Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 New Balance 890V5
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/07/2015 :  18:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει μια κατηγορία παπουτσιών που βρίσκεται κάπου ανάμεσα στα παραδοσιακά trainers και στα (σχεδόν) racers.
Άνετα για μεγαλύτερα αερόβια τρεξίματα αλλά συγχρόνως σβέλτα, αν θελήσεις να τσιμπήσεις τον ρυθμό ή να κάνεις μια προπόνηση tempo.
Συνήθως τα ονομάζουμε performance trainers. Δεν έχει να κάνει τόσο με το βάρος, αν και τις περισσότερες φορές αυτό είναι σχετικά χαμηλό, όσο με την αίσθηση στο πάτημα και την εφαρμογή.
Το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν το Launch της Brooks, πίσω στο 2009, όταν δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα ανάλογο στην κατηγορία αυτή. Ίσως ούτε καν η κατηγορία αυτή...
Ένα μοντέλο που ακόμη και σήμερα στέκεται επάξια απέναντι στα αντίστοιχα σύγχρονα. Και αναφέρομαι στο original, όχι στο V2.

To 2013, η New Balance έχοντας κάνει μια στροφή 180 μοιρών στον σχεδιασμό των running μοντέλων της, παρουσίασε το 890V3. Κατ' εμέ, ένα παπούτσι ισάξιο του Launch, ίσως και καλύτερο.
Αρκετά ελαφρύ, σφιχτή αλλά άνετη εφαρμογή, επαρκές cushioning για τα πολλά χλμ και αρκετά responsive για γρηγορότερες προπονήσεις. Μπορούσες να κάνεις σχεδόν τα πάντα, από LR μέχρι tempo.

Τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν με το V4, το οποίο είχε μια αίσθηση πιο προπονητικού μοντέλου, παρά το πολύ χαμηλό του βάρος.

Και φτάσαμε φέτος στο 890V5.
Σχεδιαστικά, μοιάζει με τον προκάτοχό του. Κοιτάζοντάς το, δείχνει βαρύτερο απ' όσο πραγματικά είναι (μόλις 240gr.!) και όπως και το V4, πιο ογκώδες από το V3.
Επίσης, το καλούπι του φαίνεται λίγο περίεργο και ατσούμπαλο. Ιδίως το toe box δείχνει φαρδύ και μπροστά στα δάχτυλα γίνεται κάπως μυτερό.
Το διχτυωτό είναι σχετικά λεπτό και stretchy αλλά με αρκετά δομικά στοιχεία (overlays) επάνω του. Εντελώς το αντίθετο σε σχέση με τα περισσότερα από τα νέα μοντέλα της ΝΒ.
Πολύ padding σε κολάρο και γλώσσα, η οποία είναι μεν πιο μαζεμένη από το θηρίο του V4 αλλά και πάλι μπόλικη.
Γενικότερα, το επάνω μέρος του παπουτσιού θυμίζει τα premium cushioned μοντέλα των εταιρειών.
Εν ολίγοις, καμμιά σχέση με την πιο λιτή και χαμηλού προφίλ γραμμή του V3. Πίστευα ότι το πόδι μου θα κολυμπάει μέσα στο παπούτσι.
Κι όμως... μόλις το φορέσεις και δέσεις τα κορδόνια, μεταμορφώνεται! Αγκαλιάζει σφιχτά αλλά ευχάριστα το πόδι, η φτέρνα κλειδώνει και μπροστά νιώθεις ότι έχεις όσο χώρο χρειάζεσαι. Όπως και στα Boracay, είτε με σφιχτό είτε με πιο χαλαρό δέσιμο, η εφαρμογή είναι άψογη, σχεδόν γάντι.
Ούτε και τα overlays γίνονται αντιληπτά καθώς τρέχεις.
Για τα δικά μου γούστα, θα προτιμούσα πολύ πιο λεπτό κολάρο και γλώσσα αλλά γεγονός είναι ότι οι περισσότεροι αρέσκονται σε κάτι τέτοιο, οπότε...
Τα έχω φορέσει σε 3-4 15άρια και δεν μου έχουν δημιουργήσει την παραμικρή υποψία τριβής, παρ' όλο που ήταν μούσκεμα από τον ιδρώτα την περισσότερη ώρα. Για την διαπνοή τους δεν μπορώ να πω πολλά μιας και αφενός ιδρώνω πολύ, αφετέρου μιλάμε για την περίοδο του καύσωνα και μάλιστα, τις πιο ακατάλληλες ώρες.
Καταλήγοντας, το επάνω μέρος του 890 είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι σε ένα προπονητικό μοντέλο για πολλά και απροβλημάτιστα χλμ.
Ξεκάθαρα όμως, όχι όπως σε ένα performance, το τονίζω...
Όσον αφορά το sizing, ίσως κάποιοι χρειαστεί να πάνε μισό νούμερο επάνω.

