Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Είναι σωστή η κατασκευή της midsole στα παπούτσια;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/01/2016 :  11:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βλέποντας το adidas boston για παράδειγμα παρατηρώ ότι η midsole στο μεσαίο και μπροστά τμήμα έχει ελάχιστη ποσότητα υλικού boost.
Είναι γνωστό ότι το πάτημα στη φτέρνα είναι λάθος και το δικό μου πάτημα βλέποντας τη φθορά των παπουτσιών είναι στο μεσαίο-μπροστά μέρος αμέσως μετά τη καμάρα.
Γιατί στη πλειοψηφία τους οι εταιρίες δίνουν έμφαση στο τμήμα της φτέρνας;
Οι περισσότεροι αθλητές δεν πατάνε φτέρνα για αυτό μου φαίνεται περίεργη η κατασκευή της σόλας.
Γιατί δεν κατασκευάζονται έτσι ώστε να ευνοούν το midfoot strike που είναι πιό αποδοτικό;
Υποψιάζομαι ότι η προστασία στο μεσαίο-μπροστά τμήμα θυσιάζεται στο βωμό της ελαχιστοποίησης του βάρους και δεν είναι ζήτημα heel drop.
Προσωπικά σύμφωνα με το πάτημα που έχω δε θα μπορούσα να τρέξω με παπούτσι που στο μεσαίο-μπροστά τμήμα δεν παρέχει αρκετή προστασία.
Εκτός και αν με την ενδυνάμωση και τη μείωση του σωματικού βάρους δεν είναι τόσο απαραίτητη η αντικραδασμική προστασία.

same rules apply

Edited by - sakis1971 on 07/01/2016 13:57:11

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  15:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις...
Ας τα πάρουμε ένα ένα.
Κατ' αρχάς, το heelstriking δεν είναι λάθος. Δεν θα βρεις καμία μελέτη που να καταλήγει σε αυτό και κυρίως, να το αποδεικνύει.
Ούτε και το ότι το midfoot (διότι περί τέτοιου πρόκειται, καθαρό forefoot έχουν μόνο οι sprinters) είναι πιο οικονομικό, άρα και αποδοτικό. Αν με ρωτήσεις, κι εγώ την ίδια αίσθηση με σένα έχω αλλά από την στιγμή που η επιστήμη δεν καταλήγει, όλα τα υπόλοιπα είναι απλά θεωρία. Κι αν πούμε ότι το μεν επιβαρύνει τα γόνατα, το άλλο στρεσάρει αχίλλειο-υποκνημίδιο-γαστροκνήμιο.
Λάθος είναι το heavy heelstriking κι αυτό διότι συνοδεύεται από υπερδρασκελισμό.

Συν τοις άλλοις, η "απαίτησή" σου καταργεί την "παραδοχή" σου! Τι θέλω να πω...
Η θεωρία πίσω από το midfoot υποστηρίζει ότι τα μετατάρσια κι η καμάρα είναι το φυσικό αμορτισέρ του ποδιού, ενώ η φτέρνα απλά ένα κόκαλο. Άρα, τι πιο φυσιολογικό από το να προσγειωνόμαστε στα πρώτα;
Με το σκεπτικό αυτό όμως, δεν χρειάζεσαι επιπλέον προστασία από το παπούτσι αφού αυτή στην προσφέρει το ίδιο το πέλμα σου! Αυτή είναι η κεντρική ιδέα.
Είναι έτσι όμως; Σχετικό είναι κι αυτό...
Αρκετοί δρομείς το πέτυχαν, ακόμη περισσότεροι όχι. Κάποιοι δε, στην προσπάθειά τους δυσφόρησαν ή και τραυματίστηκαν.
Καταλήγοντας, η γνώμη μου είναι κάποιος να ασχοληθεί με άλλα πράγματα όσον αφορά το form του και για την ιστορία heel - midfoot ας αποφασίσει το σώμα από μόνο του.

Από εκεί και πέρα, το Boston είναι ένα performance μοντέλο. Προσγειώνεσαι σχετικά μαλακά αλλά θες στο toe-off να φύγεις άμεσα, χωρίς να βουλιάζεις μέσα στην σόλα. Έτσι είναι σε όλα της κατηγορίας.
Απ' την άλλη, υπάρχουν πολλά παπούτσια, ιδίως με χαμηλότερο drop, τα οποία έχουν αρκετό ψωμί μπροστά και καθαρά "προπονητική" αίσθηση.
Είναι όμως πιο "αργά", ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Γιατί δεν κοιτάς κάτι τέτοιο;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  16:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos
Η θεωρία πίσω από το midfoot υποστηρίζει ότι τα μετατάρσια κι η καμάρα είναι το φυσικό αμορτισέρ του ποδιού, ενώ η φτέρνα απλά ένα κόκαλο. Άρα, τι πιο φυσιολογικό από το να προσγειωνόμαστε στα πρώτα; Με το σκεπτικό αυτό όμως, δεν χρειάζεσαι επιπλέον προστασία από το παπούτσι αφού αυτή στην προσφέρει το ίδιο το πέλμα σου! Αυτή είναι η κεντρική ιδέα.

