Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Εκλογές 2015
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 86

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  14:03:49  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά Τίμο, δεν θα τις κάνουν και φανερά τις άλλες ενέργειες... (φανερά λέγονται άλλα πράγματα συνήθως).

Είμαι σίγουρος άλλωστε ότι ήδη τις κάνουν (όπως πιθανότατα τις έκαναν και οι προκάτοχοι, ωστόσο με αυτούς που ήταν τωρα πάνω άλλος ένας λόγος να διπλοτσεκάρουν). Μην είμαστε αφελείς. Κάποιοι υψηλής εμπιστοσύνης άνθρωποι κάνουν τέτοιους ελέγχους στα γραφεία που παραλαμβάνουν. Και στους υπολογιστές (εάν και εκεί φρόντισαν οι προηγούμενοι να τους αφήσουν όλους χωρίς σκληρούς δίσκους). Τι περιμένετε? Να πηρε ο Τσίπρας εχθες θεσμικά τον διοικητή της ΕΥΠ δημοσιοποιώντας τις ανησυχίες του και να πει στείλε μου μια μονάδα εδώ να τσεκάρει αυτά τα θέματα... Δεν γίνονται έτσι αυτά, τουλάχιστον σε πρώτο χρόνο.

Μην είμαστε αφελείς επιμένω.

Edited by - sam on 27/01/2015 14:09:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  14:07:38  Εμφάνιση Προφίλ
Νεκ, αν τον ρίξουν πριν την τετραετία, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να ψηφίσω Τσίπρα! Αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα, μπορεί να ψηφίσω ΚΚΕ!

Edited by - Rigelian on 27/01/2015 14:08:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  15:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Οι αγορές πάντως δείχνουν να μας εμπιστεύονται, όπως και ο Κάστρο.
Αλλά τι σημασία έχουν τα νούμερα μπροστά στους ανθρώπους ε?

BTW στην Αργεντινή ποια κυβέρνηση έφυγε με ελικόπτερο? Αυτή που τους έβαλε στο ΔΝΤ, ή αυτή που αποφάσισε κάποια στιγμή να λέει όχι στα νέα μέτρα, και να πει το μεγάλο ΟΧΙ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  16:00:47  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο, υπάρχει και η σωστή διαπραγμάτευση. Ας κάνει τα πρώτα βήματα και θα δούμε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  16:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
«Αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι είναι παρελθόν η τρόικα. Οι μνημονιακές δεσμεύσεις και τα προαπαιτούμενα. Εμείς δεν θα εφαρμόσουμε νεοαποικιακές συμφωνίες και σκληρή λιτότητα. Η Ελλάδα σήμερα δεν τηρεί καμία συμφωνία, δεν είναι σε πρόγραμμα»,

(λαφαζάνης)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  16:49:00  Εμφάνιση Προφίλ
http://plus-live.gr/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CE%BA-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%AC%CE%BA%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-bbc/?fb_action_ids=10205800715799092&fb_action_types=og.comments

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  17:13:10  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά τι θέλετε απο αυτην την τετραετία ορισμένοι!

Να παει καλά η χώρα και να κάνει ένα βήμα μπροστά ή και να σωθεί ή να ψάχνετε αγωνιωδώς σε παπαγαλάκια, στα κόμματα και στις τελείες κάθε μεταφρασμένης δήλωσης και δεν ξέρω εγώ τι ...για το οτιδήποτε θα μπορούσε να φανεί ως "κωλοτούμπα" του σύριζα όπως την νοείτε πάντα , ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ Θεωρητικά συμφωνείτε με τη "κωλοτούμπα" (εντάξει...δεν θα μας ρίξουν απο το γκρεμό όπως φοβόσασταν. Διαπραγμάτευση κάνουν)

Πραγματικά τέτοια εγωκεντρική, αυτοκαταστροφική και χαιρέκακη αντίληψη μόνο σε δεξιούς παλαιάς κοπής έχω δει.

Εάν εξαιρέσεις τον Βασίλη που είναι ο μόνος που είχε υπομονή 2 μέρες τουλάχιστον και περιμενει να δει τα σημαντικά, το μόνο που βλέπω στο να αγωνιούν κάποιοι (και εδώ και αλλού) είναι στο να δουν ποιος θα πρωτοκαταγγείλει τις τεράστιες "κωλοτούμπες" της κυβέρνησης .

Παιδιά ....Η ΧΩΡΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ!

