Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ziria sky race
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  14:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα παιδιά, να γράψω κι εγώ δυο λόγια για την εμπειρία μου.

Πρώτα απ'όλα πρέπει να παραδεχτώ ότι ΔΕΝ ήμουν καλά προετοιμασμένος για τον αγώνα.
Ίσως να μην έπρεπε καν να το επιχειρήσω, αλλά λίγο η προετοιμασία (έστω αυτή που είχα
κάνει) λίγο το πείσμα (κάποιος είχε πει ότι δεν μπορώ...) ξεκίνησα.
Ήταν η πρώτη φορά (με αυτά που είχα ακούσει)που δεν ήξερα αν θα τερματίσω αγώνα, παρότι
δεν έχω εγκαταλείψει ποτέ.
Ξεκινώντας πήγα σχετικά συντηρητικά μέχρι την κορυφή (9χλμ περίπου) όπως επίσης και στο
κατέβασμα προσπάθησα να μην επιβαρύνω πολύ τους τετρακέφαλους, γιατί είχα ακούσει ότι ο
πραγματικός αγώνας είναι μετά το 18ο χλμ.
Τα χιλιόμετρα μέσα στην Φλαμπουρίτσα είναι πράγματι πανέμορφα, τα πιο όμορφα της διαδρομής.
Όταν έφτασα στην ανηφόρα για το Σαλέ, δοκιμάστηκαν αρκετά και τα νεύρα μου και οι αντοχές
μου με τις κλίσεις. Τελικά έφτασα μέχρι εκεί σε 4ω12λ, με έντονες σκέψεις εγκατάλειψης.
Εκείνη την ώρα ήρθε και η Ασημίνα και της λέω "τι κάνουμε τώρα;" και μου λέει με απόλυτη
φυσικότητα "Εννοείτε συνεχίζεις, ξεκίνα τι περιμένεις..."
Μαζεύω δυνάμεις και ξεκινάω, λίγο περπατώντας λίγο τρέχοντας (ευτυχώς είχε και αυτό το
χωματόδρομο που ανάσαναν τα ποδάρια μας) μέχρι την ανηφόρα για τη δεύτερη ανάβαση...
Τρεις φορές νόμιζα ότι τελείωνε η ανηφόρα και την τρίτη όταν είδα κόσμο πάνω από τη
χιονούρα νόμιζα ότι θα αφήσω τα κόκαλά μου εκεί...
Το κακό μετά είναι ότι και στην κατηφόρα δεν μπορείς να πάρεις καθόλου ανάσα... οι κλίσεις
και το τερέν είναι τόσο επίπονο που πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό και δύναμη να μπορέσεις
να κατέβεις.
Μετά την πρώτη έντονη κατηφόρα σταμάτησα αρκετές φορές για να συνέλθουν, μια ο οπίσθιος
μηριαίος, μια η γάμπα και τελικά κατέληξα να τερματίσω σε 8ω9λ (moving time 7h05' έγραψε το
garmin).

Σαν γενικό συμπέρασμα, θα έλεγα ότι είναι ένας πολύ δύσκολος αγώνας που δοκιμάζει πολύ έντονα
το σώμα και το μυαλό μας, ένας αγώνας που πραγματικά ξεκινάει μετά το 18ο χλμ και που το
τερέν είναι τόσο δύσκολο που δεν υπάρχει σημείο που θα πάρεις ανάσα αν εξαιρέσεις πολύ μικρά
κομμάτια της διαδρομής.
Προχτές έβριζα τον εαυτό μου για όλα τα δεινά που του προκαλώ και τώρα σκέφτομαι τι προετοιμασία
θα πρέπει να κάνω για να φτάσω του χρόνου στον τερματισμό σε λιγότερο από 7 ώρες...
Καλή συνέχεια...

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GiAle
Forum-Runner

Greece
60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  14:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτη φορά και εγώ στο zccr! Φοβερός αγώνας, φοβερό τοπίο, υπέροχες ανηφοριές, δύσκολες καταβάσεις, ΩΡΑΙΑ ΦΥΣΗ! Μεγάλη προσπάθεια, από αυτούς που διατηρούν τα μονοπάτια σε άριστη κατάσταση, μέχρι τους οργανωτές και τους εθελοντές και τους χωριανούς.

Στα δικά μου,5h12 ο αγών μου και είμαι μέτρια ευχαριστημένος για την δεδομένη στιγμή. Αλλά το φχαριστήθηκα δεόντως.

Πάμε για Ερύμανθο (που είπε κάποιος παραπάν) που είναι μεν αντίστοιχο πεδίο αλλά και λίγο πιο αλαφρύς.....