Και πάμε στην σόλα...
Έχουμε πει ότι στην (μπλεγμένη) αρίθμηση των μοντέλων της ΝΒ, το ΧΧ80 (π.χ. 1080) σημαίνει neutral cushioned και Χ90 neutral performance.
Ε, το 890V5 θα έπρεπε να ονομάζεται 880 (κι ας υπάρχει ήδη τέτοιο μοντέλο)! Είναι πιο κοντά στο premium cushioned 1080 παρά στο "γρήγορο" 890V3.-
Αν και τα ύψη της σόλας δεν είναι καθόλου μεγάλα (23/15mm), το V5 είναι πολύ μαλακό στην φτέρνα και αρκετά στα μετατάρσια.
Προφανώς αυτό οφείλεται στο tuning του αφρού (Revlite) αλλά και στα σχεδόν ανεξάρτητα pods κάτω από αυτόν, τα οποία, λόγω της μικρής επιφανείας τους και των κενών ανάμεσά τους, συμπιέζονται πιο εύκολα.
Στο πίσω μέρος, το cushioning είναι πολύ και συνεχές, χωρίς όμως να βουλιάζεις και να νιώθεις αστάθεια.
Μπροστά, το πάτημα γίνεται ελαφρώς πιο σφιχτό αλλά και πάλι νιώθεις ότι υπάρχει αρκετός αφρός από κάτω.
Ο σχεδιασμός της εξώσολας το κάνει αρκετά εύκαμπτο, κάτι που σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι.
Παρά τα 8mm, ένοιωθα ότι η φτέρνα ήταν ψηλότερα. Ίσως βέβαια φταίει και το ότι τρέχω συνήθως με χαμηλότερο drop.
Επίσης, προτιμάω το transition των Boracay με την εντελώς επίπεδη εξωτερική σόλα απ' ότι αυτό των 890 με τα πολλά ανεξάρτητα κομμάτια.
Στον δρόμο, το V5 είναι πολύ άνετο. Πας, πας, πας... όσο θες... Και το ξεχνάς... Δεν θα σε προβληματίσει ποτέ, όσο μεγάλη κι αν είναι η προπόνηση. Και μου άρεσε και η ευκαμψία του σε σχέση με άλλα εξίσου απορροφητικά μοντέλα.
Μην ζητήσεις όμως σβέλτους ρυθμούς. Εκεί παίζει εκτός έδρας, εν αντιθέσει με το V3. Όχι ότι το παπούτσι θα σε καθυστερήσει, απλά δεν θα σ' αρέσει η αίσθηση που αποκομίζεις.
Και παρά το πολύ χαμηλό του βάρος, έχει την αίσθηση βαρυτέρου παπουτσιού και πιο ογκώδους. Αισθάνεσαι ότι υπάρχει πολύ ψωμί κάτω από το πέλμα σου.

Πλέον, το 890 (το οποίο μάλλον αντικαθίσταται από το Vazee Pace στο εξής) ανήκει στην κατηγορία των Ride, Glide, Pegasus, Cumulus κτλ.
Και κατά την γνώμη μου, είναι μάλλον καλύτερο συνολικά από τα περισσότερα εξ αυτών.
Πανάλαφρο, άψογη εφαρμογή χωρίς σημεία τριβής, πολύ μαλακά υλικά και άφθονη απορρόφηση. Ένα από τα καλύτερα παραδοσιακά trainers που έχω φορέσει.
Απλά δεν είναι το 890 που ξέραμε.
Ψάξτε το "νέο Launch" στο Boston 5 ή το Zante. Στο Zante ή το Boston 5, δεν έχω αποφασίσει ακόμη...


"My sport is your sport's punishment"

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2015 :  18:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα έχω κάνα δίμηνο,είναι μια χαρά για προπόνηση και μακριά τρεξίματα και ίσως τα βάλω για το δεύτερο μισό στο Σπαρταθλο.Στο ζύγισμα εμένα βγήκαν 275 γρ σε Size (EU/US) - Width 45 (11) - medium (D)
Πιστεύω ότι τα Vazee Pace θα είναι αρκετά καλύτερα με χαμηλότερο drop και βάρος.

--------------------------------------------------------------------------------------------
"If you're going through hell, keep going"
Manolis Psaradakis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

notaSOL
Advanced Forum-Runner

257 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2015 :  19:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίος!!! Μας κάλυψες παντού!

...η NB πάντα έβγαζε ενδιαφέροντα παπούτσια, κατά την γνώμη μου...και η κατηγορία perfomance είναι από μόνη της πολύ ενδιαφέρουσα...κάποτε, η ΝΒ έβγαζε σε αυτή την κατηγορία τα 902 που -για μένα τουλάχιστον-ήταν πολύ επιτυχημένο παπούτσι. (Δεν ξέρω αν τα έχεις δοκιμάσει;)...απο κει κι ύστερα η σειρά αυτή πήγε(;;) στα 1190 που δεν ξέρω, τι και πως, αλλά δεν προβάλετε όπως οι υπόλοιπες...και που να τα βρεις κιόλας ύστερα εδώ(!)...τώρα για το νέο launch, μάλλον (για μένα) δεν είναι το boston 5!...για τα zante δεν ξέρω ...τα vazee φαίνονται πιο ελπιδοφόρα! Περιμένουμε κριτική!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2015 :  20:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς... 902 δαγκωτό! Έχω καλοδιατηρήσει ένα ζευγάρι και το φοράω μια φορά την εβδομάδα. Πόσο μπροστά ήταν για την εποχή του (2007)...

quote:
Originally posted by notaSOL

Ωραίος!!! Μας κάλυψες παντού!

