Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μήπως είμαι τρελός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/11/2014 :  13:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκέφτομαι να κάνω μια τρέλα και θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι πραγματοποιήσιμη.
Άρχισα να τρέχω πριν πέντε μήνες με μηδέν αθλητικό υπόβαθρο. Το καλύτερό μου πεντάρι είναι στα 30:50 και προχθές έτρεξα το 5ρι του ΑΜΑ στα 33:16. Μεγαλύτερη απόσταση που έχω τρέξει είναι 12χμ. Όχι τίποτα άξιο λόγου, αλλά προσωπικά, γνωρίζοντας πως τον Ιούνιο δεν μπορούσα καν να περπατήσω, είμαι ικανοποιημένος.

Σκέφτηκα λοιπόν να το σοβαρέψω και να πάρω μέρος στον Μαραθώνιο του Ναυπλίου, σε 124 ημέρες από σήμερα. Σκοπός, φυσικά, ο τερματισμός.

Το βρίσκετε εφικτό; Ή λέτε πως άδικα θα προσπαθήσω;

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  13:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εφικτό, αλλά πρέπει να πας αρκετά αργά, μην ενθουσιαστείς ούτε στην προπόνηση ούτε στον αγώνα, και να απολαύσεις τον αγώνα. 4 μήνες + μπροστά σου, έχοντας κλείσει 9 μήνες συνολικού τρεξίματος γίνεται, δεν είναι ότι δεν γίνεται.

:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  13:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η γνώμη μου είναι να το αφήσεις για αργότερα είναι πολύ λίγος ο καιρός για το υπόβαθρό σου. Γιατί δεν τρέχεις μερικά δεκάρια πρώτα ??? Και αν, καλά και ντε θες μεγαλύτερη απόσταση, δήλωσε συμμετοχή στον ημί της Αθήνας στις 3 Μαίου...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  13:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ στην ίδια θέση με τον @unforgiven.

Απλά σκέφτομαιunforgiven, μήπως καλύτερα και πιο ομαλά θα ήταν 1-2 αγώνες 10αρια (να πάρει κανείς το κολάι) , και ίσως μετά κάνα ημιμαραθώνιο προς Άνοιξη? Γιατί να πιεστείς τόσο γρήγορα για μαραθώνιο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γίνεται αλλα θέλει δουλειά... Προσωπικά ετρεξα τον πρώτο μου μαραθώνιο (και σε ρυθμό κάτω απο 6 λεπτά/χιλιόμετρο μάλιστα) με 4-5 μήνες τρέξιμο και ξεκινώντας απο αρκετά χαμηλά.




Όμως...

Πιθανότατα δεν έχω ξανακάνει καλύτερη προετοιμασια για μαραθώνιο απο εκείνη τη πρώτη...

Όλα by the book: 3 long runs 30+ και άκομα κανα δυο ημιμαραθωνίους ....καλη ξεκούραση τη προηγούμενη μέρα .... .έτρεξα με τους παλμούς μου .... κλπ

Επίσης είχα φτάσει το άνετο δεκάρι μου στη προπόνηση στα 50-52 λεπτά. Δεν έχουν σχέση οι επίδοσεις απλά για να σου πω ότι δεν πήγα ξαφνικά και έτρεξα μαραθώνιο με στόχους μάλιστα.

Οπότε θα σου έλεγα για να μην ταλαιπωρηθείς πολυ πάνω στον αγώνα εάν δεν έχεις σκοπό να ιδρώσεις αρκετά για αυτό να μην το κάνεις. Και 5 ώρες να πεις ότι σου αρκεί να κάνεις, και 6 ώρες ....πάλι θα πρέπει να δουλέψεις για αυτό.


Edit: Τώρα το ξανατσεκάρα. Λίγο παραπάνω πρέπει να είχα ...γύρω στους 6-7 μήνες

Edited by - sam on 11/11/2014 14:14:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάνεις πλάκα, έτσι..;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ρε παιδιά επειδή το έχετε ψαξει,μπήκα να γραφτω ηλεκτρονικά στον μαραθωνιο του Ναυπλίου και λεει πως εχουν κλεισει οι έγγραφες!Ισχύει δεν βλέπω κάτι καλά?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω πως μιλάτε λογικά. :)
Να πάω για τον Ημιμαραθώνιο τον Μάιο και μετά για τον ΑΜΑ.
Ποιά η γνώμη σας για το προπονητικό πλάνο που πρέπει να ακολουθήσω;
Έχω σκεφτεί μέχρι τώρα τα:
- Intermediate 1/2 Marathon του Mike Deibler. Είναι πρόγραμμα 6 μηνών με "μέρα-παρά μέρα" προπόνηση, έχει διαλειμματικές, fartleks και το μεγαλύτερο long run είναι 17.7km. Είναι πρόγραμμα του Runkeeper, πρέπει να είσαι elite member για να το δεις.
- Half Marathon Training Guide - Novice 1 Program
http://www.halhigdon.com/training/51131/Half-Marathon-Novice-1-Training-Program
Δεν έχει intervals κτλ...
- To Smart Coach Plus του Runners World, απαιτεί εγγραφή και συνδρομή. Έχω ακούσει καλά λόγια μιας και είναι interactive και αλλάζει εύκολα.

