Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ημιμαραθώνιος mountain run
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mkelaiditis
Newbie Forum Runner

Switzerland
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/06/2015 :  12:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια χαρά σε όλους,

Είμαι σχετικά νέος δρομέας, ξεκίνησα να τρέχω τον Σεπτέμβριο του '14, έκανα C25K και μέχρι σήμερα έχω τρέξει δύο ημιμαραθώνιους, τον πρώτο τον Μάρτιο με 2.08 και τον δεύτερο τώρα τον Μάϊο με 2.02. Αυτόν τον καιρό τρέχω 3 φορές την εβδομάδα και κάνω 35-40Km. Και στους δύο ημι δεν πήρα τίποτα πριν/κατά τη διάρκεια (gel, κλπ)

Λοιπόν, στο τέλος του μήνα (28 Ιουν) σκέφτομαι να τρέξω εδώ:
http://www.aletsch-halbmarathon.ch/

Είναι σε υψόμετρο 2Km και απ' ότι βλέπω στα videos είναι σχετικά βατή η διαδρομή. Βέβαια παρατηρώ στο profile τα τελευταία δύο Km ότι έχουν μεγάλη κλίση και αυτό με τρομάζει λίγο. Βέβαια, πάλι στα videos βλέπω ότι πολλοί απλά περπατάνε την ανηφόρα.

Τα ερωτήματα μου είναι:
1) Θα με επηρεάσει το τρέξιμο σε αυτό το ύψος; Αν ναι, πώς;
2) Τι μπορώ να αλλάξω στο τρέξιμο μου για να προετοιμαστώ καλύτερα;
3) Μήπως να εντάξω gel; Δεν έχω ιδέα από αυτά...

Thanx!

wicket
Forum-Runner

62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2015 :  12:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να μην το σκεφτεσαι....ειναι πολυ απαιτητικος ορεινος ημιμαραθωνιος που δεν εχει καμια απολυτος σχεση με οτι εχεις κανει μεχρι τωρα!!!! Αν θες να μπεις στο χωρο του ορεινου τρεξιματος ξεκινα με ευκολους αγωνες.
Φιλικα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2015 :  13:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί βρε το παιδί να μην πάει?

Με 2 ώρες τον ημί έχει κάποια βάση...

Εγώ λεω να πας αφού είσαι εκεί και να χαρείς την διαδρομή και τα τοπία ...όσο πιο αργά μπορείς! Με μια πρόχειρη ματιά μεχρι το 15 δείχνει νορμαλ και μετά έχει την "ανηφορίτσα" του με αποκορύφωμα τα τελευταία 2 όπου ανεβαίνει σε 2 χιλιόμετρα 400 μέτρα. Μεγάλη κλίση αλλά όχι κάτι τόσο υπερβολικό όσο τουλάχιστον φαίνεται στον χάρτη... Θα το περπατήσεις κούτσα κούτσα και θα το ανέβεις.... Αρκεί να πας αρκετά πιο χαλαρά τα προηγούμενα χιλιόμετρα (εάν είναι σε βατό τεραίν) και να μην τα τρέξεις λες και είσαι στο δρόμο ...ώστε να κρατήσεις δυνάμεις...

Το υψόμετρο μέχρι τα 3000 μέτρα τουλάχιστον δεν είναι κάτι ιδιαίτερο επίσης που μπορεί να σε προβληματίσει τόσο

Τροφοδοσία ΝΑ ΕΧΕΙΣ υποχρεωτικά καθώς θα κάνεις και αρκετα παραπάνω χρόνο από αυτά που έχεις συνηθίσει μέχρι τώρα ...ΚΑΙ υδροδοσία αρκετή.

Και αμα δεις ότι εξαντλείσαι δεν είναι ποτέ ντροπή να σταματήσεις. Δεν είσαι ο μόνος...

Προετοιμασία δεν μπορείς να κάνεις και πολλά σε τόσες λίγες μέρες μέχρι τέλος Ιουνίου... Κάνε ωστόσο κάποιες προπονήσεις σε trail και προσπαθησε να νιώσεις πιο άνετος σε τέτοια τεραιν ώστε να προσαρμοστείς λιγάκι ενάντια σε στραμπουλήγματα κλπ ....Να έχεις παπούτσι trail!

