Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Αγορά από sportsdirect
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2015 :  15:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απο τα 100% της εμπορικης αξιας , το 25% ειναι αξια προιοντος στον εμπορο. 25% εξοδα (ενοικιο ΑΝ υπαρχει, υπαλληλος , φορος και ικα (αν πληρωνει), παγια εξοδα καταστηματος) και 50%κερδος. κινδυνος για ραφι δεν υπαρχει γιατι με το που θα το παει στο 50% εκπτωση θα φυγει αερα χωρις να μπει μεσα. τι φανταζεσαι δηλαδη? οτι στις εκπτωσεις τα καταστηματα μπαινουν μεσα λογω του 50%? οσον αφορα το κερδος που θελει... οταν αυτο ξεπερναει το 300% της αξιας εισοδου στο καταστημα, ας το βγαλει απο εσενα... εγω αρνουμαι να του το διαθεσω.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2015 :  15:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

απο τα 100% της εμπορικης αξιας , το 25% ειναι αξια προιοντος στον εμπορο. 25% εξοδα (ενοικιο ΑΝ υπαρχει, υπαλληλος , φορος και ικα (αν πληρωνει), παγια εξοδα καταστηματος) και 50%κερδος. κινδυνος για ραφι δεν υπαρχει γιατι με το που θα το παει στο 50% εκπτωση θα φυγει αερα χωρις να μπει μεσα. τι φανταζεσαι δηλαδη? οτι στις εκπτωσεις τα καταστηματα μπαινουν μεσα λογω του 50%? οσον αφορα το κερδος που θελει... οταν αυτο ξεπερναει το 300% της αξιας εισοδου στο καταστημα, ας το βγαλει απο εσενα... εγω αρνουμαι να του το διαθεσω.

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...

μάλλον δεν καταλαβαίνεις την αρχική συλλογιστική.
εννοείτε θέλει κέρδος. εσύ ψώνισε όπου θέλεις. θεωρώ ανήθικο να θέλεις να δοκιμάζεις στο μαγαζί και να ψωνίζεις από το internet. κοινώς τζαμπατζής είσαι. αν θεωρείς ότι εξ ορισμού αισχροκερδεί, δεν μπας.
από την άλλη, αφού το πας το θέμα στον ανήθικο έμπορα, γιατί δεν φτάνεις μέχρι τον ανήθικο κατασκευαστή, ο οποίος στο ταιβάν εκμεταλλεύεται τους φτηνούς εργάτες, για να σου πουλήσει το όποιο nike σε πολλαπλάσια τιμή της πραγματικής αξίας. βλέπεις ότι δεν βγαίνει άκρη με το συλλογιστική σου.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2015 :  16:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι πάντα ανήθικο να δοκιμάζεις κάτι και να το παίρνεις από αλλού. Δεν έχει σημασία αν το αλλού είναι το ίντερνετ ή κάποιο άλλο κατάστημα. Έχω πάει σε κατάστημα με αθλητικά, δοκίμασα ένα παπούτσι που το είχα δει στο ιντερνετ 70€ και του το είπα για να μου κάνει κάποια καλύτερη τιμή για να γλιτώσω και την ταλαιπωρία. Αν μου έλεγε 80 ίσως και 85 θα το έπαιρνα. Αυτός μου είπε λίγο κάτω από 100€ αν θυμάμαι καλά. Του λέω αν πάρω και κάποια ποδοσφαιρικά των 45€ (τα είχε το startfitness 25€) πόσο θα μου τα αφήσεις; 40€ μου λέει και τα άλλα όσο μου είχε πει.
Όταν πάτε σε ένα κατάστημα πχ με ηλεκτρικά σε όποιο κατάστημα πάτε και δείτε πρώτα ένα προιόν, το αγοράζετε από εκεί; Τα περισσότερα καταστήματα αν τους πεις ότι στο τάδε κατάστημα το τάδε προιόν τό έχει τόσο, τότε σου κάνουν την ίδια ή καλύτερη τιμή. Αν σου πουν όχι, τότε πας στο άλλο και το παίρνεις.
Ενοίκιο, υπαλλήλους, φόρους κλπ έχουν όλα τα καταστήματα είτε είναι στο ίντερνετ είτε όχι. Δεν τα έχουν στη μέση του πουθενά τα προιόντα και δεν έρχονται μόνα τους.
Στην Ελλάδα πάντα τα ρούχα ήταν πολύ ακριβότερα από άλλες χώρες γιατί θέλουν με 1 να έχουν 300% κέρδος παρά με 10 30%. Όταν ο μέσος Έλληνας είχε χρήματα δεν τον ένοιαζε και πολύ και τα έδινε. Δεν είχε και την εναλλακτική του ίντερνετ.
Και από την άλλη, αν το σκεφτείς, δεν έχει να χάσει και κάτι αυτός που πας και δοκιμάζεις κάτι, παρά μόνο να κερδίσει. Γιατί μπορεί να μην αγοράσεις το παπούτσι που δοκίμασες, αλλά να πάρεις κάτι άλλο (ένα άλλο παπούτσι, μία μπλούζα, μία κάλτσα, έστω ένα κορδόνι όλα κέρδος είναι. Το μόνο που θα χάσει είναι ο χρόνος του υπαλλήλου τον οποίο ούτως ή άλλως τον πληρώνει

