Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  23:02:49  Εμφάνιση Προφίλ
Νίκο περαστικά και εύχομαι γρήγορη επάνοδο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  23:09:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tzatzikis90

περαστικά βρε shoe expert! σε ματιάξε καμιά 20ρα στα μέρη που έκανες πως τρέχεις φαίνεται χαχα! βέβαια όλο αυτό ίσως βγει σε καλό σ εμάς τους συνφορουμίστες αφού θα βρεις περισσότερο χρόνο για..αναλύσεις παπουτσιών :P άντε γρήγορη ανάρρωση εύχομαι!

Χρήστο αυτό με τη μικρή διαδρομή είναι πράγματι το ιδανικό αλλά ταυτόχρονα και απίστευτα βαρετό κι επειδή με ξέρω, δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο! το πιο κοντινό σε προσομοίωση αγώνα είναι αυτό που σου είπα. να τρέχω δηλαδή τα LR σε πιο ήπια διαδρομή ώστε να "φέρνει" λίγο σε Μ.Α. Και πέρισυ άλλωστε το ίδιο έκανα και δεν είχα κανένα θέμα κατά τη διάρκεια του αγώνα. δεν ξέρω βέβαια αν πρόκειται να επηρεάσει ο διαφορετικός ρυθμός που θα επιχειρήσω φέτος. ελπίζω πως όχι!

Καλά, γελάω με Καλογερίδη που μου βγάζει 30 χιλιόμετρα εβδομαδιαία και στέκεται στο ότι κάνει 2,5ρα διαδρομή ως προσομοίωση στον αγώνα. αυτό σε μάρανε :D

Τάσος

know your limits. then destroy them.

με αυτά τα χλμ και αυτή τη διαδρομή πήγαμε χέρι χέρι περισυ! Μάλλον πρέπει να ξαναπιασω αρκούδακι και βελονια...

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  00:13:37  Εμφάνιση Προφίλ
χαχαχα! ψάρωσε το σκουμπρί! καλός είσαι και του λόγου σου.. αν και νομίζω με ένα πρόγραμμα σαν το δικό μου θα πετούσες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα! άσε το αρκουδάκι στην άκρη και πες μου πως θα σε βρω στο γκάρμιν!

στα δικά μου, 1η προπόνηση σήμερα με το νέο μου ρολογάκι! ένα 310 μεταχειρισμένο τσίμπησα από φίλο κι αφού χτες ασχολήθηκα αρκετά με τις ρυθμίσεις του και όλα τα σχετικά, βγήκα σήμερα το βραδάκι να το δοκιμάσω. επιτέλους έχω κι εγώ ένα ρολόι της προκοπής (λείπει μια ζώνη παλμών να ολοκληρωθεί το παζλ)! όσοι είχατε αίτημα από Τάσο χτες, εγώ θα ήμουν :P

όσον αφορά την προπόνηση, έκανα 10ράκι χαλαρό με ρυθμό 5:18/χλμ. μετά το τέλος της κατά έναν περίεργο τρόπο ένιωθα τρομερά ξεκούραστος, σαν να μην έκανα τίποτα! έτσι αποφάσισα να συνεχίσω με μισή ώρα ενδυνάμωση κοιλιακούς-ραχιαίους. έφαγα και 4 κομμάτια πίτσα μετά και να σου το 6-pack χαχα!

αυτά για σήμερα, καληνύχτα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  10:38:11  Εμφάνιση Προφίλ
10αρακι χαλαρο σε 53'..

