Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Διαφραγματοκήλη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Midnight Super
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/07/2016 :  18:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σε όλους.

Είμαι 35 χρονών.Εδώ και 3 χρόνια αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα.
Από τα 25 έως τα 32 είχα αρχίσει τρέξιμο,όχι συστηματικά και κάθε εποχή του χρόνου,αλλά σίγουρα 3-4 φορές την εβδομάδα γενικά.Είχα φτάσει και τα 15 χιλιόμετρα στις καλές μου,αν και περισσότερο έτρεχα για καλή υγεία και διάθεση.Πριν 3 χρόνια έκοψα το κάπνισμα και άρχισα kick boxing και τότε είδα πραγματική βελτίωση σε όλα.Μέχρι που ξεκινήσανε τα προβλήματα.Όλο και συχνότερα κάθε φορά που πήγαινα για τρέξιμο ένιωθα έντονο φούσκωμα στην κοιλιά κι ας μην είχα φάει παρά μόνο 3-4 ώρες πριν και ελαφρά.Αυτό μάλιστα έγινε πιο επίπονο όταν άρχισαν κάποια επεισόδια περίεργης κούρασης και δύσπνοιας.Μερικές φορές μάλιστα με οδήγησαν και σε κρίση πανικού.Έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις:καρδιογράφημα,triplex,γενική αίματος,holter,σπιρομέτρηση μέχρι και γαστροσκόπηση.Όλα καλά γενικά αν και μου διέγνωσαν διαφραγματοκήλη.Οι γιατροί μου έδωσαν να καταλάβω ότι δεν έχει άμεση συσχέτιση η χαμηλή απόδοση στο τρέξιμο με τη διαφραγματοκήλη.Πήρα αντιόξινα και χίλια δυο χάπια αλλά βελτίωση στο τρέξιμο δεν είδα.Τον τελευταίο χρόνο έχω αποσυρθεί εντελώς και πάω μόνο για καμια ώρα περπάτημα την εβδομάδα και άμα νιώθω καλά.Από 68 κιλά με ύψος 1.71 έφτασα να ζυγίζω 90.Έχω χαλάσει τη διατροφή μου και ακόμα και 1 χιλιόμετρο τρεξίματος όποτε δοκιμάσω να κάνω το στομάχι φουσκώνει σαν μπαλόνι.
Έχει κάποιος κάποιο παρόμοιο σύμπτωμα ή να είναι γνώστης της κατάστασης ή έστω να με παραπέμψει σε ένα σωστό γιατρό;
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα και θα βελτίωνε πολύ τη ζωή μου.

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2016 :  19:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε, για την διαφραγματοκήλη που αναφέρεις το νούμερο ένα πράγμα που λένε οι γιατροί, είναι η απώλεια βάρους, και η σωστή διατροφή.
Εσένα σου διέγνωσαν διαφραγματοκήλη, προφανώς δεν την αντιμετώπισες αποτελεσματικά, και ανταυτού, πήγες στο άλλο άκρο,
από ένα σωστό βάρος που είχες για το ύψος σου (68κιλά) πήγες σε κατηγορία όχι απλά υπέρβαρου, αλλά παχύσαρκου.

Μην περιμένεις με αυτό το βάρος, ούτε να τρέξεις στα σοβαρά, ούτε βέβαια να αντιμετωπίσεις και το ιατρικό σου πρόβλημα.

Θα έλεγα, μην αφήνεσαι έτσι, νούμερό ένα θέμα πρόσεχε ξανά την διατροφή σου, με σκοπό να χάσεις βάρος,
Χάνοντας βάρος βάλε σιγά σιγά και μία ήπια άσκηση πχ περπάτημα μισής ώρας.

Χάνεις βάρος, ανεβάζεις και λίγο την άσκηση, πχ μπορείς να φτάσεις πχ 4-5 φορές την εβδομάδα περπάτημα μισής ώρας,
συνέχισε έτσι, χάνοντας και άλλο βάρος και ενδεχομένως βάζοντας και λιιιγο τρέξιμο, σταδιακά, στο βαθμό που δεν έχεις ενοχλήσεις.

Στα ιατρικά θέματα, δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά νομίζω ότι βασικό σου πρόβλημα τώρα είναι το βάρος και αυτό πρέπει να αντιμετωπίσεις αρχικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Midnight Super
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2016 :  11:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο!Δεν έκανα σωστή προσέγγιση του προβλήματος,με πήρε από κάτω και διογκώθηκε...Όπως και να'χει τώρα θέλει ήπια άσκηση,καλή διατροφή και ΥΠΟΜΟΝΗ...Thanx!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000