Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 τζελ, ηλεκτρολυτες, saltsticks, καψουλες νατριου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/09/2015 :  22:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βοηθεια!!!!!
Αν εξαιρεσεις τα τζελακια που πανω κατω ολοι εχουμε δοκιμασει τι ακριβως προσφερουν ολα τα υπολοιπα;
Επισης που τα βρισκουμε ωστε να μην περιμενουμε την εκθεση αφου τοτε θα ειναι αργα για δοκιμες.
ειμαι ο πρωτος μου μαραθωνιος.
ευχαριστω

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2015 :  07:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
saltsticks για αναπληρωση ηλεκτρολυτων...δες αναλυτικα στο σαιτ

http://www.new-life.com.gr/

καποια παιζουν στα www.xtr.gr και μαγαζια με τετοια ειδη, οπως και στα εξειδικευμενα τρεχαλομαγαζα...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2015 :  19:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ταπεινή μου γνώμη: τα τζελάκια είναι απαραίτητα. Τα υπόλοιπα δεν προσφέρουν τίποτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2015 :  21:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή οι χιλιάδες δρομείς ανά τον πλανήτη που καταναλώνουν ηλεκτρολύτες κατά τη διάρκεια της άσκησης ή του αγώνα για να μην πάθουν αφυδάτωση, υπονατριαιμία και όλα τα σχετικά τι είναι θύματα του μάρκετινγκ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2015 :  22:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι.
http://sportsscientists.com/2007/11/sports-drinks-sweat-and-electrolytes/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2015 :  23:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΟΚ καλό αγώνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2015 :  23:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panas73

Η ταπεινή μου γνώμη: τα τζελάκια είναι απαραίτητα. Τα υπόλοιπα δεν προσφέρουν τίποτα.



Toτε γιατι τα τζελακια εχουν και ηλεκτρολυτες???

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2015 :  00:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικα τιποτα απ'ολα αυτα δεν ειναι απαραιτητο.
Καποια συμπληρωματα η τακτικες αναπληρωσης υγρων/ηλεκτρολυτων πιθανως να προσφερουν ενα ελαχιστο πλεονεκτημα αν χρησιμοποιηθουν με συνεση, αλλα ας ειμαστε ειλικρινεις με τον εαυτο μας-ο μεσος ερασιτεχνης αθλουμενος που ανακαλυψε την ομορφια του τρεξιματος στην τρυφερη ηλικια των 44 ετων μετα απο δεκαετιες καταχρησεων και πανηγυριζει επειδη εσπασε το 4ωρο στην κλασικη η εκανε 49 λεπτα το 10αρι εχει απειρα πραγματα να βελτιωσει πανω του προτου ενοχοποιησει ενδεια γλυκοζης ιχνοστοιχειων για τις μετριες επιδοσεις του.
Προσωπικη αποψη ενος μετριοτατου δρομεα με εντελως επιδερμκη ενασχοληση με το σπορ.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2015 :  00:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η υπονατραιμία είναι όντως υπαρκτό πρόβλημα.
Όμως είναι στους δρομείς των 4+ ωρών ενώ σε πιο ανθρώπινες αποστάσεις, περισσότερο δουλεύει σαν on-off, αυτή είναι η γνώμη μου.

Το σενάριο που αναλύεται είναι σωστό, αλλά είναι ένα σενάριο που καλύπτει μόνο κάποιες περιπτώσεις.
Εγώ, ένας μέσου μεγέθου δρομεάς (προς το μικρός) σε 2ώρες τρέξιμο ίσως χάσω πιο πολύ από 2κιλά ιδρώτα (μπορεί και 3).

Σε ένα 4-5ώρο, δεν κινδυνεύεις τοσο να χάσεις πολύ ιδρώτα, αλλά λόγω κούρασης να πιείς περισσότερο (νομίζοντας πως έτσι θα βρεις δυνάμεις) και να την πατήσεις καθως στο τέλος θα έχεις αραιώσει πολύ την συγκέντρωση ηλεκτρολυτών.

Οπότε η λύση είναι να μην πιείς τόσο.
Τώρα σε απλά τρεξίματα, ακόμα και των 2 ωρών δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα. Ίσως λίγες θερμίδες, απλά και μόνο για να μην ταλαιπωρηθείς περισσότερο.

Edited by - Deorum on 09/10/2015 01:25:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2015 :  16:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panas73

Ναι.
http://sportsscientists.com/2007/11/sports-drinks-sweat-and-electrolytes/



Αν τρέχεις 2 ώρες είναι το ίδιο (αναλογικά)αν τρέχεις 3 ώρες;
Αν τρέχεις στην ελλάδα το καλοκαίρι για δυο ώρες δεν χρειάζεσαι ηλεκτρολύτες;
Το ίδιο σώμα έχει ένας έμπειρος αθλητής με έναν αρχάριο;
Το ίδιο σώμα έχουν δυο έμπειροι αθλητές;
Το ίδιο σώμα έχουν δυο αρχάριοι αθλητές;
Το ιδιο νάτριο χάνεις όταν φοράς διαφορετικά ρούχα;
To ίδιο προσαρμόζονται δυο διαφορετικά σώματα σε ένα περιβάλλον;

