Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Περίεργη αύξηση παλμών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

kalomaraki
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/11/2015 :  14:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθειά σας.
Οι τελευταίες μου προπονήσεις είναι γύρω στους 20 παλμούς παραπάνω απο τους συνηθισμένους μου. Αντί να είμαι δηλαδή στους 160 είμαι στους 180 χωρις όμως να νοιωθω το ζορισμα, εάν δεν είχα τον παλμογράφο δεν θα το είχα καταλάβει. Επίσης βλέπω ότι και στις κατηφόρες οι παλμοί δεν πέφτουν οπως παλιότερα... Να πω ότι ειναι η πρώτη μου προετοιμασία για τον μαραθώνιο, το προγραμμα που ακολουθώ είχε 3 ρεπό την εβδομάδα και ανα 4 εβδομάδες 1 πιο χαλαρή για αποφόρτιση.
Έχω μετρήσει πρωινούς παλμούς και δεν εχω δει κάτι περίεργο, 48 με 50 συνήθως, μια μέρα είδα ότι δεν έπεφτε κάτω απο τους 52 αλλά μετα πάλι ο.κ.
Μάξιμουμ στον παλμογράφο εχω δει 2004.
Δεν γράφω άλλες λεπτομέρειες να μην κουράσω...
Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει? Όσο το ψάχνω μόνο για υπερπροπόνηση διαβάζω...
Και βασική ερώτηση ειναι τι γίνεται την επόμενη Κυριακή. Με τα νέα δεδομένα θα ξεκινήσω με ενα 6'30-6´10 και σύντομα οι παλμοί θα φτάσουν 180. Πως θα φτάσω μέχρι τις ανηφόρες για να μην πω πως θα τις βγάλω!

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2015 :  14:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalomaraki

Θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθειά σας.
Οι τελευταίες μου προπονήσεις είναι γύρω στους 20 παλμούς παραπάνω απο τους συνηθισμένους μου. Αντί να είμαι δηλαδή στους 160 είμαι στους 180 χωρις όμως να νοιωθω το ζορισμα, εάν δεν είχα τον παλμογράφο δεν θα το είχα καταλάβει. Επίσης βλέπω ότι και στις κατηφόρες οι παλμοί δεν πέφτουν οπως παλιότερα... Να πω ότι ειναι η πρώτη μου προετοιμασία για τον μαραθώνιο, το προγραμμα που ακολουθώ είχε 3 ρεπό την εβδομάδα και ανα 4 εβδομάδες 1 πιο χαλαρή για αποφόρτιση.
Έχω μετρήσει πρωινούς παλμούς και δεν εχω δει κάτι περίεργο, 48 με 50 συνήθως, μια μέρα είδα ότι δεν έπεφτε κάτω απο τους 52 αλλά μετα πάλι ο.κ.
Μάξιμουμ στον παλμογράφο εχω δει 2004.
Δεν γράφω άλλες λεπτομέρειες να μην κουράσω...
Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει? Όσο το ψάχνω μόνο για υπερπροπόνηση διαβάζω...
Και βασική ερώτηση ειναι τι γίνεται την επόμενη Κυριακή. Με τα νέα δεδομένα θα ξεκινήσω με ενα 6'30-6´10 και σύντομα οι παλμοί θα φτάσουν 180. Πως θα φτάσω μέχρι τις ανηφόρες για να μην πω πως θα τις βγάλω!



Με 2004 παλμούς μάλλον για την Ολυμπιάδα της ΑΘήνας προοριζόσουν... Η καρδιά σου χτυπάει ακόμα στους ρυθμούς του ΑΘήνα 2004....


Σόρρυ για το πείραγμα....

Κάτι σε στρεσάρει...
Στην πρώτη μου κλασσική περνώντας την Ν. Μάκρη (δηλαδή ευθείες) ένοιωθα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια αγώνα πήρα τους παλμούς μου με το χέρι και το ρολόι και βρήκα ότι είχα 192... με ρυθμό ρελαντί. Σκέφτηκα ότι κάτι δεν πάει καλά κι ότι έκανα λάθος. Ξαναμετρήθηκα και βρήκα το ίδιο...
Έκοψα (πήγαινα με 5.55' ρυθμό) και πήγα στο 6.00
Τίποτα... πήγα στο 6.10'...
Εκεί χαλάρωσα λίγο αλλά σκέφτηκα ότι ακόμα δεν είχαν έρθει οι ανηφόρες...
Στις πρώτες ανηφόρες ξαναμετρήθηκα (πήγαινα πλέον με 6.20) και είχα ξανά 193 παλμούς....