Edited by - sam on 27/01/2015 17:19:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  17:20:04  Εμφάνιση Προφίλ
Deorum, ειλικρινά πες μας
τόσες σελίδες σε τόσα θέματα πολιτικού περιεχομένου
θεωρείς ότι δεν περιείχαν επιχειρήματα
- ένθεν κακείθεν -
παρά μόνο αφορισμούς εξ' αριστερών κύκλων;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  17:51:28  Εμφάνιση Προφίλ
Με τη νέα κυβέρνηση
α) πρέπει να συνεχιστεί η προσπάθεια εκσυγχρονισμού των δημοσίων υπηρεσιών
β)να μην αλλάξει η εξωτερική πολιτική
γ) φαινόμενα ειδικών δικαστηρίων και παραπομπών να μην υπάρξουν
δ) να γίνει μια προσπάθεια μείωσης των άγριων φορολογικών βαρών
ε) να γίνει μια ευνοϊκή αλλαγή των εργασιακών σχέσεων υπέρ των εργαζομένων(ωραρίου και αμοιβών)

ΣΤ) Μείωση της ανεργίας έστω και με τις τελευταίες προϋποθέσεις και τακτικές

ζ) Διάσωση του συστήματος υγείας
η)Εκσυγχρονισμό της δημόσιας παιδείας σύμφωνα και με τα ξένα στάνταρ
και με ό,τι αυτό συνεπάγεται
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  18:58:32  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.moyfanet&id=39159

χαχαχα...

http://www.iefimerida.gr/news/188863/gkafa-tis-nd-antidra-me-anakoinosi-gia-pseytiki-eidisi-poy-kykloforise-sto-diadiktyo

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...\

(για του λόγου το αληθές: http://nd.gr/deltia-tipou/deltio-typoy-shetika-me-athliotites-poy-kataskeyazontai-kai-ekporeyontai-apo-syriza)


και το σχόλιο:
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.media&id=39171

Edited by - sam on 27/01/2015 19:01:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  19:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Sam απλά τα πράγματα, και εδώ νομίζω συμφωνώ με τον Rigo.

Θέλω αυτή η κυβέρνηση να επιτελέσει το έργο της, απρόσκοπτα και χωρίς πλέον την δικαιολογία (όπως μας φάγατε τόσο καιρό) ότι όχι δεν ήταν αυτό θέλαμε, δεν ήταν αυτό που εννοούσαμε, δεν καταλάβατε κτλ, ήταν άδικοι οι κανόνες, στημένο το παιχνίδι κτλ κτλ.
Όπως είπε και ο νέος Πρωθυπουργός μας, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.
Οδήγα εσύ αφού πιστεύεις ότι θα το κάνεις καλύτερα. Μας ζάλισες τόσο καιρό, ότι θα το έκανες καλύτερα. Κάντο!
Εγώ θέλω να φτάσεις μέχρι το τέρμα, να κάνουμε απολογισμό. Και ναι ΜΑΚΑΡΙ να πάει καλά, και μακάρι (θα ήμουν βλαμμένος αλλιώς) να βγω και να πω τσάμπα το κράξιμο.
Δεν θα απαιτήσω εκλογές στο ενδιάμεσο, δεν θα εκβιάσω καταστάσεις, ούτε θα σε αποκαλέσω χούντα ή χωρίς την "δεδηλωμένη". Σε αναγνωρίζω ως οδηγό μου που σε επιλέξαμε (συλλογικά), όχι ως απαγωγέα μου ή δυνάστη μου επειδή απλά διαφωνώ, αφού όμως σε στηρίζει η... παρέα να το πω έτσι, θα πάμε εκεί που θέλει η παρέα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνω κριτική, ή δεν εκφράζω την γνώμη μου τι θα ήταν σωστό.
Όμως άλλο αυτό, και άλλο δεν σε αναγνωρίζω.
Ότι με λίγα λόγια λέγαμε και πριν, δεν αλλάζει κάτι. Ότι κύριοι μπορείτε να διαφωνείτε αλλά καλώς ή κακώς αυτήν την κυβέρνηση διαλέξαμε. Εσείς τότε δεν συμφωνούσατε με αυτήν την άποψή μας. Λέγατε λίγο πολύ ότι όχι δεν έχει νομιμοποίηση. Εγώ λέω ότι για όλη την τετραετία έχει νομιμοποίηση, ΟΣΟ και αν διαφωνώ.*
Και ναι βέβαια ταμείο, θα κάνουμε στο τέλος. Βέβαια να σας πω κάτι, χωρίς να σημαίνει κάτι κακό. Κάποια στιγμή (και πολύ αργήσαμε) θα βγαίναμε από την κρίση έτσι. Δλδ όπως με το 0,3% ανάπτυξη του ΣΑΜΑΡΑ μετά από 5χρόνια κρεπάλης δεν το λές και success story, έτσι και εδώ πρέπει να το θέσουμε σε σωστά πλαίσια. Δλδ αν μου πείς μετά από 1 χρόνια, μειώθηκε η ανεργία 2%, δεν θα βγώ να πανηγυρίσω κιόλας. Μακάρι να μπορούσαμε να συμφωνήσουμε και οι επικριτές και οι υποστηρικτές από τώρα τι θα ήταν επιτυχία και τι όχι, αλλά το βλέπω δύσκολο.


