Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 11ος Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος" 03.04.2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 80

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  16:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NikDim


Σε υπερευχαριστώ Elda, κοίτα και το 3h57 μου κάνει!και βλέπω ότι το πήγες σχεδόν τέμπο στο 5:35 περίπου, άρα συντήρηση στα πρώτα 10 κλπ όπως Κλασσική δε χρειάζεται; Σόρυ για τις ερωτήσεις ως άπειρος Μαραθωνοδρόμος (Κλασσική x3 μόνο)



E, με 3 κλασικες δε θεωρεισαι και απειρος. Μη σε ξεγελαει το 5:35, το garmin μου εγραψε 300 μετρα παραπανω (παντα 200-300 γραφει στους μαραθωνιους). Το πραγματικο pace για τα 42.2 ηταν 5:37. Περασα ολη τη διαδρομη κανοντας υπολογισμους για το τι pace πηγαινα!

Δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι λαθος, εμενα αυτη η τακτικη μου βγηκε. Αλλοι πρτιμουν να ξεκινουν πιο αργα κι ν ανεβαζουν σταδιακα, εγω προτιμησα να το παω βασει παλμων και αισθησης. Εκανα οριακα negative split (1:58:55-1:58:31). Αν και πηγαινα απλα για sub4, ηθελα το πρωτο μισο στο 1:59. Τελικα ειχα δυναμεις (και καλη παρεα στην πορεια, Nimi μου λειπεις!!!) και καταφερα οχι μονο να κρατησω ρυθμο αλλα και να επιταχυνω στα τελευταια χλμ. Αν το πηγαινα πιο αργα στο πρωτο μισο, θα εκανα οριακα το sub4, δε θεωρω οτι θα μπορουσα να παω πιο γρηγορα το δευτερο μισο απ αυτο που το πηγα.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  18:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κερδίσατε... Άντε να δούμε τι θα μας βγει...

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  20:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκινάει ανηφορικά για λίγα μέτρα μετά κατηφόρα από το 3χιλ έως το 8χιλ έχει εναλλασσόμενες ανωφέρειες κατωφέρειες όχι δύσκολες από το 17χιλ έως το 20χιλ έχει ανηφορικό κομμάτι (όχι σαν την κλασική) μετά η ανηφόρα της σιδενορ 26-27,5χιλ και τέλος η αερογέφυρα του κορδελιού στο 36χιλ!!
θέλει προσοχή από 31χιλ έως και μετά την ανισόπεδη γιατί το οδόστρωμα είναι τραχύ και δεν είναι στην καλύτερη του κατάσταση με αποτέλεσμα να ταλαιπωρεί περισσότερο τα πέλματα !!
quote:
Originally posted by as400

NIKDIM η περιγραφη που εχει μεσα στο site του αγωνα νομιζω οτι αρκετα ακριβης.
θελει μια ιδιαιτερη προσοχη στην αρχη γιατι εκτος απο μια μικρη ανηφορα που εχει λιγο μετα την εκκινηση , μεχρι το 10χλμ πηγαινει κατηφορικα , μεχρι τη Χαλκηδονα, οποτε φρενο μην ξεγελαστουμε . Μετα εχει ενα ισιαδη μεχρι το 25-26 που ειναι η ανηφορα της ΣΙΔΕΝΟΡ , μετα ξαναισιωνει μεχρι τη γεφυρα της Μοναστηριου ,το ποιο δυσκολο κομματι για εμας τους αργους , γιατι εχουμε αρχισει ηδη να κλειδωνουμε και δεν βγαινει με τιποτα η ρουφιανα .....και μετα παλι ισιωμα μεχρι το Λευκο Πυργο .
Συμπερασμα ............μη σε νοιαζει τιποτα , θα τον παμε μαζι και θα γραψουμε 3:50

AS400

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  23:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
-πλανο για 3.41.12
-ονειρα για SUZIPA

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikDim
Forum-Runner

Greece
110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  08:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν ευχαριστώ όλους.
Τώρα αγαπητέ μου φίλε AS400, το έχεις παρατηρήσει ότι η τακτική κρατάω δυνάμεις για να δώσω στο τέλος εμένα δεν μου βγαίνει γιατί μετά τα 32 δεν έχω πόδια και αυτό είναι το πρώτο πράγμα που θα ψάξω στο 5άμηνο που μας μένει είτε δοκιμάζοντας γκέτες συμπίεσης για γάμπες και τετρακέφαλους που φοράς και εσύ συνομήλικε είτε φυσικά χάνοντας 5 κιλάκια ακόμα!
Από την άλλη πλευρά όποτε έχω δοκιμάσει την τακτική της Elda (η οποία έκανε ιδανική κούρσα πρέπει να ομολογήσουμε) δηλαδή ένα όριο πάνω-κάτω σε επίπεδη πάντα διαδρομή τουλάχιστον ημί και 30άρι μου βγήκε.
Οπότε θεωρώ το 5:30-5:40 είναι το ιδανικό για <4h και άσε το 3h50 ως μέτρο για τις προπονήσεις που έκανα, και στην κλασική κατέληξα με 4h21!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  08:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NikDim

μετά τα 32 δεν έχω πόδια



Κι εγω παντα αυτο το θεμα ειχα πιο παλια, απο το 25 και μετα ξεκινουσε το προβλημα.

