Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πρόβλημα με το γόνατο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

bkafkas
Forum-Runner

Greece
177 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2015 :  17:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@zoro. Οπως ακριβως τα λες για τους γιατρους του ΚΑΤ. Σε πολυ σοβαρο θεμα το 2010 γιατρος μεσα από την 6η χειρουργικη (κατω ακρη-αθλητικες κακωσεις) με εσωσε στην κυριολεξια...Αν θελεις στειλε μου ενα μειλ στο sv2hud@otenet.gr τα ονοματα τους μηπως ειναι καποιος από αυτους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2015 :  20:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ισχύει το ΚΑΤ έχει νομίζω ειδικό τμήμα αθλητικών κακώσεων που ξέρουν τι κάνουν, και μου είχαν πει πως είναι το μονο εξιδικευμένο τμήμα εδώ. Πέρα από ιδιώτες γιατρους.

Το κακό είναι πως τα ραντεβού μπαίνουν 2 μήνες μετά, και σου λένε στις 9 το πρωί... και πας εκεί, στήνεσαι, και φεύγεις 3 το μεσημέρι. Να έχει το κινητό φορτισμένο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aug
Newbie Forum Runner

Greece
18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  20:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μου είπε κανείς για χονδροπάθεια. Το είχα χτυπήσει σε 5x5. Και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα να περπατήσω, εκτός τις 1-2 πρώτες μέρες. Οκ μια ενόχληση μπορεί να την είχα κατά διαστήματα πιο έντονη και όταν το είχα κουράσει (ακόμα και με ελαφρύ τρέξιμο) αλλά όχι να μην μπορώ να περπατήσω
quote:
Originally posted by marga

Σου χει μιλησις κανεις για χονδροπαθεια?

Εγω εχω και στα δυο γονατα και τα συμπτωματα που αναφερεις ταιριαζουν. Περασε φαση εξαρσης, εχω κλεισει 5 βδομαδες χωρις τρεξιμο, βαζω καθημεεινα παγο και πηρα και μια βδομαδα αντιφλεγμονωδη. Ευτυχως τωρα ειναι πολυ καλυτερα αλλα μεχει και πριν κανα δεκαημερο δε μπορουσα ουτε να περπατησω

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  00:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εσύ μάλλον δεν έχεις τίποτε σοβαρό, αλλά πας γυρεύωντας για χειρουργείο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  00:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Ισχύει το ΚΑΤ έχει νομίζω ειδικό τμήμα αθλητικών κακώσεων που ξέρουν τι κάνουν, και μου είχαν πει πως είναι το μονο εξιδικευμένο τμήμα εδώ. Πέρα από ιδιώτες γιατρους.

Το κακό είναι πως τα ραντεβού μπαίνουν 2 μήνες μετά, και σου λένε στις 9 το πρωί... και πας εκεί, στήνεσαι, και φεύγεις 3 το μεσημέρι. Να έχει το κινητό φορτισμένο...



έχει απογευματινά επι πληρωμή ραντεβού ο κάθε γιατρός,
έτσι δεν καθυστερείς καθόλου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  01:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι 34 χρονών, και δουλεύω από τα 18, νομίζω το 95% ++ της περιόδου με ΙΚΑ/ΤΕΒΕ.
Έχω δώσει ως τώρα, δεκάδες χιλιάδες ευρώ στα ταμεία.
Δεν έχω αρρωστήσει ποτέ (φτού φτού φτού). Όταν λέμε ποτέ, ποτέ.

Νομίζω δικαιούμαι όταν θέλω, όχι τίποτα σοβαρό, μια απλή ερμηνεία της μαγνητικής που ήδη έχω κάνει, μπορεί κάποιος να μου αφιερώσει από το σύστημα υγείας μας 10λεπτά.

