Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:27:19  Εμφάνιση Προφίλ
όλα καταλήγουν στο
Ο Θεός να βάλει το χέρι Του, γιατί όπου έχει βάλει ο άνθρωπος το δικό του, μόνο σκόνη και θρύψαλα βλέπουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:31:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

Βρίσκω την ερώτηση απίστευτα ανόητη...

Τι πάει να πει θα στηρίξω την κυβέρνηση για μια ολόκληρη 4ετία no matter what...? Τοσο πρόβατο είμαι?

Οποια κυβέρνηση και να βγει θα ελέγχεται διαρκώς και θα δίνει εξηγήσεις για το πόσο κοντά βρίσκεται στις προγραμματικές της δηλώσεις... Ειδικά στην διαπλεκόμενη ελλάδα της διαφθοράς, της κατεστραμένης δικαιοσύνης που δεν ελέγχει αυτούς που πρέπει να ελέγχει και του βαθιού παρακράτους.

Αλοίμονο εάν δίνονται έτσι εύκολα λευκές επιταγές και ασυδοσία

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΛΛΑ ΣΥΓΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΚΑΛΠΗΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ...ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗ ΚΑΡΕΚΛΑ ΤΟΥ ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΣ



Αυτό ακριβώς!!!!
Για αυτο ρώτησα "τι θα γίνει ή τι πρέπει να γίνεται?"!!


Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:38:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

Ωραία ψήφισε τον να τελειώνουμε...

Οσο για το εάν είναι αφελής η σκέψη ότι ο Σαμαράς θα έκανε αυτά που υποσχόταν ....Τι να κάνουμε? Έτσι είναι φτιαγμένη για να λειτουργει σωστά η δημοκρατία...

Πέρα του ότι "Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις" που είχε πει ο μεγάλος Μάνος ...ακόμα και εαν εσύ το έχεις συνηθίσει και έχεις γίνει ένα και ο ίδιος και ψηφίζεις πλέον με τις κρυφές ατζέντες, αυτό που είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ είναι να μην αντιλαμβάνεσαι το πως ψηφίζει η πλειοψηφία των υπολοίπων η οποία ΝΑΙ ...και πιστεύει και ψηφίζει σύμφωνα με τις προεκλογικές εξαγγελίες.

Οπότε ναι επαναλαμβάνω, το δημοκρατικό, εαν θες να το αναλύσουμε στα άκρα, είναι να στηρίξεις την πραγματική βούληση του λάου όπως αυτή εκφράζεται σύμφωνα με αυτά που επιλέγει κατά τη διαδικασία της προσφυγής στις κάλπες...

Καλή χρονιά



H πλειονότητα τον ελλήνων (80%+) ψήφηζε επί 35 χρόνια πασόκ+νδ ενώ ποτέ αυτά τα δύο κόμματα δεν τηρούσαν τις υποσχέσεις τους. Δεν ήταν θέμα ...κρυφής ατζέντας.

Το δημοκρατικό είναι να στηρίζεις την κυβέρνηση που έχει την δεδηλωμένη, όπως προβλέπεται από το Σύνταγμα και τους νόμους. Αν θεωρείς ότι κάτι από αυτά παραβιάζεται, να προσφύγεις στη Δικαιοσύνη. Τα υπόλοιπα είναι "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε", ποιο τέρας και ποιος Μάνος, άσχετα εντελώς.

Λοιπόν, στο ξαναλέω από τώρα: Ο Τσίπρας θα γίνει ένας άλλος Σαμαράς, από κάθε άποψη. Εκτός από ΑΓΠ, πλέον φωτογραφικά φέρνει και στον ...Μητσοτάκη, με το περιστέρι! Αν βγει κυβέρνηση, θα τον στηρίξεις για μια τετραετία;

Ποια είναι η "πραγματική βούληση του λάου"; Σύμφωνα με τη δική σου άποψη; Τη δική μου άποψη; Του Μίτσελ; Του Περέιρα; Της Φουρέιρα; Τίνος;