Αυτά απο εμένα και να περάσεις καλά εάν πας... Βγάλε και καμιά φωτό να στείλεις

Edited by - sam on 04/06/2015 14:00:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2015 :  13:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπήκα να δω και τους χρόνους από άλλες χρονιές για να μη σε στείλω σε τίποτα κόλαση καθώς δεν ξέρω τον αγώνα αλλά μάλλον δείχνει νορμαλ και αρκετά "τουριστικός"...

Απο το 2012 και πίσω (για κάποιο λόγο μάλλον το 2013/2014 έγινε μικρότερος αγώνας καθώς ο ο πρώτος είναι στα 50 λεπτά!!!) οι πρώτοι είναι λίγο πάνω απο τη μιαμιση ώρα (http://services.datasport.com/2012/lauf/gletscherlauf/RANG010.pdf)

Eχει γύρω στους 1100 άντρες μέχρι τις 3 ώρες και επίσης άλλους 400 άντρες περίπου στις 3 με 4+ (που προφανώς θα είσαι, ειδικά χωρίς ιδιαίτερο ορεινό background). Θα δυσκολευτείς αρκετά με τις πιο πολλές ωρες που έχεις πάει σε αγώνα ως τώρα ...αλλά με αρκετή σύνεση στην αρχή μέχρι τις ανηφόρες και με 10-11+ λεπτά το χιλιόμετρο που θα σου βγαίνει με τα περπατητά σου ...θα σαι νομίζω οκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mkelaiditis
Newbie Forum Runner

Switzerland
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2015 :  16:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Θα το δοκιμάσω έστω και για την εμπειρία.
Υπάρχει εδώ στο forum κανένα sticky σχετικά με την τροφοδισία για να μάθω δύο πράγματα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2015 :  16:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και καλά θα κάνεις :)

Εάν δεν έχεις ξαναδοκιμάσει τζελάκια στους αγώνες σου θα σου έλεγα καλύτερα μην το δοκιμάσεις πάνω εκεί (τουλάχιστον...όχι πάνω από ένα) μη τυχόν και εχεις κάποια ευαισθησία καθώς είναι ιδιαίτερη η χώνεψη τους σε κάποιους... Δοκίμασε τα τουλάχιστον σε κάποια προπόνηση πριν εάν προλαβαίνεις...

Μπορείς όμως να πάρεις ότι χρειάζεσαι συνήθως απο τους σταθμούς που θα έχει ο αγώνας ...Κάτι αλμυρο θα χει, κάτι γλυκό ...όλα μαζί θα τα παίρνεις καθώς και ισοτονικό όπου σου δίνουν... Θα ακολουθείς ότι βλεπεις και να μη φοβάσαι να τιμάς ότι σου προσφέρουν... Εαν σου έχουν και τζελάκι ...κάντο και αυτό για το γαμώτο :)

Με τα τζελάκια πάντως γενικά παίζει περίπου το ένα ανα 45λεπτά/1 ώρα προσπάθειας ...ενώ μπορείς να πάρεις και δεκαπέντε λεπτα πριν τον αγώνα για να σου δώσει μια έξτρα τόνωση στην αρχή... Σε μεγάλους αγώνες πάντως εάν πας κάποτε με το καλό θα δείς ότι έτσι και αλλιώς μετά από κάποια (για άλλους 2-3 ...για άλλους περισσότερα) δεν κατεβαίνουν τόσο εύκολα και το στόμα σου θα αναζητά περισσότερο στερεά τροφή (καμια μπανάνα, κάνα πατατάκι, ξηρό καρπό κλπ). Τα τζελάκια "πιάνουν" δέκα δεκαπέντε λεπτά αφού τα πάρεις (μη περιμένεις να νιώσεις και πολλά συνήθως ...αλλα είναι προτιμότερο εάν είναι να πάρεις να πάρεις κάποια λεπτά πριν την ανηφόρα και όχι μόλις φτάσεις εκεί) και χρειάζονται κατά κανόνα και λίγο νερό μαζί για να αφομοιωθούν πιο εύκολα.

