Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2015 :  22:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Έχουν στρέψει τους Λιθουανούς ή τους Λετονούς και τους Εσθονούς εναντίον των Ρώσων, "

Ενώ στον Β'ΠΠ και μετά ήταν φίλοι κι αγαπημένοι;;;;;;;;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2015 :  22:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kanivallos

Η κατάντια της "δημοκρατίας"

https://www.youtube.com/watch?v=7sH7h5iN7RY#t=90

Ε.. όχι και να μας κάνουν και μαθήματα περί δημοκρατίας οι εχθροί της νεοναζί-φασίστες της Χ.Α.
Το "πρωτοπαλήκαρο-αδιάφθορος" της εγκληματικής οργάνωσης προσπαθεί να μας πείσει για το δήθεν ενδιαφέρον του.
"Βουλή και μύθοισι και ηπεροπηΐδι τέχνη"
Ασε δε μασάμε...

Η δίκη και οι δολοφονικές δραστηριότητες της Χρυσής Αυγής
https://youtu.be/llFTiQYudac
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2015 :  23:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

quote:
Originally posted by kanivallos

Η κατάντια της "δημοκρατίας"

https://www.youtube.com/watch?v=7sH7h5iN7RY#t=90

Ε.. όχι και να μας κάνουν και μαθήματα περί δημοκρατίας οι εχθροί της νεοναζί-φασίστες της Χ.Α.
Το "πρωτοπαλήκαρο-αδιάφθορος" της εγκληματικής οργάνωσης προσπαθεί να μας πείσει για το δήθεν ενδιαφέρον του.
"Βουλή και μύθοισι και ηπεροπηΐδι τέχνη"
Ασε δε μασάμε...

Η δίκη και οι δολοφονικές δραστηριότητες της Χρυσής Αυγής
https://youtu.be/llFTiQYudac




Δεν κατάλαβες...
Η κατάντια της δημοκρατίας είναι να εκστομίζονται τέτοιας μορφής λόγια από εκπροσώπους (φασίστες θες?) φασιστών και οι "αριστεροί" που νοιάζονται για τα ανθρώπινα δικαιώματα να υπερασπίζονται με αφοσίωση την ΕΕ και το κεφάλαιο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2015 :  23:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα δεν είναι αριστερά με ή χωρίς εισαγωγικά αυτή που ξεπουλάει-έται και υπηρετεί την ΕΕ και το κεφάλαιο!
ΑΡΙΣΤΕΡΑ με κεφαλαία γράμματα σημαίνει μετωπική σύγκρουση με το κεφάλαιο προς όφελος της εργατικής τάξης,
και όχι μετωπική σύγκρουση με την εργατική τάξη προς όφελος του κεφαλαίου!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2015 :  22:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καφενείο χωρίς μουσική, δε γίνεται: https://www.youtube.com/watch?v=gt_3qzx3jv4

Edited by - P.D.etl on 28/10/2015 22:04:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2015 :  22:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πότε θα καταλάβετε ότι η εργατική τάξη δεν θα προοδεύσει χωρίς το κεφάλαιο και το αντίθετο.
Δεν είναι αντίπαλοι, ποτέ δεν θα έπρεπε να είναι και κανένας να μην καλλιεργεί κάτι τέτοιο, είναι συνεργάτες.
Χρειάζεται εκπροσώπηση φυσικά, χρειάζεται διεκδίκηση δικαιωμάτων, αλλά το να αναγάγεται σε πόλεμο, είναι το ίδιο που (θα σας πω ένα παράδειγμα που θα το καταλάβετε) που κάνουν και οι ακροδεξιοί.

Άλλο να αναγνωρίζεις ότι υπάρχει πρόβλημα με το μεταναστευτικό, άλλο να μισείς τους ανθρώπους αυτούς όμως.

Άλλο να αναγάγεις το πρόβλημα σε κεντρικό ιδεολογικό πυλώνα.

Μην κάνετε το ίδιο από την ανάποδη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2015 :  11:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Κώστα,
Νομίζω ότι δεν απαντάς σχεδόν σε τίποτα, και πιάνεσαι όπου σε βολεύει (φουσκωτοί, Ζωή) για να συζητήσεις.

Να μου παραθέτεις το unfollow ως πηγή, δεκτό. Αλλά να περιμένεις να τη δεχτεί ο οποιοσδήποτε ως αντικειμενική είναι μάλλον αστείο. Γιατί δεν αναφέρεις κάποια μελέτη διεθνούς οργανισμού σχετικά με την ανταγωνιστικότητα της Ελληνικής οικονομίας, τη διαφθορά, τη γραφειοκρατία?

