Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 11ος Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος" 03.04.2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 80

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  13:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Είναι σίγουρα 3/4 παιδιά??Το πάσχα είναι 1μάη και μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η απόσταση.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος




To χουν αποδεσμευσει απο το "2 εβδομαδες πριν το Πασχα" πλεον, με σκοπο να γινεται παντα την πρωτη Κυριακη του Απριλιου.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...






Αααα μάλιστα.Αυτό δέν το ήξερα,είχα μείνει στο παλιό "έθιμο".

Γηράσκω αεί διδασκόμενος



Και πολύ καλά κάνανε φυσικά
Υπόψιν ότι η ώρα έναρξης (8:00) είναι "άπαιχτη" για μαραθώνιο + ότι η θερινή ώρα αλλάζει μία βδομάδα πρίν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  13:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για μια ακόμα φορά πολύ σωστές οι επισημάνσεις του trexantiri.

Να προσθέσω πως ο παππούλης Daniels σε πρόγραμμα για <60Κ/βδομάδα (αυτό θέλει συζήτηση γιατί εμένα με τα ελεύθερα που του έβαλα πήγαινε πάνω από 90Κ peak) κορύφωνε (3 Κυριακές πριν το αγώνα) σε 23Κ MΡ αλλά σπαστά. Δηλαδή:

13Κ MP, 1,6K Easy και 10Κ ΜΡ. Μια χαρά είναι και έτσι για να πάρεις μια μεγάλη ανάσα.
Αν και επειδή έχεις πάρει φόρα και επειδή θες να τελειώσει κάποια στιγμή το πρόγραμμα ίσως φας το ενδιάμεσο-τόσο μεγάλο- διάλειμμα:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  13:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

quote:
Originally posted by kalogeridis

-πλανο για 3.41.12
-ονειρα για SUZIPA


...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!



ακόμα δε μπήκε στο χορό και άρχισε να προκαλεί! αυτά μου έλειψαν περισσότερο! θα γίνει χαμός λέμε!

Σπύρο το παλικάρι πάνω το πήρε απόφαση, έλα κι εσύ να τελειώνουμε άντε! θες να σε παρακαλάμε?

Τάσος

know your limits. then destroy them.


ακριβώς....όνειρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikDim
Forum-Runner

Greece
110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  13:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ φίλε μου trexantitis για τον όγκο των χλμ, απλώς για το ρυθμό MP στα LR τόσο μεγάλες αποστάσεις δεν το είχα δει σε κανένα πρόγραμμα!
Επίσης θα συμφωνήσω ότι πρέπει να έχεις και περίπου 30χλμ σε ρυθμό MP όπως και είχα στα Ιωάννινα σε 5:25.
Αλλά όλα αυτά είναι στη θεωρία, γιατί ανάλογα με τις ιδιομορφίες του καθενός όπως προείπα, το τί σε περιμένει μετά το 32-35χλμ είναι "άγνωστα νερά" καθώς το αντιμετωπίζεις μόνο στον μαραθώνιο (και πάνω βέβαια).
Άρα η προετοιμασία όπως την αναφέρει η Elda είναι μία πάρα πολύ καλή πρόταση σε αντιπαράθεση με τον προσδοκώμενο χρόνο πχ 4h σε αργό ρυθμό περίπου 30" πάνω από το MP.
Με λίγα λόγια, αν δεν το έχεις, μην το επιχειρήσεις (αν καταλαβαίνεις πώς το εννοώ).

Τέλος φυσικά άλλη χρήση έχουν τα saltstick σε σχέση με τα gels.
Ελπίζω να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους με τα δικά μας πλάνα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  13:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο πρόγραμμα πασατεμπο μου, που χαιρει τον χλευασμο του φόρουμ, έχω όλα τα λονγκ σε ρυθμό 5" του mp. Επίσης έχει αρκετά σεμι λονγκ σε mp. By the way, Μανώλη η παρουσία σου αποτέλεσε μεγάλο κίνητρο για τη δική μου, μιας και θέλω να είμαι παρόν στην κούρσα που θα πάρεις το αίμα σου πίσω!

