Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σύνδρομο κοιλιακών - προσαγωγών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/09/2015 :  11:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένιωσα τις πρώτες ενοχλήσεις στον πρωσαγωγό με πριν 4 μήνες περίπου. Εκείνη την ημέρα δεν έτρεξα, εναλλακτικά έπαιξα ποδόσφαιρο (όχι 5Χ5). Σε κάποια φάση ηρεμίας ένιωσα τις πρώτες ενοχλήσεις. Σταμάτησα γιατί δεν ήξερα τι ήταν. Τις επόμενες ημέρες ένιωσα ενοχλήσεις στους κάτω κοιλακούς. Σταμάτησα για μια εβδομάδα. Επανήλθα με τρέξιμο και ενδυνάμωση. Η κατάσταση βελτιώθηκε (με την ενδυνάμωση). Όταν όμως δεν κάνω προπόνηση για 2-3 ημέρες αρχίζουν οι ενοχλήσεις. Έχει κάποιος καμία ιδέα; Αναρώνεις απ' αυτό ή θα πρέπει να μάθω να ζω έτσι;

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2015 :  12:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ ANGEL1,

Μη "βαφτίζεις" τα συμπτώματά σου γιατί παρεξηγούνται... Αστειεύομαι αλλά καλό είναι να μην προδιαθέτεις τον εαυτό σου με κάποια "διάγνωση" προτού στο επιβεβαιώσει κάποιος ειδικός υγείας.

Όταν λες ενοχλήσεις στον προσαγωγό, υποθέτω ότι εννοείς κοντά στη βουβωνική χώρα (ψηλά στο μηρό και κοντά στα γεννητικά όργανα). Αλλιώς, πες μας για την ακριβή εντόπισή του. Επίσης, τι χαρακτηριστικά έχει (ένταση, είδος -πχ σουβλιά-, διάρκεια, συμπεριφορά μέσα στην ημέρα και βάσει ή όχι δραστηριότητας, πώς επιδεινώνεται και πώς ανακουφίζεται); Υπάρχουν άλλα συμπτώματα; Είναι η πρώτη φορά που σε ενοχλεί; Αυτές είναι βασικές πληροφορίες για να πάρουμε μια καλύτερη ιδέα, όχι για να βγάλουμε ιατρικό πόρισμα.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2015 :  13:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Αγαπητέ ANGEL1,

Μη "βαφτίζεις" τα συμπτώματά σου γιατί παρεξηγούνται... Αστειεύομαι αλλά καλό είναι να μην προδιαθέτεις τον εαυτό σου με κάποια "διάγνωση" προτού στο επιβεβαιώσει κάποιος ειδικός υγείας.

Όταν λες ενοχλήσεις στον προσαγωγό, υποθέτω ότι εννοείς κοντά στη βουβωνική χώρα (ψηλά στο μηρό και κοντά στα γεννητικά όργανα). Αλλιώς, πες μας για την ακριβή εντόπισή του. Επίσης, τι χαρακτηριστικά έχει (ένταση, είδος -πχ σουβλιά-, διάρκεια, συμπεριφορά μέσα στην ημέρα και βάσει ή όχι δραστηριότητας, πώς επιδεινώνεται και πώς ανακουφίζεται); Υπάρχουν άλλα συμπτώματα; Είναι η πρώτη φορά που σε ενοχλεί; Αυτές είναι βασικές πληροφορίες για να πάρουμε μια καλύτερη ιδέα, όχι για να βγάλουμε ιατρικό πόρισμα.

"Μέτρον άριστον"



Έχω επισκευτεί ήδη δύο Γιατρούς.
Η ενόχληση (όχι πόνος) είναι κοντά στη βουβωνική χώρα (ψηλά στο μηρό και κοντά στα γεννητικά όργανα). Ανακουφίζομαι με την άσκηση (Είτε τρέξιμο, ποδήλατο, κοιλακοί κλπ). Ειδεινώνεται με την αδράνεια (Απ' την άσκηση). Όπως προανέφερα εμφανίστηκε πριν 4 μήνες αρχικά στον πρωσαγωγό και την επόμενη ημέρα λίγο ποιο ψηλά (κοντά στα γεννητικά όργανα).