Αλλιώς κατά τα άλλα, όπως περιμένω να πληρώνομαι για τις υπηρεσίες μου, ευχαρίστως να πληρώσω ότι οφείλω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  01:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πας στον γιατρό του ταμείο σου και δεν νομίζω να είναι 2 μήνες αναμονή,
σίγουρος δεν είμαι όμως.
Εδώ που τα λέμε το νοσοκομείο δεν είναι για "πρωτοβάθμια" υγεία..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aug
Newbie Forum Runner

Greece
18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2015 :  09:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν λες καλά βατραχοπέδιλα;
quote:
Originally posted by zoro

Ενδυνάμωση τετρακεφάλου χωρίς να λυγίζεις το γόνατο.
Ξεκούραση απο τρέξιμο, μπάνια πολλα με καλά βατραχοπέδιλα σε ύπτια θέση πιο πολύ βοηθάνε αρκετά αρκεί να τα κάνεις
Εαν στην καθημερινότητά σου δεν έχεις πρόβλημα η συμβουλή μου είναι να μην κάνεις επέμβαση.
Φυσικά και να κάνεις επίσκεψη για εξέταση απο γιατρο που είναι σε δημόσιο νοσοκομείο, προσωπικα οι δύο που ξέρω και είναι "τσεκαρισμένοι" είναι στο ΚΑΤ (τμήμα αθλητικών κακώσεων) και στο Γενικό Κρατικό

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2015 :  15:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι απο jumbo-super market
Μία επίσκεψη σε κατάστημα ειδικό για ψάρεμα και θα δείς την διαφορά,
είναι λίγο ακριβά αλλά είναι αθάνατα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aug
Newbie Forum Runner

Greece
18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2015 :  01:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας.

Τελικά πήγα σε ένα ακόμα γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο που μου σύστησαν 2-3 άτομα.

Πήγα με σκοπό την αρθροσκόπηση μιας και δεν ήθελα να χάσω κι άλλο χρόνο. Έχω σταματήσει το τρέξιμο και έχω ψυχοπλακωθεί.

Έπιασε το γόνατο μου, του έκανε διάφορες κινήσεις και μου είπε ότι έχει κάποιο υγρό μέσα. Μου είπε να μην επιχειρήσω για την ώρα να ξανατρέξω και να κάνω ασκήσεις ενδυνάμωσης (ισομετρικές κ.α) και να ασχοληθώ με ποδήλατο και κολύμπι με κοντά βατραχοπέδιλα για 1-2 μήνες.

Δεν έχω και άλλη επιλογή. Θα προσπαθήσω να το κάνω και αυτό. Η αλήθεια είναι ότι αν και έχω χτυπήσει εδω και 6-7 μήνες ουδέποτε ασχολήθηκα συστηματικά με ασκήσεις ενδυνάμωσης (παρά μόνο περιστασιακά) ενω σε όλο αυτό το διάστημα είχα κάνει και μερικά τρεξίματα.

Ελπίζω να υπάρχει πρόοδος με όλα αυτά , και να μην φύγουν 2 μήνες ακόμα (και το καλοκαίρι) και μετά πάλι καταλήξω στις σκέψεις για αρθροσκόπηση (που μου είχε πει εξωτερικός ιατρός ίσως και λόγο χρημάτων)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2015 :  09:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Πριν 3 εβδομάδες, είχαν αρχίσει κάποια τσιμπήματα στο σημείο της επιγονατίδας στο αριστερό γόνατο.
Οι ενοχλήσεις ως επί το πλείστον εμφανίζονταν ανάλογα με το πάτημα και την γωνία προσγείωσης του ποδιού στο έδαφος (τρέξιμο σε βουνό).
Κάποια στιγμή τρέχοντας σε κατηφορικό μονοπάτι πριν 2 βδομάδες, μου έδωσε μία έντονη σουβλιά και στάθηκα επιτόπου. Επίσης το απόγευμα της ίδιας μέρας, άρχισε περιέργως να με μαγώνει στο πίσω μέρος, στην κλείδα που λέμε το οποίο ίσως προκύπτει από έντονη διάταση.

Εδώ και 1 εβδομάδα, με συμβουλή φυσιοθεραπευτή (υποψία για τέντοντα χήνειου πόδα), βάζω πάγο (4 φορές), πήρα αντιφλεγμονώδη για 3-4μέρες και κάνω ασκήσεις ενδυναμωσης τετρακεφάλων στο σπίτι.

Χτες έκανα σβέλτο περπάτημα σε ευθεία 4κμ και δεν με ενοχλησε κάτι. Σε χόρτο που δοκίμασα για 10 μέτρα χαλαρό jogging ακόμα δίνει τσιμπιές το γόνατο. Επίσης όταν στηριχτώ στο πόδι αυτό και ρίξω το βάρος μου λυγίζοντάς το, υπάρχουν τσιμπιές. Το μάγκωμα στο πίσω μέρος έχει ελαχιστοποιηθεί.