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikDim
Forum-Runner

Greece
110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  13:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

Για μια ακόμα φορά πολύ σωστές οι επισημάνσεις του trexantiri.

Να προσθέσω πως ο παππούλης Daniels σε πρόγραμμα για <60Κ/βδομάδα (αυτό θέλει συζήτηση γιατί εμένα με τα ελεύθερα που του έβαλα πήγαινε πάνω από 90Κ peak) κορύφωνε (3 Κυριακές πριν το αγώνα) σε 23Κ MΡ αλλά σπαστά. Δηλαδή:

13Κ MP, 1,6K Easy και 10Κ ΜΡ. Μια χαρά είναι και έτσι για να πάρεις μια μεγάλη ανάσα.
Αν και επειδή έχεις πάρει φόρα και επειδή θες να τελειώσει κάποια στιγμή το πρόγραμμα ίσως φας το ενδιάμεσο-τόσο μεγάλο- διάλειμμα:)


Ναι σωστά, αυτό το είχα δει και εγώ στον συνονόματο με το ουίσκυ!
Θεωρώ το βιβλίο του από τις βίβλους για το τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  13:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by tzatzikis90

quote:
Originally posted by kalogeridis

-πλανο για 3.41.12
-ονειρα για SUZIPA


...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!



ακόμα δε μπήκε στο χορό και άρχισε να προκαλεί! αυτά μου έλειψαν περισσότερο! θα γίνει χαμός λέμε!

Σπύρο το παλικάρι πάνω το πήρε απόφαση, έλα κι εσύ να τελειώνουμε άντε! θες να σε παρακαλάμε?

Τάσος

know your limits. then destroy them.


ακριβώς....όνειρα

αγχώνεσαι... Βγάζεις ανασφάλεια ?... Νιώθεις την ανάσα μου απειλητικα κοντά σου?

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  14:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

Στο πρόγραμμα πασατεμπο μου, που χαιρει τον χλευασμο του φόρουμ, έχω όλα τα λονγκ σε ρυθμό 5" του mp. Επίσης έχει αρκετά σεμι λονγκ σε mp. By the way, Μανώλη η παρουσία σου αποτέλεσε μεγάλο κίνητρο για τη δική μου, μιας και θέλω να είμαι παρόν στην κούρσα που θα πάρεις το αίμα σου πίσω!

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!



Αυτό της asics;
χαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  14:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι... Κατ εμε δεν είναι της πλάκας και νιώθω απόλυτα ασφαλής και δικαιωμενος!

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  16:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια και μιλάτε για LR να σας πω τί δοκίμασα εγώ στην τελευταία προετοιμασία μου και μου βγήκε καλά... Κανένα τέμπο τρέξιμο στην εβδομάδα... 2 προπονήσεις σε μία κάθε Σάββατο... Το LR στο πρώτο μισό ήταν με ρυθμό LR άνετο (20"-25" πάνω από το MP) και το δεύτερο μισό λίγο πιο κάτω από τέμπο (5"-10" κάτω από το MP)... Με ένα σμπάρο δηλαδή 2 τρυγόνια :P

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  16:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπάρχουν πολλά προγράμματα εκεί έξω και αν όχι όλα, τα περισσότερα τουλάχιστον σε πηγαίνουν έτοιμο και χωρίς τραυματισμούς στην αφετηρία ενός μαραθωνίου. είτε αυτό λέγεται myasics, είτε jack ντάνιελς είτε ο μπαρμπα Στάθης από τα φασολάκια. θεωρώ αυτονόητο πως για να βγει ένα πρόγραμμα και να υπολογιστεί ο ρυθμός, τα χιλιόμετρα και το διάλειμμα ακόμα της κάθε προπόνησης κάποιος έχει μοχθήσει υπερβολικά και έχει τεράστιες γνώσεις και εμπειρία για να καταφέρει κάτι τέτοιο. εφόσον λοιπόν το πρόγραμμα είναι από άνθρωπο εγνωσμένης αξίας, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σοβαρά λάθη παρά μόνο ίσως μικρές ατέλειες. από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα προσήλωσης και συνέπειας που δείχνει ο καθένας και εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τη θέληση και τις προτεραιότητές του. αν κάνεις τα μισά από αυτά που γράφει το πρόγραμμα προφανώς και δεν θα φταίει το πρόγραμμα αν κάτι πάει λάθος αλλά εσύ! τέλος πάντων, αυτή είναι η άποψή μου καθαρά. μπορεί να λέω και μπουρδίτσες :P