Edited by - Nek2000 on 21/02/2015 16:26:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2015 :  19:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παίδες, είστε ή έχετε υπάρξει ποτέ έμποροι;
Γιατί αυτά που λέτε απέχουν από την πραγματικότητα όσο ο Σόιμπλε από τον Λαφαζάνη...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2015 :  22:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο, καποια χρονια πριν, το στοκ της adidas στην Καλλιθεα πουλουσε τα παντα στο πηλικο της αρχικης τιμης προς τις σεζον... δηλαδη το περασμενο μοντελο 50%, το προπερασμενο 33%. απο κει και μετα κλειδωνε στο 33% της αρχικης τιμης. οταν ρωτησα την υπαλληλο γιατι πρωτη φορα εβλεπα κατι τετοιο (και ειχα παρει τοτε 3 ιδια ζευγη παπουτσια) χαμογελοντας μου εξηγησε οτι και ετσι το καταστημα εχει κερδος... μετα απο χρονια, στο καταστημα της adidas στο ιλιον , ετυχε να εχω κονε και οταν ρωτησα για αυτο που εγινε στην Καλλιθεα , μου εδωσε την απαντηση που ανεφερα παραπανω. ολες οι εταιριες παιζουν εκει περιπου με μικρες αποκλισεις. και μη τσιμπησεις απο παραστατικα δελτιων αποστολης γιατι αναλογα με τον προμηθευτη, μπορει να εχει επιστροφη μετα απο μερικους μηνες βαση αρχικης πιστωσης επι της αρχικης παραγγελιας στην εναρξη συνεργασιας...

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  13:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως, όπως λέμε σε ένα αγοραστή πως αν θέλει να κάνει φθηνή αγορά από εξωτερικό ας πάρει το ρίσκο του, έτσι μπορούμε να πούμε και σε ένα έμπορο πως και αυτός ας πάρει αντίστοιχο ρίσκο με τις τιμές που δίνει σε σχέση με το εξωτερικό.
Προσωπικά, το πρώτο παπούτσι πριν 10 μήνες το πήρα από φυσικό μαγαζί. (για να δοκιμάσω και να συμβουλευτώ) ενώ το δεύτερο το δοκίμασα μεν, δεν είχε στο χρώμα που ήθελα (ούτε θα έφερνε αν και τελευταίο μοντέλο) και τελικά το πήρα από έξω. Αν το χρώμα το έβρισκα στο μαγαζί, πιθανό να περίμενα τις εκπτώσεις που θα ήταν σε 1 μήνα για να δω αν θα κατέβαινε η τιμή. Πάντως είχα και στο νου την ανήθικη και ακατονόμαστη σκέψη...(που δεν τη λέμε...δεν τη λέμε).

