Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 11ος Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος" 03.04.2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 80

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  16:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτη φορά στην Θεσσαλονίκη γενικώς (θα συμφωνήσω εν μέρει με oldman για το κέντρο),η διαδρομή άγνωστη πέρα από μια ματιά που είχα ρίξει στα υψομετρικά που είχε δώσει η elda.Αγωνιστικά ξεκίνησα χαλαρά γιατί η υπερβολική υγρασία στην εκκίνηση δεν ήταν ότι καλύτερο.Στο 13 αποφάσισα να δώσω ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω μια υπέρβαση (όχι υπερβολή).Οταν ήρθε το 27 τα πόδια μου είχαν σφίξει αρκετά.Τα επόμενα 3χλμ ανηφοροκατηφόρας με το κόντρα αεράκι μου έδωσαν τους τετρακέφαλους στο χέρι.Από το 32 άρχισε η πτώση.Οκ λέω για να το δούμε και αυτό.Ε στο 35 έπεσε αρκετά ο ρυθμός και υπήρχε μόνο πόνος σε σημείο που στο 38 δεν μπορούσα να κρατήσω το σώμα μου.Εκεί σκέφτηκα σοβαρά να σταματήσω αλλά σκέφτομαι 4 είναι θα φτάσω έχω να κάνω και checkout.Τέτοιο ξύλο και τέτοια αποσύνθεση μόνο στο αγώνα της Ζήρειας είχα ξαναζήσει!Τι έφταιξε;Αγνωστο!Είναι πολλές οι μεταβλητές της εξίσωσης.Τουλάχιστον δεν έμεινα με την απορία ποιος θα ήταν ο καλύτερος χρόνος που θα μπορούσα πραγματικά να κάνω σύμφωνα με την προπόνησή μου.Μαζέψαμε εμπειρίες προβληματισμούς και το χειρότερο ψυχολογικό/σωματικό συναίσθημα.Καλή αποκατάσταση σε όλους-ες.

# @oldman Μπράβο!(μην μου πεις ότι έτρεξες με τα ροζουλί nike!!!)
# Περίμενα το οδόστρωμα πιο χάλια (όχι ότι ήταν καλό και όντως έπρεπε να κοιτάς σε κάποια σημεία κάτω που και που για να γλιτώσεις το διάστρεμμα.
# Λίγες οι συμμετοχές μαραθωνίου.(1700-1800 άτομα πανελλαδικά και με συμμετοχή ξένων για ψιλογρήγορη διαδρομή είναι αστείο νούμερο)
# Η απουσία κόσμου (θεατών) με άφησε αδιάφορο όπως φαντάζομαι και τους Θεσσαλονικείς ο μαραθώνιος.(δεν αναφέρομαι στα 5-10 χλμ. που ήταν και το main event)
# Τροφοδοσία επιπέδου κλασσικής.

Edited by - mashine on 04/04/2016 16:48:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  16:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

Του χρόνου ζητά το003 !!!!

Myasics.com πασα-tempo run!



...κι η ομαδα του ΕΚΑΒ τρεχει με το 1000!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  17:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mashine

Πρώτη φορά στην Θεσσαλονίκη γενικώς (θα συμφωνήσω εν μέρει με oldman για το κέντρο),η διαδρομή άγνωστη πέρα από μια ματιά που είχα ρίξει στα υψομετρικά που είχε δώσει η elda.Αγωνιστικά ξεκίνησα χαλαρά γιατί η υπερβολική υγρασία στην εκκίνηση δεν ήταν ότι καλύτερο.Στο 13 αποφάσισα να δώσω ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω μια υπέρβαση (όχι υπερβολή).Οταν ήρθε το 27 τα πόδια μου είχαν σφίξει αρκετά.Τα επόμενα 3χλμ ανηφοροκατηφόρας με το κόντρα αεράκι μου έδωσαν τους τετρακέφαλους στο χέρι.Από το 32 άρχισε η πτώση.Οκ λέω για να το δούμε και αυτό.Ε στο 35 έπεσε αρκετά ο ρυθμός και υπήρχε μόνο πόνος σε σημείο που στο 38 δεν μπορούσα να κρατήσω το σώμα μου.Εκεί σκέφτηκα σοβαρά να σταματήσω αλλά σκέφτομαι 4 είναι θα φτάσω έχω να κάνω και checkout.Τέτοιο ξύλο και τέτοια αποσύνθεση μόνο στο αγώνα της Ζήρειας είχα ξαναζήσει!Τι έφταιξε;Αγνωστο!Είναι πολλές οι μεταβλητές της εξίσωσης.Τουλάχιστον δεν έμεινα με την απορία ποιος θα ήταν ο καλύτερος χρόνος που θα μπορούσα πραγματικά να κάνω σύμφωνα με την προπόνησή μου.Μαζέψαμε εμπειρίες προβληματισμούς και το χειρότερο ψυχολογικό/σωματικό συναίσθημα.Καλή αποκατάσταση σε όλους-ες.