Μέχρι τώρα πάντως, ακούω μόνο αντίλογο για τα μνημόνια και τους κακούς ξένους. Δεν ακούω καμία πρόταση και κανένα σχεδιασμό για όλα τα υπόλοιπα θέματα. Από τη μία θέλουμε να σκίσουμε τα μνημόνια κι από την άλλη δε θέλουμε να αλλάξουμε τίποτα.


Άντε και οι δανειστές γίνονται φιλάνθρωποι, γράφουν τη δικιά σου ζημιά και σου χαρίζουν το 100% με τον όρο ότι δεν θα ξαναπάρεις δεκάρα τσακιστή από αυτούς. Ποιος είναι ο σχεδιασμός της επόμενης ημέρας ώστε να πάψει το κράτος να μπαίνει μέσα? Να μειωθεί η ανεργία, να βελτιωθούν παιδεία-υγεία, να στηθεί ένα βιώσιμο και ανταποδοτικό ασφαλιστικό σύστημα? Πόσο καιρό θα σου πάρει να ξαναφτάσεις ως επαίτης στις αυλές τους.

ΥΓ Πέρα από τη διαπραγμάτευση με τους δανειστές, που είχε ως αποτέλεσμα τα capital controls και την πλήρη κατάρρευση της οικονομίας, εγώ από το πρώτο 10μηνο της πρώτης φοράς αριστερά έχω να θυμάμαι:
1)τη συζήτηση για αποφυλάκιση του ξηρού
2)την επαναπρόσληψη των καθαριστριών του υπουργείου οικονομικών. Ψάξε πάντως αν θες να βρεις α)πως διορίστηκαν, β)από πού μετατάχθηκαν και γ)πως δικαιολογείται να αμείβονται με πάρα πολύ ψηλότερες αμοιβές από τις καθαρίστριες άλλων υπουργείων
3)την επαναλειτουργία της κρατικοδίαιτης ΕΡΤ
4)το άνοιγμα της Αμυγδαλέζας
5)την άφιξη πάνω από 502.500 προσφύγων και μεταναστών (πηγή: http://www.unhcr.org/56263d536.html, 20/10/2015) που μέχρι πριν λίγο νομίζαμε ότι λιάζονται!!!!!

Αν αυτά είναι οι μεγάλες προτεραιότητές μας, τότε δε βλέπω και με πολύ αισιοδοξία το μέλλον μας



Και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρεις.... συνεχίζουμε με τις διαρθρωτικές αλλαγές:

"Συγκεκριμένα στο ΦΕΚ με ημερομηνία 26 Οκτωβρίου του 2015 αναφέρεται "μεταφέρουμε τους κάτωθι υπαλλήλους με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου μερικής απασχόλησης του κλάδου ΥΕ καθαριστριών στον τομέα των υπαλλήλων των δικαστηρίων της χώρας σε συνιστώμενες προσωποπαγείς θέσεις του κλάδου ΠΕ Γραμματέων πλήρους απασχόλησης και τους τοποθετούμε στα αναφερόμενα στον πίνακα δικαστήρια και εισαγγελίες".

http://www.capital.gr/epikairotita/3076414/grammateis-sta-dikastiria-oi-katharistries-tou-upoik
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2015 :  22:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Πότε θα καταλάβετε ότι η εργατική τάξη δεν θα προοδεύσει χωρίς το κεφάλαιο και το αντίθετο.
Δεν είναι αντίπαλοι, ποτέ δεν θα έπρεπε να είναι και κανένας να μην καλλιεργεί κάτι τέτοιο, είναι συνεργάτες.
Χρειάζεται εκπροσώπηση φυσικά, χρειάζεται διεκδίκηση δικαιωμάτων, αλλά το να αναγάγεται σε πόλεμο, είναι το ίδιο που (θα σας πω ένα παράδειγμα που θα το καταλάβετε) που κάνουν και οι ακροδεξιοί.

Άλλο να αναγνωρίζεις ότι υπάρχει πρόβλημα με το μεταναστευτικό, άλλο να μισείς τους ανθρώπους αυτούς όμως.

Άλλο να αναγάγεις το πρόβλημα σε κεντρικό ιδεολογικό πυλώνα.

Μην κάνετε το ίδιο από την ανάποδη.

...είπε ο Deorum
συνεπικουρούμενος από Τζήμερους,
και ανετράπη όλη η θεωρία της πάλης των τάξεων,
και αποσύρθηκε από τα ράφια του ...μυαλού μας
το "Κεφάλαιο"!

