Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τρέξιμο HIGH-RISK
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2016 :  14:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by prof

Τρέχω κυριακή πρωί Μεγάλου Αλεξάνδρου δίπλα στα παρκαρισμένα! αυτοκίνητα αντίθετα αλλά και με την ίδια φορά που πηγαίνουν τα αμάξια. Μετά τις 11:00 όταν αρχίζει η κίνηση ανεβαίνω στην παραλία. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν έχω κάνει ποτέ χειροσινιαλα δικυκλισμου. Κάνω γυρο-γύρο όλοι τις καθημερινές και θέλω να χαρώ το τρέξιμό μου(άσφαλτος,απόσταση,ισιάδη)τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Με αυτήν την λογική δεν θα πρέπει να υπάρχουν ποδήλατα στους δρόμους. Να σημειώσω ότι είναι υπερβολικά δύσκολο αν όχι αδύνατο να τρέξεις στην Νίκης. Στο εξωτερικό είναι τόσο παράξενο να τρέχεις στους δρόμους της πόλης η στους επαρχιακούς? Τα πρώτα σχόλια χαρακτηρίζουν και τους ανθρώπους που τα έκαναν.





Τα ποδήλατα είναι οχήματα και ο χώρος κυκλοφορίας τους είναι το οδόστρωμα. Ο δρομέας είναι πεζός και ο χώρος κυκλοφορίας του είναι το πεζοδρόμιο (εκτός βέβαια από τις διαβάσεις).
Δεν είναι το παράξενο το τρέξιμο στους δρόμους, αλλά το τρέξιμο σε συγκεκριμένους δρόμους (πυκνής κυκλοφορίας με μεγάλες ταχύτητες των οχημάτων) και με συγκεκριμένο τρόπο (στην ίδια φορά με αυτοκίνητα, χωρίς ανακλαστικά τις βραδυνές ώρες). Και 'γω τρέχω στο οδόστρωμα στην ιδιαίτερή μου πατρίδα, αλλά σε επαρχιακούς δρόμους με μικρή έως ελάχιστη κίνηση, πάντοτε με αντίθετη φορά και αν είναι σούρουπο-βράδυ με ανακλαστικά και περασμένο κόκκινο φωτάκι ποδηλάτου πάνω μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2016 :  19:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ τρέχουμε στα πεζοδρόμια και φοβόμαστε μη μας κόψει κανα μηχανάκι θα τρέχουμε και στους πολυσύχναστους δρόμους? Παιδιά μεγάλη προσοχή δεν είναι ακίνδυνα πράγματα αυτά απ τη στιγμή κιόλας που κανένας δεν πολυπροσέχει στην οδήγηση. Επίσης και τα ποδήλατα απαγορεύοντε στους δρόμους εκτός απο ειδικές ζώνες που επιτρέπουν παράλληλα την κίνηση και ποδηλάτων και οχημάτων. Δε νομίζω να υπάρχουν τέτοιες ζώνες στην Ελλάδα όμως.Βασικά ούτε ποδηλατόδρομους δεν έχουμε αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2016 :  08:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by injuryman

Εδώ τρέχουμε στα πεζοδρόμια και φοβόμαστε μη μας κόψει κανα μηχανάκι θα τρέχουμε και στους πολυσύχναστους δρόμους? Παιδιά μεγάλη προσοχή δεν είναι ακίνδυνα πράγματα αυτά απ τη στιγμή κιόλας που κανένας δεν πολυπροσέχει στην οδήγηση. Επίσης και τα ποδήλατα απαγορεύοντε στους δρόμους εκτός απο ειδικές ζώνες που επιτρέπουν παράλληλα την κίνηση και ποδηλάτων και οχημάτων. Δε νομίζω να υπάρχουν τέτοιες ζώνες στην Ελλάδα όμως.Βασικά ούτε ποδηλατόδρομους δεν έχουμε αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.



Δεν ισχύει αυτό. Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. και τα ποδήλατα θεωρούνται οχήματα και δύνανται να χρησιμοποιούν τις οδούς. Όμως σε οδούς που υπάρχει ποδηλατολωρίδα, απαγορεύεται να χρησιμοποιούν το υπόλοιπο του οδοστρώματος (Κ.Ο.Κ. άρθρο 40 παρ. 5)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2016 :  15:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε μου δε το γνωριζα αυτο καθως εχω συνηθισει να διαβαζω αγγλικη βιβλιογραφια για την κυκλοφοριακη μελετη και πιστευα θα ισχυε το ιδιο και στην Ελλαδα μας. Φαινεται τους ηταν πιο βολικο να βγαλουν ενα τετοιο νομο απο το να φτιαξουν ποδηλατοδρομους. Βεβαια φανταζομαι στους κλειστους αυτοκινητοδρομους θα απαγορευοντε. Επισης περα απο νομους κτλ καλο θα ηταν ολοι να προσεχουμε καθως εχουν τυχει και περιστατικα μεταξυ δρομεων και ποδηλατων και γενικα δε βγαζεις πουθενα ακρη. Προσοχη και σεβασμος οσο μπορειτε να ειμαστε ολοι καλυτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2016 :  16:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά οι Άγγλοι οδηγούν και ανάποδα. Στην Γερμανία πάντως ισχύει αυτό που έγραψε ο skiritis. Όταν δεν υπάρχει ποδηλατόδρομος τότε πρέπει να χρησιμοποιεί το δεξιό μέρος της λωρίδας του δρόμου. Σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας απαγορεύεται. To μόνο σίγουρο είναι ότι σε καμμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να κινείται πάνω στο πεζοδρόμιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2016 :  20:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν ειδα τους ποδηλατοδρομους στη Δανια (μια που πιασαμε την Ευρωπη) χαζεψα. Καλυτεροι και απο το οδικο μας δικτυο ειναι. Ασε που κοβουν και κληση στους ποδηλατες για κρανος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2016 :  20:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ΄αυτά είναι πολύ μπροστά, αλλά σε άλλα πολύ πίσω...
μιά χώρα υποτίθεται τόσο "προχωρημένη",
να βγάζει νόμο για να κατάσχει τα χρήματα και τα τιμαλφή των προσφύγων...

...οι μισάνθρωποι ακροδεξιοί θα τρίβουν τα χέρια τους...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2016 :  21:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Σ΄αυτά είναι πολύ μπροστά, αλλά σε άλλα πολύ πίσω...
μιά χώρα υποτίθεται τόσο "προχωρημένη",
να βγάζει νόμο για να κατάσχει τα χρήματα και τα τιμαλφή των προσφύγων...

...οι μισάνθρωποι ακροδεξιοί θα τρίβουν τα χέρια τους...





Αυτό και εάν είναι ......
Τί άλλο θα ακούσουμε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2016 :  22:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου τώρα το πήγες τελείως αλλού. Παράδεισος επί της Γης δεν υπάρχει πουθενά. Εμείς καλό θα ταν να αποσπούμε έστω τα θετικά μόνον των άλλων μήπως κάνουμε και εμείς κάτι καλό. Όλα τα προοδευτικά κράτη έχουν και την σκοτεινή τους πλευρά δυστηχώς που δεν είναι και τόσο ζηλευτή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2016 :  22:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστά να κρατούμε και να επαινούμε μεν τα καλά, αλλά και να καυτηριάζουμε και να κατακρίνουμε δε τα κακώς κείμενα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000