# @oldman Μπράβο!(μην μου πεις ότι έτρεξες με τα ροζουλί nike!!!)
# Περίμενα το οδόστρωμα πιο χάλια (όχι ότι ήταν καλό και όντως έπρεπε να κοιτάς σε κάποια σημεία κάτω που και που για να γλιτώσεις το διάστρεμμα.
# Λίγες οι συμμετοχές μαραθωνίου.(1700-1800 άτομα πανελλαδικά και με συμμετοχή ξένων για ψιλογρήγορη διαδρομή είναι αστείο νούμερο)
# Η απουσία κόσμου (θεατών) με άφησε αδιάφορο όπως φαντάζομαι και τους Θεσσαλονικείς ο μαραθώνιος.(δεν αναφέρομαι στα 5-10 χλμ. που ήταν και το main event)
# Τροφοδοσία επιπέδου κλασσικής.



Τα φάγαν τα ψωμιά τους τα Nike. Εδώ και δύο χρόνια στους αγώνες που με ενδιαφέρουν τρέχω με hitogami.

Για τι χρόνο πήγαινες;

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  17:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.youtube.com/watch?v=LNadHW_dgG8 enjoy!

*ο zoro βαρέθηκε να με περιμένει στον τερματισμό! χαχα

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  19:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Ο 5ος μαραθώνιος μου ολοκληρώθηκε αρκετά ωραία.
Ειχα κανει αρκετή προσπάθεια ώστε να μειώσω λίγο το βάρος μου και ταυτόχρονα να μη σέρνομαι!
Το πρωι στην Πέλλα ήταν καλό. Η θερμοκρασία φάνταζε σχεδόν ιδανική οπότε είπα να ακολουθήσω το αρχικό πλάνο μου.
Ξεκίνησα με τον Σωτο σε χαλαρούς ρυθμούς αλλα μετά το 5 χωρίσαμε γιατί δεν ήθελα να τον πάρω στον λαιμό μου. Το μετάνιωσα όσο έτρεχα αλλα όταν τον είδα στον τερματισμό, όχι :-). Κατα διαστήματα, όσο με πλησίαζε κάποιος, ήλπιζα να ειναι ο Σώτος...
Πήγαινα σχεδόν με το πλάνο με πέρασμα ημι κάπου στο 1:39 και κάτι. Βασικά ήδη απο τον ημι ειχα μια θετική διαφορά αλλα θα προσπαθούσα να την καλύψω μετά καθώς ένιωθα σούπερ φρέσκος.
Αυτό που μου έδεινε δύναμη ήταν το ότι ΔΕΝ ίδρωνα!!!
Στο 30κατι σε εκείνη την τρελή ανηφόρα, σκεφτόμουν τα λόγια του Μανώλη και έκανα περίπατο με 5:11/χλμ χωρίς όμως να ανεβάσω ούτε 1 σφυγμό!!!
Η συνέχεια ήταν λίγο μονότονη αλλα χωρίς να περιέχει αρνητικές σκέψεις. Ίσα ίσα που το απολάμβανα αν και πήγαινα σχεδόν στο όριο.
Φτάνοντας κοντά στη Νίκης είδα το Δικαστικό Μέγαρο που μου έλεγε ο Σώτος οπότε χαλάρωσα αλλα ειχα αρχίσει να κουράζομαι αρκετά και δε μπορούσα να ανοίξω όσο ήθελα ( αν και πέρασα 2 άτομα στη Νίκης...)
Τελικός χρόνος 1:38:45 σχεδόν 10 λεπτά κάτω απο την Αθηνα!
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές αλλα πιο πολύ τον Σπυρο με τις τρελές του ιδέες, τον Μανώλη που έχει γίνει Μεγάλος Αδερφός στους μαραθώνιους μου, τον Σωτο που σεβάστηκε το ρίσκο μου αλλα πιο πολύ τη γυναίκα μου που με αντέχει

Πολλα πολλα μπραβο σε όλους που τρέξανε!!!

Μπράβο ρε Αργύρη!!Σπουδαία επίδοση!!Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!!!

