Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Πιστεύετε "φτώχυνε" ο φετινός Μαραθώνιος?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 09/11/2015 :  16:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Deorum.  Απάντηση σε αποστρόφους
Λόγω της Έλλειψης Elite?

Μην το δείτε στενά στο δικό σας μόνο αγώνα ή επίδοση ή παροχές.
Αλλά πιστεύετε πχ, είχε ας πουμε λιγότερες συμμετοχές ξένων?
είχε πχ μικρότερη δημοσιογραφική κάλυψη από το εξωτερικό, κάτι που σε 2-3 χρόνια θα μεταφραστεί σε γενικότερα μικρότερη προβολή στο εξωτερικό?

Ποια η γνώμη σας που δεν υπήρχε κανένας Elite φέτος?

Εγώ έχω γνώμη, θα την γράψω αφού διαβάσω μερικές απαντήσεις...

ptrspar
Forum-Runner

Afghanistan


140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  16:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φυσικά και είχε λιγότερη προβολή προς τα έξω.
Είναι και λίγο ´πολιτικό' το θέμα .Για να προβάλλεις ένα προϊόν ....
Πρέπει να το δείς κ σαν τέτοιο . Η λογική τώρα είναι πιό "ρουστίκ" .
Αρχαίοι πρόγονοι, κλαρίνα , παρελάσεις κλπ μπαρούφες.
Καλός ο Φειδιππίδης ...αλλά οι απόγονοι έχουν πολύ δρόμο Να διανύσουν
Ακόμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  16:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τη στιγμή που ο Μαραθώνιος είναι ένα προϊόν τότε σίγουρα χρειάζεται την καλύτερη δυνατή προβολή προκειμένου να αποδώσει και τα αναμενόμενα και θεωρώ ότι οι elite είναι και αυτοί μέρος αυτού του παιχνιδιού.



Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  17:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον έγινε πλουσιότερος από οικονομικά κέρδη και χειρότερος στο να διαχειριστή τα μπλοκ εκκίνησής από το 5 μέχρι το 9, μιας και ήταν μεγάλο το πλήθος αναγκάζοντας τους περισσότερους να πηδούν τα κάγκελα!!
Με Elite ή χωρίς αυτούς πάλι είναι ίδια η διαδρομή, ίδια η δυσκολία, ο μύθος και η ιστορία του είναι πάλι η ίδια οπότε δεν αλλάζει τίποτα.
Η προβολή θα είναι η ίδια αν συνεχίσουνε την ίδια τακτική της διαφήμισης, η δημοσιογραφική κάλυψη πάλι θα είναι η ίδια μιας και οι λεγόμενοι elite δεν ήταν πέρα από τρίτο&τέταρτο κλασσάτοι μαραθωνοδρόμοι. Πάντως η δικαιολογία των κάπιταλ κοντρόλ για την μη συμμετοχή τον elite μόνο σαν ανέκδοτο μπορεί να χαρακτηριστεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  17:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά τον βρήκα κάπως πιο "φτωχό" σε άλλα πράγματα...

Ενδεικτικά:

- 1 μόλις τζελάκι (δεν βρήκα κάπου αλλού να έχει... ενώ την ίδια στιγμή είχε όμως αψίδες του σχετικού χορηγού σε αρκετά σημεία) και έχω την αίσθηση και λιγότερα ισοτονικά (για αυτό δεν είμαι σίγουρος ας πουν και οι πιο πίσω), ενώ άλλες χρονιές ήταν νομίζω κάπως πιο πλούσιοι στη τροφοδοσία. Επίσης παρατήρησα και έλλειψη σε σφουγγάρια σε αρκετούς σταθμούς παρά τη ζέστη ενώ σε 2 τουαλέτες που μπήκα στην εκκίνηση δεν είχε χαρτί (ευτυχώς είχα δικό μου)
- προβληματική λειτουργία στο site που δεν έπαιζε καθόλου σχεδόν ΟΛΗ την προηγούμενη μέρα (έψαχνα να επιβεβαιώσω την ώρα που σταματάνε τα λεωφορεία και δεν είχα τύχη να ανοίξω σελίδα όλη μέρα, φαντάζομαι οι ξένοι που θα ήθελαν να βρούν κάτι τι θα σκέφτονταν) αλλά ούτε και για τα αποτελέσματα τη μέρα του μαραθωνίου όπου μόλις το βράδυ μπορούσες πλέον να δεις σωστά και να "κινηθείς" στα αποτελέσματα


Στα θετικά: Η μεταφορά προς την εκκίνηση/έξοδος απο το στάδιο/παράδοση-παραλαβή drop bags προς έδειξε να λειτουργεί άψογα (από όσο μπορούσα να καταλάβω τουλαχιστον) και επίσης οι εθελοντές που έμοιαζαν υπεραρκετοί και πολύ εξυπηρετικοί/ενθουσιώδεις (όπως και ο κόσμος που παρακολουθεί που έχει ανέβει και αυτός πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια...

