Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 "Ολική επαναφορά"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Ifigenia
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/06/2007 :  17:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά γειά σας!

Καλώς σας βρίσκω στον όμορφο χώρο σας! Θα σας εκθέσω κάποιους προβληματισμούς μου και αν θέλετε μου λέτε την γνώμη σας.

Είμαι 34 χρονών και παλιότερα ασχολιόμουν συστηματικά με τον αθλητισμό (μπάσκετ μέχρι τα 18 σε ομάδα, τέννις, κολύμβηση γύρω στα 23).
Χρειάστηκε να φύγω από την Ελλάδα για μεταπτυχιακά στην Αγγλία και εκεί δυστυχώς ήρθε η κάτω βόλτα: αθλητισμός μηδέν... :(

Αυτό που παρατήρησα στο σώμα μου είναι ότι η μυϊκή μάζα μετατράπηκε σε λίπος λόγω έλλειψης κάυσεων και σε σύντομο χρονικό διάστημα πήρα 5 κιλά με τα οποία έχω μείνει περίπου 4 χρόνια.

Περιττό να σας πω ότι όλο αυτό το διάστημα αισθάνομαι το σώμα μου βαρύ και νιώθω απογοητευμένη που έχασα την καλή φυσική κατάσταση που είχα τότε. Επιπλέον, ενώ μέχρι τα 26-26 έλεγχα το αίσθημα πείνας που είχα , μετά τα 30 παρατήρησα ότι έχω αδυναμία στο να το ελέγξω.

Γράφτηκα σε κάποιο γυμναστήριο, αλλά λόγω φόρτου εργασίας (δουλεύω με σπαστό ωράριο: πρωϊ και απόγευμα), δεν προλαβαίνω να πηγαίνω.
Τελευταία σκέφτηκα το εξής: να πηγαίνω στις 7 το πρωϊ για τρέξιμο.

Θεωρείτε το πρωϊνό τρέξιμο καλή ιδέα, ή μήπως επειδή "κοιμάται" ακόμα το σώμα θα είμαι επιρρεπής στους τραυματισμούς;
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα προπόνησης για αρχάριους;
Και κάτι τελευταίο: Θεωρείτε καλή ιδέα να έπαιρνα και ενα συμπλήρωμα διατροφής παράλληλα (π.χ. καρνιτίνη) για περισσότερες καύσεις;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρω και ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα.

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2007 :  17:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχάς καλως όρισες

Μερικές (βιαστικές) απαντησεις:

quote:
Originally posted by Ifigenia

Αυτό που παρατήρησα στο σώμα μου είναι ότι η μυϊκή μάζα μετατράπηκε σε λίπος λόγω έλλειψης κάυσεων και σε σύντομο χρονικό διάστημα πήρα 5 κιλά με τα οποία έχω μείνει περίπου 4 χρόνια.

Αυτό το πράγμα δεν υπάρχει! Κάποια στιγμή πρέπει αυτη η καραμέλα να σταματήσει. Οι μυς ναι, αποσυνθέτονται οταν ειναι σε ανενεργία (αλλά μιλάμε για πολυ μεγάλα χρονικά διαστηματα). Η περισια ενεργιας που παιρνουμε , ναι, αποθηκευεται σαν λιπος στον οργανισμο. Ομως οι μυες ΔΕΝ μετατρεπονται σε λιπος.

quote:
Originally posted by Ifigenia

Περιττό να σας πω ότι όλο αυτό το διάστημα αισθάνομαι το σώμα μου βαρύ και νιώθω απογοητευμένη που έχασα την καλή φυσική κατάσταση που είχα τότε. Επιπλέον, ενώ μέχρι τα 26-26 έλεγχα το αίσθημα πείνας που είχα , μετά τα 30 παρατήρησα ότι έχω αδυναμία στο να το ελέγξω.
Δεν εισαι η μόνη μην αγχώνεσαι. Ομως κάποια στιγμή πρέπει να το παρεις αποφαση, να φανεις δυνατή και να προσπαθησεις να το ελεγξεις.

quote:
Originally posted by Ifigenia

Τελευταία σκέφτηκα το εξής: να πηγαίνω στις 7 το πρωϊ για τρέξιμο.
Θεωρείτε το πρωϊνό τρέξιμο καλή ιδέα, ή μήπως επειδή "κοιμάται" ακόμα το σώμα θα είμαι επιρρεπής στους τραυματισμούς;
Το πρωινό τρεξιμο ειναι πολυ καλή ιδέα. Χαλαρα και προσεκτικά, και με διατασεις πριν ξεκινησεις δεν κινδυνευεις.
Ξεκινα σιγα-σιγα να ξυπνας και να βγαινεις να κανεις τη βολτα σου σε πρωτη φαση 20-30 λεπτα και μετα ξανασυζηταμε για προγραμμα.

