Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Διαλειμματική Προπόνηση-Βοήθεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/01/2016 :  21:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκοπεύω να τρέξω 2 ημιμαραθωνίους τον Μαρτιο Ναυπλιο και Αίγιο....Χρειάζομαι μια βοήθεια αναφορικά με τις διαλειμματικέ ςπροπονησεις....τα ερωτήματα που έχω ειναι τα εξής:
Στον στίβο γενικά δεν μπορω να βρω ρυθμό....δηλαδη δεν μπορω να διατηρησω ενα ρυθμο προκειμενου να βγαζω πχ το 400αρι σε 1.56....για το λογο αυτό επιλεγω να εκτελω τις διαλειμματικες προπονησεις σε διαδρομο γυμναστηριου οπου τουλάχιστον η ταχυτητα ειναι επιλέξιμη....
Εχω διαβασει αρκετα αρθρα....αλλα εχω μπερδευτει αρκετα...Πρεπει να επιλεγω αποσταση -χρόνο;;;;οι παλμοι πρεπει να μετεχουν;;;;μηπως τελικα πρπει να εκτελουμε τις διαλειμματικες με βαση τους παλμους και οχι τον χρονο;;;;

Δεν προλαβαίνω.......

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2016 :  22:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Διονύση,

Συνήθεια είναι ο έλεγχος του ρυθμού στον στίβο. Τσέκαρε ανά 100m και προσαρμόσου ανάλογα, δεν είναι δύσκολο...
Το θέμα με τον διάδρομο είναι η ανακρίβειά του όσον αφορά την ταχύτητα. Επίσης, βάζε 1% κλίση για να αντισταθμίζεις την απουσία αντίστασης του αέρα στον κλειστό χώρο.
Οι παλμοί πώς να μετέχουν στην διαλειμματική προπόνηση;
Ξέρεις σε τι ποσοστό HRmax πρέπει να δουλεύεις; Ξέρεις την HRmax σου;
Υποθέτω ότι ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα, με δεδομένο χρόνο - στόχο στον αγώνα, σωστά;


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2016 :  22:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν σου πω βρε Νίκολα ότι με εσενα ηθελα να το συζητήσω;;;;;ψάχνοντας και διαβάζοντας εχω ακούσει διαφορα....τον Οκτώβριο εκανα ενα εργομετρικο και πανω κατω ξέρω το hrmax....σε γενικες γραμμές το κατωφλι μου ειναι σε ταχυτητα 11 (5.27/χλμ).... οτιδήποτε πάνω από αυτό με οδηγεί σε διαλειμματική...βεεβαια το εργομετρικο ειναι μια στατικη εικονα της περιοδου που το κανεις....προφανως τωρα μαλλον ειμαι σε χειρότερη κατασταση....στοχος μου ειναι να τρεξω ημιμαραθωνιο κατω απο 2 ωρες....εχω βρει ενα προγραμμα που συνδεει χρονο αποσταση ..400αρια -600αρια -800αρια τα εχει σε ρυθμό 4.48/χλμ και τα 1000αρια -1200-1500 σε ρυθμό 5/χλμ....και στα βαζει εναλλαξ... μάλλον πρεπει να αγοαρασω ενα απλο χρονόμετρο να το χρησιμοποιω μονο για διαλειμματικες....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2016 :  22:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν πάρουμε ως βάση την εργομέτρησή σου, κάπου εκεί πρέπει να είναι οι ρυθμοί των κομματιών.
Ίσως ένα τικ πιο αργά τα μεγαλύτερα...
Μεγάλο ρόλο βέβαια, παίζει και το διάλειμμα που σου έχει.
Έχεις κάνει κάποια τέτοια προπόνηση μέχρι τώρα; Βγήκε στο προβλεπόμενο;


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2016 :  22:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προχθες που εβρεχε εκανα την προπονηση σε διαδρομο και βγηκε κανονικα....εκανα 400άρια...αυριο θα δοκιμασω τα 1000αρια....το προγραμμα θεωρητικά τα εχει με ρυθμό 5/χλμ...λογικα θα βγει....θα επανελθω αυριο!

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2016 :  23:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στίβος με χρονόμετρο που να έχει laps.
Ξεκινας σχετικα αργα, τσεκαρεις κάθε 100μ και προσαρμοζεις

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  01:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν είναι για 400άρι θα έλεγα ότι πρέπει να πάρεις τα μπόσικα σύμφωνα με το χρονόμετρό σου (να κόψεις ή να αυξήσεις) ήδη από τα 50 μέτρα και να ξανατσεκάρεις στο προτελευταίο 50άρι (κάνε τις διαιρέσεις από πριν φυσικά).
Θα σου πάρει λίγες ίσως βδομάδες αλλά αν το θες θα ισιώσεις το ρυθμό και μάλιστα σε κάποιους μήνες θα ξέρεις πάνω κάτω με πόσο πηγαίνεις.
Στα 100άρια των διαλλειματικών που έχουν μεγάλο εύρος τιμών ανάλογα την χρήση είναι αδύνατον να πέσω έξω 2 δευτερόλεπτα στην πρόβλεψη είτε για μεσαίο είτε για γρήγορο - τυπικά κοιτάω και το χρονόμετρο. Όμως δεν το έχεις από την αρχή αυτό. Εξοικοιώνεσαι σταδιακά.

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2016 :  22:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ξεκινησω λεγοντας οτι ειχα μια πολυ δυσκολη μερα στην δουλεια!!!!!!πηγα λοιπον να κανω την διαλειμματικη μου το απογευμα...στοχος 5* 1000 με ρυθμο 5min/km.....βγήκαν κανονικα....στο 3ο 1000αρι ειχα μια κοπωση αλλα τα καταφερα....με το χρονομετρο ειχα ενα θεματακι και εξηγω....
Ξεκιναω το πρωτο 1000αρι και αφου το εκανα παταω split/lap time....το ρολοι συνεχισε να γραφει...επειδη το μυαλο μου εχει κολλησει ας με βοηθησει καποιος σε αυτο...με ποιο τροπο διαχωριζω το "γρηγορο" κομματι απο το πιο αργο (ξεκουραση);;;;;κανω το γρηγορο και παταω split....συνεχιζω ξεκουραση πρεπει να ξαναπατησω split πριν ξεκινησω το γρηγορο κομματι;;;;
μου εχει καψει το μυαλο η δουλεια

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2016 :  09:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giakosμε ποιο τροπο διαχωριζω το "γρηγορο" κομματι απο το πιο αργο (ξεκουραση);;;;;κανω το γρηγορο και παταω split....συνεχιζω ξεκουραση πρεπει να ξαναπατησω split πριν ξεκινησω το γρηγορο κομματι;;;;



Αν δεν κάνω λάθος, ακριβώς αυτό!
Κάθε κομμάτι είναι και ξεχωριστός "γύρος" για το χρονόμετρο.
Πατάς το "start"* για να ξεκινήσει η χρονομέτρηση και κάθε φορά που τελειώνεις ένα κομμάτι (γρήγορο ή διάλειμμα) πατάς το "lap"*

*Διάβασε το εγχειρίδιο για τις αντιστοιχίες των κουμπιών στο δικό σου χρονόμετρο

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2016 :  10:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσωπικά πατάω το lap κάθε 400m ώστε να "θυμάμαι" μόνο τα περάσματα για τα 100 200 και 400. με βοηθάει αφάνταστα.
lap και στο τέλος κάθε κομματιού (αργού ή γρήγορου) για να περάσω στο επόμενο αργό ή γρήγορο.

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000