για τον αγώνα δε γράφω τίποτα, άλλη φορά χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  17:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

Στο πρόγραμμα πασατεμπο μου, που χαιρει τον χλευασμο του φόρουμ, έχω όλα τα λονγκ σε ρυθμό 5" του mp. Επίσης έχει αρκετά σεμι λονγκ σε mp. By the way, Μανώλη η παρουσία σου αποτέλεσε μεγάλο κίνητρο για τη δική μου, μιας και θέλω να είμαι παρόν στην κούρσα που θα πάρεις το αίμα σου πίσω!

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!



...ωχ, ωχ...δύσκολα μου βάζεις Παναγιώτη! Πάντως έχω εικόνες από Θεσσαλονίκη και τα σούπερ τριγωνάκια του "kalogeridis"...οπότε γίνεται να λείψεις από τα μέρη αυτά;...δε γίνεται!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  17:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

υπάρχουν πολλά προγράμματα εκεί έξω και αν όχι όλα, τα περισσότερα τουλάχιστον σε πηγαίνουν έτοιμο και χωρίς τραυματισμούς στην αφετηρία ενός μαραθωνίου. είτε αυτό λέγεται myasics, είτε jack ντάνιελς είτε ο μπαρμπα Στάθης από τα φασολάκια. θεωρώ αυτονόητο πως για να βγει ένα πρόγραμμα και να υπολογιστεί ο ρυθμός, τα χιλιόμετρα και το διάλειμμα ακόμα της κάθε προπόνησης κάποιος έχει μοχθήσει υπερβολικά και έχει τεράστιες γνώσεις και εμπειρία για να καταφέρει κάτι τέτοιο. εφόσον λοιπόν το πρόγραμμα είναι από άνθρωπο εγνωσμένης αξίας, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σοβαρά λάθη παρά μόνο ίσως μικρές ατέλειες. από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα προσήλωσης και συνέπειας που δείχνει ο καθένας και εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τη θέληση και τις προτεραιότητές του. αν κάνεις τα μισά από αυτά που γράφει το πρόγραμμα προφανώς και δεν θα φταίει το πρόγραμμα αν κάτι πάει λάθος αλλά εσύ! τέλος πάντων, αυτή είναι η άποψή μου καθαρά. μπορεί να λέω και μπουρδίτσες :P