quote:
Originally posted by Ifigenia

Και κάτι τελευταίο: Θεωρείτε καλή ιδέα να έπαιρνα και ενα συμπλήρωμα διατροφής παράλληλα (π.χ. καρνιτίνη) για περισσότερες καύσεις;
ΟΧΙ, είναι κακή ιδέα. Δεν σου χρειάζεται και μάλιστα μπορει να κάνεις και κακό στην υγεία σου. (για την καρνιτινη μιλάω, αμα θες να παρεις καποια πολυβιταμινη ειναι αλλο θεμα)

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Edited by - Speedy on 14/06/2007 17:52:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joye
Ultra Power Runner

Barbados


269 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2007 :  17:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit joye Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο speedy με κάλυψε πλήρως!!
Να πω πάντως πως το πρωινό τρεξιματάκι είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! ίσα ίσα που ξυπνάς ξεκινώντας τη μέρα σου με ενέργεια...εγώ χωρίς πρωινή άσκηση αισθάνομαι νωθρή όλη μέρα μετά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stamatis
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2007 :  18:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρωινό τρέξιμο ψηφίζω αβλεπί (το κάνω κάθε μέρα) - ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει είναι η ιδανική ώρα μέσα στη δροσούλα.

Α και καλωσόρισες στην παρέα μας και στους δρόμους Ιφιγένεια.

Edited by - stamatis on 14/06/2007 18:32:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2007 :  19:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιφιγένεια κορίτσι μου, καλώς ήρθες στη παρέα.
Όσον αφορά στο θέμα ώρας προπόνησης, θα σου πώ το εξής:
Το τρέξιμο ειναι σαν το sex, οτι ώρα κι αν το κάνεις, ειναι ευχάριστο. Αλλά το πρωι εισαι πιο .....ξεκούραστος, ας πώ, και το κάνεις με μεγαλύτερη ευχαρίστηση!!

Στ΄άλλα, με κάλυψαν οι προγράψαντες, απλά εγώ δεν ειμαι τόσο απόλυτα κάθετος στο θέμα L-Kαρνιτίνης. Ειναι όμως θέμα ειδικού, και μόνο αυτός μπορεί να πάρει την ευθύνη και να συμβουλέψει.
Όπως και να χει, καλό ξεκίνημα.-


Carpe viam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anima
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2007 :  19:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εαν πραγματι εχεις αποφασισει να χασεις τα περιτα κιλα, να καψεις το λιπος ,να γραμωσεις και να γινεις δρομεας,τρια πραγματα πρεπει να εφαρμοσεις.
- Να προμηθευτεις το σωστο εξοπλισμο,ειδικοτερα τωρα που εισαι καινουργια δρομεας να παρεις τα καλυτερα παπουτσια για τρεξιμο διοτι το σωμα σου δεν ειναι ετοιμο να δεχθει εντονες καταπονησεις και κινδυνευεις με τραυματισμο.
-Να προπονεισαι τρις φορες την εβδομαδα με ενταση αλλιως τζαμπα θα κουραζεσαι.Και οταν λεμε ενταση να κοκινιζουν τα αυτια σου και να μουσκεβει το εσωρουχο σου.Τα χαλαρα τρεξιματακια και τα περπατηματα ειναι για τις κυριες του γυμναστηριου.
-Και εαν θελεις να μεγιστοποιησεις το αποτελεσμα μπορεις κατι να παιρνεις ετσι για να σε αγριευει,αρκει να ειναι ελεγμενο ιατρικα και παντα το προμηθευομαστε απο φαρμακειο και με την καθοδηγηση ιατρου.
Αλλιως συμβιβασου με τα κιλακια σου και τα ψωμακια σου.
Δεν εισαι πλεον παιδι ξερεις τι πρεπει να κανεις.
Καλοσωρισες στην τρελα των δρομεων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2007 :  22:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εν Ταυροις η εν Αυλιδι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Carol
Senior Forum-Runner

Greece


585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  04:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Xaxa Manoli, mallon se epiasan oi amfivolies sou e ???
Loipon ego tha diafoniso se kapoia pragmata. Ektos apo to proino treksimo pou mou einai adynaton edo k xronia logo kakou ypnou k einai kati entelos ypokeimeniko...
Tha diafoniso me ton/tin anima. De xreiazetai entasi apo tin arxi. Episis diafono k me tin karnitini. Apo prosopiki peira, exo dei oti i karnitini voithaei meta ta 30 lepta, pou mallon de tha treksei toso akoma i ifigeneia, k outos i allos einai peritto na bei se tetoia kolpa apo tora. As dei prota ti borei na kanei o organismos tis monos tou. I karnitini einai apla enas metaforeas, metaferei ta lipidia ekei pou "prepei" gia na kaoun (gia na mi boume se leptomereies polles). O giatros mou pantos mou eixe pei meta tis 3 evdomades lipsis karnitinis na kano dialeimma giati kourazei to myokardio.
Episis agapiti ifigeneia, an spaseis ta gevmata sou se polla k mikra, pistevo tha boreseis na elekseis k to aisthima tis peinas pou les. Me tin proteini isos prepei na eisai pio prosektiki, oxi mono logo athlisis, alla k tou stress.
Einai to 4o (?) post pou apantao "vradiatika". "Elpizo" na min exei k parakato endiaferonta themata... Kai pali kalimera!!!