Έψαξα και βρήκα έρευνες που είναι υπέρ της μιας η της άλλης πλευράς.
Το σίγουρο είναι ότι δεν κάνει κακό και σε ορισμένες περιπτώσεις βοηθάει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2015 :  20:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω πως αρκετοι εδω μεσα εχουν τρεξει και παραπανω απο 2 ωρες κατω απο τον καυτο ελληνικο ηλιο χωρις ηλεκτρολυτες (καποιοι χωρις καν να πιουν μια γουλια νερο) και ολοκληρωσαν χωρις κανενα θεμα την προπονηση η τον αγωνα τους.
Εντυπωση μου προκαλει επισης πως δεχομαστε ευκολοτερα οτι το "natural running" (ανυποδητο) εχει οφελη για το δρομεα γιατι το σωμα μας εχει εξελικτικα προσαρμοστει να τρεχει χωρις παπουτσια, αλλα το ιδιο ακριβως σωμα δεν εχει προσαρμοστει να τρεχει χωρις πχ saltsticks για περισσοτερο απο 1-1,5 ωρα ?

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2015 :  20:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panas73

Η ταπεινή μου γνώμη: τα τζελάκια είναι απαραίτητα. Τα υπόλοιπα δεν προσφέρουν τίποτα.



Panas73 ποια ειναι η δρομικη σου εμπειρια?
ποσους μαραθωνιους εχεις κανει?
Μπορεις να εχεις οποια αποψη θελεις, αλλα να εισαι πιο ταπεινος με την αγνοια σου και μην παιρνεις κοσμο στον λαιμο σου.
Η πραγματικοτητα ειναι πως ισχυει ακριβως το αντιθετο απο αυτο που γραφεις.
ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ειναι οι ηλεκτρολυτες και σε δευτερη μοιρα ερχονται τα τζελακια που και αυτα ειναι απαραιτητα σε εναν μαραθωνιο.


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2015 :  20:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το απολύτως απαραίτητη είναι βαριά κουβέντα.
Το μάλλον ή το βοηθάνε ή καλό θα ήταν ή έστω τις πιο πολλές περιπτώσεις ή υπό προυποθέσεις, το συζητάμε, αλλά το απολύτως απαραίτητοι είναι βαριά κουβέντα, πριν 10-15 χρόνια δεν τερμάτισε κανείς μαραθώνιο?
Εγώ ας πούμε τερμάτισα και δεν πήρα τίποτα. (ούτε τζελ).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2015 :  21:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον τρέιλ αγώνα του Ζαγορίου (80 χιλ) τον Ιούλιο και με πολλή ζέστη, είπα να δοκιμάσω τον εαυτό μου και επί τούτου δεν έλαβα κανένα τζελ.
Στους σταθμούς βέβαια η τροφοδότηση μου ήταν κανονική (χυμοί, φρούτα, ισοτονικά) αλλά με μέτρο.
Αποτέλεσμα: Στα τελευταία χιλιόμετρα είχα αδειάσει εντελώς και είχα αφυδατωθεί.
Έπινα νερό και δεν ξεδιψούσα, γέμιζε μόνο με υγρά το στομάχι μου.
Δεν ξέρω αν θα αισθανόμουν το ίδιο εάν είχα καταναλώσει τζελάκια, το σίγουρο πάντως είναι ότι σε πολύωρους αγώνες η σωστή ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ τείνει να είναι εφάμιλλη της προπόνησης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2015 :  21:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που λέω πάντως, είναι ότι καμιά φορά η απλή και σκληρή αλήθεια είναι πως έχουμε βρει ολοκληρωτικά τοίχο. Και όχι απλά ενεργειακά.
Αν δεν έχουν τα πόδια σου (οι μύες σου) τα χλμ, και έχουν πιαστεί-καταρεύσει, και να σε διασωληνώσουν με ζάχαρι (δεξτρόζη) και ηλεκτρολύτες + υγρά... δεν θα μπορείς και πάλι να κουνηθείς.
Ακούω κουβέντες από ανθρώπους που πχ στο 35χλμ τα είδαν όλα, και συζητάνε για τζελάκια, για ηλεκτρολύτες κτλ, και πιστεύω ότι η αλήθεια είναι πως απλά από ένα σημείο και μετά δεν το είχανε. Και για μακαρονάδα να σταμάταγαν, να κάθονταν 1-2 ώρες, και να ξαναξεκίναγαν δεν θα μπορούσαν ούτε τζόκινγ να έκαναν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2015 :  00:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Leonardo, τη προσωπική μου γνώμη εξέφρασα στηριζόμενος σε ένα επιστημονικό άρθρο. Όλοι όσοι διαβάζουν είναι νοήμονες και προφανώς δε στηρίζονται σε μία μόνο γνώμη για να διαμορφώσουν προσωπική άποψη.
Η δρομική μου εμπειρία είναι μικρή. Δύο χρόνια τρέξιμο, ένας μαραθώνιος (σε 4h και 50min), ενώ τα πρόσφατα long runs μου είναι ένα 32άρι και τρία 28άρια. Όλα έχουν βγει με νερό και τζελάκια χωρίς saltsticks. Γνωρίζω επίσης προσωπικά πολύ πιο έμπειρους δρομείς που βγάζουν μαραθώνιο χωρίς saltsticks. Οπότε επέτρεψε μου να διαφωνώ ταπεινά μαζί σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000