*(σε αντίθεση με τον Ρίγκο, ΟΚ διατηρώ μια ελάχιστη θεωρητική πιθανότητα να μην θεωρήσω νόμιμη την κυβέρνηση, αλλά σε καμία περίπτωση αν απλά περάσει 1-2-100 μέτρα με τα οποία διαφωνώ ή να βασίζομαι σε γκάλοπ ή δεν ξέρω εγώ τι έχω ακούσει όλο αυτό το διάστημα, θα μου πείς πιο είναι το όριο. Είπαμε θεωρητικό πιθανότητα, πχ αν αρχίσει τις εξορίες και μαζικές φυλακίσεις αντιφρονούντων, να στο θέσω χοντρά).

Τώρα SAM Θα μου επιτρέψεις να σου πω πως έπεσες σε παγίδα.
Δλδ με ρωτάς, θές κωλοτούμπα και να πάει η χώρα καλά ή όχι κωλοτουμπα και να πάει κακά. Δλδ είτε έτσι είτε αλλιώς, ο ΣΥΡΙΖΑ εκτίθεται. Υπάρχει και το Γ) να πάμε καλά, με τις αρχικές δεσμεύσεις του ΣΥΡΙΖΑ για σκισίματα μνημονίων κτλ, για τις αγορές που θα χορεύουν στους ρυθμούς μας, για επαναφορά μισθών και επαναπροσλήψεις κτλ κτλ πολύ το αμφιβάλλω και εσύ νομίζω.
Κοίτα μας έχετε οπλίσει με αρκετά επιχειρήματα και στην μία περίπτωση και στην άλλη να κράζουμε ασταμάτητα. Εσείς, με δικά σας επιχειρήματα. ΔΕν χρειάζεται να κάνουμε πολλά. Να ξαναποστάρουμε ότι γράφατε τότε. Όταν ο Παπαδημούλης έλεγε τον Καμμένο ακροδεξιό, και χειρότερο από την ΝΔ, δεν νομίζω ότι ψάχνω κάποιο λάθος κόμμα να πιαστώ. Παράγραφο ολόκληρη σε δήλωση μπορεί. Και πολλά παρόμοια. Μόνο και μόνο που θα αρνηθείτε τα δικά σας επιχείρματα τότε (όπως ότι πχ μας κυβέρναγε το 10% του πληθυσμού) είναι για μένα ένα κέρδος, με την έννοια ότι αρκετοί ίσως συμφωνήσετε με αυτά που λέγαμε εμείς τότε, μιας και θα τα βλέπετε από την ανάποδη. Και στο μέλλον δεν θα τα ξαναπείτε. Ελπίζω δλδ.

Πάντως επειδή πλάτιασα. Θέλω να πάει η χώρα καλά. Δεν το αποκλείω να πάει καλά με τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά πιστεύω πρέπει να γίνουν αρκετές κωλοτούμπες. Τις οποίες θα καυτηριάζω, αλλά κατά βάθος θέλω να γίνουν. Μακάρι ο ΣΥΡΙΖΑ να κάνει απλά αυτά που έκανε η ΝΔ, αλλά πολύ καλύτερα. (με την έννοια της συνέχισης συνεργασίας με την Ευρώπη, σταθερότητα με ευρώ).
Και πίστεψέ με, όταν αρχίσει η ΝΔ να κάνει αντιπολίτευση με γελοία επιχειρήματα, εδώ θα είμαστε να τα λέμε και να γελάμε όλοι μαζί. Απλά όταν θα λέει τα ίδια που λεγατε κ εσείς, ε θα αναγκαστούμε όλοι μαζί να πουμε, οκ, αυτό δεν είναι σοβαρή κριτική. Και αν πάει πραγματικά καλά, θεωρώ πολύ πιθανό να τον ψηφίσω στις επόμενες εκλογές, όπως κάποτε ψήφιζα ΠΑΣΟΚ.