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  11:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
14χλμ. χαλαρά με 8 x 80 μέτρα ανοίγματα.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 13/01/2016 20:51:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  11:18:14  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα το πρωι-πρωι 80'ασκησεις ενδυναμωσης και διατασεις ... και κατα τις 9 η ωρα, πολυ αργα για μενα, αλλα μ'εναν μεγαλο κι ωραιο ηλιο πανω απ'το κεφαλι μου ... 10 χλμ ανυποδητο τρεξιμο σε 53'11", κανοντας το πρωτο χλμ παρεα με τον Χρηστο (@xipolitakos)!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  12:04:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

...σημερα το πρωι-πρωι 80'ασκησεις ενδυναμωσης και διατασεις ... και κατα τις 9 η ωρα, πολυ αργα για μενα, αλλα μ'εναν μεγαλο κι ωραιο ηλιο πανω απ'το κεφαλι μου ... 10 χλμ ανυποδητο τρεξιμο σε 53'11", κανοντας το πρωτο χλμ παρεα με τον Χρηστο (@xipolitakos)!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



!!! "Χαλύβδωση" is your middle name!


@tzatzikis90: με γεια το ρολογάκι! Και φτου μη σε ματιάξω του δίνεις βλέπω και καταλαβαίνει!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  12:38:36  Εμφάνιση Προφίλ
Σ ευχαριστώ Μανώλη! Από το χτεσινό χαλάρωμα το κατάλαβες; χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billant
Forum-Runner

Greece
108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  12:43:58  Εμφάνιση Προφίλ
Πρόγραμμα "οτι προλάβω" χθες βράδυ στον Αγ. Δημήτριο από τις 9.10 εως τις 9.45

2K με 5:15 , δεσιμο κορδονιών και αλλα 4K με avg 4:38 - κλείσαν οι προβολείς στο τελείωμα - καληνύχτα σας με λίγες διατάσεις στα σκοτεινά.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  12:46:26  Εμφάνιση Προφίλ
...καλα Τασο...τωρα σε καταλαβα κι εγω! Και λεω ... τι σχεση εχω εγω με τη Καβαλα...περα απο την ξακουστη ΕΛΒΕ ενδυματων???
Καλοριζικο...φορτωσε το χλμ πολλα ... διοτι απο δω και περα θα σε παρακολουθουμε πιο στενα!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  18:12:24  Εμφάνιση Προφίλ
1 ωρίτσα στο πάρκο σε ψιλοδύσκολα μονοπάτια....Ετσι για να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε σιγά σιγά.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  18:57:17  Εμφάνιση Προφίλ
... το βραδακι 1500 μετρα κολυμβηση σε 36'02"

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  21:49:13  Εμφάνιση Προφίλ
χαχα εγώ είμαι Σπύρο ναι! χμ όλοι σε λένε κατάσκοπο.. φαντάζομαι κάτι θα ξέρουν παραπάνω. θα προσέχω τα νώτα μου!

το ψάχνω αρκετά το ρολογάκι και όσο περισσότερο το κάνω, τόσο ανακαλύπτω τις πολλές δυνατότητές του! αφού λοιπόν παίδεψα λίγο το μυαλό μου, κατάφερα να εντάξω και τη διαλειμματική στις προπονήσεις που θα καταγράφω με το ρολόι (όπως και τα τέμπο αντίστοιχα). το μόνο που χρειάζεται είναι να απενεργοποιήσεις την αυτόματη αλλαγή γύρου και στη συνέχεια απλά να ξεκινάς διαφορετικό γύρο μετά από κάθε τέλος κομματιού είτε αυτό λέγεται ζέσταμα, είτε κυρίως πρόγραμμα είτε οτιδήποτε άλλο (τα διαλείμματα, οι διατάσεις...τα πάντα!). βέβαια ξέρω, για εσάς που έχετε τέτοια ρολόγια καιρό τώρα είναι κάτι αυτονόητο αλλά για εμένα είναι σαν να ανακάλυψα την Αμερική!

στα της προπόνησης όμως. λίγο μετά τις 4 κλασικά στο δημοτικό στάδιο για την 5η διαλειμματική του προγράμματος. 3x1600 σε 6:30 μου έδινε (ρυθμός 4:04). ξεκίνησα με 2,4km ζέσταμα (4 ανοίγματα μέσα) και συνέχισα με τα κομμάτια σε 6:27, 6:26 και 6:30. για το τέλος άφησα 2,8km χαλάρωμα και διατάσεις. 1 λεπτό διάλειμμα ανάμεσα στα κομμάτια.