Αλλά και μερικοί δεν έχουμε το θεό μας. Μάζεψα 3 συσκευασίες από τζελάκια αρχή-αρχη (μέχρι το 5 περίπου) και μετά κατάλαβα πως θάπρεπε νάχω σακούλα σκουπιδιών μαζί μου (μέτρησα πάνω από 20 συσκευασίες απόσο πήρε ο μάτις μου μιας και με τόσο "κάρφωμα" δεν καλοέβλεπα). Ελπίζω να τα μάζεψαν στο τέλος, μαζί με τα σήματα οι εθελοντές. Είμαστε ζώα ακόμη.....

__________________
go home
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgis
Forum-Runner

Greece


51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  19:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φοβερή θέα !!! Ο καιρός μας έκανε το χατίρι σε όλη τη διαδρομή.Προσωπικά τερμάτισα καλά(έπαιξε ρόλο οι μπύρες που είχα στο μυαλό μου)6:05.Σίγουρα θα ξαναπάω.
Κ λίγα λόγια για τη διοργάνωση...
Νομίζω ο,τι ήταν φανερή η μεγάλη προσπάθεια των ανθρώπων που ασχολήθηκαν με τον αγώνα κ τους ευχαριστούμε πολύ,όμως για εμάς που πήγαμε με τα πούλμαν ο χρόνος προσαρμογής ήταν πολύ λίγος,επίσης οι σταθμοί θα έπρεπε να είναι πιο πλούσιοι(απαράδεκτο το γεγονός σε σταθμό που δεν είχε ΝΕΡΟ,επίσης στον κεντρικό σταθμό δεν υπήρχε ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2015 :  11:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ τελικά στο 10ρι φέτος. Επελεξα να πάω με την οικογένεια για ΣΚ και δεν μπηκα στο 30αρι γιατι θα περίμεναν τσάμπα και βερεσέ να τερματίσω (αν). Το χάρηκα όμως σαν τζερζελε. Πολλές φωτό, βίντεο, φίλους να τερματίζουν κατάκωποι το 30αρι και αλλα πολλά.

Το 10άρι σε τιμωρεί με το καλημέρα μιας και έχει όλη την υψομετρική μαζεμένη. Μετά το 1ο σταθμό βέβαια γίνεται καθαρόαιμο δρομικό με δυνατότηα να σώσεις ότι έχασες στα πρώτα χλμ. Χρόνος 1.12 αν και 5-6 λεπτά πιο κάτω είναι εφικτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2015 :  13:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά ήμασταν αρκετοί απο εδώ μέσα στα πούλμαν....

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2015 :  14:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by geopa

Στα δικά μου,μου βγήκε αρκετά καλά θάλεγα.Απο 6:51 πέρσυ 6:14 φέτος.
Καλά να είμαστε όλοι και καλή αποκατάσταση.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
--------------------------------------------------
Αέρας ..... πάρα πάρα πολύ καλή επίδοση συγχαρητήρια άντε και του χρόνου κάτω από τις 6 ώρες.



Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργη.Καλό αγώνα και καλό και υγιή τερματισμό να έχεις και εσύ σε λίγες μέρες στον Όλυμπο.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.




!!!...της πήρες τον αέρα της Ζήρειας. Μπράβο βρε Αναστάσιε!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2015 :  14:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DION

Καλημέρα σε όλους. Πρώτη φορά Ζήρεια για μένα...
Είχαν δίκιο οι παλιοί, πραγματικά μεγάλη δοκιμασία για το σώμα και το πνεύμα. ΠΟΛΥ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ανηφόρα και μάλιστα καθετίλα!!! Στη δεύτερη ανάβαση μετά από το καταφυγιάκι μόλις τα έχω παίξει τελείως βλεπω ένα χωματόδρομο και νομίζω ότι το μαρτύριο τελείωσε. Εδώ γελάμε... σηκώνω κεφάλι και βλέπω ψηλά και μακρυά, φωσφωριζέ ανθρωπάκια να αγκομαχούν και καταλαβαίνω...όποιος το έζησε καταλαβαίνει!
Πριν δυο χρόνια τα έβλεπα στα περιοδικά και έλεγα τι κάνουν οι άνθρωποι και τώρα ξαφνικά έχω μετάλιο Ζήρειας!! Κουράστηκα, γαμ...θηκα(sorry) και τελικά το χάρηκα πολύ. Χρόνος 7.10 όπως μου είχε πει ο φίλος Sam.
Άντε έρχεται και ο Όλυμπος και μετά καλό καλοκαίρι...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Ασημίνα και σε όσους βοήθησαν για να ζήσουμε εμείς μια τέτοια εμπειρία!!