Επί της ευκαιρίας, να βροντοφωνάξω να με ακούσουν όλοι για ένα άλλο φαινόμενο ιδιαίτερο ενοχλητικό, αντιεμπορικό και ανήθικο κατ' εμέ. Θα πρέπει τα μαγαζιά, όταν τους εξαντλούνται κάποια είδη, να φροντίζουν να συμπληρώνουν το απόθεμα τους και όχι να σου προωθούν ότι έχει μείνει.
Ήμαρτον πια, μου έχει τύχει 2-3 φορές, ακόμα και από τις ίδιες τις αντιπροσωπείες μεγάλων Εταιριών(π.χ Adidas Mall), και μάλιστα σε τελευταίες εκδόσεις ρούχων και παπουτσιών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  13:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οτι ειναι ηθικο ειναι και νομιμο και οτι ειναι νονιμο ειναι και ηθικο . τα ελεγε και η κυβερνηση κωστακη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  15:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λόγω παγκοσμιοποίησης, internet και φτηνών μεταφορικών, σε ότι αγοράζεται εντός Ευρωπαικής Ένωσης, μονόδρομος είναι η ανταγωνιστικότητα. Και σε αυτό πέρα από την όποια άγνοια ή κουτοπονηριά των εμπόρων φταίει και ο υψηλός ΦΠΑ, τα νταβατζιλίκια των τελωνειακών, τα υψηλά ενοίκια (παλαιότερα), το υψηλό κόστος του ρεύματος κλπ.....


Μια μέρα πριν την έναρξη των εκπτώσεων: boston boost σε κατάστημα εδώ 130. Το πήρα απέξω 80. Την επόμενη μέρα, το κατέβασαν 40% στα μαγαζιά (δεν πίστευα ότι μπορεί να το ρίξουν τόσο) και πήγε στα 78€.
Ας μην ακολουθούσε ηλίθια τιμολογιακή πολιτική ο μαγαζάτορας και ήταν πιο προσιτός θα του τα είχα δώσει.
Άλλα πράγματα, που τα έχω βρει με μικρή διαφορά, τα παίρνω από δω.

Υ.Γ. Τόσα χρόνια, μια χαρά τον πληρώνουμε 4€ τον cappuccino, αντί για 1,00€ στη Ρώμη
Και τώρα μιλάμε για ηθική.

Edited by - Aroulio on 04/03/2015 08:48:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  15:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
xaxa
+3 ευρώ το νερό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2015 :  16:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

xaxa
+3 ευρώ το νερό



ειναι μεταλλικο γιαυτο κοστιζει τοσο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2015 :  09:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα είπε άψογα παραπάνω η Νίκη...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

easternwind
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2015 :  13:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω παιδια αγοραsa τελευταια απ το eurospor.gr και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.και τιμη κανονι gia ελλαδα.τουλαχιστον να στηριζουμε τους ελληνες.πηρα ενα nimbus to teleutaio.118 euro apo 170
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2016 :  10:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,
Εκανα μία αναζήτηση και βρήκα ενδιαφέροντες επιλογές για ρούχα. Εύχομαι να παίρνει paypal.. :) Βασικά, θα ήθελα να ρωτήσω , περίπου σε πόσες ημέρες παραδίδεται το εμπόρευμα.. Αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2016 :  11:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike07

Καλημέρα,
Εκανα μία αναζήτηση και βρήκα ενδιαφέροντες επιλογές για ρούχα. Εύχομαι να παίρνει paypal.. :) Βασικά, θα ήθελα να ρωτήσω , περίπου σε πόσες ημέρες παραδίδεται το εμπόρευμα.. Αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ.



Καλημέρα.
Αν επιλέξεις με Courier ως τρόπο αποστολής σε 3 μέρες είναι σπίτι σου.
Σαν κόστος ο Courier για παραγγελία 60ε που έκανα πρόσφατα, μου ήρθε +6ε παραπάνω από το απλό ταχυδρομείο.

Το ταχυδρομείο δεν θυμάμαι πόσο καιρό έκανε την προηγούμενη φορά που το χα επιλέξει

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2016 :  12:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η Βρετανία εξάγει όπως ξέρετε πολλά πολλά προιόντα. Δείτε στην περίπτωση μας πόσοι ψωνίζουν από sportsdirect ή startfitness. Εγώ έχω το ebay.co.uk ή το amazon.co.uk πρώτο στην λίστα ηλεκτρονικών μαγαζιών.

Αν όντως βγει από την Ε.Ε. ξεχάστε τα αυτά, καθώς θα έχουν τελωνείο. Όσο προλαβαίνετε προλαβαίνετε να ψωνίσετε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000