Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 μαγνησιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

engdio68
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/09/2015 :  19:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τη λήψη μαγνησίου μετά την προπόνηση ξέρει κανένας να μου πει?
Ευχαριστώ

gtsimp
Forum-Runner

Greece


52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2015 :  17:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit gtsimp Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
νομίζω οφελεί περισσότερο πριν την προπόνηση, ιδανικά το πρωί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

engdio68
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2015 :  20:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε
Το μαγνήσιο ειναι για τις κραμπες
Αντί φαρμακευτικού μαγνησίου μπορείς να φας μπανανες που
είναι και οτι πρέπει για αποκατάσταση
Το παίρνεις μετά την προπόνηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2015 :  20:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κι εγώ αυτό που ξέρω πάντως είναι πως το μαγνήσιο είναι χρήσιμο ως πρόληψη κατά των κραμπών και όχι για την καταπολέμισή τους αφού εμφανιστούν..

γι αυτό και όλοι παίρνουν μαγνήσιο μια εβδομάδα πριν τον αγώνα στόχο τους και τρώνε μπανάνες με το κιλό :P

για μετά δεν έχω ακούσει κάτι.. το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι αν είσαι φουλ στις κράμπες και πάρεις μαγνήσιο να επανέλθεις πιο γρήγορα σε φυσιολογικά επίπεδα αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να μην έχεις πάρει μαγνήσιο πριν την προπόνηση ή τον αγώνα οπότε πάλι στην πρώτη απάντηση καταλήγουμε..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2015 :  23:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαγνήσιο - Γιατί είναι απαραίτητο στη διατροφή μας

Ένα συστατικό που λίγοι γνωρίζουν για τη σημασία του στο ανθρώπινο σώμα είναι το μαγνήσιο. Το συναντάμε σε πολλές τροφές, ενώ επιπλέον, προστίθεται σε προϊόντα διατροφής και υπάρχει σε ορισμένα φάρμακα (όπως καθαρτικά και αντιόξινα). Το μαγνήσιο είναι συμπαράγοντας σε περισσότερα από 300 ενζυμικά συστήματα που ρυθμίζουν ποικίλες βιοχημικές αντιδράσεις στο σώμα, συμπεριλαμβανομένης της σύνθεσης πρωτεϊνών, της μυϊκής και νευρικής λειτουργίας, του ελέγχου της γλυκόζης στο αίμα, και της ρύθμισης της πίεσης του αίματος.

Το μαγνήσιο είναι απαραίτητο για την παραγωγή ενέργειας, τη γλυκόλυση και την οξειδωτική φωσφορυλίωση. Συμβάλλει στη δομική ανάπτυξη των οστών και χρειάζεται για τη σύνθεση του DNA, του RNA, και του αντιοξειδωτικού γλουταθειόνη. Διαδραματίζει, ακόμα καθοριστικό ρόλο στην ενεργή μεταφορά ιόντων ασβεστίου και καλίου κατά μήκος των κυτταρικών μεμβρανών, μια διαδικασία που είναι σημαντική για τη νευρική ώθηση, τη σύσπαση των μυών, και το φυσιολογικό καρδιακό ρυθμό. Ένα ενήλικο σώμα περιέχει περίπου 25 g μαγνησίου, με το 50% έως 60% να βρίσκεται στα οστά και το περισσότερο από το υπόλοιπο σε μαλακούς ιστούς. (περισσότερα...)
http://www.iatronet.gr/diatrofi/threptikes-oysies/article/31287/magnisio-giati-einai-aparaitito-sti-diatrofi-mas.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsimp
Forum-Runner

Greece


52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2015 :  21:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit gtsimp Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με το ότι παίρνεις το μαγνήσιο προληπτικά. Διαφωνώ με το "μπανάνες με το κιλό" εκτός αν το αναφέρεις χαριτολογώντας οπότε πάω πάσο. Νομίζω μια μπανάνα την ημέρα κάνει πολύ καλό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2015 :  21:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ε ναι βρε Γιάννη γι αυτό έβαλα και τη γλωσσίτσα στο τέλος! δεν είπα να ανεβούμε και στα δέντρα να μαζεύουμε όπως οι χιμπατζήδες χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsimp
Forum-Runner

Greece


52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2015 :  23:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit gtsimp Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
looll έχεις δικιο δε το πρόσεξα καν... κι ας συνηθίζω να χρησιμοποιώ και γω emoticons :D :D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000