Όμως,
"...το κεφάλαιο δεν είναι παρά νεκρή εργασία που, σαν βρυκόλακας, ζει μόνο επειδή ρουφάει το αίμα τής ζωντανής εργασίας. Και τόσο περισσότερο ζει όσο περισσότερο από αυτό το αίμα ρουφάει.
...Επίσης, το κεφάλαιο τρέμει την απουσία κέρδους. Όταν οσμίζεται ένα σημαντικό όφελος, γίνεται παράτολμο. Με κέρδος 20% ενθουσιάζεται, με 50% αποθρασύνεται, με 100% καταπατά όλα τα ανθρώπινα δικαιώματα και με 300% δε διστάζει μπροστά σε κανένα έγκλημα..." Καρλ Μαρξ


(Ούτε οι Σμιθ, Κέυνς και Φρίντμαν
δεν τόλμησαν να αποδομήσουν τη θεωρία της πάλης των τάξεων
και να βγάλουν τέτοια ... γλώσσα στον Μαρξ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2015 :  22:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Πότε θα καταλάβετε ότι η εργατική τάξη δεν θα προοδεύσει χωρίς το κεφάλαιο και το αντίθετο.
...


Εσύ πότε θα καταλάβεις πως αυτό είναι απλά η δική σου άποψη...!
(Αν και για το αντίθετο συμφωνώ απόλυτα!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2015 :  23:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φυσικά και είναι δική μου άποψη, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το γράφουμε σαν disclaimer σε κάθε μας λέξη από κάτω. Εγώ δεν γράφω σαν ιδιώτης? (σε αντίθεση με αρκετούς που γράφουν νομίζοντας που μιλάνε εκμέρους όλου του λαού).

Απλά λέω είναι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος. Και λέγοντας κεφάλαιο εννοώ ακριβώς αυτό, κεφάλαιο. (και όχι αφεντικά).
Το κεφάλαιο δεν είναι άλλο από τον συσσωρευμένο πλούτο (ανεξάρτητα ποιος τον έχει). Και οργανώνει καλύτερα την παραγωγή έτσι, την έρευνα κτλ. Οι άλλες μέθοδοι είναι λίγο αυταρχικές συνήθως.

Τώρα στα άλλα, έβγαλα γλώσσα στον Μάρξ, το λες λες και έβρισα τα ιερά και όσια. Φυσικά και θα βγάλω γλώσσα (αν για εσένα είναι βγάλσιμο γλώσσας γιατί για εμένα δεν είναι) και στον Μάρξ ακόμα και στον Αινστάιν, αν το να δέχομαι σαν αυθεντίες πράγματα χωρίς να έχω το δικαίωμα να τα αμφισβητήσω έστω και σαν λογικό πείραμα, είναι βγάλσιμο γλώσσας.

Τώρα για τον τζημέρο κτλ, τι να σου πω το αφήνω ασχολίαστο, περίμενα κάτι καλύτερο .

Μου αρέσει πάντως που δεν κρατάτε ούτε μια σπιθαμή πιθανότητας να μην είναι έτσι τα πράγματα. Ούτε που σας περνάει από το μυαλό. Εγώ πάντως κρατάω (για να μην είναι όπως τα πιστεύω, και όταν κάποιος κοντράρει... τον Χ-Ψ τζημέρο μιας και σας αρέσει θα τον ακούσω χωρίς να αφορίσω. Ακούω με την ουσιαστική έννοια της λέξης).

Edited by - Deorum on 29/10/2015 23:19:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2015 :  23:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ λέω ευτυχώς που υπάρχει το κεφάλαιο κ με χρειάζεται διότι έτσι έχω κ εγώ δουλειά και βγάζω το ψωμί μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2015 :  23:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Εγώ λέω ευτυχώς που υπάρχει το κεφάλαιο κ με χρειάζεται διότι έτσι έχω κ εγώ δουλειά και βγάζω το ψωμί μου.

..και αυτοί που σκοτώνουν, δίνουν δουλειά στους νεκροθάφτες..

Edited by - xipolitos on 29/10/2015 23:26:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2015 :  23:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum
...
Μου αρέσει πάντως που δεν κρατάτε ούτε μια σπιθαμή πιθανότητας να μην είναι έτσι τα πράγματα. Ούτε που σας περνάει από το μυαλό. Εγώ πάντως κρατάω...



Όταν ξεκινάς την πρόταση με "Πότε θα καταλάβετε ότι..." κάνεις ακριβώς το ίδιο με αυτό που καταδικάζεις παραπάνω.
Σκέψου το 2 λεπτά. Μην βιαστείς να απαντήσεις.
Πολλές φορές κατηγορούμε τους άλλους σαν κολυμένους ενώ εμείς είμαστε περισσότερο απόλυτοι...
Όλοι λίγο ως πολύ πέφτουμε στην παγίδα. Ειδικά στον γραπτό λόγο.