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2015 :  13:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα,

επειδή το 'συνδρομο' με παιδεψε κι εμένα αρκετά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις το αίτιο της δικής σου περίπτωσης γιατι τα συμπτώματα μπορεί να προέρχονται απο διάφορα αίτια όπως: επιβαρυμένος προσαγωγός, ρηγμα στο κοιλιακο τοιχωμα, οίδημα στο ηβικό οστό κ.λ.π.
Εγω θα σου πρότεινα να δεις και κάποιον φυσικοθεραπευτή με πείρα για να σου πει 2 πράγματα. Εγω πάντως με φυσικοθεραπείες και πολλή ενδυνάμωση πλέον δεν έχω θέμα αλλά σε μένα ήταν προβλημα προσαγωγού και κακής συντήρησης-εκγύμνασης.


Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panchidis
Forum-Runner



122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  15:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα παιδιά!
έχω και εγώ το γνωστό σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών σε αρχικό επίπεδο λογικά γιατί έχω τις γνωστές μικροενοχλήσεις εδώ και 1,5 μήνα περίπου. πήγα σε φυσικοθεραπευτή και μου το επιβεβαίωσε, συστήνοντάς μου λιγότερα χλμ,όχι ανηφόρες, ήπιους κοιλιακούς και αντιφλεγμονόδη (για 4 ημέρες περίπου).
το πρόβλημά μου είναι για το αν θα κατέβω στον κμα μιας και έχω κάνει την προτεοιμασία μου ή θα απέχω. προς το παρόν λόγω της αγωγής (αντιφλεγμονώδη) δεν νιώθω καθόλου ενοχλήσεις και έχω μειώσει τα χλμ. επίσης κάνω και yoga περίπου 2-3 ημέρες την εβδομάδα, πιστεύετε πως αυτό με επιβαρύνει?βασικά δεν καίγομαι και τόσο για τον κμα αν ξέρω οτι ο τραυματισμός μου θα χειροτερέψει.πιστεύετε αξίζει να απέχω από τον αγώνα?
ευχαριστώ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  15:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by panchidis

καλησπέρα παιδιά!
έχω και εγώ το γνωστό σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών σε αρχικό επίπεδο λογικά γιατί έχω τις γνωστές μικροενοχλήσεις εδώ και 1,5 μήνα περίπου. πήγα σε φυσικοθεραπευτή και μου το επιβεβαίωσε, συστήνοντάς μου λιγότερα χλμ,όχι ανηφόρες, ήπιους κοιλιακούς και αντιφλεγμονόδη (για 4 ημέρες περίπου).
το πρόβλημά μου είναι για το αν θα κατέβω στον κμα μιας και έχω κάνει την προτεοιμασία μου ή θα απέχω. προς το παρόν λόγω της αγωγής (αντιφλεγμονώδη) δεν νιώθω καθόλου ενοχλήσεις και έχω μειώσει τα χλμ. επίσης κάνω και yoga περίπου 2-3 ημέρες την εβδομάδα, πιστεύετε πως αυτό με επιβαρύνει?βασικά δεν καίγομαι και τόσο για τον κμα αν ξέρω οτι ο τραυματισμός μου θα χειροτερέψει.πιστεύετε αξίζει να απέχω από τον αγώνα?
ευχαριστώ..



Αν τρέχεις για πρώτη φορά τέτοια απόσταση, τότε πρέπει να γνωρίζεις από πριν ότι τα χιλιόμετρα είναι τόσα, που ό,τι πρόβλημα είναι σε καταστολή επανεμφανίζεται. Εδώ πολύς κόσμος δεν έχει κάποιο πρόβλημα και όλο και κάποιο τραυματισμό μπορεί να εμφανίσει. Αν λοιπόν είσαι στο δίλημμα να τρέξεις ή όχι θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις. Αποθεραπεύσου, δώσε στο κορμί σου χρόνο να κάνει τις προσαρμογές του και ο αγώνας θα είναι εκεί και του χρόνου. Άλλωστε, δε νοείται δρομέας μεγάλων αποστάσεων χωρίς υπομονή. Καλή αποκατάσταση.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panchidis
Forum-Runner



