Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πατάω καλά;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/03/2015 :  00:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,

πρόσφατα βρέθηκα σε μαγαζί που σε ανεβάζουν σε διάδρομο και σε τραβάνε με κάμερα για να δεις πως πατάς. Ιδού τα αποτελέσματα μου:

http://i60.tinypic.com/2czblea.jpg

Ο τύπος μου είπε ότι χρειάζομαι stability παπούτσι και ότι ίσως έχω ελαφριά πλατυποδία. Συμφωνείται; Σαν πολύ δεν γέρνει ο αστράγαλος προς τα μέσα; Σε άλλες photos πατημάτων φαινόταν ακόμα πιο έντονα.
Τους τελευταίους μήνες ταλαιπωρούμε από πόνο στα μετατάρσια του αριστερού μου ποδιού. Αναρωτιέμαι μήπως είναι από αυτό τον λόγο. Τον τελευταίο χρόνο τρέχω με τα nimbus 15, τα οποία έχουν φθαρεί αρκετά (πρέπει να έχω βγάλει πάνω από 700 χλμ). Σκέφτομαι να πάω στα kayano. Ή μήπως χρειάζομαι πιο ελαφριά παπούτσια;

Ευχαριστώ

Edited by - helios21 on 11/03/2015 00:09:34

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2015 :  07:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ότι έχεις πλατυποδία το είδε o "ειδικός" με ή χωρίς τις κάλτσες; Ξέρω άτομα με πολύ πλατυποδία που έχουν υπτιασμό ή υποπρηνισμό (δηλαδή πατάνε έξω). Θα σου πρότεινα να πας μια βόλτα από το Runner's Corner στην Καλλιθέα. Ο Νίκος κάνει πολύ καλή ανάλυση και θα σου σκανάρει το πέλμα για να δεις αν έχεις πλατυποδία ή όχι. Από παπούτσια έχει Brooks & Saucony. Για οποιοδήποτε πόνο ρωτάμε γιατρό και φυσικοθεραπευτή. Όσο για χιλιόμετρα, κυμαίνομαι από 90 έως 95 κιλά και 2 ζευγάρια Kayano 19 τα κράτησα 950χλμ το καθένα. Παίζει ρόλο και που κάνεις τα χιλιόμετρα. Εγώ κάνω τα περισσότερα σε ταρτάν.
Προσωπικά αν και τείνω να ψάχνω παπούτσια που να έχουν και λίγο stability, συμφωνώ με αυτό που λέει ο echetlos. Δοκιμάζεις παπούτσια στο διάδρομο και αγοράζεις αυτό με το οποίο αισθάνεσαι καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2015 :  09:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με κάλτσες. Απλά το συμπέρανε από το πάτημα βασικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000