Καλή μας χρονιά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:38:48  Εμφάνιση Προφίλ
Ο αρχιερέας της επιβολής των μνημονίων και του ΔΝΤ στην Ελλάδα ΓΑΠ αντι να βρίσκεται στο κελί της φυλακής, ιδρύει το κόμμα ΚΙΔΗΣΟ και έχει το θράσος να διεκδικεί την ψήφο του Ελληνικού λαού..! Το παρόλογο έχει αντικαταστήσει το λογικό.. περίεργα πράγματα..!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:39:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Orcatattoo

quote:
Originally posted by Rigelian

Θα σεβαστούμε το αποτέλεσμα των εκλογών; Θα στηρίξουμε την κυβέρνηση που θα προκύψει για μια ολόκληρη 4ετία;



Τι θα γίνει ή τι πρέπει να γίνεται?

Good things come to those who wait..



To τι θα γίνει το ξέρουμε: Όποιος και να κάνει κυβέρνηση, σύντομα ο ...άλλος θα ζητάει εκλογές κτλ κτλ.

Sam, δεν είσαι πρόβατο, είσαι συνειδητοποιημένος δημοκρατικός πολίτης (νομίζω). Είναι εξαιρετικά αφελής και δείχνει άγνοια πραγματικότητας η σκέψη ότι ο ...Σαμαράς θα έκανε αυτά που υπόσχοταν, άρα γι αυτό τον ψήφισαν! Οι πολίτες ψήφισαν νδ και πασόκ και πήραν συγκυβέρνηση.

Η ερώτηση θέλει απάντηση τώρα, πριν τις εκλογές.

Εγώ δεσμεύομαι να στηρίξω Τσίπρα, αν βγει, ακόμα και αυτοδύναμος, για μια τετραετία. Όσες κωλοτούμπες και να κάνει.

Μην μου πει κανείς ότι άλλα λέει τώρα και άλλα κάνει μετά, σας προειδοποιώ!

Και μνημόνια θα εφαρμόσει (άσχετα αν θα τα λέει αλλιώς) και συντάξεις θα μειώσει και κάθε "δεξιό" μέτρο που θα του επιβάλλουν θα το πάρει. Μην σκούζετε μετά!

Αλλιώς, δήλωση στήριξης ΟΑΚΚΕ στην κάλπη:
http://www.oakke.gr/esoteriki-politiki/item/451-οχι-στα-καθεστωτικα-κομματα-δηλωση-στηριξησ-τησ-οακκε-στην-καλπη
(ναι, άντεξα να το διαβάσω όλο!)




Εγώ πάλι δεσμεύομαι Κώστα οτι ναι μεν θα ψηφίσω Τσίπρα, ναι μεν θα του δώσω ένα διάστημα προσαρμογής αλλά ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ξεκάθαρα οτι στήριξη σε βάθος τετραετίας αν αρχίσει τις κωλοτούμπες ΔΕΝ θα δώσω!
Σε κανέναν Τσίπρα!

Αν και άποψη μου είναι οτι δεν θα κυβερνήσει καθόλου, αλλά αυτο είναι μια άλλη κουβέντα!

Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:40:01  Εμφάνιση Προφίλ
(έχει γούστο πάντως που απο εκεί που έβγαινε ώς ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι "εάν βγεί ο αλέξης θα πέσουν οι ακρίδες να μας φάνε ΑΜΕΣΩΣ την επομένη" τώρα τελευταία που βλέπουμε ότι δεν λειτουργει πλέον και τοσο αυτό, πέφτουν και οι μάσκες για πολλούς -και για τα ΜΜΕ πάει πιο πολύ αυτό αυτό και τη στροφή τους τελευταία- για το τι πραγματικά πιστεύουμε ότι θα συμβεί και στοχεύουμε πλεον στο "φιλότιμο" των αναποφάσιστων ..."εεεε, αφού ίδιοι είναι και αυτοί ...δεν πας σε αυτους που δεν στα κρύβουνε πλέον να μην αισθάνεσαι και ότι πιάστηκες "κορόιδο")
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:41:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitos

Ο αρχιερέας της επιβολής των μνημονίων και του ΔΝΤ στην Ελλάδα ΓΑΠ αντι να βρίσκεται στο κελί της φυλακής, ιδρύει το κόμμα ΚΙΔΗΣΟ και έχει το θράσος να διεκδικεί την ψήφο του Ελληνικού λαού..! Το παρόλογο έχει αντικαταστήσει το λογικό.. περίεργα πράγματα..!



