Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Mαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος 5/4/2015
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 56

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  19:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πριν λίγο μου ήρθε το μέιλ με αριθμό συμμετοχής και πληροφορίες για την παραλαβή του, τσεκάρετε!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  22:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Skyrunner

Υπάρχει μόνο για πεζούς όχι για αυτοκίνητο !!!
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by Skyrunner

Και Παρασκευή και Σαββάτο θα περάσω από κέντρο εγγραφών !!!!


Παναγιώτη υπάρχει και είσοδος απο την πλευρά προς παραλία;;




Ωραία, για να μην κουραστούμε στο περπάτημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2015 :  23:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ντροπη σου...
καμμια συμβουλη διατροφικη - φαρμακευτικη (πλην της προκτοσιναλαρ που ξεκινησα το απογευμα) για αιμορροιδες? συγχρονως παιζει και θεμα τυμπανισμου του εντερου (και 2 διαρροιες σε 5 μερες )...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  00:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λοιπόν! επειδή με έχει φάει και στο τέλος όντας μαυρόγατα απ΄ότι κατάλαβα θα έχω όντως πρόβλημα..

μετά από διάβασμα και συζητήσεις επί συζητήσεων με έμπειρους -αφού εγώ δεν έχω ιδέα- σας παραθέτω το πλάνο που αφορά την υδατανθράκωση-ενυδάτωση μου στον αγώνα. ο λόγος που το κάνω είναι γιατί ακούω τα μύρια όσα και θέλουμε να προλάβουμε πιθανή καταστροφή! Έχουμε και λέμε:

10’ πριν, 10o, 17.5ο, 25ο, 32.5ο χλμ: gel + νερό + saltstick

5ο, 7.5o, 12.5ο, 22.5o, 27.5ο, 32.5ο χλμ: νερό

15o, 20ο, 30ο, 40o χλμ: ισοτονικό

35ο, 40o χλμ: coca

37.5ο χλμ: νερό+ saltstick

Διευκρινίσεις: 1) νερό θα πίνω σχετικά λίγο 100-150μαξ σε κάθε σταθμό αφού δεν ιδρώνω πολύ
2) βάλαμε τόσα saltsticks κυρίως για το αλάτι που θα χρειαστώ(όχι λόγω καιρού βλ.1). υπερβολή?
3) στο 40 έβαλα ισοτονικό Η κόκα κόλα. αν έχει κόλα θα πάρω αυτή, αλλίως το ισοτονικό.
4)Salt με gel ΜΑΖΙ δε δοκίμασα στις προπονήσεις, θα το κάνω αύριο 2 φορές στο 16ρι να δω αντίδραση στομαχιού αλλά όλοι μου λένε πως είναι πολύ ελαφριά τα salt και δεν θα έχω θέμα.

Τα θεωρείτε πολύ υπερβολικά? γενικά έχω γερό στομάχι, χωρίς προβλήματα ως τώρα. Για 4ωρο πάω για όσους δεν ξέρουν.

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 29/03/2015 00:51:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  01:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν σε εκραζα απλως μεχρι τωρα... πολλαπλασιασε το κραξιμο αφου τωρα ειδα οτι δεν ιδρωνεις πολυ... συμεπαγεται οτι οι απωλειες σε αλατα ειναι χαμηλες αφου ΜΕΣΩ ΙΔΡΩΤΑ ΧΑΝΕΙΣ ΑΛΑΤΑ... αρα τα στικς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ... σε κουρασμενο στομαχι οσο φιλικο και να ειναι ενα σκευασμα δεν το ΤΑΠΕΙΝΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ... και στο φιναλε ΧΑΛΑΡΩΣΕ για να το χαρεις... επισης δεν ανεφερες τις σκεψεις μου για εμβολιασμο σου για τη γριπη του Νειλου αφου θα εχουμε και δρομεις απο Αφρικη (δε το λεω ρατσιστικα εννοειται)... και μια δραμαμινη ανα 5 χλμ και ενα ιμοντιουμ πριν την πιστολια για να μη σου φυγουν απο το φοβο μη σε πετυχει το αβολιδωτο...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  01:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και καραμελα χολς για καθε φορα που προσπερνας αιθερια υπαρξη να εχεις ευχαριστη αναπνοη! εεε... δε θα χρειαστεις πολλες απο αυτες!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  08:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

και καραμελα χολς για καθε φορα που προσπερνας αιθερια υπαρξη να εχεις ευχαριστη αναπνοη! εεε... δε θα χρειαστεις πολλες απο αυτες!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  15:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

και καραμελα χολς για καθε φορα που προσπερνας αιθερια υπαρξη να εχεις ευχαριστη αναπνοη! εεε... δε θα χρειαστεις πολλες απο αυτες!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...