"Δε θυμόμουν ποτέ να ένιωσα μετά το τρέξιμο χειρότερα απ' όσο πριν από το τρέξιμο."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  09:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα

Παπουτσάκια : NIKE Air Zoom Skylon Triax...

Τα φοράς και ΠΕΤΑΣ (από 40,5 νούμερο και πάνω)

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ifigenia
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  09:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους!

Παιδιά, τι να πω, σας ευχαριστώ πολύ για την θερμή υποδοχή, την άμεση ανταπόκριση και το support!

Να ξεκινήσω από το τελευταίο, δηλαδή το συμπλήρωμα. Καλύτερα να το αφήσω επομένως. Γενικά, δεν έπαιρνα ποτέ συμπληρώματα, ακόμα και όταν ήμουν στην ομάδα του μπάσκετ. Απλά, με τριγυρνούσε αυτή η ιδέα εδώ και λίγο καιρό μήπως και να έπαιρνα κάτι, έτσι για βοήθεια...

@anima: Έχεις δίκιο για τον εξοπλισμό. Έχω ήδη σαν "παράσημο" ένα χειρουργείο πρόσθιου χιαστού από το μπάσκετ, οπότε είμαι γενικά πολύ προσεκτική. Από παπούτσια για τρέξιμο, τι μου προτείνετε; Φαντάζομαι να έχουν αεροσόλα εκ πρώτοις όψεως, αλλά μήπως υπάρχουν και άλλα στοιχεία που πρέπει να λάβω υπόψιν μου; Π.χ. να είναι ελαφρύ το παπούτσι; Σας ρωτάω γιατί ξέρω ότι στο κάθε άθλημα ισχύουν διαφορετικά πράγματα.

@Μανώλης: Μάλλον εν Αυλίδι (με προτιμώ πριν την θυσία )

@Carol: Έχεις δίκιο. Θα δω τι μπορεί να κάνει ο οργανισμός μου και κατά πόσο γρήγορα θα "θυμηθεί" την παλιά του κατάσταση και ύστερα βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές σας και το καλοσώρισμά σας!
Πραγματικά με κάνετε να νιώθω πολύ οικεία!

Edited by - Ifigenia on 15/06/2007 10:03:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ifigenia
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  09:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη με πρόλαβες! Ευχαριστώ, θα πάω να ρίξω μιά ματιά στην Νike.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TSAMADIS
Senior Forum-Runner

Greece


561 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  11:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mπραβο γνωσεις η Ιφιγενεια,να κανεις παρεα με την Εβιτα και το πουλεν της και σωθηκες.

stefanos
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Carol
Senior Forum-Runner

Greece


585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  13:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Agapiti Ifigeneia, borei na min eixes parei pote sybliromata, alla isoun 18 xronon tote.....Oute ego eixa parei pote tipota oso epaiza basket. Se poia omada epaizes????

"Δε θυμόμουν ποτέ να ένιωσα μετά το τρέξιμο χειρότερα απ' όσο πριν από το τρέξιμο."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimmyc
Elite Forum-Runner

1146 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  15:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιφιγένεια, καλώς όρισες στον κόσμο των runners.
Από αθλητικό εξοπλισμό δες και τα New Balance (πολύ καλή σχέση ποιότητας - τιμής). Τα Nike τα βρίσκω υπερτιμημένα.
Οσο για το πρωινό τρέξιμο, συμφωνώ με τον Nikats. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση. Πού τρέχεις συνήθως;

Γνώση που δεν μοιράζεται δεν έχει λόγο ύπαρξης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  16:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimmyc

Ιφιγένεια, καλώς όρισες στον κόσμο των runners.

Οσο για το πρωινό τρέξιμο, συμφωνώ με τον Nikats.
Γνώση που δεν μοιράζεται δεν έχει λόγο ύπαρξης


Να κι ένας που με καταλαβαίνει! Οι άλλοι φαίνεται ειναι....μαμ, κακά και νάνι. Ιφιγένεια παιδί μου, είσαι στο σωστό δικτυακό τόπο.

Carpe viam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  16:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Speedy, θεωρώ το θέμα...τσεκαρισμένο! Σωστά?

Carpe viam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000