Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Χονδροπάθεια Επιγονατίδος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/12/2009 :  20:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά την λαγονοκνημιαία ταινία, και αφού ξεκίνησα να τρέχω χωρίς ενοχλήσεις πλέον, παρουσιάστικε στο δεξί γόνατο, χονδροπάθεια επιγονατίδας. Στην αρχή και 10 λεπτά πριν τελειώσω την προπόνηση, αισθάνθηκα ένα τσίμπιμα στο γόνατο χωρίς όμως κάτι άλλο. Πέρασε αμέσως. Την επόμενη ημέρα όμως, το γόνατο ήταν μουδιασμένο, πονούσε και κούτσαινα αρκετά και κυρίως στις κατηφόρες και όλα αυτά όταν περπατούσα μόνο. Πήγα αμέσως στον φυσιοθεραπευτή μου και μου είπε ότι έχω χονδροπάθεια στην επιγονατίδα. Μου είπε ότι ο έξω πλατύς μύς είναι γυμνασμένος αρκετά με αποτέλεσμα να τραβάβει εκτός θέσης την επιγονατίδα μου και ότι πρέπει να γυμνάσω και τον έσω πλατύ ούτως ώστε η επιγονατίδα μου να έρθει στην θέση της.
Προχθές έτρεξα 10χλμ χωρίς ιδιαίτερα ενοχλήματα (μόνο μιά αίσθηση βάρους) την επόμενη μέρα ξανά πονούσα και κούτσαινα. Μετά από δύο ημέρες αποχής περνάνε τα συμπτώματα εντελώς. Περιμένω τις απόψεις σας διότι και στην περίπτωση της λαγονοκνιμιαίας ταινίας με βοήθησαν πάρα πολύ. Μήπως να πάω να με διαβάσουν; Μου φαίνεται ότι μου έχουν κάνει βουντού....

...γιατί αγαπώ να τρέχω

Edited by - Brazil on 25/12/2009 20:23:48

ippokampos
Advanced Forum-Runner



309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2009 :  21:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω δυστυχως εχω μεινει στην λαγοκνημιαια ταινια..και μη χειροτερα!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

internet_gr
Forum-Runner

179 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2009 :  12:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το είχα πάθει κι εγώ πριν 5 χρόνια στο στρατό. Αφόρητοι πόνοι και κυρίως όταν κατέβαινα σκάλες. Οι γιατροί έλεγαν ότι ήταν επειδή ήταν αγύμναστοι οι μύες.. έφτασα στο σημείο να κάνω ενέσεις στα γόνατα.. πιστεύω ότι με βοήθησαν αρκετά .Αυτό που κάνουν είναι να προστατεύουν τον χόνδρο από την τριβή και τη φθορά. ρώτησε τον ορθοπεδικό σου. 2,5 χρόνια τρέχω τώρα χωρίς καμία ενόχληση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2009 :  19:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by internet_gr

Το είχα πάθει κι εγώ πριν 5 χρόνια στο στρατό. Αφόρητοι πόνοι και κυρίως όταν κατέβαινα σκάλες. Οι γιατροί έλεγαν ότι ήταν επειδή ήταν αγύμναστοι οι μύες.. έφτασα στο σημείο να κάνω ενέσεις στα γόνατα.. πιστεύω ότι με βοήθησαν αρκετά .Αυτό που κάνουν είναι να προστατεύουν τον χόνδρο από την τριβή και τη φθορά. ρώτησε τον ορθοπεδικό σου. 2,5 χρόνια τρέχω τώρα χωρίς καμία ενόχληση.



...κάτι μου είπε ο ορθοπαιδικός για ενέση, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, επειδή η φαρμακευτική αγωγη είναι το τελευταίο πράγμα που κοιτώ, αφού εξαντλήσω τους υπόλοιπους τρόπους. Αν όμως, όπως λες είδες αποτέλεσμα με την ένεση ίσως το επιχειρήσω και γω. Με τη γυμναστική τι γίνεται βελτιώνεται καθόλου η κατάσταση;

...γιατί αγαπώ να τρέχω

Edited by - Brazil on 26/12/2009 19:11:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

internet_gr
Forum-Runner

179 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2009 :  12:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω ότι δεν έιναι ακριβως φαρμακο.. Περισσότερα βέβαια θα σου πεί ο γιατρός.. Κάποιες ασκήσεις θα σου προτείνει ο ορθοπεδικός αλλά εγω έβλεπα βελτίωση που κρατούσε κανένα μισάωρο, άρα χρειάζεται αρκετός καιρός για να δεις αποτελέσματα.. Το κολύμπι είναι φυσικά ότι καλύτερο.. Η θεραπεία φυσικά είναι η γυμναστική, οι ενέσεις είναι μόνο για να μην πονάς (15 μέρες η κάθε ένεση νομίζω) μέχρι να γυμνάσεις τους μύες σου. Περαστηκά!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ERMHS
Forum-Runner



95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2009 :  20:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλοι δρομεις εχω παθει μαλλον κατι παρομοιο,πονος στο γονατο μετα απο προπονηση 10-15 χιλιομετρων,και μετα απο κατηφορα πονος σε σημειο να μη μπορω να τρεξω,μονο περπατημα.Ο πονος δε κραταει παρα μονο μια μερα,και μετα δε εχω καμμια ενοχληση.ειμαι πολυ προβληματισμενος,τι νομιζετε πως πρεπει να κανω ? λετε επισκεψη σε ορθοπαιδικο?.......η να το αφησω και να μη κανω κατηφορες?....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyros1976
Senior Forum-Runner

889 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/12/2009 :  20:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακριά από ενέσεις. Γιατί δε δοκιμάζετε φυσιοθεραπείες;

Edited by - spyros1976 on 27/12/2009 20:58:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2009 :  00:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spyros1976

Μακριά από ενέσεις. Γιατί δε δοκιμάζετε φυσιοθεραπείες;



Μάλλον έχεις δίκιο, οι ενέσεις αυτές δεν είναι τίποτα άλλο παρά υαλουρονικό οξύ (αν το λέω σωστά) και κυρίως τις κάνουν άτομα μεγάλης ηλικίας που έχουν οστεοαρθίτιδα. Δεν νομίζω ότι είναι η λύση, διότι δημιουργούν υπόστρωμα στις αρθρώσεις. Η γυμναστική είναι η λύση, ίσως...

