Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 διατασεις .πριν η μετα ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/04/2016 :  09:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν εχω την εμπειρια μου ειπε φιλος οτι διατασεις πρεπει να γινονται μετα το τρεξιμο κ οχι πριν ,ζηταω την γνωμη σας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2016 :  09:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά το τρέξιμο οπωσδήποτε διατάσεις..

Πριν μπορείς να κάνεις αν θέλεις (διίστανται οι απόψεις αν είναι απαραίτητες), αλλά όχι στατικές διατάσεις.

quote:
Originally posted by avatos

δεν εχω την εμπειρια μου ειπε φιλος οτι διατασεις πρεπει να γινονται μετα το τρεξιμο κ οχι πριν ,ζηταω την γνωμη σας

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2016 :  09:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με την διαταση σκεψου οτι τεντωνεις τους μυες.εγω κανω και πριν και μετα.πριν ομως θα κανω ενα μικρο ζεσταμα αλλιως θα τις κανω με κινηση και οχι στατικες οπως ειπε και ο γιωργος απο πανω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2016 :  19:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ μετά από τραυματισμό στον προσαγωγό μόλις έκανα διατάσεις είτε πριν είτε ενδιάμεσα είτε μετά, πονούσα περισσότερο. Οπότε τις έκοψα ή κάνω πολύ λίγες και βρήκα την υγειά μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  00:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποτέ!!
Η χρησιμότητα των διατάσεων στους δρομείς έχει επανεξεταστεί τα τελευταία χρόνια και όπως φαίνεται ούτε προστατεύουν από τραυματισμούς ούτε βελτιώνουν την απόδοση όπως πιστεύαμε κάποτε.
Τις έχω κόψει εδώ και χρόνια.
Αν παρ'όλ'αυτά θέλεις για ψυχολογικούς λόγους να τις κάνεις, κάνε μετά το τρέξιμο και πολύ (πάρα πολύ) ήπια.

------------------
Διονύσης



Edited by - Skakinen on 12/04/2016 00:16:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  08:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω 2-3 χρόνια να κάνω διατάσεις,έχει αποδειχθεί ότι δεν βελτιώνουν την απόδοση.Πάντα 20΄ζέσταμα και 20΄χαλάρωμα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  08:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Έχω 2-3 χρόνια να κάνω διατάσεις,έχει αποδειχθεί ότι δεν βελτιώνουν την απόδοση.Πάντα 20΄ζέσταμα και 20΄χαλάρωμα .



Ακριβως τα ιδια κι εγω. Λιγο πιο μικρη η αποθεραπεια, 15 λεπτα συνηθως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  09:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ αν δεν κάνω διάταση στη δεξιά γάμπα μετά το ζέσταμα, παίζει και να πάθω κράμπα.
Μάλλον είναι αρκετά σφιχτή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  09:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντα κάνω μετά την προπόνηση 15-20 λεπτά διατάσεις. Όσο για κράμπες τελευταία είμαι επιρρεπής στο να πάθω κράμπα μετά από δυνατή προπόνηση από τις κινήσεις που κάνουν οι γάμπες στην οδήγηση με τα πεντάλ του αυτοκινήτου. Το παράξενο είναι ότι ενώ μου είναι σχεδόν μόνιμα σφιχτή η δεξιά γάμπα, αν έρθει κράμπα θα έρθει στην αριστερή. Mitsos misteries

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  13:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.runningnews.gr/item.php?id=24479

ένα ποιο πρόσφατο άρθρο του κ. Σακελλαρίου είναι ποιο αναλυτικό αλλά δεν το βρίσκω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  19:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παλιότερα έκανα διατάσεις πριν και μετά. τελικά διάβασα πως δεν είναι και τόσο χρήσιμες σύμφωνα με έρευνες κι έτσι έκατσα να δω αν με βοηθούν καθόλου ή όχι.

πλέον πριν την κυρίως προπόνηση (σε δύσκολες μόνο) και μετά από το ζέσταμα (χαλαρο τρέξιμο) κάνω δρομικές ασκήσεις για να μπω πιο εύκολα στην προπόνηση και τίποτα άλλο.