ΥΓ ρε φίλε Σαμ είμασταν στο ίδιο πούλμαν ρε παιδάκι μου και δεν γνωριστήκαμε?? Μήπως πρέπει να κρατάμε κανένα λουλούδι για να γνωριζόμαστε ρε παιδιά??χαχαχα






...καλή ξεκούραση εύχομαι και καλή συνέχεια προς τον Όλυμπο (είσαι πια πιο μάχιμος για τον ΌΛυμπο...το καταλαβαίνεις αυτό ε;)

...με αυτόν το χωματόδρομο είχα ψαρώσει και εγώ...αλλά μετά η ανηφόρα που ακολουθεί σου παίρνει όλο το χαμόγελο!!! (και ένα κομμάτι της διαδρομής που είχα "αμελήσει" να αναφερθώ στο περελθόν)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2015 :  15:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikewithbike

Καλημέρα παιδιά, να γράψω κι εγώ δυο λόγια για την εμπειρία μου.

Πρώτα απ'όλα πρέπει να παραδεχτώ ότι ΔΕΝ ήμουν καλά προετοιμασμένος για τον αγώνα.
Ίσως να μην έπρεπε καν να το επιχειρήσω, αλλά λίγο η προετοιμασία (έστω αυτή που είχα
κάνει) λίγο το πείσμα (κάποιος είχε πει ότι δεν μπορώ...) ξεκίνησα.
Ήταν η πρώτη φορά (με αυτά που είχα ακούσει)που δεν ήξερα αν θα τερματίσω αγώνα, παρότι
δεν έχω εγκαταλείψει ποτέ.
Ξεκινώντας πήγα σχετικά συντηρητικά μέχρι την κορυφή (9χλμ περίπου) όπως επίσης και στο
κατέβασμα προσπάθησα να μην επιβαρύνω πολύ τους τετρακέφαλους, γιατί είχα ακούσει ότι ο
πραγματικός αγώνας είναι μετά το 18ο χλμ.
Τα χιλιόμετρα μέσα στην Φλαμπουρίτσα είναι πράγματι πανέμορφα, τα πιο όμορφα της διαδρομής.
Όταν έφτασα στην ανηφόρα για το Σαλέ, δοκιμάστηκαν αρκετά και τα νεύρα μου και οι αντοχές
μου με τις κλίσεις. Τελικά έφτασα μέχρι εκεί σε 4ω12λ, με έντονες σκέψεις εγκατάλειψης.
Εκείνη την ώρα ήρθε και η Ασημίνα και της λέω "τι κάνουμε τώρα;" και μου λέει με απόλυτη
φυσικότητα "Εννοείτε συνεχίζεις, ξεκίνα τι περιμένεις..."
Μαζεύω δυνάμεις και ξεκινάω, λίγο περπατώντας λίγο τρέχοντας (ευτυχώς είχε και αυτό το
χωματόδρομο που ανάσαναν τα ποδάρια μας) μέχρι την ανηφόρα για τη δεύτερη ανάβαση...
Τρεις φορές νόμιζα ότι τελείωνε η ανηφόρα και την τρίτη όταν είδα κόσμο πάνω από τη
χιονούρα νόμιζα ότι θα αφήσω τα κόκαλά μου εκεί...
Το κακό μετά είναι ότι και στην κατηφόρα δεν μπορείς να πάρεις καθόλου ανάσα... οι κλίσεις
και το τερέν είναι τόσο επίπονο που πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό και δύναμη να μπορέσεις
να κατέβεις.
Μετά την πρώτη έντονη κατηφόρα σταμάτησα αρκετές φορές για να συνέλθουν, μια ο οπίσθιος
μηριαίος, μια η γάμπα και τελικά κατέληξα να τερματίσω σε 8ω9λ (moving time 7h05' έγραψε το
garmin).

Σαν γενικό συμπέρασμα, θα έλεγα ότι είναι ένας πολύ δύσκολος αγώνας που δοκιμάζει πολύ έντονα
το σώμα και το μυαλό μας, ένας αγώνας που πραγματικά ξεκινάει μετά το 18ο χλμ και που το
τερέν είναι τόσο δύσκολο που δεν υπάρχει σημείο που θα πάρεις ανάσα αν εξαιρέσεις πολύ μικρά
κομμάτια της διαδρομής.
Προχτές έβριζα τον εαυτό μου για όλα τα δεινά που του προκαλώ και τώρα σκέφτομαι τι προετοιμασία
θα πρέπει να κάνω για να φτάσω του χρόνου στον τερματισμό σε λιγότερο από 7 ώρες...

Καλή συνέχεια...

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish



...πάλεψες με το θηρίο και το νίκησες!!! Έκανες βουτιά στα βαθειά και τώρα άλλα βουνά θα σου φαίνονται "περίπατος στην εξοχή".