πλάκα πλάκα.. κάτι πρέπει να κάνουμε με αυτό το θέμα καλά που το έθεσες!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  22:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Τασο θα σου πω την αποψη μου, αφου κι εγω δεν ιδρωνω σχεδον καθολου!Λοιπον, απ'αυτα που ειχα διαβασει στο φορουμ, αφου αρχικα με ειχαν αποπαρει δικαιως οι εμπειροτεροι, επειδη εκανα τα πολυ μεγαλα LR χωρις καθολου τροφοδοσια, κατεληξα οτι το πρωτο τζελακι καλο ειναι να το παιρνει κανεις αφου ξεκινησει ο αγωνας, μετα απο 2 χλμ περιπου...κι αυτο διοτι με το τρεξιμο αλλαζει ο μεταβολισμος του οργανισμου!Ειναι λαθος η ληψη υδατανθρακων λιγο πριν τον αγωνα!Προσωπικα παιρνω 5 τζελακια...στο 2ο χλμ, στο 10ο, στο 17,5 χλμ, στο 25ο και τελος στο 32,5 χλμ... αφου μετα δεν εχει νοημα για τα τελευταια 10 χλμ.Οσον αφορα στα saltsticks...το πρωτο στο 5ο χλμ...και μετα ανα 3 σταθμους τροφοδοσιας τα επομενα, δηλ. στο 12,5 χλμ, στο 20ο χλμ, στο 27,5 χλμ και τελος στο 35ο χλμ.Νερο φυσικα κατα το δοκουν!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2015 :  23:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχεις άδικο στην προσεγγισή σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  00:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και ενω ολα κυλουσαν ομαλα και η 1η μου συμμετοχη σε μαραθωνιο ητανε και ειναι ελπιζω πολυ κοντα σημερα μετα το χαλαρο 10αρακι στο run greece και αφου τελειωσα ενας πονος στην καμαρα δεν μ αφηνει σ ησυχια σ βαθμο να με ενοχλει αρκετα και στο απλο περπατημα... στο ξαφνικο χωρις προηγουμενη προειδοποιση....καμια ιντερνετικη διαγνωση; το εβαλα παγο και μασαζακι εντονο.... δοκιμασα και με ενα μπαλακι μετα αλλα δεν τ δεχοτανε καθολου ευχαριστα... ελπιζω μν παθαμε καμια ζημια απο το πουθενα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  08:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

λοιπόν! επειδή με έχει φάει και στο τέλος όντας μαυρόγατα απ΄ότι κατάλαβα θα έχω όντως πρόβλημα..

μετά από διάβασμα και συζητήσεις επί συζητήσεων με έμπειρους -αφού εγώ δεν έχω ιδέα- σας παραθέτω το πλάνο που αφορά την υδατανθράκωση-ενυδάτωση μου στον αγώνα. ο λόγος που το κάνω είναι γιατί ακούω τα μύρια όσα και θέλουμε να προλάβουμε πιθανή καταστροφή! Έχουμε και λέμε:

10’ πριν, 10o, 17.5ο, 25ο, 32.5ο χλμ: gel + νερό + saltstick

5ο, 7.5o, 12.5ο, 22.5o, 27.5ο, 32.5ο χλμ: νερό

15o, 20ο, 30ο, 40o χλμ: ισοτονικό

35ο, 40o χλμ: coca

37.5ο χλμ: νερό+ saltstick

Διευκρινίσεις: 1) νερό θα πίνω σχετικά λίγο 100-150μαξ σε κάθε σταθμό αφού δεν ιδρώνω πολύ
2) βάλαμε τόσα saltsticks κυρίως για το αλάτι που θα χρειαστώ(όχι λόγω καιρού βλ.1). υπερβολή?
3) στο 40 έβαλα ισοτονικό Η κόκα κόλα. αν έχει κόλα θα πάρω αυτή, αλλίως το ισοτονικό.
4)Salt με gel ΜΑΖΙ δε δοκίμασα στις προπονήσεις, θα το κάνω αύριο 2 φορές στο 16ρι να δω αντίδραση στομαχιού αλλά όλοι μου λένε πως είναι πολύ ελαφριά τα salt και δεν θα έχω θέμα.