Στην προετοιμασια εκεινη αυτο που με εκανε τουρμπο, περα απο τα πολλα εβδομαδιαια χλμ που εκανα τοτε, ηταν στα 5-6 τελευταια LR να κανω Σαββατο 14-16 χλμ (2 ζεσταμα και τα υπολοιπα σε MP) και την Κυριακη τη διπλασια αποσταση με τα τελευταια 6-8 χλμ επισης σε MP. Eτσι εμαθε το σωμα μου να βγαζει πολλα χλμ σε MP και ειδικα μετα απο κουραση. Και ολα αυτα μονο με νερο και 1-2 saltsticks.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  09:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by NikDim

μετά τα 32 δεν έχω πόδια



Κι εγω παντα αυτο το θεμα ειχα πιο παλια, απο το 25 και μετα ξεκινουσε το προβλημα.

Στην προετοιμασια εκεινη αυτο που με εκανε τουρμπο, περα απο τα πολλα εβδομαδιαια χλμ που εκανα τοτε, ηταν στα 5-6 τελευταια LR να κανω Σαββατο 14-16 χλμ (2 ζεσταμα και τα υπολοιπα σε MP) και την Κυριακη τη διπλασια αποσταση με τα τελευταια 6-8 χλμ επισης σε MP. Eτσι εμαθε το σωμα μου να βγαζει πολλα χλμ σε MP και ειδικα μετα απο κουραση. Και ολα αυτα μονο με νερο και 1-2 saltsticks.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...




...κακα τα ψεματα ... για να "εχει (καποιος) ποδια μετα τα 32 χλμ" απαιτειται μεγαλος ογκος χλμ, δηλαδη...τουλαχιστον δυο φορες (η κι ακομα πανω απ'αυτο) της αποστασης που προτιθεσαι να τρεξεις ...δηλαδη 84 χλμ εβδομαδιαια κατ'ελαχιστο στη κορυφωση της προετοιμασιας!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  09:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

-πλανο για 3.41.12
-ονειρα για SUZIPA

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!



...Παναγιωτη, αν ειμαι καλα εως τοτε...εξακολουθουν για μενα τα Χανια να ειναι πρωτη προτεραιοτητα!Δεν φοβομαστε τη ζεστη ... στην Ελλαδα αλλωστε ζουμε, ουτε την υγρασια ... ουτε φυσικα χρειαζομαστε ειδικες συνθηκες για να κανουμε καλη επιδοση!!!Αρκει βεβαια να μην βρεχει...!!! Κι επειδη μαζι ξεκινησαμε στα δυσκολα ... ειμαι βεβαιος οτι θα τα καταφερεις, οπου κι αν τρεξεις, να πραγματοποιησεις το ονειρο SUZIPA!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  10:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι σίγουρα 3/4 παιδιά??Το πάσχα είναι 1μάη και μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η απόσταση.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  10:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Είναι σίγουρα 3/4 παιδιά??Το πάσχα είναι 1μάη και μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η απόσταση.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος




To χουν αποδεσμευσει απο το "2 εβδομαδες πριν το Πασχα" πλεον, με σκοπο να γινεται παντα την πρωτη Κυριακη του Απριλιου.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  10:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

-πλανο για 3.41.12
-ονειρα για SUZIPA

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!





Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  10:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Είναι σίγουρα 3/4 παιδιά??Το πάσχα είναι 1μάη και μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η απόσταση.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος




To χουν αποδεσμευσει απο το "2 εβδομαδες πριν το Πασχα" πλεον, με σκοπο να γινεται παντα την πρωτη Κυριακη του Απριλιου.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...






Αααα μάλιστα.Αυτό δέν το ήξερα,είχα μείνει στο παλιό "έθιμο".

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  11:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

-πλανο για 3.41.12
-ονειρα για SUZIPA


...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!



ακόμα δε μπήκε στο χορό και άρχισε να προκαλεί! αυτά μου έλειψαν περισσότερο! θα γίνει χαμός λέμε!

Σπύρο το παλικάρι πάνω το πήρε απόφαση, έλα κι εσύ να τελειώνουμε άντε! θες να σε παρακαλάμε?