#...μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickathens
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2015 :  15:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikewithbike


Τρεις φορές νόμιζα ότι τελείωνε η ανηφόρα και την τρίτη όταν είδα κόσμο πάνω από τη
χιονούρα νόμιζα ότι θα αφήσω τα κόκαλά μου εκεί...




Χαχα, δεν θα μπορούσες να το εκφράσεις καλύτερα!
Όντως δοκιμασία σώματος και ψυχής ο αγώνας, τουλάχιστον για τους περισσότερους δρομείς. Νομίζω ότι τα παράτησαν αρκετοί, είτε από εξάντληση είτε από τραυματισμό (κράμπες, τετρακέφαλοι κλπ).
Εγώ στις 6ω20' τελείωσα με πολύ προσπάθεια. Ο Όλυμπος πλησιάζει και έχω λίγο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση μετά από αυτό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2015 :  10:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by geopa

Στα δικά μου,μου βγήκε αρκετά καλά θάλεγα.Απο 6:51 πέρσυ 6:14 φέτος.
Καλά να είμαστε όλοι και καλή αποκατάσταση.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
--------------------------------------------------
Αέρας ..... πάρα πάρα πολύ καλή επίδοση συγχαρητήρια άντε και του χρόνου κάτω από τις 6 ώρες.



Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργη.Καλό αγώνα και καλό και υγιή τερματισμό να έχεις και εσύ σε λίγες μέρες στον Όλυμπο.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.




!!!...της πήρες τον αέρα της Ζήρειας. Μπράβο βρε Αναστάσιε!!!

Free your feet...free your senses!




Να είσαι καλά Μανώλη.

Το καλύτερο σου χαμόγελο να το φυλάς για κείνους που δέν το αξίζουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2015 :  14:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παντως οι όποιες παρατηρήσεις για ελείψεις και παρατυπίες της διοργάνωσησ (παρά την υπερβάλλουσα προσπάθεια) πρέπει να γνωστοποιηθούν σε αυτην έτσι ώστε να διορθωθούν-βελτιωθούν του χρόνου.

Εγώ πάντως που έτρεξα στο 10αρι δεν μπορώ να πω κάτι πέρα του ότι δεν μερίμνησε κανένας να βγάλει φωτογραφίες απο τους τερματισμούς όπως έγινε και στο 30αρι. Επίσης θα μπορούσε στο τελείωμα της 1ης ανηφόρας (λιγο πριν το 1ο σταθμό) όπου είναι και κοινό κομμάτι των 2 αγώνων, να υπάρχει μέριμνα για φωτογράφηση όπως και σε άλλους αγώνες.

Τέλος, βλέποντας την καταπόνηση όλων που τερματίζανε στο 30αρι, θεωρώ οτι θα έπρεπε να υπήρχε ασθενοφόρο ή καποιο ιατρικό κλιμάκιο για όποιον χρειαζότανε κάτι. Εκτός και αν υπήρξε και δεν το είδα..

Edited by - dtziouvaras on 05/06/2015 15:01:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  00:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν ακομη ξεμπερδεψω με τον Μεγα Αλεξανδρο εχω βαλει στο ματι το 30αρι στη ζηρια.Αν και ξερω οτι θα υποφερω λογω της δυσκολιας του αγωνα αλλα αν βγω χωρις ενοχλησεις απο τον μαραθωνιο η καρδια μου λεει μεσα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  10:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Πριν ακομη ξεμπερδεψω με τον Μεγα Αλεξανδρο εχω βαλει στο ματι το 30αρι στη ζηρια.Αν και ξερω οτι θα υποφερω λογω της δυσκολιας του αγωνα αλλα αν βγω χωρις ενοχλησεις απο τον μαραθωνιο η καρδια μου λεει μεσα



Aρκεί να έχεις κάνει και την ανάλογη προετοιμασία και να έχεις στα πόδια σου και άλλους αγώνες βουνού.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  10:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειναι ο μοναδικος αγωνας στον οποιο εχω δακρυσει απο την κουραση.Και τις δυο φορες που εχω παρει μερος!Αποτελει σιγουρα κατ'εμε τον δυσκολοτερο αγωνα του πρωταθληματος skyrunning.Το καλυτερο τεστ για Ολυμπο-Ζαγορι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  10:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasVer

Ειναι ο μοναδικος αγωνας στον οποιο εχω δακρυσει απο την κουραση.Και τις δυο φορες που εχω παρει μερος!Αποτελει σιγουρα κατ'εμε τον δυσκολοτερο αγωνα του πρωταθληματος skyrunning.Το καλυτερο τεστ για Ολυμπο-Ζαγορι.



Ακριβώς

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000