Edited by - huskarl on 29/10/2015 23:53:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2015 :  03:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το "κεφάλαιο" με την έννοια που υπάρχει σήμερα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ που υπάρχει Αλεξάνδρα, γιατί δεν σου δίνει ούτε δουλειά, ούτε λεφτά. Σου δίνει το 1/10 αυτών που θα έπρεπε να παίρνεις, και στερεί τη δουλειά από αμέτρητους ανέργους. Τα δε λεφτά που έχει το "κεφάλαιο", δεν τα γέννησε. Τα απέκτησε (ουσιαστικά τα έκελεψε και τα κλέβει) από εμένα και εσένα, και πίνει στην υγειά μας. Στην υγειά τόσο αυτών που βλέπουν πέρα από τη μύτη τους και συνειδητοποιουν τα όργια που κάνει το "κεφάλαιο", όσο και αυτών που είναι και ευχαριστημένοι από τα ψίχουλα που τους πετάει.

Άρη και εγώ διαφωνώ με κινήσεις σαν αυτή που λες. Μόνη επιλογή είναι μία: άμεση ρήξη με τις τρόικες. Ως προς το συγκεκριμένο θέμα, άμεση πρόσληψη όλων των απολυμένων στις θέσεις όπου βρίσκονταν. Χωρίς τεχνάσματα, μετακινήσεις και μπαλώματα. Και άμα τους αρέσει τους φίλους μας τους Ευρωπαίους.
Μου αρέσει πάντως που κάποιοι σχολιάζουν το ασυμβίβαστο καθαριστριών -> υπαλλήλων δικαστηρίων, και επί δεκαετίες δεν λένε κουβέντα που υπουργοί και αποφασίζοντες σε ζωτικής σημασίας υπουργεία γίνονται άσχετοι ανεπάγγελτοι με γνώσεις που μπροστά τους οι καθαρίστριες είναι επιστήμονες. Πολλές φορές το έχω γράψει, δεν ίδρωσε κανενός το αυτί από τους υπέρμαχους του καθεστώτος.

Όσο αφορά το θέμα που λέγαμε, κόλαφος ο Γιούνκερ (και όχι ο Σόιμπλε όπως έγραψα πιο πάνω εκ παραδρομής) για αυτούς που ψήφισαν το ναι. Και όταν φτάνει κανείς να τον κοροϊδεύει μέχρι και ο Γιούνκερ...

Δεν υπάρχει τόσο σοφός λαός σαν τους Έλληνες

«Δεν υπάρχει τόσο σοφός λαός που να λέει ΝΑΙ σε μια τέτοια σφαγή, όπως το πρόγραμμα που παρουσιάστηκε στην Ελλάδα» λέει ο Ζαν Κλοντ Γιούνκερ για τους Έλληνες και το δημοψήφισμα της 4ης Ιουλίου.

https://www.youtube.com/watch?v=T7dG77rJlAU

Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει αντιληφθεί ακόμα πως οι σύγχρονοι Έλληνες είναι ένα ανέκδοτο, αυτό το βίντεο με τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ζαν Κλοντ Γιούνκερ, θα τον βοηθήσει να το κατανοήσει πλήρως.

Το δούλεμα είναι απροκάλυπτο και -δυστυχώς- απόλυτα δικαιολογημένο.

Όταν είσαι προσκυνημένος και εθελόδουλος -όπως οι σύγχρονοι Έλληνες- σε περιγελούν όλοι και γίνεσαι ανέκδοτο.

Με σεβασμό σε αντιμετωπίζουν, μόνο όταν αντιστέκεσαι.

Γιορτάστε τώρα με εθνική περηφάνια το ΟΧΙ του 1940.

Να θυμάστε, όμως, πως το να γιορτάζουν οι σημερινοί Έλληνες το ΟΧΙ του 1940, είναι σαν να το γιορτάζουν οι Έλληνες που συνεργάστηκαν με τους Ναζί.

(Το βίντεο είναι απόσπασμα από την εκπομπή του ARTE, η οποία προβλήθηκε την περασμένη εβδομάδα και για την οποία έγραψε ο Λευτέρης Χαραλαμπόπουλος.)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2015 :  08:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by huskarl

quote:
Originally posted by Deorum
...
Μου αρέσει πάντως που δεν κρατάτε ούτε μια σπιθαμή πιθανότητας να μην είναι έτσι τα πράγματα. Ούτε που σας περνάει από το μυαλό. Εγώ πάντως κρατάω...



Όταν ξεκινάς την πρόταση με "Πότε θα καταλάβετε ότι..." κάνεις ακριβώς το ίδιο με αυτό που καταδικάζεις παραπάνω.
Σκέψου το 2 λεπτά. Μην βιαστείς να απαντήσεις.
Πολλές φορές κατηγορούμε τους άλλους σαν κολυμένους ενώ εμείς είμαστε περισσότερο απόλυτοι...
Όλοι λίγο ως πολύ πέφτουμε στην παγίδα. Ειδικά στον γραπτό λόγο.




Έχεις δίκιο ξεκίνησα λίγο πιο επιθετικά.
Αγανάκτισα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000