Τελιλά με τον Σωτήρη είστε δίδυμο φωτιά!!Τα σπάτε όλα

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  19:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και από εμένα και συγχαρητήρια σε όλους όσους έτρεξαν την Κυριακή.
Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στο Νίκο - Tazi για την τεράστια επιτυχία του !!
Νίκο και πάλι Συγχαρητήρια !!!
Θέλει ατσάλινα καρύδια να επιχειρείς να σπάσεις για πρώτη φορά το τρίωρο και τελικά να κάνεις 2.55 !!
Αυτό σημαίνει ότι το πίεσες από την αρχή για παρακάτω και το πίστεψες !! Και πάλι μπράβο και προσδοκώ να τα πούμε από κοντά σύντομα.

Zoro συγχαρητήρια και σε σένα, ήσουν πολύ δυνατός για άλλη μια φορά! Αν μπορείς στείλε μου τις φωτο στο bubistak@yahoo.gr

Κλείνοντας... παιδιά η άσφαλτος έχει τα θέματά της αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα !!!
Επίσης, .. η υγρασία, ο αέρας, ο ήλιος κλπ... Δεν υπάρχει τέλειος καιρός. Κι αν υπάρχει θα τον πετύχουμε μια φορά στα 10 χρόνια και αν.
Η δική μου προτροπή μετά από 10 μαραθωνίους; Λιγότερη γκρίνια, περισσότερη προπόνηση!
Υγεία σε όλους.



Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  19:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ PeterL: Πέτρο η αλήθεια είναι ότι σε έψαξα το πρωί του αγώνα αλλά περιέργως δεν κατάφερα να σε βρω..
Ίσως ήταν τελικά καλύτερα για μένα, γιατί έτσι όπως ξεκίνησες αν σε ακολουθούσα δε νομίζω ότι θα κατάφερνα να τερματίσω!
Η δική μου προσέγγιση ήταν διαφορετική. 4.45 ίσως και λίγο παραπάνω στα πρώτα 30 ( μέχρι το 23-24 μαζί με το Zoro) και περίπου 4.35 στα τελευταία 12.
Δηλαδή 3.20 και κάτι ψιλά.



Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  19:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά μπράβο σε όλους και όλες, πολύ σας χάρηκα!
(μου έλειψε μετά από 3 σερί χρόνια ο Μεγαλέκος φέτος, του χρόνου, πρώτα νά'μαστε καλά, θα είμαι εκεί!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  20:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι μου λέει ότι περάσματα μισού δεν θα δούμε ποτέ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yannakas
Newbie Forum Runner

Greece


12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  20:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα κι από μένα... δεύτερη χρονιά στον Μέγα Αλέξανδρο, 3ος συνολικά μετά κι από τον ΑΜΑ. Ο στόχος ήταν είναι και θα είναι να μπορώ να τερματίζω όρθιος, δεν με ενδιέφερε ο χρόνος παρόλο που για να πω την αλήθεια είχα μπει στο τρυπάκι λίγο μετά τον ημιμαραθώνιο της Θεσσαλονίκης, αλλά λίγο η ηλικία (44 λέει το κοντέρ) λίγο το ότι μέχρι πριν ενάμιση χρόνο δεν είχα τρέξει σερί ούτε ένα χιλιόμετρο με έκαναν να αφήσω στην άκρη αυτό το κομμάτι και να προσηλωθώ στο πως θα τερματίζω όρθιος :)
Για εμένα αυτός ήταν επετειακός μαραθώνιος μιας και φέτος κλείνω 10 χρόνια γάμου, ίσως κάποιοι να με πετύχατε στη διαδρομή (είμαι αυτός με το μήνυμα 10 χρόνια γάμου - 2 παιδιά αστέρια - 42195 φορές θα σου το πω Λίνα σ'αγαπώ), και στην σκέψη μου είχα το πως θα φτάσω στον τερματισμό που με περίμεναν η Λίνα και τα παιδιά. Το προηγούμενο βράδυ κοιμήθηκα αργούτσικα κατά τις 12:30 γιατί έπρεπε στα κρυφά να ετοιμάσω το σιδερότυπο για την μπλούζα χωρίς να το δει κανείς , μιας και θα ήταν έκπληξη στη σύζηγο :)
Αγωνιστικά τώρα... παρόλο που έλεγα ότι θα παίξω στο 4ωρο αν ένοιωθα καλά, με έπιασε ένα μπούκωμα από την Πέμπτη και πήγα με τη μύτη βουλωμένη... Με ζόρισε πολύ ιδιαίτερα στην αρχή και μετά το 25 αλλά έριξα το ρυθμό και όλα πήγαν κατ'ευχήν.... Λίγο πριν το τέρμα, με περίμεναν τα μαραθωνοδρομάκια μου, ο Χάρης μου κι ο Γιώργος μου και τρέξαμε μαζί τα τελευταία 100 μέτρα !!! Αυτό ήταν και το πιο ευχάριστο κομμάτι της διαδρομής :) Χρόνος 4:23 κατά 24 λεπτά καλύτερος από πέρσι, πολύ πιο ξεκούραστος όμως :)
Για τη διοργάνωση έχω να πω πως αν εξαιρέσει κανείς του εθελοντές, είναι χάλια... οι διασώστες δεν είχαν καν ψυκτικό!!! κι από ότι μας είπε μια κοπέλα σε ένα σταθμό η διοργάνωση δεν τους το χορήγησε... Η μπλούζα είναι 3ης κατηγορίας ενώ το κόστος συμμετοχής αντίστοιχο με του ΑΜΑ. Πραγματικά παρόλο που μένω Θεσσαλονίκη και θέλω να συμμετέχω στον αγώνα λόγω των φίλων και του χαβαλέ, δεν το ξαναβλέπω... Του χρόνου αντίστοιχη εποχή θεωρώ πιο φυσιολογικό να σας γράφω για κάποιον άλλο μαραθώνιο...
Δημήτρης