122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  16:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τρέχω από το 2009 (6 μαραθωνίους από τότε) απλά φέτος έκανα το λάθος και έβαλα τον κύριο όγκο χλμ μου, στην πολυτεχνιούπολη που έχεις ανηφόρες χωρίς να έχω γυμνάσει πολύ τους κοιλιακούς μου. θα το σκεφτώ για να τρέξω περισσότερο από φόβο για την επιδείνωση του τραυματισμού μου, αν και ο φυσικοθεραπευτής μου, μου το επέτρεψε. σε ευχαριστώ πάντως για την ευχή σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  20:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου φαίνεται πως πολλοί βιαζόμαστε να βαφτίσουμε τα συμπτώματά μας με διάφορα τρομερά ονόματα.

Πρόπερσι είχα ενοχλήσεις στην περιοχή που συζητάμε, πιο σοβαρές από αυτές που λέει ο @ANGEL1, ανησύχησα, δυσκολεύτηκα, όμως επειδή ποτέ δεν ξεπέρασε ένα λογικό επίπεδο ενοχλήσεων και πόνου, δεν πήγα σε γιατρό. Σα λύση προσωρινή έκανα περισσότερες ασκήσεις κοιλιακών (εκείνες που δε με ενοχλούσαν) και ραχιαίων. Σε συνδυασμό με το καλοκαιρινό μου διάλειμμα (κόβω το τρέξιμο Μάιο, Ιούνιο και κάνω κάμποσο κολύμπι), πέρασε από μόνο του. Στην αρχή φαινόταν για κάτι πολύ δυσοίωνο και τελικά πέρασε από μόνο του, ίσως με λίγη ενδυνάμωση, ίσως με λίγη ξεκούραση, ίσως με λίγο κολύμπι.

Το αληθινό σύνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών δεν είναι τέτοια αστεία υπόθεση. Είναι μη σου λάχει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  13:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ ANGEL1,

Οι γιατροί που επισκέφθηκες τι σου είπαν;

Αφού δεν έχει λυθεί το πρόβλημά σου μετά από 4 μήνες και από γνωμάτευση 2 ιατρών, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς φυσικοθεραπευτή. Μπορώ να σου προτείνω αναλόγως περιοχής, αν ξέρω κάποιον. Δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα με τις λίγες πληροφορίες που δίνονται.

ΥΓ Έχει περάσει 1 μήνας από τη δημοσίευσή σου. Πώς είναι η κατάστασή σου;

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  15:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by physiorunner

Αγαπητέ ANGEL1,

Οι γιατροί που επισκέφθηκες τι σου είπαν;

Αφού δεν έχει λυθεί το πρόβλημά σου μετά από 4 μήνες και από γνωμάτευση 2 ιατρών, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς φυσικοθεραπευτή. Μπορώ να σου προτείνω αναλόγως περιοχής, αν ξέρω κάποιον. Δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα με τις λίγες πληροφορίες που δίνονται.

ΥΓ Έχει περάσει 1 μήνας από τη δημοσίευσή σου. Πώς είναι η κατάστασή σου;

"Μέτρον άριστον"

Απ' την αρχή είχα πάει δύο Γιατρούς, συγκεκριμένα σ' έναν Ορθοπεδικό και έναν Αθλήιατρο. Ο Ορθοπεδικός μου είχε πει να σταματήσω τα πάντα και για πάντα.

Ο αθλήιατρος μου ανέφερε δύο λύσεις:
1. Τοποθέτηση πλέγματος (Δεν το συνιστούσε)
2. Ασκήσεις ενδυνάμωσεις. Δεν θα απαληφθεί το πρόβλημα αλλά θα βελτιώθει. Προς το παρόν κάνω τις δρομικές μου πρπονήσεις και αεσκήσεις με personal trainer.

Όταν απέχω για κάποιο διάστημα, ακόμα και από το τρέξιμο, έχω ενοχλήσεις.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000