Μην στα πολυλογώ έβγαλα αργά τη διαδρομή σε 4.31'.17''
Όταν έσβησε η φούρια τις επόμενες μέρες και έψαξα να βρω τι έφταιγε (είχα τρέξει το γύρο των Ιωαννίνων τα 30χλμ με 5.12' ρυθμό ΚΑΡΦΙ ένα μήνα πριν και παλμούς 177 με παλμογράφο) συνειδητοποίησα ότι την εβδομάδα πριν τον μαραθώνιο είχα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλειά με υπερωρίες και ξενύχτια που δεν με ξεκούρασαν καθόλου αλλά αντίθετα με στρέσαραν πολύ. Επίσης την επόμενη από τον μαραθώνιο μέρα, Δευτέρα, με περίμενε στη δουλειά ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ πρόγραμμα...

Οπότε μην ξεχνάς να ξεκουράζεις το κορμί και γενικά τον οργανισμό από οτιδήποτε. Το ότι δεν είμαστε επαγγελματίες σημαίνει ότι βιοπορούμε από κάτι άλλο που μας κουράζει επίσης όπως η προπόνηση. Οποιαδήποτε επιπλέον πίεση ασκήσεις στον οργανισμό σου που ούτως ή άλλως τον έχεις πάει στα άκρα όλους αυτούς τους μήνες θα σου βγει μπουμερανγκ.

Χαλάρωσε και κοίτα να απολαύσεις τη διαδρομή μέτρο μέτρο και να ζήσεις τις συγκινήσεις που θα σου προσφέρει...
Μην απασχολείς τον εαυτό σου ΜΟΝΟ με τον μαραθώνιο. Υπάρχουν φίλοι, οικογένεια και άλλα ερεθίσματα που σε χαλαρώνουν πολύ περισσότερο από όσο φαντάζασαι. Όπου βρίσκεσαι και μιλάς ή απασχολήσε με το γεγονός της επόμενης εβδομάδας θα σου φορτώνει στρες και τίποτα άλλο...

ΧΑΛΑΡΑ, η ώρα έφτασε...


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalomaraki
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2015 :  15:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωωωω... ευχαριστώ κιόλας για το πείραγμα!
Ώστε έβγαλες τον μαραθώνιο με τόσο υψηλούς παλμούς, στο κόκκινο?
Επικίνδυνο μου φαντάζει!
Έτρεξα και γω στα Γιαννενα, σε 2:55 κατι, με 167 παλμούς, μια χαρά ήταν!
Πάντως με εξαίρεση ενα κρύωμα που πέρασα πριν απο κατι εβδομάδες και που με έριξε λίγο, δεν εχει αλλάξει κατι στην καθημερινότητά μου που να με επιβαρύνει έξτρα τώρα τελευταία.
Πάντως ακολουθώ την συμβουλή σου, αφήνω το άγχος μου στο σπίτι (και τα μικρα με τον μπαμπά τους) και παω για καφέ! Ουφ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2015 :  15:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλού-κακού αύξησε και λίγο την ποσότητα υγρών που λαμβάνεις καθημερινά...

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rades
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2015 :  17:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νερό, ηλεκρολύτες και ξεκούραση την τελευταία βδομάδα και όλα θα πάνε καλά . Συμφωνώ και με τον stratos_al, ίσως αγχώθηκες.
2004 παλμοί πάντως είναι ..οριακά υψηλοί (χαχαχ...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2015 :  17:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
20 είναι μεγάλη διαφορά (ειδικά που δρόσισε ο καιρός...) για να είναι κάτι πραγματικό.

Μάλλον όμως μιας και λέμε ότι δρόσισε ο καιρός, με κρύο και ξηρό καιρό, δεν πιάνει καλά ο παλμογράφος.
ή η μπαταρία του.

Ρελαξ, μια χαρά είσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2015 :  19:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και γω βλέπω τώρα που δρόσισε τον παλμογράφο να πιάνει στην αρχή, για κανένα 10λεπτο, γύρω στους 185, μάλλον το βηματισμό, ενώ μόλις αρχίσω να ιδρώνω πέφτει στους κανονικούς παλμούς. Επίσης, σήμερα είδα υψηλότερους παλμούς λόγω του αντιανεμικού της πλάκας που έβαλα. Μόλις το έβγαλα οι παλμοί έπεσαν κατά 10 περίπου.

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalomaraki
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2015 :  10:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βλέπω δεν ανησύχησε κάποιος... Ενθαρρυντικό αυτό,
Ενυδάτωση, ξεκούραση και θα δούμε λοιπόν πως θα παει. Ούτως ή άλλως ό,τι έγινε, έγινε. Θα δοκιμάσω και με έναν άλλο παλμογράφο και μετα θα σταματήσω να το ψάχνω.
Βέβαια, είχα σκοπό να πάω τον αγώνα βάση παλμών, τώρα μάλλον θα αποφεύγω να τους κοιτάζω για να μην αγχώνομαι!