Φυσικά, κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απειρος τελειως αλλα νομιζω πως αν βγαλεις ημι μεχρι τελος Δεκεμβριου γιατι να μην βγαλεις και τον Μαραθωνιο του Ναυπλίου που απ'οτι εχω ακουσει είναι πιο ομαλος από της Αθηνας,για μενα θα είναι ο Πρωτος του Ναυπλίου πρωτα ο Θεος.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χχχμμμμ, δεν γίνεται ακριβώς έτσι....ίσως είναι καλύτερα να μας πείς: ηλικία, ύψος, κιλά...

για το Ναύπλιο που ρωτάει άλλος φίλος το σάϊτ της διοργάνωσης έχει τα...περσινά προβλήματα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

χχχμμμμ, δεν γίνεται ακριβώς έτσι....ίσως είναι καλύτερα να μας πείς: ηλικία, ύψος, κιλά...


Σωστά. 42 ετών, 1.78 ύψος, 81 κιλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για να μην λέμε και ότι θέλουμε, το θέμα δεν είναι να βγάλεις τον μαραθώνιο, κουτσά-στραβά κουτσοπερπατώντας γίνεται, το πρόβλημα το μεγάλο είναι μετά, φίλος τρελλός που έκανε κατευθείαν μαραθώνιο προχτές σε 6 ώρες (ουσιαστικά περπατώντας), αλλά χωρίς πρίν τίποτα, με μόνο μια προετοιμασία "μέτρια" είναι τώρα κουτσό άλογο και δεν ξέρει και πότε θα πάει στην δουλειά του (μία ένεση κάθε μέρα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

quote:
Originally posted by zoro

χχχμμμμ, δεν γίνεται ακριβώς έτσι....ίσως είναι καλύτερα να μας πείς: ηλικία, ύψος, κιλά...


Σωστά. 42 ετών, 1.78 ύψος, 81 κιλά.


βάλε στόχο π.χ τον ημί του Ναυπλίου και διάλεξε το πιό χαλαρό σε εντάσεις πρόγραμμα,
σου σουνιστώ όχι πάνω απο 4 προπονήσεις την βδομάδα, και ποτέ μην κάνεις "του κεφαλιού σου".
Ξεκίνα μόνο με στόχο τον τερματισμό σε ρυθμό αργό, αφου δεν έχεις κάνει μέχρι τώρα τίποτε απο άθληση χρειάζεσαι τουλάχιστον απλές προσαρμογές αλλά απαραίτητες για την συνέχεια

....λογικά θα χάσεις και λίγα κιλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με βλέπω για το Novice 1 του Hal Higdon.
Πιστεύετε πως τα intervals/tempo runs είναι απαραίτητα σε αυτή τη φάση; Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν έχει καθόλου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  15:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιλάμε για 9 μήνες σύνολο, εκ των οποίων ξεκινάει 4 μήνες προετοιμασία με συγκεκριμένο στόχο.
Δεν μιλάμε, είδα φως και μπήκα, από τον καναπέ. Μιλάμε για ρεγουλα και πειθαρχεία και προγραμματισμό σωστό.
Ένας αξιοπρέπης τερματισμός, ανεξαρτήτου στόχου χρόνου, νομίζω γίνεται.
Δεν μιλάω για εξτρέμ περιπτώσεις, ούτε για υπερβολές,



(μην σας πω εγώ πως και πότε έτρεξα, είδα φως και μπήκα).

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5385&whichpage=1 είναι από τα πρώτα μου πόστ εδώ μέσα
quote:

Δημοσιεύτηκε - 09/06/2011 : 14:07:13 Εμφάνιση Προφίλ Στείλε του Email Επίσκεψη της σελίδας του Deorum. Διόρθωση θέματος Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα την γνώμη σας για την προπόνησή μου.

Έχω κ τρέχω περίπου 2 μήνες τώρα λίγο σοβαρά σε εξωτερικούς χώρους (πεδίον του άρεως), και άλλους 2 μήνες πιο πρίν ελάχιστα στον διάδρομο του γυμναστηρίου, για ζέσταμα πριν τα βάρη.

Δρομική εμπειρία δεν έχω, πλην του στρατού που προέτρεξα (ΣΕΑΠ), και έχω κ μια καλουτσική αεροβική κληρονομιά λόγω λίγου κολυμβητηρίου που έκανα κάποτε.

Θα ήθελα αν μπορέσω να κάνω τον ΚΜΑ κ να τερματίσω κάτω από 4 ώρες.



Να συμπληρώσω, επειδή πήγα και έκαναν 2 ημιμαραθώνιους στα κουτουρού μετά το πόστ, με έπιασε λαγονοκνιμιαία, και από 1/7 ως 25/8 δεν είχα τρέξει καθόλου. 2 μήνες δλδ τίποτα. Και ήμουν... μπουλουκάκι, όχι σαν τώρα. Οπότε στην ουσία ξεκίνησα σχεδόν από το 0, και προετοιμάστηκα 2.5 μήνες.

Anyway το ρεζουμε ήταν 3.42'14" τελικά, και ναι ο καιρός τότε ήταν πολύ καλός, και εγώ φυσικά πλήρως απροετοίμαστος.


ΟΚ ήμουν τυχερός, αλλά εδώ μιλάμε για σωστότερο προγραμματισμό, και για έναν αξιοπρεπή τερματισμό. Αν λοιπόν πει πάω για 5ώρες, γίνεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  15:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum, τον τραυματισμό τον φοβάμαι πολύ... Μάλλον θα ήταν πιο φρόνιμο να μην πιεστώ από τώρα. Συν τω ό,τι δεν θέλω να εξαφανιστώ (από τώρα) από την οικογένεια.
Το Ναύπλιο είναι μάλλον καλή περίπτωση για ΗΜ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000