακάνουμε. Ας μείνουμε εκτός τρεξίματος και μια εβδομάδα, δεν έγινε κάτι! Λίγο περπάτημα, χαλαρό τρεξιματάκι για κανα 20'. Οι τραυματισμοί μετά από έναν τέτοιο αγώνα παραμονεύουν!

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  07:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημαντική είναι και η ψυχολογική αποφόρτιση από την έντονη προπόνηση επομένως μια εβδομάδα αποχής είναι πιστεύω απαραιτητη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  08:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα 40'
Πέμπτη 40'
Παρασκευή 60'

......όχι τρέξιμο, ποδήλατο στο χαλαρό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  08:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2 φορές βγήκα μετά από Μαραθώνιο την Πέμπτη για πολύ χαλαρό 5άρι και τις 2 μου βγήκαν μυικοί τραυματισμοί.

Υπομονή λοιπόν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  10:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλύτερη αποκατάσταση 10 με 20 λεπτά πολύ αργό χαλαρό τρέξιμο την πρώτη ημέρα για να πέσει πιο εύκολα το cpk και ξεκούραση ή περπάτημα την δεύτερη ημέρα, την τρίτη ημέρα ή ξεκούραση ή 20' με 30' πολύ αργό χαλαρό τρέξιμο, την 4η ημέρα από την κούρσα μπορείς να τρέξεις λίγο παραπάνω αλλά πάλι σε αργό τέμπο, ξεκούραση την επομένη. 6η ημέρα τρέξιμο μέχρι και 1ώρα σε αργό ρυθμό. Την 2η εβδομάδα μετά τον αγώνα μπαίνεις σε αργούς ρυθμούς προπόνησης μακριά από έντονα τέμπο όπως όχι βάρη και όχι πάνω από 5 προπονήσεις. Ουσιαστικά μπορείς να μπεις την 3η εβδομάδα αλλά πάλι με χαμηλές εντάσεις !! 4η με 5η εβδομάδα οι μυς έχουν πια ξεκουραστεί για να αντέξουν την καταπόνηση αλλά πάλι καλό είναι όχι απότομο βάρεμα !!! για να αντέξεις και να μην έχεις κάποιο τραυματισμό !!
Για αυτό βγήκε και το ρητό μπορείς να κάνεις μέχρι τρεις μαραθώνιους τον χρόνο 3 μήνες προπόνηση και 1 μήνα ξεκούραση , δεν είναι τυχαίο !!! το λογικό και το σωστό είναι όχι πάνω από 2 τον χρόνο για να μπορείς να τρέχεις χρόνια. !!
Ποδήλατο είναι καλό να κάνεις από την 5η ημέρα μετά την κούρσα !!! γιατί οι μυς είναι ακόμα αρκετά ταλαιπωρημένοι .
Για κολύμπι κατά προτίμηση θάλασσα λίγες ώρες μετά την κούρσα και κατά προτίμηση να είναι κρύο το νερό, απλά θα μπεις και θα αφήσεις τον εαυτό σου μέσα στον νερό χωρίς να πιέζει για να κολυμπήσεις, το κρύο νερό θα σου πάρει τους μυικού πόνους που νιώθεις !! (δεν θα στους εξαφανίσει εντελώς)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πω πω,βασικα εχετε δικιο σε αυτα που γραφετε απλα δεν βαστιεμε και θελω να ξανακάνω προετοιμασια.Μου την εχει δωσει γιατι δεν τερματισα και οπως θα ηθελα.Με εχει εκπληξει που δεν πονάω πουθενα

Edited by - A1200 on 11/11/2014 14:11:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000