Τέλος κρατάω μια μικρή επιφύλαξη εάν αυτή η μεγαλύτερη έμφαση που φαίνεται να δίνεται στους παρεμφερείς μικρούς αγώνες (και σε προβολή και επίσημες ανακοινώσεις για τις συμμετοχές κτλ κτλ) δεν έχει στο μέλλον αρνητικές επιπτώσεις στο κύριο "εβέντ" (για να το πω και μαρκετινίστικα όπως αρέσει στο Σέγας) και κάποια στιγμή αναστραφεί η αίσθηση για το τι "γίνεται" εκείνη τη μέρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  17:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sam, πάντα ένα τζελάκι δίνουν.

Πάντως τα πράγματα, είναι λίγο μακρυά.....

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  17:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φαντάσου ....τόσες χρονιές, πρώτη φορά μου κανε εντύπωση! Όσο ζεις μαθαίνεις που λένε...

Όχι ότι είχε ιδιαίτερη σημασία αλλα είχα την αίσθηση όπως είπα ότι οι σταθμοί ήταν ένα κλικ πιο "φτωχοί" από άλλες χρονιές/αγώνες (άσχετο: στον ημί "ακρόπολις" δεν δίνουν σε παραπάνω σημεία?). Μάλλον φταίει το ότι έχω καλομάθει στο βουνό τελευταία (σε 31 αγώνες το 2014 μέχρι τώρα μόλις οι 6 ήταν άσφαλτος ) και έχω ξεμάθει τα "κόλπα".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  17:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ALEXANDRA: Πολλές φορές έδιναν όμως μαζί με την σακούλα συμμετοχής !!!! όπως και μπάρες !!! τα τελευταία χρόνια τα έκοψαν !!!
SAM: Πάντως αν ζητούσες παραπάνω από ένα τζέλ από του εθελοντές θα σε δίνανε !!
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Sam, πάντα ένα τζελάκι δίνουν.

Πάντως τα πράγματα, είναι λίγο μακρυά.....



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  17:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι τερματίσαντες από 10480 πέρυσι (ρεκόρ μετά τους 10371 του επετειακού το 2010) αυξήθηκαν στους 11826 και αποτελούν νέο ρεκόρ. Πολύ σημαντική η αύξηση.

Κατά τη γνώμη μου, για να κρίνουμε αν ο μαραθώνιος "φτώχυνε" ή το αντίθετο, θα πρέπει να δούμε αν οι ξένοι αυξήθηκαν ή έπεσαν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  17:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν νομίζω οτι ολα αυτα εχουν σχεση με την παρουσία των elite

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ptrspar
Forum-Runner

Afghanistan


140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  17:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η παρουσία των elite δεν έχει όντως καμία σχέση.
Όσοι γνωρίζουν...ποτέ δεν είχε elite runners ο μαραθώνιος της Αθήνας .
Εκτός αν εννοούμε elite κανά 2-3 μαύρους αθλητές που ήταν εκτός 20αδας σε αντίστοιχους μεγάλους μαραθώνιους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  17:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Skyrunner

ALEXANDRA: Πολλές φορές έδιναν όμως μαζί με την σακούλα συμμετοχής !!!! όπως και μπάρες !!! τα τελευταία χρόνια τα έκοψαν !!!
SAM: Πάντως αν ζητούσες παραπάνω από ένα τζέλ από του εθελοντές θα σε δίνανε !!
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Sam, πάντα ένα τζελάκι δίνουν.

Πάντως τα πράγματα, είναι λίγο μακρυά.....







Σωστός και στα 2.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  18:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μαις και ειμαι απο τους αργους δρομεις η τροφοδοσια ηταν πολυ καλυτερη απο περυσι ειδικα στα τελευταια χλμ. μετα την Κατεχακη, τα ισοτονικα ηταν αφθονα και υπηρχαν αρκετα σφουγγαρια στους αντιστοιχους σταθμους.

Στα μειον, σε καποιους σταθμους θα επρεπε να υπαρχει και καποια αλμυρη τροφη, με τις μπανανες, τζελακια, κοκα-κολες κτλ. το στομαχι μετα γινεται χαλια και θες κατι αλμυρο.

Στην παραλαβη των t-shirt στην εκθεση τα πραγματα ηταν τραγικα το σαββατο. η ουρα ήταν σε ολη την εκθεση και ακομα και οι ξενοι αθλητες μονο που δεν αρχισαν τα μπινελικια οταν εφθαναν να παραλαβουν το μπλουζακι απο τους εθελοντες. Θα επρεπε να το εδιναν μαζι με την σακουλα και μετα με την υσηχια μας να δουμε την εκθεση.

