Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2016!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 43

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  09:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Κώστα!
Νομίζω ο πιο εύκολος τρόπος να κάνεις 3 ώρες ή και λιγότερο είναι να τρέξεις σχετικά άνετα έως το 32ο χλμ και μετά να επιταχύνεις..
Με 2:10 στο 30 και έπειτα στο 4'40'', θα κάνεις 3:07. Πιο εύκολα θα πετύχεις αυτό το χρόνο κάνοντας 2:15 στο 30 κι έπειτα τρέχοντας στο 4'15''.

quote:
Originally posted by KostasVer

Καλησπερα,εχω μια απορια.Αν ενας εμπειρος δρομεας (της ταξης του 3.10-3.15 ΑΜΑ) πιεσει μεχρι το 30 σε 2.10 (2.58 τελικο)και μετα χαλαρωσει λιγο τον ρυθμο (περιπου στο 4.40) πιστευετε ειναι δυνατον ενας χρονος +_3 ωρες;
Λαμβανω υποψη την σωστη τροφοδοσια και οτι δεν θα συναντησει τοιχο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  11:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
29 και σήμερα. 29 tips που πιθανά να βρειτε και αλλού αλλά που εδω θα τα σχολιάσετε και θα τα σχολιάσουμε πιο πολύ για να ξεαγχωθούμε Νεοι και Παλιότεροι.
Οπως αυτο που συζηταγαμε και περσυ και προπερσυ:
"Στον Αυθεντικό ΔΕΝ ειναι απαραιτητα τα γυαλιά ηλίου. Ο ηλιος ειναι στ΄αριστερό σας πλευρό μεχρι το 17-18 και κατόπιν στη πλάτη σας. Μη κουβαλάτε κατι περιττό εκτος κι αν υπαρχει κάποιος ειδικός λόγος. Οσο λιγώτερα πανω μας, τόσο καλύτερα. Αφήστε τα στον σακο με τα πραγματά σας για να τα βρειτε στο Σταδιο. Η λάμψη του μεταλιου, των μαρμαρων και των φίλων σας που τερματιζουν .......ειναι ΕΚΤΥΦΛΩΤΙΚΗ!!!!!!

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"

Edited by - nikats on 14/10/2016 11:56:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  12:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίο tip.!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  12:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Huskarl Σ ευχαριστώ! Δεν είχα προσέξει πως το αναφέρει στο site!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  12:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα ΘΑΝ! Kαθε μέρα θα βαζουμε και απο ενα. Περιμενω και τα δικα σου :)

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  12:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

Καλημερα ΘΑΝ! Kαθε μέρα θα βαζουμε και απο ενα. Περιμενω και τα δικα σου :)

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"



Nίκο φέτος (πρώτα ο θεός)θα είναι η παρθενική μου εμφάνιση στον Κλασικό Μαραθώνιο (το Αυθεντικός δεν το έχω χωνέψει ακόμα ).

Οπότε ακούω(διαβάζω) και μαθαίνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2016 :  20:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

[quote]Originally posted by nikats
[br

Nίκο φέτος (πρώτα ο θεός)θα είναι η παρθενική μου εμφάνιση στον Κλασικό Μαραθώνιο (το Αυθεντικός δεν το έχω χωνέψει ακόμα ).

Οπότε ακούω(διαβάζω) και μαθαίνω.

Οτι χρειαστείς να ρωτήσεις. Στη διάθεσή σου!

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  01:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνεχίζω την ιδέα του Nikats:

Tip 28: φοράμε οπωσδήποτε καπέλο, ειδικά αν βρέχει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  13:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Συνεχίζω την ιδέα του Nikats:

Tip 28: φοράμε οπωσδήποτε καπέλο, ειδικά αν βρέχει.


Επειδη δεν εχουμε κανει συμβόλαιο μαζι Του να μη βρεχει κείνη τη μερα, περνούμε ενα καπελάκι του πεταματου στη τσαντα μας. Αλλωστε βαρος δεν ειναι, η DHL θα τον κουβαλήσει. Αρχισε να βρέχει; καλύτερα να βρέχεται το καπελο παρα τα ματια σας. Εβγαλε κατόπιν ήλιο; ΠΕΤΑΤΟ! Η υγρασία που θα εγκλωβιστεί μεταξυ τριχωτού κεφαλής και υφάσματος καπέλου θα σε κανει να νιωθεις πως βράζουν το κεφαλι σου.

Αυτα τα πιο πανω, εγω και η Αλεξ, τα χουμε βιώσει..... not necesserily the good way!!!!!