...γιατί αγαπώ να τρέχω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/12/2009 :  00:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ERMHS

Φιλοι δρομεις εχω παθει μαλλον κατι παρομοιο,πονος στο γονατο μετα απο προπονηση 10-15 χιλιομετρων,και μετα απο κατηφορα πονος σε σημειο να μη μπορω να τρεξω,μονο περπατημα.Ο πονος δε κραταει παρα μονο μια μερα,και μετα δε εχω καμμια ενοχληση.ειμαι πολυ προβληματισμενος,τι νομιζετε πως πρεπει να κανω ? λετε επισκεψη σε ορθοπαιδικο?.......η να το αφησω και να μη κανω κατηφορες?....



Μπορεί να μην είναι το ίδιο... Δεν υπάρχει λόγος να κόψεις τις κατηφόρες. Γιατί δεν πάς σε φυσιοθεραπευτή. Οι φυσιοθεραπευτές πιστεύω ότι γνωρίζουν τις παθήσεις μας καλύτερα από τους ορθοπαιδικούς, γιατί έχει αντικείμενο εργασίας. Οι ορθοπαιδικοί (εκτός και αν είναι αθλητίατροι) δεν ασχολούνται και πολύ μετα δικά μας (δρομικά) προβλήματα. Δεν έχει ενδιαφέρον πολύ γιαυτούς...κυνηγούν περισσότερο τα χειρουργεία και τις ολικές αρθροπλαστικές. Πάντως μία βόλτα από φυσιοθεραπευτή ίσως να σε διαφώτιζε λίγο. Εγώ αυτό έκανα.

...γιατί αγαπώ να τρέχω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kostasxalarosxiastos
Elite Forum-Runner

Greece


1976 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2010 :  14:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξέρει ο Σπύρος απο φυσιοθεραπείες....το έχει εμπεδώσει το πράγμα τους τελευταίους μήνες....

AVE, SALVE,XAΙΡΕ, ΣΠΟΛΛΑΤΗ, ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2010 :  15:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kostasxalarosxiastos

ξέρει ο Σπύρος απο φυσιοθεραπείες....το έχει εμπεδώσει το πράγμα τους τελευταίους μήνες....

AVE, SALVE,XAΙΡΕ, ΣΠΟΛΛΑΤΗ, ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ!


Μάλλον Κώστα η λύση πρέπει να είναι οι ισομετρικές ασκήσεις και η ενδυνάμωση του έσω πλατύ μύ. Με άλλα λόγια το γυμναστήριο και η φυσιοθεραπεία είναι ο καλύτερος συνδιασμός.

...γιατί αγαπώ να τρέχω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2010 :  15:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
o πόνος για 24 ώρες μετά από μιά δυνατή προπόνηση δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ανυσηχεί...εκτός και αν είναι μπολύ οξύς και επαναλαμβανόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2010 :  14:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by BASILIS

o πόνος για 24 ώρες μετά από μιά δυνατή προπόνηση δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ανυσηχεί...εκτός και αν είναι μπολύ οξύς και επαναλαμβανόμενος
[/quo

Δεν θα έλεγα ότι είναι ακριβώς πόνος. Είναι έντονη ενόχληση. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι 3 φορές που έχω επιχειρήσει να τρέξω με ενοχλεί το ίδιο με την πρώτη φορά. Πριν 5 ημέρες δεν μπόρεσα να τρέξω ούτε 30 λεπτά. Από το 20ο λεπτό άρχισε να με ενοχλεί και στο 25ο αναγκάστικα να σταματήσω.

...γιατί αγαπώ να τρέχω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antonis
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2010 :  17:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα πρόβλημα και στα 2 γόνατα και δοκιμάσει τα πάντα χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα. Ξεπέρασα εντελώς το πρόβλημα αυτό όταν δυνάμωσε αρκετά ο τετρακέφαλος και κρατούσε την επιγονατίδα. Σε αυτό βοήθησε όταν προσέθεσα βαθμιαία κλείσεις στο τρέξιμο (ανηφόρες και κατηφόρες ήπιες). Επειδή ο χόνδρος δεν ανασυντίθεται όταν έχω να τρέξω πάνω από 10 μέρες τις πρώτες μέρες με ενοχλεί και σε 2-3 προπονήσεις πάλι περνάει. .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2010 :  22:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by antonis

Είχα πρόβλημα και στα 2 γόνατα και δοκιμάσει τα πάντα χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα. Ξεπέρασα εντελώς το πρόβλημα αυτό όταν δυνάμωσε αρκετά ο τετρακέφαλος και κρατούσε την επιγονατίδα. Σε αυτό βοήθησε όταν προσέθεσα βαθμιαία κλείσεις στο τρέξιμο (ανηφόρες και κατηφόρες ήπιες). Επειδή ο χόνδρος δεν ανασυντίθεται όταν έχω να τρέξω πάνω από 10 μέρες τις πρώτες μέρες με ενοχλεί και σε 2-3 προπονήσεις πάλι περνάει. .



χονδροπάθεια είχες ή κάτι άλλο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antonis
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2010 :  08:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οπως?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000