Στην παραλαβη των drop-bags καλως ή κακώς μας πηγαινουν στο ζαπειο να τα παραλαβουμε, όπως και περυσι, αλλά να μην υπαρχει εκει κοντα μια σκηνη για να αλλαξουμε ειναι απαραδεκτο, εβλεπες κοσμο να αλλαζει ρουχα μεσα στην μεση του δρομου μιας και δεν ειχε δυναμεις να γυρισει στο γυμναστηριο για αν αλλαξει ρουχα.

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  18:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε σύγκριση με το 2013 ήταν σχεδόν ή ίδια.
- Gel στο 20 (έπαιρνες όσα ήθελες)
- Μπάρες το 2013 θυμαμαι εδιναν σε 3-4 σημεία. Φέτος είδα μόνο σε 1 αλλά δεν τις αναζήτησα κιόλας
- Σφουγγάρια νομίζω είχ επιο πολλά φέτος και ήταν και Μπομπ Σφουγγαράκης
- Coca Cola δεν είδα φέτος πουθενά
- Στη σακούλα μετά τον τερματισμό νομίζω είχαν τα ίδια. Μπανάνα, χυμό, μπάρα, νερό
- Χαρτί υγείας στις τουαλέτες στην εκκίνηση είχε ολόκληρη 16άδα μέσα

Για τους ελίτ δεν έχω άποψη. Οι ξένοι μου φάνηκαν περισσότεροι φέτος. Αυτό μπορούμε να το βρούμε όμως από τα επίσημα στοιχεία. Δε νομίζω όμως ότι οι περισσότεροι ξένοι δρομείς που δεν είναι και γρήγοροι έρχονται για να δουν τους ελίτ. Αν πήγαινα σε κάποιον αγώνα στο εξωτερικά δεν θα με ενδιέφερε καθόλου αυτό. Και για τον χθεσινό το έμαθα μετά τον τερματισμό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  18:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

Σε σύγκριση με το 2013 ήταν σχεδόν ή ίδια.
- Gel στο 20 (έπαιρνες όσα ήθελες)
- Μπάρες το 2013 θυμαμαι εδιναν σε 3-4 σημεία. Φέτος είδα μόνο σε 1 αλλά δεν τις αναζήτησα κιόλας
- Σφουγγάρια νομίζω είχ επιο πολλά φέτος και ήταν και Μπομπ Σφουγγαράκης
- Coca Cola δεν είδα φέτος πουθενά
- Στη σακούλα μετά τον τερματισμό νομίζω είχαν τα ίδια. Μπανάνα, χυμό, μπάρα, νερό
- Χαρτί υγείας στις τουαλέτες στην εκκίνηση είχε ολόκληρη 16άδα μέσα

Για τους ελίτ δεν έχω άποψη. Οι ξένοι μου φάνηκαν περισσότεροι φέτος. Αυτό μπορούμε να το βρούμε όμως από τα επίσημα στοιχεία. Δε νομίζω όμως ότι οι περισσότεροι ξένοι δρομείς που δεν είναι και γρήγοροι έρχονται για να δουν τους ελίτ. Αν πήγαινα σε κάποιον αγώνα στο εξωτερικά δεν θα με ενδιέφερε καθόλου αυτό. Και για τον χθεσινό το έμαθα μετά τον τερματισμό


και γώ όταν έκανα 3:30 ώρες coca-cola δεν έβλεπα πουθενά
χτές τουλάχιστον σε 3 σημεία είχε και μπουκάλι 2λιτρο εαν ζήταγα θα μου δίνανε
Ο αγώνας είναι super και επειδη διαβάζω διάφορα σαχλαμαράκια εδώ είναι και πολύ οικονομικός! Ο πιο φθηνός αγώνας στην Ελλάδα, 10 ευρώ 42 χλμ, μετάβαση & φούλ παροχές και φοβεροί εθελοντές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ar1stot3lis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2015 :  19:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Droulas13, έχεις μήνυμα! Ελπίζω να κατάλαβες!

Αυτό που δε συμφωνώ προσωπικά είναι να τερματίζει το 10άρι και το 5άρι μέσα στο Στάδιο. Μπορεί να ακούγεται ρατσιστικό, αλλά νομίζω πως είναι άδικο για τους μαραθωνοδρόμους και υποβαθμίζει την έννοια του μαραθωνίου δρόμου.
Για να ζήσεις την εμπειρία και τη συγκίνηση να τερματίζεις στο Καλλιμάρμαρο πρέπει πρώτα να έχεις μοχθήσει αρκετά.
Προς Θεού, δε θέλω να μειώσω την προσπάθεια των 5άρηδων και των 10άρηδων.
Εάν όμως ο τερματισμός στο Στάδιο γινόταν μόνο για τους 42άρηδες τότε ίσως ακόμα περισσότεροι 5-10άρηδες να ωθούνταν στο να προσπαθήσουν να τρέξουν τα 42...


Τρεχάτε ποδαράκια μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000