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  20:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

29 και σήμερα. 29 tips που πιθανά να βρειτε και αλλού αλλά που εδω θα τα σχολιάσετε και θα τα σχολιάσουμε πιο πολύ για να ξεαγχωθούμε Νεοι και Παλιότεροι.
Οπως αυτο που συζηταγαμε και περσυ και προπερσυ:
"Στον Αυθεντικό ΔΕΝ ειναι απαραιτητα τα γυαλιά ηλίου. Ο ηλιος ειναι στ΄αριστερό σας πλευρό μεχρι το 17-18 και κατόπιν στη πλάτη σας. Μη κουβαλάτε κατι περιττό εκτος κι αν υπαρχει κάποιος ειδικός λόγος. Οσο λιγώτερα πανω μας, τόσο καλύτερα. Αφήστε τα στον σακο με τα πραγματά σας για να τα βρειτε στο Σταδιο. Η λάμψη του μεταλιου, των μαρμαρων και των φίλων σας που τερματιζουν .......ειναι ΕΚΤΥΦΛΩΤΙΚΗ!!!!!!

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"



Δεν ξέρω αν είναι τρολάρισμα (κλείνει ωραία αυτό το tip :)), η δικιά μου άποψη όμως είναι ότι τα γυαλιά κάνουν τρελή διαφορά κυρίως ως προς την άνεση.
- περιορίζει την ενοχλητική έντονη φωτεινότητα (δεν χρειάζεται να έχεις τον ήλιο φάτσα για να είναι ενοχλητική)
- προστασία από την υπεριώδη ακτινοβολία
- λιγότερος εως καθόλου ιδρώτας στα μάτια
- πολύ μικρό βάρος για παίξει αρνητικό ρόλο στην απόδοση
- πιο στιλάτες φωτογραφίες


Υ.Γ. Χαίρομαι που 'ξαναγύρισες' Νίκο! Δυστυχώς η δικιά σου επιστροφή συμπίπτει με την πρώτη δικιά μου απουσία μετά από 10 συνεχόμενες χρονιές λόγω προβήματος υγείας τη τελευταία στιγμή! Του χρόνου πάλι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2016 :  21:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by huskarl

[quote]Originally posted by nikats



Χαίρομαι που 'ξαναγύρισες' Νίκο! Δυστυχώς η δικιά σου επιστροφή συμπίπτει με την πρώτη δικιά μου απουσία μετά από 10 συνεχόμενες χρονιές λόγω προβήματος υγείας τη τελευταία στιγμή! Του χρόνου πάλι.



Κριμαααααααα......κανόνισε να βρεθουμε. Εδω εισαι φανταζομαι Αθηνα πιά!

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2016 :  17:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Καλησπέρα φίλε.

Απλά ήθελα να σε ευχαριστήσω για την πρότασή σου να τρέξουμε με παλμούς. Η πλάκα είναι ότι έχω και 150 παλμούς κατώφλι. Μάλλον το σωστό είναι ότι είχα τόσο όταν έκανα το εργομετρικό πριν 6 μήνες περίπου. Τώρα λογικά θα έχω μεγαλύτερο ας πάμε με αυτό.

Τέλος πάντων η ουσία είναι ότι ακολούθησα τη συμβουλή σου στο σημερινό 34αρι και μου βγήκε ο καλύτερος χρόνος που έχω κάνει, 6.02λ/χλμ. Θα μπορούσα να πω ότι ''ναι ρε μεγάλε, αλλά όσο πλησιάζεις στη ΓΙΟΡΤΗ τόσο θα βελτιώνεσαι''. Δεκτό.
Το ωραίο όμως με τη συμβουλή σου είναι πως είδα ότι μου ταιριάζει και δρομικά. Με το τρέξιμο πλησίον του κατωφλίου, φαίνεται ότι δεν κινδυνεύω να σκάσω νωρίς (κάτι που το φοβόμουν αν πήγαινα με pace γιατί δεν έχω την εμπειρία να διαχειριστώ την κούρσα αφού είναι μόλις η 2η συμμετοχή μού στον ΑΜΑ σε 2 1/2 χρόνια συνολικά δρομικής εμπειρίας) και επιπλέον μένουν δυνάμεις για το τέλος. Τελείωσα πολύ ακμαίος.
Έκανα μάλιστα και σχετική προσομοίωση του Αυθεντικού αφού τα πρώτα 10 ήταν νορμάλ κλίση, τα υπόλοιπα 12χλμ ήταν από το 21ο μέχρι το 33ο και τα τελευταία 12χλμ ήταν η επιστροφή στο 21ο. Τα τελευταία οκτώ από τα δώδεκα τα κυνήγησα (ήταν και κατηφορικά) και τα έκανα περίπου στο 5.30λ/χλμ.