(και να ξέρετε στο πάρκο κράζουμε οικογενειακώς τον ΣΥΡΙΖΑ. είμαστε αντι-συριζα φωλιά εκεί. Και ενώ νόμιζα πως είναι όλοι βαμμένοι ΝΔ, είπαμε τι ψήφιζε ο καθένας παλιά, και ο ένας ήταν ΔΗΜΑΡ, ο άλλος τον τότε Συνασπισμό, άλλος ΠΑΣΟΚ κτλ. θέλω να πω μην νομίζετε πως μιλάτε με ανθρώπους ΠΑΤΡΙΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ όταν κάποιος κράζει τον ΣΥΡΙΖΑ, νομίζω αυτό το ξέρετε)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  19:27:12  Εμφάνιση Προφίλ
Μα αυτό ακριβώς σου λέω Γιώργο.

Νομίζω ότι πραγματικό θέμα να καυτηριάσουν τις κωλοτούμπες του Συριζα ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ή προς τη μετριοπάθεια έχουν βασικά οι ψηφοφόροι του (και απο αυτούς ΜΑΛΙΣΤΑ ...ΜΟΝΟ αυτοί που θεωρούσαν δεδομένες ΟΛΕΣ τις ακραίες του δεσμεύσεις ή τη ρήξη ...οι οποίοι να σε πληροφορήσώ δεν είναι -εκτιμώ- οι περισσότεροι. Αρκετοί περιμένουν κάποιες στροφές, και ίσως και καποιοι να τις ελπιζουν).

Οι μή ψηφοφόροι του απο την άλλη, όταν συμφωνούν στη πραγματικότητα με κάποιες μετατοπίσεις, αλλα αγωνιούν να κραξουν νομίζω ότι το κάνουν απο μικροπρεπεια. Επειδή νιώθουν ίσως ότι χάσανε και περιμένουν την ευκαιρία να τη πουν στους άλλους.

Εγώ δεν έκραζα τον Σαμαρα γιατί έκανε κωλοτούμπα προς το μέρος μου... ΓΙα το ανάποδο τον έκραζα... Που δεν κράτησε τις κοινωνικές του δεσμεύσεις που είχε εξαγγείλει. Αλοίμονο να τον έκραζα εάν πηγαινε πιο αριστερά...

Μπράβο θα του έλεγα και δεν θα με ένοιαζε καθόλου να τη πώ σε κανέναν. Το καλό της χώρας μου -όπως το θεωρώ εγώ- θέλω. Οι ψηφοφόροι του απο την άλλη κατανοώ ότι θα είχαν θέμα.

Edited by - sam on 27/01/2015 20:01:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  20:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Ο Σαμαράς... τι να τηρήσει ο Σαμαράς.
ΤΟ μόνο που ήξερε να κάνει για καμπάνια είναι τι κακό που θα μας βρεί με τον ΣΥΡΙΖΑ.
ΕΝΑ πραγμα που κατάφερε και ΕΝΑ πραγμα που ΘΑ έκανε στο μέλλον δεν είπε. Τι να πει βεβαίως. lose-lose situation
Ο ΣΥΡΙΖΑ από την άλλη, είχε δεδομένη την δυσαρέσκεια του κόσμου (δεν χρειαζόταν να μιλήσει για τα επιτεύγματά του, τα είχε στο τσεπάκι) και πούλαγε... ελπίδα. win-win situation

Δυστυχώς δεν υπήρχε επιλογή για αυτές τις εκλόγες. Οι πιο πολλοί που ψήφισαν ΝΔ ψήφισαν με πολύ βαριά καρδιά (όσους ξέρω) Ενώ πολλοί που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ ήταν με την ελπίδα, να προσγειωθεί στην πραγματικότητα όμως. Να ξεκινήσει τσαμπουκαλεμένα, οκ, αλλά να προσγειωθεί. Γιατί όπως διάβασα σε ένα θεικό σχόλιο στον Αλκίνοο Ιωαννίδη που έγραψε "ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ" ή κάτι τέτοιο, και του απάντησε κάποιος, ωραίο να έχεις φτερά να πετάς, θες όμως και σύστημα προσγείωσης.
Αν βέβαια με πείσει... μακάρι να αποδειχτώ λάθος (έχει ξαναγίνει), και να ευημερούμε σαν μια νέα... Δανία του νότου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  20:39:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

...Γιατί όπως διάβασα σε ένα θεικό σχόλιο στον Αλκίνοο Ιωαννίδη που έγραψε "ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ" ή κάτι τέτοιο, και του απάντησε κάποιος, ωραίο να έχεις φτερά να πετάς, θες όμως και σύστημα προσγείωσης...


Όταν έχει μάθει κανείς να έρπει στον βούρκο
του είναι δύσκολο να αντιληφθεί
τη ρεαλιστική ελευθερία του αετού...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2015 :  20:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Μπα μην το λες, μπορεί αντίθετα να την ποθεί τόσο πολύ, να την έχει τέτοιο άχτι που θα έδινε και την ζωή του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 86 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000