Ποιος κρίνει αν πρέπει να βρίσκεται στη φυλακή; Εσύ, εγώ, ή η Δικαιοσύνη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:50:22  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ κωνσταντίνε είμαι μάλλον ρομαντικός τι να κάνουμε...

Εχω επιλέξει να ψηφίζω μέχρι και το τέλος της ζωής μου περιμένοντας (και ελπίζοντας) να βρεθεί ο ένας τελικά που θα τηρήσει τις υποσχέσεις του (ανάμεσα στις επιλογές που μου παρέχονται φυσικά γιατί εάν ήταν στο χέρι μου δεν θα επέλεγα κανένα απο αυτούς για να με κυβερνήσει). ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ/ΤΙΜΩΡΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΤΗΡΗΣΑΝ. (αυτο είναι και το ΒΑΣΙΚΟ μου κριτήριο εάν θέλεις να ξέρεις)

Σε ευχαριστώ για το μάθημα ρεαλισμού αλλα δεν θα πάρω... Προφανώς πιστεύω (και πορεύομαι) σε διαφορετικές αξίες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:57:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

Εγώ κωνσταντίνε είμαι μάλλον ρομαντικός τι να κάνουμε...

Εχω επιλέξει να ψηφίζω μέχρι και το τέλος της ζωής μου περιμένοντας (και ελπίζοντας) να βρεθεί ο ένας τελικά που θα τηρήσει τις υποσχέσεις του (ανάμεσα στις επιλογές που μου παρέχονται φυσικά γιατί εάν ήταν στο χέρι μου δεν θα επέλεγα κανένα απο αυτούς για να με κυβερνήσει). ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ/ΤΙΜΩΡΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΤΗΡΗΣΑΝ. (αυτο είναι και το ΒΑΣΙΚΟ μου κριτήριο εάν θέλεις να ξέρεις)

Σε ευχαριστώ για το μάθημα ρεαλισμού αλλα δεν θα πάρω... Προφανώς πιστεύω (και πορεύομαι) σε διαφορετικές αξίες.



E, περίμενε και να πάρει η Λίβερπουλ το πρωτάθλημα, αιθεροβάμονα!

Το βασικό σου κριτήριο είναι λανθασμένο, κατά τη γνώμη μου. Διότι είναι άρνηση και όχι θέση.

Επιπλέον, θα πρέπει αν καταλάβεις κάποια στιγμή ότι ποτέ δεν θα βρίσκεις κανέναν που θα θέλεις να επιλέξεις να σε κυβερνήσει μέσα στις επιλογές που έχεις: Οι πολιτικοί (επιλογές) είναι ο καθρέφτης μιας κοινωνίας, προέρχονται και προκύπτουν από αυτήν. Η ελληνική κοινωνία είναι διαχρονικά σάπια και διεφθαρμένη, επομένως κάθε τι που "παράγεται" από αυτήν είναι σάπιο και διεφθαρμένο: Πολιτικοί, αθλητισμός, υγεία, δικαιοσύνη, αστυνομία.

Δέχεσαι, επομένως, από τη στιγμή που ψηφίζεις, όπως κι εγώ, "το μη χείρον". Απλά διαφωνούμε στο ποιο είναι το μη χείρον και στα κριτήρια επιλογής.