μετά την προπόνηση όμως με βοηθάνε αρκετά οι διατάσεις επομένως αφήνω στο τέλος γύρω στο 10λεπτο για να ασχοληθώ και με αυτές. χέρια-μέση-πόδια.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  20:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10 λόγοι για να μην κάνεις καθόλου διατάσεις από τον Sock Doc (Steve Gangemi)

http://sock-doc.com/can-you-stretch-too-much/

quote:


Here’s some fun reasons not to stretch; some more serious than others. If you’re overly sensitive about stretching, (noted in #2), you can catch-up on the Sock Doc “Stop Stretching!” – or continue to stretch.


  1. Stretching is exercise for the muscles like sea water is hydration for the body. When you’re desperate for relief, it feels so right but it’s just so wrong.


  2. All athletes, especially runners, are so passionate about stretching. They defend it like their political association, religion, or family. I think many of them may have pictures of their kids in their wallets doing all types of cool stretches that they show their coworkers every day at the water cooler. “Look at my little one sitting on both his elbows!”


  3. Runners will follow any trend they think will make them run faster. Whether it’s a new supplement, pair of socks, pair or shoes, custom orthotics, or stretching. They’re the first in line for Kool-Aid.


  4. Stretching is a conditioned behavior, not one we are innately born with. I see my kids run, jump, climb, throw things, and carry objects of all sizes. They move well, and efficiently. I’ve never seen them stretch. Their developing nervous systems know better.


  5. The day I see my dog holding a static stretch is the day I’ll start stretching too. Animals are actually contracting muscle groups when they look like they’re holding a “stretch”.


  6. Flexibility is a reflection of overall health and fitness. Stretching does absolutely nothing for health or fitness. It’s not exercise. It’s not a warm-up or a cool-down. And it definitely doesn’t substitute for restful sleep or a wholesome diet which will lead to natural flexibility.


  7. Yoga is not stretching. Stretching is not yoga. Enough of that claim.


  8. Make sure you stretch if you want to weaken muscles, promote injuries, decrease performance, delay tissue healing, and have absolutely way too much free time.


  9. Stretching reduces injuries and improves endurance performance just like certain shoes will make you run or jump faster. Neither claim is true.


  10. I enjoy watching runners stretch. They must stretch because they think they will run faster. I bet they believe in unicorns too.






πιο αναλυτικά επί του θέματος:
http://sock-doc.com/stop-stretching/

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2016 :  08:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλο μέρος της επιχειρηματολογίας είναι φαινόμενο placebo
Εάν έχω πειστεί ότι οι διατάσεις κάνουν καλό, εάν δεν κάνω, όλα μου φταίνε και άρα επιβεβαιώνω ότι πρέπει να κάνω.
Εάν έχω πειστεί ότι δεν κάνουν καλό, μου συμβαίνει το αντίθετο.

Και πολλά από τα παραπάνω είναι φθηνά λογοπαίγνια. πχ The day I see my dog holding a static stretch is the day I’ll start stretching too.
Άρα όταν δείτε σκύλο να τρέχει ξαφνικά μόνος του μαραθώνιο, τότε ξεκινήστε και εσείς να το κάνετε, αλλιώς όχι, δεν πρέπει...

Εγώ κλίνω στο ότι πρέπει να γίνονται. Επιχειρήματα;

Πριν χρόνια έπαθα σύνδρομο απιοειδούς μυός, πήγα σε γιατρό, δεν το διέγνωσε, αντιφλεγμονώδη, πόνοι κλπ για κάνα μήνα. Διατάσεις στο σημείο (τις συγκεκριμένες είναι πιο εξειδικευμένες, οι περισσότεροι δεν τις κάνουμε, σε μία 2 φορές ο πόνος καθάρισε, ως δια μαγείας. Εάν έκανα από τα πριν υποθέτω ότι θα το είχα αποφύγει.
Άλλο: χωρίς διατάσεις το πόδι σου μπορεί να "ανοίξει" πχ 50 μοίρες. Με διατάσεις πχ 90 μοίρες.
Να δεχτώ ότι καλύτερο για το τρέξιμο είναι το πρώτο;
Προσωπικά όχι, προτιμώ το δεύτερο.
Προφανώς η όποια διαφορά στο αποτέλεσμα είναι μικρή και σίγουρα μικρότερη από αυτή που όλοι μας θεωρούμε (placebo)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2016 :  09:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και όσον αφορά το διατάσεις πριν ή μετά.
Θα έλεγα μετά ή σίγουρα μετά από καλό ζέσταμα.