Να προσθέσω και κάτι το οποίο άκουσα πρόσφατα (ίσως να έχει διατυπωθεί και γραπτώς) και θεωρώ ότι ισχύει σύμφωνα πάντα με την πρoσωπική μου εμπειρία (...με διορθώνετε αν θέλετε). Καθαρό midfoot strike δεν υπάρχει. Είναι αδύνατον κάποιος δρομέας σε μια προπόνηση που φτάνει τις πολλές χιλιάδες βήματα, να να είναι συνέχεια καθαρά midfoot. Να πατάει δηλαδή συνέχεια ταυτόχρονα με όλο του το πέλμα (μετατάρσια-φτέρνα). Όσο φυσικά ή επιτηδευμένα και να γίνεται, κάποιο χρονικό διάστημα (αν όχι σε όλη την προπόνηση), ή θα ακουμπάει πρώτα τα μετατάρσια και σχεδόν ταυτόχρονα τη φτέρνα (αν είναι εκ του φυσικού του forefoot striker) ή το αντίθετο (αν είναι heel striker). Το απόλυτο είναι δύσκολο, αν όχι αδύνατο... Πάντα υπάρχουν σχετικές ανοχές στη φύση. Να μην βάλω δε στη μέση και τους παράγοντες σωματική διάπλαση/κατασκευή, κούραση, και παπούτσι με ή χωρίς drop...
Στην ουσία λοιπόν, όσο και να το προσπαθήσει κάποιος "midfoot striker" (ακόμα και σε μια μικρή απόσταση), κατά την άποψή μου θα είναι ή light heel striker ή light forefoot striker.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  19:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν εγκατασταθει η κοπωση η φτερνα παει συννεφο (εκτος και αν καποιος τρεχει αγωνα κοιτωντας τα ποδια του μην του ξεφυγει κανενα πατημα). Θυμηθειτε και τη μελετη στο μαραθωνιο της Ν.Υορκης που ειχε αναφερει παλιοτερα ο echetlos.
Κοινως, ειμαστε ολοι heel strikers (εγω προσωπικα το εχω απενοχοποιησει τελειως)


_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  19:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση,η "απαίτησή" μου ας πούμε ικανοποιείται βλέποντας παπούτσια όπως αυτά τα Altra για παράδειγμα.


εδώ βλέπουμε ότι δεν "αδικείται" κάποιο τμήμα της σόλας και παρέχει αναλογική προστασία σε όλο το πέλμα.
Νομίζω ότι δείχνει και πιό φυσική σαν κατασκευή.

Να θυμίσω μια παλιά ανάρτηση του trexantiris εδώ http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5127&whichpage=2
σχετικά με μια μελέτη του Harvard και το Impact Transient- μετάβαση κρούσης που έχει μεγαλύτερη διάρκεια στο heelstrike κάτι που είναι και το σημείο που πρέπει να εστιάσουμε μιας και υπάρχει η άποψη ότι η απορροφητικότητα των παπουτσιών δεν μειώνει την επιβάρυνση στο μυοσκελετικό σύστημα.

According to Blaise Dubois from The Running Clinic:
"Shoe absorption does not reduce stress on the skeletal system. As we move toward the minimalist end of the spectrum, the likelihood is that there will be less stress applied to the knees, hips, and the back, while there will be more stress applied to the Achilles tendon and the foot. Conversely, the reverse is true for maximalist running shoes. There is no technology out there promoted by shoe companies that actually reduces the incidence of injury."

Το κέρδος ενός δρομέα ουσιαστικά αλλάζοντας το πάτημα σε forefoot είναι η μείωση της Impact Transient- μετάβασης κρούσης.
Υπάρχει και το θέμα της προσαρμογής και το αν σε έναν δρομέα οι ιστοί που επιβαρύνονται (οι οποίοι αλλάζουν με τη τεχνική) σε έναν δρομέα μπορούν να δεχτούν αυτή τη διαφορετική επιβάρυνση λόγω σωματικής κατασκευής.

Από τη The Running Clinic ξανά:
We operate in an industry where marketing prevails over clinical judgment or scientific research. Business research and development departments only go for what catches the eye... and, most importantly, there is no clinical study that can support the use of the technologies that are being proposed every year by shoe companies.
ότι δηλαδή οι εταιρίες κατασκευάζουν παπούτσια με βάση το μάρκετιγκ και όχι τις κλινικές μελέτες και τις επιστημονικές έρευνες.
http://lacliniqueducoureur.com/en/runners/blog/archives-anglaises/2-debate-on-running-shoes/

Τα παπούτσια φτιάχνονται για το κέρδος των εταιριών και όχι για να μας προστατεύουν.

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  20:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα υπάρχουν ένα σωρό παπούτσια με >20mm σόλα στο εμπρόσθιο μέρος!
Για ποιο λόγο πρέπει όλα να είναι χοντρόσολα εκεί; Ιδίως όταν πρόκειται για γρήγορα μοντέλα, όπως το Boston...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  22:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι υπάρχουν παπούτσια με προστασία μπροστά,αλλά αναφέρθηκα στη πλειοψηφία κυρίως των παπουτσιών, ευτυχώς τα τελευταία λίγα χρόνια άρχισαν να βγαίνουν παπούτσια για όλες τις φιλοσοφίες.
Το Boston το ανέφερα ως παράδειγμα γιατί φαίνεται αυτό που ήθελα να θίξω και ψάχνοντας ανακάλυψα και τα περί μάρκετιγκ.




same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000