Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Οστικος τραυματισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/10/2015 :  08:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον εχθες ετρεχα το τελευταιο μου long run (28K) στο σταδιο της προετοιμασιας μου για τον ΑΜΑ.
Ειχα τρεξει ενα 32αρι την προηγουμενη, ενα ακομη 28αρι την προ-προηγουμενη και πιο πισω κατι 24αρια κτλ κτλ
Εχθες στο 15χλμ μου βγηκε ενας πονος στο κοκκαλο της καμαρας του δεξιου ποδιου. Βγηκε το 28αρι αλλα προοδευτικα ο πονος μεγαλωνε.
Στο σπιτι ειδα οτι η περιοχη κοκκινησε (οχι πρηξιμο μονο χρωμα)
Το πλακωσα στον παγο, σημερα το πρωι δεν ειναι κοκκινο πλεον αλλα ποναει. Ειναι τσιμπιμα στο περπατημα και αν παω να τρεξω αρχιζει να ποναει.
Φυσικα δεν περιμενω καμια διαγνωση απο το forum, απλα αν καποιος εχει παθει κατι παρομοιο ή μπορει να καταλαβει κατι περισσοτερο. Σε γιατρο δεν υπαρχει περιπτωση να παω για τον απλο λογο, οτι αν μου πει να μην τρεξω, εγω παλι θα τρεξω. Βασικα προτιμω να κοψω το ποδι και να κατεβω στο μαραθωνιο παρα να μην τρεξω. (13 βδομαδες τωρα δεν θα πανε τζαμπα)

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  09:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορει να ειναι κςι πελματιαια, κοιτα τα σχετικα στο φορουμ, περαστικα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  09:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gabri

Λοιπον εχθες ετρεχα το τελευταιο μου long run (28K) στο σταδιο της προετοιμασιας μου για τον ΑΜΑ.
Ειχα τρεξει ενα 32αρι την προηγουμενη, ενα ακομη 28αρι την προ-προηγουμενη και πιο πισω κατι 24αρια κτλ κτλ
Εχθες στο 15χλμ μου βγηκε ενας πονος στο κοκκαλο της καμαρας του δεξιου ποδιου. Βγηκε το 28αρι αλλα προοδευτικα ο πονος μεγαλωνε.
Στο σπιτι ειδα οτι η περιοχη κοκκινησε (οχι πρηξιμο μονο χρωμα)
Το πλακωσα στον παγο, σημερα το πρωι δεν ειναι κοκκινο πλεον αλλα ποναει. Ειναι τσιμπιμα στο περπατημα και αν παω να τρεξω αρχιζει να ποναει.
Φυσικα δεν περιμενω καμια διαγνωση απο το forum, απλα αν καποιος εχει παθει κατι παρομοιο ή μπορει να καταλαβει κατι περισσοτερο. Σε γιατρο δεν υπαρχει περιπτωση να παω για τον απλο λογο, οτι αν μου πει να μην τρεξω, εγω παλι θα τρεξω. Βασικα προτιμω να κοψω το ποδι και να κατεβω στο μαραθωνιο παρα να μην τρεξω. (13 βδομαδες τωρα δεν θα πανε τζαμπα)



έτσι έλεγα κι εγώ πέρυσι πριν τον πρώτο μου μαραθώνιο.. επισκέψου φυσικοθεραπευτή, μπορεί να σε βοηθήσει. κι επίσης διάβασε για την πελματιαία που σου λέει ο tazi ίσως είναι αυτό.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  10:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες.
Κοιταξα λιγο τα συναφη θεματα αλλα μπορω να πω οτι τα δικα μου συμπτωματα ειναι λιγο διαφορετικα.
Ο πονος ειναι μονο σε ενα σημειο (βασικα οσο περναει η μερα σημερα γινεται καλυτερα) και δεν ειναι σκληρο το μερος. Ουτε βλεπω καποιο πρηξιμο.
Θα δοκιμασω αυριο ενα easy run να δω τι γινεται και βλεπουμε. Απλα να μου πει καποιος που υπαρχουν προσθετικα σε περιπτωση που χρειαστει να το κοψω για τον αγωνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2015 :  12:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον πελματιαια δεν πρεπει να ειναι κατα 95% διοτι ο πονος ειναι συγκεκριμενα σε ενα σημειο μονο (σε φαση που μπορωνα βαλω τη μυτη ενος μολυβιου). Αν δεν το πειραξω αν ξεκουραστει μια μερα κτλ κτλ, δεν το καταλαβαινω καν.
Εχθες με τσιπισε στα 35' σε ενα δοκιμαστικο τρεξιμο που εκανα. Οπως ειπα και πιο πανω σε γιατρο δεν παω διοτι οτι και να μου πει θα κανω του κεφαλιου μου. Λιγο θερμαντικη και λιγη ξεκουραση. Αναγκαστικα θα χασω μια διαλλειμματικη και βλεπουμε.
Ερωτηση προς tzatziki. Εσυ περσι το εκανες τελικα παρ'ολο το/τα προβλημα/τα σου ή οχι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2015 :  13:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ένα φυσικοθεραπευτή να πας καλύτερα αν δεν περνάει ο πόνος αλλά δοκίμασε και κάνα άλλο ζυεγάρι αθλητικά να δεις πως θα αντιδράσει το πόδι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  13:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ gabri,

Ο πόνος είναι στο πέλμα ή στη ράχη του ποδιού; Δες την εσωτερική επιφάνεια του παπουτσιού για τυχόν ανωμαλίες ή παραμορφώσεις (κανένα πετραδάκι που να σφηνώθηκε). Αν σε ενοχλεί το ίδιο μετά από 1 εβδομάδα από τότε που ξεκίνησε, επισκέψου κάποιον επαγγελματία υγείας. Ειδικά αφού στοχεύεις στον μαραθώνιο.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  14:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ειναι στη ραχη ουτε στο πελμα. Ειναι στο πλαι ακριβως.
Δεν με ενοχλει καθολου κατα τη διαρκεια της ημερα και οταν περπαταω. Με ενοχλει σαν μελανια αν το πατησω με το δαχτυλο.
ουτε σε στατικο αλμα με ενοχλει. Απλα οταν το δοκιμασα ξανα μετα απο δυο μερες (με αλλα παπουτσια) με τσιμπισε ξανα μετα απο 35' σταματησα.
Σημερα τελικα εχω ενα ραντεβου με εναν αθλιατρο-ορθοπεδικο να δω τι θα μου πει. Προτιμω να χασω 15 μερες προπονησεις και να μπορω να κατεβω στον αγωνα παρα να μου το απαγορεψει τελειως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000