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikDim
Forum-Runner

Greece
110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  11:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by NikDim

μετά τα 32 δεν έχω πόδια




Στην προετοιμασια εκεινη αυτο που με εκανε τουρμπο, περα απο τα πολλα εβδομαδιαια χλμ που εκανα τοτε, ηταν στα 5-6 τελευταια LR να κανω Σαββατο 14-16 χλμ (2 ζεσταμα και τα υπολοιπα σε MP) και την Κυριακη τη διπλασια αποσταση με τα τελευταια 6-8 χλμ επισης σε MP. Eτσι εμαθε το σωμα μου να βγαζει πολλα χλμ σε MP και ειδικα μετα απο κουραση. Και ολα αυτα μονο με νερο και 1-2 saltsticks.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...




...κακα τα ψεματα ... για να "εχει (καποιος) ποδια μετα τα 32 χλμ" απαιτειται μεγαλος ογκος χλμ, δηλαδη...τουλαχιστον δυο φορες (η κι ακομα πανω απ'αυτο) της αποστασης που προτιθεσαι να τρεξεις ...δηλαδη 84 χλμ εβδομαδιαια κατ'ελαχιστο στη κορυφωση της προετοιμασιας!



Spy την συνταγή των 80+ την έχω δοκιμάσει σαφώς, εκείνο που μου φαίνεται "βαρύ" είναι τα ~15 του Σαββάτου και ~30 την άλλη ημέρα με ένα σύνολο ~18 σε MP της Elda! Φυσικά ο καθένας έχει τις δικές του ιδιομορφίες, αλλά σαφώς θα ήθελα να δοκιμάσω φέτος ένα εβδομαδιαίο με περισσότερα tempo σε MP! Επίσης δεν ακούγεται κακό το SaltStick σε σχέση με το gel καθώς στο στομάχι μου κάθεται καλύτερα. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  12:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NikDim

quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by NikDim

μετά τα 32 δεν έχω πόδια




Στην προετοιμασια εκεινη αυτο που με εκανε τουρμπο, περα απο τα πολλα εβδομαδιαια χλμ που εκανα τοτε, ηταν στα 5-6 τελευταια LR να κανω Σαββατο 14-16 χλμ (2 ζεσταμα και τα υπολοιπα σε MP) και την Κυριακη τη διπλασια αποσταση με τα τελευταια 6-8 χλμ επισης σε MP. Eτσι εμαθε το σωμα μου να βγαζει πολλα χλμ σε MP και ειδικα μετα απο κουραση. Και ολα αυτα μονο με νερο και 1-2 saltsticks.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...




...κακα τα ψεματα ... για να "εχει (καποιος) ποδια μετα τα 32 χλμ" απαιτειται μεγαλος ογκος χλμ, δηλαδη...τουλαχιστον δυο φορες (η κι ακομα πανω απ'αυτο) της αποστασης που προτιθεσαι να τρεξεις ...δηλαδη 84 χλμ εβδομαδιαια κατ'ελαχιστο στη κορυφωση της προετοιμασιας!



Spy την συνταγή των 80+ την έχω δοκιμάσει σαφώς, εκείνο που μου φαίνεται "βαρύ" είναι τα ~15 του Σαββάτου και ~30 την άλλη ημέρα με ένα σύνολο ~18 σε MP της Elda! Φυσικά ο καθένας έχει τις δικές του ιδιομορφίες, αλλά σαφώς θα ήθελα να δοκιμάσω φέτος ένα εβδομαδιαίο με περισσότερα tempo σε MP! Επίσης δεν ακούγεται κακό το SaltStick σε σχέση με το gel καθώς στο στομάχι μου κάθεται καλύτερα. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον...



#1 Αν το σώμα δεν έχει μάθει να τρέχει πολλά συνεχόμενα χιλιόμετρα σε MP (Marathon Pace), τότε θα πρέπει κάποιος να περιμένει σε κάποιο «θαύμα» (ή απλά να είναι ταλεντάρα) για να μπορεί να πει ότι μετά το 32 θα συνεχίσει να έχει πόδια. Τα 16Κ σε συνεχόμενο ΜΡ πρέπει να τα έχεις για «πασατέμπο»…να μην αισθάνεσαι δηλαδή την επόμενη μέρα της προπόνησης ότι έκανες κάτι «σπουδαίο»! ;-)) Και βέβαια στην κορύφωση της προετοιμασίας η απόσταση του συνεχόμενου ΜΡ φτάνει ακόμα και τα 24Κ ή και τα ξεπερνάει κι όλας! Ξέρω δρομείς που φτάνουν μέχρι και τα 30Κ (πάντα με την κατάλληλη ξεκούραση πριν και μετά)!.

#2 Άλλο πράγμα το Saltstick και άλλο το gel! Το πρώτο για ηλεκτρολύτες, το δεύτερο για ενέργεια (μια που μερικά gels περιέχουν ΚΑΙ ηλεκρολύτες!)…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 80 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000