Αυτά λένε τα βιβλία... Τώρα απο κει και πέρα θα βρεις με το καιρό εάν συνεχίσεις σε πιο πολύωρα μονος σου τι σου ταιριάζει



Edited by - sam on 05/06/2015 16:47:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wicket
Forum-Runner

62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2015 :  23:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφου το αποφάσισες , για την εμπειρια, ακόλουθα τις συμβουλές του Sam και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mkelaiditis
Newbie Forum Runner

Switzerland
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2015 :  12:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βεβαίως. Νεότερα, φωτό, κλπ κατά το τέλος του μήνα λοιπόν :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaedraLord
Forum-Runner

Greece


181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2015 :  01:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είπα να μπω κι εγώ στο τρυπάκι έστω και για μια φορά απλά να το βιώσω. Βρήκα κάτι προπονητικά προγράμματα αλλά έχουν μέσα long runs 2 ώρες από την 2η-3η εβδομα΄δα. Δεν έχω τρέξει ποτέ πάνω από 1 ώρα και 15 λεπτά. Μήπως δεν ήταν για το επίπεδό μου και απλά θα καώ στην προετοιμασία?

Θέλω να κατέβω στον ημιμαραθώνιο της Αράχωβας

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2015 :  09:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω κάνει ποτέ βουνό, αλλά ζαχαρώνω τον παρακάτω ορεινό ΗΜΙ, με 1100-1300 υψομετρικής στις 20/09/2015 στο Καβούσι Ιεράπετρας στην Κρήτη.

Για συναισθηματικούς λόγους, καθώς είναι το χωριό που πέρασα τα παιδικά μου χρόνια.
Χωρίς χρονικό στόχο, σε μια πολύ δύσκολη διαδρομή με εντυπωσιακό τοπίο και "τρέξιμο" στην άκρη του φαραγγιού. Το promo video είναι πολύ εντυπωσιακό:

www.youtube.com/watch?v=FHEIi1Jnkn8

http://www.advendure.com/index.php/deltia-typou/oreinos-agonas-kavousioy/item/3068-oreinoi-agonses-kavousiou-2015-stis-20-septemvri-oi-agones
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mkelaiditis
Newbie Forum Runner

Switzerland
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2015 :  16:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια χαρά σε όλους, ένα update για το Αletsch-halbmarathon.

Λοιπόν, έτρεξα χθες και πήγε μια χαρά με χρόνο 3h26m
Το περίμενα ότι θα ήταν διαφορετικό σε σχέση με το συνηθισμένο non-trail τρέξιμο αλλά όχι τόσο πολύ.
Οι συμμετέχοντες ήταν 2500 και η διοργάνωση τυπικά Ελβετική.

Κατ'αρχήν ξεκίνησα με το group 4 (τελευταίο, μετά ήταν οι Nordic walkers) για να το πάω χαλαρά. Ωστόσο αυτό συνεπάγεται ότι σε πολλά ανηφορικά σημεία που είχα τη δυνατότητα να κρατήσω ρυθμό τρεξίματος, αναγκάστηκα να περπατάω καθώς τα μονοπάτια ήταν στενά και δημιουργούνταν τρενάκια.

Το τρέξιμο στο μονοπάτι σημαίνει ότι το πόδι προσγειώνεται υπό διάφορες γωνίες, υποθέτω γι αυτό και με πόνεσαν τα γόνατά μου σε σημεία που δεν με είχαν πονέσει ποτέ.

Τα δύο τελευταία χιλιόμετρα ήταν κόλαση. Πολύ απότομα και πρακτικά χωρίς μονοπάτι, μόνο σκαρφάλωμα στο βουνό. Αφού είχε σταθμό ανεφοδιασμού στο 19Km για να πάρει κανείς δυνάμεις. Χρειάστηκα περίπου 30min γι αυτά τα δύο χιλιόμετρα και απορώ πώς τα βγάζουν αυτοί που κάνουν την διαδρομή στις 2 ώρες ή και λιγότερο.

Το τοπίο ήταν απίθανο! Όταν στρίβεις και εμφανίζεται μπροστά στο βάθος ο παγετώνας είναι μια εικόνα ασύλληπτης ομορφιάς.

Να μην ξεχάσω την επόμενη φορά να βάλω αντηλιακό!

Δείτε μερικές φωτό εδώ, είναι από την μέση περίπου του αλμπουμ και μετά:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153489956375329.1073741857.555665328&type=1&l=1c6143be45

sam, σ'ευχαριστώ για την προτροπή να το κάνω, άξιζε κάθε στιγμή.
Καλή συνέχεια σε όλους!

Edited by - mkelaiditis on 29/06/2015 16:50:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000