(Η καταστροφολογία είναι σε κάθε περίπτωση λανθασμένη στρατηγική. Άλλωστε, όπως λέω εδώ και χρόνια, από το ευρώ δεν βγαίνουμε, δεν μπορούμε ακόμα και να θέλουμε.)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  13:59:54  Εμφάνιση Προφίλ
Ανέφερα απλά που θα έπρεπε να είναι η θέση του, όχι μόνο αυτού, αλλά και όσων μετά συνέβαλλαν και συνέχισαν την βιαιότητα της τραγωδίας. Το καλύτερο βέβαια δεν θα είναι να τους χώσουν στη φυλακή, αλλά να δημευτούν οι περιουσίες τους υπέρ του κοινωνικού συνόλου (δηλαδή επαναφορά των κλεμμένων) και να τους διορίσουν καθαριστές στις τουαλέτες της πλατείας Συντάγματος, με τον κατώτερο μισθό που οι ίδιοι έχουν ψηφίσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  14:00:36  Εμφάνιση Προφίλ
και για να το κάνω και δεκάρικα εαν δεν είναι κατανοητό...

Ο Σαμαράς είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ψεύτης και την ατζέντα του την ξέρω ...Ο Τσίπρας εάν επιμένεις να μιλήσουμε για αυτόν (αλλά και ο κάθε Τσίπρας ...δεν έχω καμιά εμμονή με τα πρόσωπα) είναι "ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ" ψεύτες (με όσο ποσοστά πιθανότητας θέλεις να βάλεις) ... Μεγάλη διαφορά αυτό (ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ)

Ρώτα με λοιπον σε 4 χρόνια (η μπορεί και σε 1 όπως σου είπα) τι πιστεύω πλέον τελεσιδικα και για αυτόν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  14:06:24  Εμφάνιση Προφίλ
Κατανοητότατο από την αρχή. Απλά, κατά τη γνώμη μου πάντα, λανθασμένο να αποκλείεις κάποιον. Η ψήφος πρέπει να είναι θετική, όχι διαμαρτυρίας ή αρνητική. Δεν "μαυρίζεις", επιλέγεις αυτός που θεωρείς συγκριτικά καλύτερο (ή λιγότερο χειρότερο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orcatattoo
Senior Forum-Runner

587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  14:43:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Rigelian

Κατανοητότατο από την αρχή. Απλά, κατά τη γνώμη μου πάντα, λανθασμένο να αποκλείεις κάποιον. Η ψήφος πρέπει να είναι θετική, όχι διαμαρτυρίας ή αρνητική. Δεν "μαυρίζεις", επιλέγεις αυτός που θεωρείς συγκριτικά καλύτερο (ή λιγότερο χειρότερο)




Προηγουμένως είπες οτι δέχεστε κι οι δύο το "μη χείρον". Άρα όσο είναι θετική η δική σου ψήφος, είναι και του Σταμάτη.

Αλλά ας μην κάνω το δικηγόρο του, μια χαρά τα λέει και μόνος του! Ας πάμε σε μια βασική διαφωνία που έχω μαζί σου.
Είπες οτι "Οι πολιτικοί (επιλογές) είναι ο καθρέφτης μιας κοινωνίας, προέρχονται και προκύπτουν από αυτήν. Η ελληνική κοινωνία είναι διαχρονικά σάπια και διεφθαρμένη, επομένως κάθε τι που "παράγεται" από αυτήν είναι σάπιο και διεφθαρμένο: Πολιτικοί, αθλητισμός, υγεία, δικαιοσύνη, αστυνομία".
Θα μπορούσα να συμφωνώ αλλά είναι σαν το ερώτημα με την κότα και το αυγό!
Λες οτι η κοινωνία είναι διεφθαρμένοι, άρα και οι πολιτικοί της το ίδιο! Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να άρχισαν πρώτα οι πολιτικοί να διαφθείρονται μιας και "γλυκάθηκαν" από την εξουσία και τη δύναμη αυτής ώστε στην πορεία να διέφθειραν και τους πολίτες? Και πως διέφθειραν τους πολίτες? "Τρώγοντας τα μαζί"?