Όσοι πιστεύουμε στις διατάσεις νομίζω ότι στο παραπάνω συμφωνούμε :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2016 :  09:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το σύνδρομο απιοειδούς και εμένα με έπεισε για τις διατάσεις. Είναι και ο τρόπος που το ξεπέρασα και που μπορούσα να κάνω κάποια χμ ενεργητικής αποκατάστασης που έκανα όσο είχα τον τραυματισμό. Με προβλημάτισαν όσα γράψατε και γενικά εδώ και καιρό μια έκανα μια δεν έκανα διατάσεις γιατί είχα διαβάσει πόσες γνώμες υπήρχαν γύρω από αυτές! Αλλά πλέον κάνω στο τέλος τις πολύ βασικές και χαλαρές για να μην διακινδυνέψω οτιδήποτε!
quote:
Originally posted by v_run

Μεγάλο μέρος της επιχειρηματολογίας είναι φαινόμενο placebo
Εάν έχω πειστεί ότι οι διατάσεις κάνουν καλό, εάν δεν κάνω, όλα μου φταίνε και άρα επιβεβαιώνω ότι πρέπει να κάνω.
Εάν έχω πειστεί ότι δεν κάνουν καλό, μου συμβαίνει το αντίθετο.

Και πολλά από τα παραπάνω είναι φθηνά λογοπαίγνια. πχ The day I see my dog holding a static stretch is the day I’ll start stretching too.
Άρα όταν δείτε σκύλο να τρέχει ξαφνικά μόνος του μαραθώνιο, τότε ξεκινήστε και εσείς να το κάνετε, αλλιώς όχι, δεν πρέπει...

Εγώ κλίνω στο ότι πρέπει να γίνονται. Επιχειρήματα;

Πριν χρόνια έπαθα σύνδρομο απιοειδούς μυός, πήγα σε γιατρό, δεν το διέγνωσε, αντιφλεγμονώδη, πόνοι κλπ για κάνα μήνα. Διατάσεις στο σημείο (τις συγκεκριμένες είναι πιο εξειδικευμένες, οι περισσότεροι δεν τις κάνουμε, σε μία 2 φορές ο πόνος καθάρισε, ως δια μαγείας. Εάν έκανα από τα πριν υποθέτω ότι θα το είχα αποφύγει.
Άλλο: χωρίς διατάσεις το πόδι σου μπορεί να "ανοίξει" πχ 50 μοίρες. Με διατάσεις πχ 90 μοίρες.
Να δεχτώ ότι καλύτερο για το τρέξιμο είναι το πρώτο;
Προσωπικά όχι, προτιμώ το δεύτερο.
Προφανώς η όποια διαφορά στο αποτέλεσμα είναι μικρή και σίγουρα μικρότερη από αυτή που όλοι μας θεωρούμε (placebo)


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2016 :  17:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by v_run


Και πολλά από τα παραπάνω είναι φθηνά λογοπαίγνια. πχ The day I see my dog holding a static stretch is the day I’ll start stretching too.
Άρα όταν δείτε σκύλο να τρέχει ξαφνικά μόνος του μαραθώνιο, τότε ξεκινήστε και εσείς να το κάνετε, αλλιώς όχι, δεν πρέπει...


λέει ότι μερικοί λόγοι είναι fun reasons (δηλαδή κάνει πλάκα):

quote:
Here’s some fun reasons not to stretch; some more serious than others.


στο σύνδεσμο που δίνω στο προηγούμενο ποστ μιλάει αναλυτικά και σοβαρά για το θέμα:

quote:
If you’re overly sensitive about stretching, (noted in #2), you can catch-up on the Sock Doc \“Stop Stretching!”\ – or continue to stretch.


Edited by - n1kcha on 15/04/2016 17:44:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000