...η NB πάντα έβγαζε ενδιαφέροντα παπούτσια, κατά την γνώμη μου...και η κατηγορία perfomance είναι από μόνη της πολύ ενδιαφέρουσα...κάποτε, η ΝΒ έβγαζε σε αυτή την κατηγορία τα 902 που -για μένα τουλάχιστον-ήταν πολύ επιτυχημένο παπούτσι. (Δεν ξέρω αν τα έχεις δοκιμάσει;)...απο κει κι ύστερα η σειρά αυτή πήγε(;;) στα 1190 που δεν ξέρω, τι και πως, αλλά δεν προβάλετε όπως οι υπόλοιπες...και που να τα βρεις κιόλας ύστερα εδώ(!)...τώρα για το νέο launch, μάλλον (για μένα) δεν είναι το boston 5!...για τα zante δεν ξέρω ...τα vazee φαίνονται πιο ελπιδοφόρα! Περιμένουμε κριτική!!!



ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2015 :  00:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη, ~240γρ στο US9 εννοώ.
Τα Vazee όντως μοιάζουν πολύ ελπιδοφόρα, αν και φαίνεται πως θα "τρακάρουν" με τα Zante.

Φάνη και Αλέξανδρε, το έχω ακούσει αυτό για το 902 (και το 903) αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Βασικά, δεν έτρεχα καν τότε...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2015 :  07:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο τα Zante ούτε θα τα δοκιμάσω μια και ότι παπούτσια έχουν αφρώδη σόλα δεν κάνουν για τα πόδια μου,μου βγάζουν προβλήματα.
Ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις δοκιμάσει τα Brooks Pureflow 3 or 4V ?
btw: πολύ καλή η περιγραφή σου για τα 890V5 ευχαριστούμε πολυ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2015 :  10:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Μανώλη!
Κι όμως, τα Zante δεν έχουν καθόλου αφρώδη αίσθηση, έχουν σχετικό cushioning αλλά δεν είναι μαλακά.
Ούτε κι η σόλα είναι μεγάλη, ξεγελάει ο σχεδιασμός της.
Για να καταλάβεις, τα Boracay (επίσης fresh foam) έχουν πολύ πιο σφιχτό και responsive πάτημα από τα 890.

Έχω δοκιμάσει τα Flow 1,2 και 3.
Τα original μού άρεσαν, τα άλλα δύο όχι.
Πολύ μαλακά και ψιλοπερίεργη εφαρμογή, κυρίως λόγω της burrito γλώσσας.
Το V4 λένε πως είναι καλύτερο.

Χαίρομαι που σ' άρεσε!

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 01/08/2015 10:40:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

diazz123
Newbie Forum Runner

32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2015 :  12:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
από ποιο κατάστημα στην αθηνα αγοράζετε new balance ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2015 :  13:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσωπικά απο κατάστημα της NB στο The Mall. Πουθενά δεν εχω βρει καλύτερες τιμές σε ΝΒ


Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

notaSOL
Advanced Forum-Runner

257 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2015 :  16:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
902 δαγκωτό! Έχω καλοδιατηρήσει ένα ζευγάρι και το φοράω μια φορά την εβδομάδα.

Πω ρε φίλε!Σε ζηλεύω! ...και θαυμάζω την εγκράτεια σου να τα βάζεις μια φορά την εβδομάδα! ...άσε που θα τα διαβάζει κανείς αυτά και θα νομίζει ότι μιλάμε για τα "μαγικά παπούτσια" ! http://www.cine.gr/trailer.asp?id=702518

...κι εσύ ρε ψηλέ, τι σημαίνει "δεν τα έχεις δοκιμάσει ποτέ"; Να τα βρεις και να τα δοκιμάσεις!...τι σε διαβάζουμε τότε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yianclout
Forum-Runner

Greece
136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2015 :  02:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι ιδέα μουη ή τα lauch μοιάζουν πολύ στο πάτημα και την άνεση με τα Mirage 3 ?
Έχω λιώσει 3 συνεχόμενα launch ,τα τελευταία χρόνια ,αλλά σταμάτησαν ή βρίσκεις σε πολύ ακριβή τιμή και έτσι δοκιμάζω ,προσιτότερες λύσεις.
Το Mirage 3 ,αν και ψηλότερο πίσω ,πολλές φορές μου φαίνεται ότι έχει την άνεση ,αλλά και την μαλακότητα του launch..

ΓΚ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000