Good things come to those who wait..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  15:03:29  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω συμφωνω με τον ΓΑΠ , η χωρα χρειαζεται κατι νεο,κατι διαφορετικο,φρεσκα προσωπα νεες ιδεες ,αρκετα με τις πολιτικες που εφαρμοστηκαν ειδικα τα τελευταια χρονια.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  15:16:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Orcatattoo

quote:
Originally posted by Rigelian

Κατανοητότατο από την αρχή. Απλά, κατά τη γνώμη μου πάντα, λανθασμένο να αποκλείεις κάποιον. Η ψήφος πρέπει να είναι θετική, όχι διαμαρτυρίας ή αρνητική. Δεν "μαυρίζεις", επιλέγεις αυτός που θεωρείς συγκριτικά καλύτερο (ή λιγότερο χειρότερο)




Προηγουμένως είπες οτι δέχεστε κι οι δύο το "μη χείρον". Άρα όσο είναι θετική η δική σου ψήφος, είναι και του Σταμάτη.

Αλλά ας μην κάνω το δικηγόρο του, μια χαρά τα λέει και μόνος του! Ας πάμε σε μια βασική διαφωνία που έχω μαζί σου.
Είπες οτι "Οι πολιτικοί (επιλογές) είναι ο καθρέφτης μιας κοινωνίας, προέρχονται και προκύπτουν από αυτήν. Η ελληνική κοινωνία είναι διαχρονικά σάπια και διεφθαρμένη, επομένως κάθε τι που "παράγεται" από αυτήν είναι σάπιο και διεφθαρμένο: Πολιτικοί, αθλητισμός, υγεία, δικαιοσύνη, αστυνομία".
Θα μπορούσα να συμφωνώ αλλά είναι σαν το ερώτημα με την κότα και το αυγό!
Λες οτι η κοινωνία είναι διεφθαρμένοι, άρα και οι πολιτικοί της το ίδιο! Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να άρχισαν πρώτα οι πολιτικοί να διαφθείρονται μιας και "γλυκάθηκαν" από την εξουσία και τη δύναμη αυτής ώστε στην πορεία να διέφθειραν και τους πολίτες? Και πως διέφθειραν τους πολίτες? "Τρώγοντας τα μαζί"?


Good things come to those who wait..



1. Δεν είναι αρνητική η ψήφος μου διότι δεν αποκλείω, δεν διαμαρτύρομαι μέσω αυτής και δεν "τιμωρώ". Εγώ επιλέγω Σαμαρά εν γνώσει όλων αυτών που είπε ο Σταμάτης επειδή τον θεωρώ μη χείρον σε σχέση με τον Τσίπρα. Δεν επιλέγω άλλον κανένα (θέλω να πω η επιλογή μου περιορίζεται σε αυτούς τους δύο) διότι δεν βρίσκω κανέναν που να θεωρώ ικανό να κυβενρήσει. Κατ' ανάγκη, λοιπόν, "περιορίζομαι" σε αυτούς τους δύο. Αν έβρισκα έστω και έναν υποψήφιο, αρχηγό κόμματος, που να θεωρούσα ότι είναι ικανός ή ότι είναι ιδεολογικά κοντά μου, θα τον ψήφιζα.

2. Ναι, το έχω σκεφτεί. Είναι όντως λίγο σαν την κότα και το αυγό. Η άποψή μου είναι ότι πρώτα δημιουργήθηκαν οι ομάδες/κοινωνίες και λίγο μετά (ακόμα και εξελικτικά) οι ηγέτες τους, για να μπορούν εκ των πραγμάτων να λειτουργούν. Η σχέση είναι σίγουρα αμφίδρομη, αλλά για μένα το "βάρος" πέφτει περισσότερο στο σύνολο.

Η διαφθορά, το πελατειακό κράτος, είναι σαν το τανγκο: θέλει δύο. Για μένα, οι δύο έχουν σχεδόν ίδιο ποσοστό ευθύνης, θα δεχτώ λίγο μεγαλύτερο σε αυτόν που έχει την εξουσία.

(σε κάθε σχέση/συναλλαγή θεωρώ ότι το ποσοστό ευθύνης είναι σχεδόν μοιρασμένο, αλλά αυτό είναι άλλη, μεγάλη κουβέντα!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000