Τα θεωρείτε πολύ υπερβολικά? γενικά έχω γερό στομάχι, χωρίς προβλήματα ως τώρα. Για 4ωρο πάω για όσους δεν ξέρουν.

Τάσος

know your limits. then destroy them.


καλό το πλάνο σου,εγώ ακολουθώ κάτι παρόμοιο απλά το 1ο το παίρνω στο 2μησι και τα salt stick στους ενδιάμεσους σταθμούς.Ισοτονικό πήρα μόνο πέρσι στην κλασσική .Κοκα κόλα στο πλάνο μου πάντα λέω να πάρω αλλά στο τέλος κάτι γίνεται και το στομάχι μου φοβάται να δοκιμάσει.
Να ξέρεις όμως ότι πολλές φορές το σχέδιο πάει στράφι πάνω στον αγώνα.Πάρε κανένα τζελάκι παραπάνω γιατί μπορεί να έχεις απώλειες στο δρόμο.2 φορές μου έχει πέσει από τα χέρια.
Κράτα το νερό στο χέρι για τα επόμενα 700-800 μέτρα από το σταθμό και να χρησιμοποιείς τα σφουγγάρια όπου υπάρχουν για εξωτερική ενυδάτωση.
Και κάτι τελευταίο ,σε 4 μαραθωνίους έπαιρνα gu αλλά σκέφτομαι να αλλάξω γιατί μετά το τρίτο είχα δυσφορία.
Πέτρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  09:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giannis_1988

Και ενω ολα κυλουσαν ομαλα και η 1η μου συμμετοχη σε μαραθωνιο ητανε και ειναι ελπιζω πολυ κοντα σημερα μετα το χαλαρο 10αρακι στο run greece και αφου τελειωσα ενας πονος στην καμαρα δεν μ αφηνει σ ησυχια σ βαθμο να με ενοχλει αρκετα και στο απλο περπατημα... στο ξαφνικο χωρις προηγουμενη προειδοποιση....καμια ιντερνετικη διαγνωση; το εβαλα παγο και μασαζακι εντονο.... δοκιμασα και με ενα μπαλακι μετα αλλα δεν τ δεχοτανε καθολου ευχαριστα... ελπιζω μν παθαμε καμια ζημια απο το πουθενα.

Καλημερα,ισως να φταινε τα παπουτσια σου.Να ειναι καινουργια η να εχουν φαει τα ψωμια τους,η δεν ξερω τι αλλο.Μου εχει τυχει το ιδιο και μολις αλλαξα παπουτσια ειμουν οκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  09:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλα πηγα αμεσως σε ορθοπαιδικο,αυτο να κανεις κι εσυ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2015 :  09:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giannis_1988

Και ενω ολα κυλουσαν ομαλα και η 1η μου συμμετοχη σε μαραθωνιο ητανε και ειναι ελπιζω πολυ κοντα σημερα μετα το χαλαρο 10αρακι στο run greece και αφου τελειωσα ενας πονος στην καμαρα δεν μ αφηνει σ ησυχια σ βαθμο να με ενοχλει αρκετα και στο απλο περπατημα... στο ξαφνικο χωρις προηγουμενη προειδοποιση....καμια ιντερνετικη διαγνωση; το εβαλα παγο και μασαζακι εντονο.... δοκιμασα και με ενα μπαλακι μετα αλλα δεν τ δεχοτανε καθολου ευχαριστα... ελπιζω μν παθαμε καμια ζημια απο το πουθενα.



Είναι καθόλου σφιχτές οι γάμπες σου;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 56 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000