Χαμογελάτε, νιώστε, βοηθήστε, αγαπήστε... Ζήστε ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  21:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...συγχαρητηρια Δημητρη!Ωραιο το μπλουζακι σου ... σωστη η προτροπη της υπογραφης σου!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolisxlv
Forum-Runner

Greece


75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  21:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τριτη φορα στον συγκεκριμενο αγωνα,η προετοιμασια δυστηχως ελλιπης
σε βαθμο να σκεπτομαι αν θα επρεπε να τον τρεξω.
Τελικα παιρνω την αποφαση με σκοπο να ρισκαρω λιγο ποιο κατω απο το ρυθμο που ελεγα,και οπου βγει.
Ξεκινημα σχετικα γρηγορο για τα δεδομενα μου περασμα ημιστο 1.41και 30στα 2.26 λιγο πριν το αερακι ειχε αρχισει να με δυσκολευει πτωση ρυθμου
αλλα απο συντομους υπολογισμους εν κινηση εσπαγα το ρεκορ μου που ηταν το 3.41
Τελικα εχοντας κοψει αρκετα απο το 37 αλλα σιγουρα αρκετα κατω απο οτι ύπολογιζα μου βγηκε 3.34 με σπριντ στο τερμα και το χαμογελο στα αυτια...ουτε που φανταζομουν οτι θα βγει ετσι συμφωνα με την προπονηση που ειχα.
Αυτο που δεν θα ξεχασω και πρωτη φορα το εζησα τοσο εντονα
ειναι η συγκινηση απο το 30 και μετα οταν καταλαβα οτι παταω γερα στα
ποδια μου και αν δεν αλλαζε κατι δραματικα θα πηγαινα για PB.
Παμε για αλλα,καλους δρομους να εχουμε ολοι!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  21:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Λιγο αργοπορημενα....

Μπραβο σας ...σε ολους σας !! Εκπληκτικοι χρονοι ...υπερβασεις...χαιρομαι τοσο πολυ....Συγχαρητηρια παιδια !!!

Παναγιωτης .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yannakas
Newbie Forum Runner

Greece


12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  21:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...συγχαρητηρια Δημητρη!Ωραιο το μπλουζακι σου ... σωστη η προτροπη της υπογραφης σου!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



Ευχαριστώ :)

Χαμογελάτε, νιώστε, βοηθήστε, αγαπήστε... Ζήστε ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yannakas
Newbie Forum Runner

Greece


12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  23:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by kalogeridis

Του χρόνου λοιπόν θα δώσω και μια ευκαιρία στο Ναύπλιο.




Eτσι το σκεφτηκα κι εγω μετα το τελος του αγωνα. Μαλλον με κουρασε ψυχολογικα η Θεσσαλονικη (στο τρεξιμο αναφερομαι, οχι ως πολη φυσικο) οσα θετικα κι αν εγραφα λιγες μερες πριν για τον αγωνα. Σιγουρα δε θα τρεξω κλασικη ωστε να χω περιθωριο να προετοιμαστω καλα για Ναυπλιο που ειναι νωρις.

Νικο και Σωτηρη σας ευχαριστω πολυ. Σωτηρη πολλα συγχαρητηρια και σε σενα, ειδες που σου τα λεγα οτι το 123 ειναι γουρικο?



μαλλον κι εγώ θα είμαι εκει παρεα :)

Χαμογελάτε, νιώστε, βοηθήστε, αγαπήστε... Ζήστε ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 80 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000