Υ.Γ
Αυτό το "2004 παλμούς" λεω να τα κρατήσω για υπογραφη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2015 :  11:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalomaraki

Βλέπω δεν ανησύχησε κάποιος... Ενθαρρυντικό αυτό,
Ενυδάτωση, ξεκούραση και θα δούμε λοιπόν πως θα παει. Ούτως ή άλλως ό,τι έγινε, έγινε. Θα δοκιμάσω και με έναν άλλο παλμογράφο και μετα θα σταματήσω να το ψάχνω.
Βέβαια, είχα σκοπό να πάω τον αγώνα βάση παλμών, τώρα μάλλον θα αποφεύγω να τους κοιτάζω για να μην αγχώνομαι!

Υ.Γ
Αυτό το "2004 παλμούς" λεω να τα κρατήσω για υπογραφη



Οι παλμοί πρέπει να ελέγχονται, να μην τους αποφεύγεις... είναι το πρώτο καμπανάκι του οργανισμού. Φυσικά θα τους ελέγχεις και θα τροποποιείς το "μενού" ανάλογα. Απλά να ψάχνεις και να μαθαίνεις και τους παράπλευρους υπαίτιους για τυχόν "αφύσικη" αύξηση...

Το μότο 2004 παλμοί.... όλα τα λεφτά....


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2015 :  20:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως μετά από διάβασμα στο φόρουμ και συζήτηση, έχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να φοράω τον παλμογράφο και το αποτέλεσμα είναι να βγάζω το 5άρι σε 28-31 λεπτά εκεί που παλιότερα το έβγαζα 34-40. Ναι μεν νιώθω ότι ζορίζομαι αναπνευστικά λίγο παραπάνω, αλλά δε νιώθω ότι τσαλακώνομαι ιδιαίτερα. Τώρα αν τρέχω στα όρια και παλιότερα έτρεχα φουλ αερόβια, υπάρχει αυτή η πιθανότητα, αλλά είναι τελικά πρόβλημα αυτό; Νομίζω πως όχι, αν και ακόμα είμαι λίγο μπερδεμένος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  00:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα πέταξες όλα.. παπούτσια παλμογράφο.. ελπίζω να μην πετάξεις και τα ρούχα τώρα που έρχεται χειμώνας..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dromilus
Newbie Forum Runner

Greece


14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  19:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ισως ο παλμογράφος να μη μετραει σωστα τους παλμους. Εχω παρατηρήσει οτι ο δικος μου παλμογραφος ειδικα αυτη την εποχη που ιδρωνω λιγοτερο λογω θερμοκρασιας- αρα δεν κανει καλη επαφη ο αισθητηρας του - εχει μια αποκλιση στη μετρηση. Ειδικα στα πρωτα λεπτα του τρεξιματος μου δειχνει υπερβολικα υψηλους παλμους που πιστευω ότι ειναι λαθος μετρηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2015 :  15:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γρηγόρη μόνο παλμογράφο και τα ρούχα μετά το πρώτο 5λεπτο τα πετάω εδώ κι εκεί. Τα Nike Free 3 τα φοράω γιατί το πέλμα μου δε συγχωρεί πειραματισμούς Όσο για το ρολόι, ενώ ώρες ώρες μου έρχεται να το πετάξω κι αυτό, έχουμε πλέον σχέση αγάπης μίσους, σχέση εξάρτησης

Edited by - P.D.etl on 07/11/2015 15:05:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2015 :  15:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Που εξαφανίστηκες..; κράτα το ρολόι γιατί θα χρειαστεί στις προσεχείς προπονήσεις..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalomaraki
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2015 :  16:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως δε πετάω τίποτα... Είναι όλα ακροβοπληρωμενα!

Έχασα και την ευκαιρία να τσεκάρω το Garmin στην έκθεση, έτσι για να μου φύγει η ιδέα, αν και πιστεύω ότι μάλλον ήταν σημάδια κούρασης.
Ίσως το παράκανα στις ανηφορίτσες του Υμηττού... Ελπίζω να μη το πληρώσω αύριο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2015 :  17:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τσεκαρε τον παλμογραφο σου με ενα πιεσομετρο.....αλλα να σου πω και κατι αλλο.....Η ανασα σου θα σε οδηγησει....αν λαχανιαζεις οσους παλμους και να δειχνει κοβεις....βασικα δεν πρεπει να σου κοβεται η ανασα....καλο τερματισμο αυριο!!!!

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000