πολύ ζόρι σήμερα αφού πέραν των γνωστών (κούραση από δουλειά, δυσκολία σε μεγάλα κομμάτια), προέκυψε και άλλο θέμα! λίγο μετά τις 2 έριξε κάτι ψευτοσταγόνες και δεν ξέρω πως αλλά το γήπεδο είχε γεμίσει λίμνες! έτσι προσπαθούσα να αποφεύγω τις λίμνες αλλά και τα παιδιά των συλλόγων που λόγω του νερού είχαν απλωθεί όπου ήταν στεγνά! πέρασα σίγουρα 2-3 φορές ανάμεσα από στατικά γκρουπάκια που δεν έλεγαν να καταλάβουν πως δεν είναι μόνα τους στο γήπεδο.. η υγρασία επίσης στο θεό και τα είδα όλα! βγήκε ωστόσο η προπόνηση και αυτό είναι το πιο σημαντικό!

ΥΓ1: επειδή ακόμα περνάω μεταβατική περίοδο προσαρμογής στο νέο μου ρολογάκι, για όποιους "κατασκοπεύσουν" τη σημερινή προπόνηση, τα χιλιόμετρα του ζεστάματος είναι κομματιασμένα αφού τότε κατάλαβα πως πρέπει να απενεργοποιήσω τον αυτόματο γύρο (ήταν ανά 1κμ) ώστε να το ρυθμίσω όπως θέλω εγώ! επίσης λείπουν οι διατάσεις που ήθελα να βάλω μέσα αλλά ξεχάστηκα και το σταμάτησα :P σιγά σιγά θα μάθω!

ΥΓ2: εσείς οι παλιοί που τα ξέρετε καλύτερα, τα ρολόγια στο στάδιο έχουν απόκλιση μόνο ως προς το ρυθμό ή και στην απόσταση που διανύεις? εννοώ πέραν της προβλεπόμενης απόκλισης λόγω gps (μέχρι 5% δεν είναι αυτό?).

αυτά για σήμερα.. συνεχίζουμε δυνατά!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  22:12:32  Εμφάνιση Προφίλ
Μα ο ρυθμός προκύπτει από την μέτρηση της απόστασης, Τάσο...
Χ χλμ σε Ψ χρόνο, βγάζουν τον ρυθμό.
Άρα, αν π.χ. σου μετρήσει μεγαλύτερη απόσταση εντός του σταδίου, σε δεδομένο χρόνο, θα σου δείξει και γρηγορότερο pace.
Μπήκες;

Υ.Γ.: Τριτοδεσμίτης φαντάζομαι...

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 13/01/2016 22:13:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  22:26:57  Εμφάνιση Προφίλ
Πάμε γρήγορα στο Υ.Γ. 2: απόκλιση έχουν και τα δυο. Μάλιστα ο ρυθμός υπολογίζεται βάσει της υπολογισμενης απόστασης, άρα εφόσον η απόσταση έχει σφάλμα, το ίδιο θα έχει και ο ρυθμός. Εμένα μου συμβαίνει το εξής παράδοξο: τρέχοντας αριστερόστροφα, η απόσταση υπολογίζεται σωστά, δηλαδή 400μ η στροφή σε 400αρη στίβο. Όμως δεξιόστροφα, το 400αρι του ρολογιού υπολογίζεται περίπου 30μ πριν το πραγματικό (σκέψου απόσταση απο γραμμή σέντρας έως κόρνερ)!
Καλορίζικο το ρολόι Τάσο, είμαι σίγουρος πως θα το χαρείς κ θα σε βοηθήσει. Είμαι ο thanasis1984, συνδεθήκαμε το πρωί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000