Θα ξαναδοκιμαστεί το πλάνο στο 28αρι και στο 26αρι των επόμενων Κυριακών αλλά φαίνεται ότι σε εμένα δουλεύει.


quote:
Originally posted by Rocky

Δεν ειναι θρασος να θετεις χρονικο στοχο στον 1ο σου Μαραθωνιο - θρασος ειναι να σταθεις στην εκκινηση απροπονητος - θρασος ειναι να ξεκινησεις σνομπαροντας τους γυρω σου... Η Κλασικη απαιτει σεβασμο - ιδρωτα και ενιοτε αιμα.... αν δεν τερματισεις εξαντλημενος, αν δεν τα εχεις δωσει ολα - χωρις φυσικα να μπεις σε επικινδυνα μονοπατια για την υγεια σου... - δεν εχεις τρεξει Μαραθωνιο. Απλα εχεις... τρεξει...

Η εννοια του Μαραθωνιου βρισκεται κατα την γνωμη μου μεσα σε 1 και μονο λεξη - ΥΠΕΡΒΑΣΗ - οπως ειχε πει και ο συγγραφεας το να 'φτασεις εκει που δεν μπορεις' -

Διαβαζω για προσομοιωση - αστεια πραγματα - οποιος θελει προσομοιωση δεν εχει παρα να βρεθει στο Μαραθωνα και να τρεξει μεχρι το 30-31

Οποιος δεν μενει εδω στην Αττικη... δεν εχω κατι να προτεινω

Ρυθμοι και περασματα: απλα πραγματα - κανεις εργομετρηση 2 εβδομαδες πριν τον αγωνα - και τρεχεις 10 παλμους κατω απο το κατωφλι σου - για αρχη - με στοχο να μην το υπερβεις ποτε ανεξαρτητα απο
την κλιση της διαδρομης - ο ρυθμος σου δεν σε νοιαζει - οσο βγαινει - παραδειγμα εχεις κατωφλι 150 ξεκινας να πιασεις τους 140 μετα το 1ο χλμ και μενεις εκει - στις ανηφορες κρατας ρυθμο αν οι παλμοι μενουν κατω απο 147 148 αλλιως κοβεις οσο χρειαζεται

ουτως η αλλως με τα χλμ θα ανεβουν σιγα σιγα - οποτε για αυτο ξεκινας με -10

ολα αυτα μεχρι το 32

μετα "A VOLONTE" δηλαδη ο,τι εχεις δινεις - ο,τι εχεις - ΑΝ εχεις .... και ΕΧΕΙΣ .... ΑΝ εχεις προπονηθει

Στο μεταξυ εχεις φροντισει με ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ την τροφοδοσια σου - και εκει (32) αρχιζεις και τρεχεις Μαραθωνιο

Και βιωνεις αυτο το μοναδικο αισθημα.... που δεν περιγραφεται με λογια....

Τα παραπανω αποτελουν την ταπεινη μου γνωμη με βαση την εμπειρια μετα απο 10 προετοιμασιες (με την τρεχουσα) - 7 Μαραθωνιους - 5 κλασικες μεσα σε 6 χρονια αλλα κυριως εχοντας τρεξει απο το 1 ως το 30 της διαδρομης πανω απο 20 φορες μεσα σε 5 χρονια...



___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rocky
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2016 :  14:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Jason το κατωφλι σου δεν εχει ανεβει μεσα σε 6 μηνες - για την ακριβεια δεν θα ανεβει ποτε - απεναντιας θα πεφτει με τα χρονια... γιατι μαζι πεφτει και η ΜΚΣ - ΑΛΛΑ αυτο που λογικα εχεις ανεβασει ειναι την ταχυτητα σου στο κατωφλι! κι αυτο ειναι το σημαντικο - κι εγω ειχα 150 κατωφλι οταν ετρεχα αγωνιστικα (τωρα 148). Σωστη τροφοδοσια και ΚΑΛΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!!!!
ΑΝ εχει καλες καιρικες συνθηκες ΜΠΟΡΕΙΣ το SUB 4 ! - κι αν δεν ερθει τωρα θα ερθει συντομα!
___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN

Edited by - Rocky on 17/10/2016 14:59:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2016 :  22:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Επίσης, πίνουμε νερό σε ΚΑΘΕ σταθμό, ΕΙΤΕ ΔΙΨΑΜΕ ΕΙΤΕ ΔΕ ΔΙΨΑΜΕ.
καλύτερα να καθυστερήσουμε σ έναν σταθμό προκειμένου να πάρουμε νερό παρά να φύγουμε άνευ νερού. Θα το βρούμε μπροστά μας αργότερα.





Κανόνας.....

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2016 :  23:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tip 27:

αν κάνει κρύο, παίρνουμε μια μπλούζα/φούτερ/κάτι από πάνω το οποίο φοράμε στα πρώτα χλμ του αγώνα και μετά το βγάζουμε και το πετάμε. Δε θα το ξαναβρούμε, οπότε να είναι κάτι πρόχειρο. Χαμένο δε θα πάει πάντως. Τα μαζεύουν οι Πακιστανοί που δουλεύουν στην περιοχή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 43 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000