Εκανα εναν υπέρηχο μαλακών μορίων αλλά δεν έδειξε κάτι (πχ κύστη baker) παρά μια ελάχιστη συλλογή υγρού στο πλάι εξωτερικά.
Μαγνητική θα κάνω αλλά θα πρώτα θα κάνω για 1-2 βδομάδες ακόμα μονο περπάτημα σε ευθεία, πάγο + τις ασκήσεις και βλέπουμε πως θα παει.

Εχει κάποιος άποψη τι μπορεί να είναι οι ενοχλήσεις αυτές σε εκείνο το σημείο (στο ύψος της επιγονατίδας).

Edited by - dtziouvaras on 03/08/2015 10:04:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2015 :  14:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ξεκούραση + πάγος + ενδυνάμωση επιβαλλεται...
όπως και ο ορθοπεδικός όμως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2015 :  14:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Η ξεκούραση + πάγος + ενδυνάμωση επιβαλλεται...
όπως και ο ορθοπεδικός όμως

ναι θα παω....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2016 :  14:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήθελα πρώτα να ευχαριστήσω τον νίκο ( echetlos) για τις πολύτιμες συμβουλές του, να του ευχηθώ περαστικά και στην συνέχεια να μοιραστώ την δική μου εμπειρία.Ξεκίνησα το τρέξιμο αρχές καλοκαιριού σε διάδρομο στο γυμναστήριο με ένα παπούτσι champion αξίας 35 ευρώ χωρίς έκπτωση!!
Σιγά σιγά αύξησα τα χιλιόμετρα, έβγαινα και έξω για τρέξιμο και τότε εμφανίστηκαν έντονοι πόνοι στα γόνατα με αποτέλεσμα να διακόπτω το τρέξιμο κάθε φορά απο τον πόνο(έφθασα να τρέχω 5-7 χιλ). Ευτυχώς η μικρή μου έπαιζε με τον πάτο του παπουτσιου και σε μια εκδρομή τον έχασα. Αναγκάστηκα να αγοράσω καινούργιο παπούτσι newton aha (με τις εκπτώσεις 55 ευρώ ). Τα πήγαινα καλύτερα, αυξησα τα χιλιόμετρα και σκέφτηκα να συμμετάσχω στον ημι της θεσσαλονίκης. Οι πόνοι ήταν λιγότεροι αλλά πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι έχω χονδροπάθεια επιγονατίδας. Παίρνοντας χάπια, στον ημιμαραθώνιο όλα πήγαν καλά με ενοχλήσεις όμως στο γόνατο. Επειδή ήθελα να πάω στον μεγαλέξανδρο αύξησα τα χιλιόμετρα με αποτέλεσμα να πάθω πελματιαία απονευρωσίτιδα και αφού ξεκουράστηκα και ανάρρωσα να μου πονούν πλέον και τα μετατάρσια. Αποφάσισα να αλλάξω παπούτσια και αγόρασα ένα vomero 9(με τις εκπτώσεις 55 ευρώ). Έτρεξα 12 χιλιόμετρα έχοντας μικρή ενόχληση στο γόνατο και μέτα από δυο μέρες 21 χιλ στο τσιμέντο!! του καυτατζογλείου έχοντας ελάχιστες ενοχλήσεις. Διαβάζοντας το φορουμ κάποιοι έμπειροι δεν εκφράζονται με τα καλύτερα λόγια για τα παπούτσια με υπερβολικό cushioning και ίσως να έχουν δίκιο ότι οι εταιρείες προσπαθούν να δημιουργήσουν ανάγκες για να μπορούν να πουλήσουν παπούτσια.Ωστόσο χαίρομαι που με το συγκεκριμένο παπούτσι έχω πλέον βάσιμες ελπίδες να τρέξω μαραθώνιο και να τερματίσω.


Edited by - prof on 17/01/2016 14:47:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2016 :  21:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...το θέμα prof είναι συνεχίζεις να αγνοείς τα σαφέστατα μηνύματα που δίνει το σώμα σου! Απέφυγε τη λογική "from zero to hero" και θα σου πρότεινα να μην κατέβεις στο φετινό Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης! Άσε το σώμα σου να ψηθεί κι άλλο και εννοείται ότι πριν ξεκινήσεις κάποια προετοιμασία Μαραθωνίου δε θα πρέπει να έχεις καμιά ενόχληση!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000