για τον αγώνα δε γράφω τίποτα, άλλη φορά χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Σωστός Τάσο! Αλλα έχω μια ένσταση - συμπλήρωση:
Σε αντίθεση με τα έτοιμα προγράμματα πακέτα του Ίντερνετ κ των βιβλίων, ο προπονητής που θα ασχοληθεί προσωπικά μαζί σου, θα σε γνωρίσει δρομικά, θα ανακαλύψει τα προτερήματα σου και τις ατέλειες σου είναι αυτός που θα προσθέσει τις απαραίτητες πινελιές στο προγραμμα για να πάρεις τη μέγιστη δυνατή και διαχρονική βελτίωση, όχι μόνο για εναν αγώνα στόχο, αλλα για πολλά χρόνια.
Ποσο εύκολο είναι να έχουμε όλοι εναν προπονητή? όχι πολύ δυστυχώς...
Καλή συνέχεια στις σούπερ προπονήσεις σου!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  18:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοείται Θανάση, δίκιο έχεις. απλά πέραν του οικονομικού σκέλους που είναι αποτρεπτικό για πολλούς, προσωπικά για εμένα ο προπονητής αλλάζει ολόκληρη την ενασχόληση σε πιο επαγγελματική και χαλάει την ουσία του πράγματος στη φάση που είμαστε εμείς. τώρα κάνω την πλάκα μου, βγαίνω κάποιο βράδυ να πιω, χάνω την προπόνηση, κάνω του κεφαλιού μου και αναπροσαρμόζω το στόχο όπως μου καπνίσει! για μένα αυτές οι "προσωπικές πινελιές" μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με αθλητισμό αλλά είναι εξίσου αναγκαίες για να διατηρήσω ένα υψηλό κίνητρο και να συνεχίσω να τρέχω. άντε πες στον προπονητή "σήμερα δε θα βγω για προπόνηση, όχι για κάποιο άλλο λόγο απλά γιατί βαριέμαι!" . θα σε πάρει με τις ντομάτες κι εκεί είναι που εγώ τουλάχιστον θα ξενερώσω. στα 25 μου δε θέλω να έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου να μου λέει τι να κάνω, πόσο μάλλον σε κάτι που κάνω για την πλάκα μου. ίσως αργότερα αναθεωρήσω, δεν ξέρω αλλά τώρα αυτή είναι η άποψή μου.

καλές προπονήσεις και σε εσένα εύχομαι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  19:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+10215515451222
Πέραν της ολης αξίας που έχει να πετυχαίνεις κάτι από μονος σου και αν εισαι λίγο πονηρεμένος και δεν ακολουθείς σαν πανάκεια ενα ετοιμο προγραμμα βλέπεις και τυχόν λάθη απο προετοιμασία σε προετοιμασια που ο ίδιος κάνεις. Ενα R&D η όλη κατασταση και αυτό μ'αρεσει. Ούτως η αλλως επαγγελματίες δε θα γίνουμε. Εγώ βέβαια ακολουθω πιστά και δεν εχω πει ποτέ βαριεμαι αλλά εχω κάνει του κεφαλιού μου σε ρεστ ντειζ και την πάτησα πολλές φορές και σιγά σιγά το ανακαλύπτεις μόνος σου το πράγμα και οτι καλό πετυχαίνεις/ χαζομάρα κάνεις σου ανήκει 100%. Συγνώμη αν είμαι οφ τοπικ.
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Εννοείται Θανάση, δίκιο έχεις. απλά πέραν του οικονομικού σκέλους που είναι αποτρεπτικό για πολλούς, προσωπικά για εμένα ο προπονητής αλλάζει ολόκληρη την ενασχόληση σε πιο επαγγελματική και χαλάει την ουσία του πράγματος στη φάση που είμαστε εμείς. τώρα κάνω την πλάκα μου, βγαίνω κάποιο βράδυ να πιω, χάνω την προπόνηση, κάνω του κεφαλιού μου και αναπροσαρμόζω το στόχο όπως μου καπνίσει! για μένα αυτές οι "προσωπικές πινελιές" μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με αθλητισμό αλλά είναι εξίσου αναγκαίες για να διατηρήσω ένα υψηλό κίνητρο και να συνεχίσω να τρέχω. άντε πες στον προπονητή "σήμερα δε θα βγω για προπόνηση, όχι για κάποιο άλλο λόγο απλά γιατί βαριέμαι!" . θα σε πάρει με τις ντομάτες κι εκεί είναι που εγώ τουλάχιστον θα ξενερώσω. στα 25 μου δε θέλω να έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου να μου λέει τι να κάνω, πόσο μάλλον σε κάτι που κάνω για την πλάκα μου. ίσως αργότερα αναθεωρήσω, δεν ξέρω αλλά τώρα αυτή είναι η άποψή μου.

καλές προπονήσεις και σε εσένα εύχομαι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 80 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000