Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 5ος Νυχτερινός Ημιμάραθώνιος Θεσσαλονίκης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  10:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια χαρά τα πήγατε και οι δυο !!!!
quote:
Originally posted by zoro

Μετά τον 1ο έδωσα παρών με μεγάλη παρέα απο Αθήνα στον 5ο νυχτερινό ημί Θεσσαλονίκης. Ο αγώνας πλέον είναι πολύ πιο οργανωμένος και φυσικά και πιο καλύτερος. Μόνο να "κλείσεις" σε τέτοια έκταση το κέντρο της πόλης Σάββατο βράδυ για 5 ώρες τουλάχιστον θέλει καλή οργάνωση. Η έκπληξη για μένα ήταν η "ζωντανή Τσιμισκή" με κόσμο εκδηλωτικό και αρκετά δυναμικό!! Πλέον ο αγώνας έχει και την συμμετοχή του κόσμου που τον κάνει πολύ καλύτερο σε αντίθεση με τον ημί της Αθήνας που απλά τρέχεις σε μιά...άδεια πόλη. Η διαδρομή στην Θεσσαλονίκη φυσικά είναι και πολύ καλή για ρεκόρ για όσους το θέλουν και προχτές ο καιρός ηταν κ@βλ@ για κάτι τέτοιο! Προσωπικά μιας και η κλασική θα είναι χαλαρή για μένα τον αγώνα τον ξεκίνησα αρκετά αργά και σιγά σιγά λόγω καιρού, διάθεσης και....τεμπελιάς βγήκε ένα ωραιότατο 01:45 απο 01:50 περίπου που υπολόγιζα. Στην διαδρομή σίγουρα με είδε ο Θύμιος εγώ ούτε πρόλαβα να τον δώ, ήταν "σφαιράτος" στην αναστροφή μετά το Μακεδονία, τουλάχιστον πρόλαβα να χαιρετίσω τον άλλο σφαιράτο κομμάντο Νίκο Πιτσακίδη!! Η SUZIPA σκίζει και στον ημί!! Και εκεί που χαλάρωνα στον τερματισμό νά και ο Τάσος που είχε τερματίσει...μισή ώρα νωρίτερα!
Μάλλον έχει βελτιωθεί το πτώμα της άνοιξης....axaxaxa
Για αποκατάσταση δεν γράφω τι φάγαμε και τι ηπιαμε γιατί υπάρχουν και ζηλιάριδες στο forum.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  11:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από το 8ο με 9ο χιλ με είχε σφίξη και δεν έτρεχα όσο χαλαρά ήθελα !!! θα μπορούσα να τρέξω αλλά 2' ποιο κάτω !!!!
quote:
Originally posted by kostao

Πλάκα πλάκα, σας ζόρισε καθόλου το αεράκι; Μπορεί να κάναμε ακόμα καλύτερα πιστεύω.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chrisliolios
Newbie Forum Runner

Greece


8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  13:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Skyrunner

21.240μ χωρίς πολλά ζικ ζακ !!!
quote:
Originally posted by ilias137

Θέλω να μου πείτε όσοι τρέξατε ημι και είχατε gps πόσο βγάλατε την αποσταση.10 άτομα που ρώτησα όλοι είπαν 200 με 300 μέτρα πρισσοτερο.Έκανα 1.28.50.Θα κάνω άλλη ανάρτηση για να περιγράψω. Είμαι στο δρόμο. .Ευχαριστώ!





Η απόσταση ενός πλήρη κύκλου από την γραμμή εκκίνησης βάση του Garmin ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ 10χλμ (ούτε 20μ απόκλιση) και τις 2 φορές και συμφωνούσε και ο καθαρός χρόνος που έκανα το κάθε 10άρι. Οταν το είδα είπα ένα ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά εφέτος. ΟΜΩΣ στην συνέχεια όταν πέρασα από την γραμμη εκκίνησης για 3η φορά κανονικά θα έπρεπε να έχω ακόμη 1095μέτρα για τον τερματισμό, τα μέτρα όμως περνούσαν η ανάσα δούλευε στα κόκκινα και ο τερματισμός δεν ερχότανε. Τελικά έγραψε 1390 μέτρα από την γραμμή εκκίνησης εώς την γραμμή τερματισμού.Με έσκασε!!! Θεωρώ ότι εκεί κάτι δεν υπολογίσαν σωστά ή δεν τους άρεσε να πάνε τον τερματισμό 200 μέτρα μακρύτερα από τον Πύργο.
Επειδή όμως στα πρώτα 3 χλμ είχα αρκετά ζικ-ζακ κρατώ και μία επιφύλαξη. Αλλα και πάλι πόσο ζικ-ζακ να κάνεις για να βγεί +300;

Προσοχή!το τρέξιμο είναι μεταδοτικό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Travis
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  16:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο αγωνας ηταν 200m παραπανω....Αλλωστε το "λεει" και η ιδια η διοργανωση στα προσωρινα αποτελεσματα.Το πρωτο σημειο ελεγχου(αυτο στο Λευκο Πυργο)το δινει στα 1300m απο την εκκινηση...Συν τα 20 km δυο γυροι παμε στα 21300
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akamatos
Forum-Runner

58 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  17:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, κάπου έχετε καταλάβει λάθος. Ποιος σας είπε ότι κάθε στροφή (εκκίνηση με εκκίνηση) ήταν 10Κ ακριβώς; Δεν ισχύει αυτό που έχετε υποθέσει αμέσως παραπάνω. Αν προσέξατε, η πινακίδα του 10Κ δεν ήταν πάνω στην εκκίνηση (για να ισχύει αυτό που λέτε), αλλά 100-150μ πιο μπροστά, στο ύψος της πλατείας Ελεύθερίας.

Κατά τα άλλα, οι περισσότερες χιλιομετρικές ενδείξεις που έχουν αντιστοιχίσει στους τάπητες στα προσωρινά αποτελέσματα, είναι λανθασμένες (πχ ο πρώτος τάπητας δεν ήταν ακριβώς στα 1300μ, είναι σχεδόν στα 1400, ο δεύτερος δεν ήταν στα 4000μ αλλά τουλάχιστον 250μ μετά, κοκ). Αυτό όμως είναι άσχετο με την πραγματική απόσταση που τρέξαμε, η οποία συνολικά (φαίνεται να) ήταν σωστή.

Είναι λογικό πάντως να υπάρχει από πολλούς αμφισβήτηση πλέον, μετά το περσινό φιάσκο, όμως σε αυτό έβαλε το χεράκι της κι η διοργάνωση, που αρχικά έκανε την πάπια κι απλά έσβηνε στο Facebook τα σχόλια όσων έλεγαν ότι η απόσταση ήταν μικρότερη, ενώ στη συνέχεια δεν ξαναμέτρησε ποτέ τη διαδρομή για να ενημερώσει τους δρομείς πόσο ακριβώς τελικά έτρεξαν (όπως είχε δεσμευτεί ότι θα κάνει).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  21:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν παίδες μου την δίνει όλο αυτό! ΚΑν είσαι κάποιος τόσο κόπο να γράψει αυτό που θέλει και το έχει βάλει στο μυαλό του και δεν ξέρω. .Δεν γίνεται όλων τα ρολόγια να δείχνουν παραπάνω. .Τρελάθηκα με τον αγώνα, καταπληκτικός. .Αλλά σαν τα Τρίκαλα δεν έχει. .Να Μ έχει καλά ο θεος και τα λέμε εκεί. .αντέ μην τα πάρω. Διεθνής σου λέει μετά. .Για να μην πω για τα κριτήρια τοποθέτησης στα μπλοκ..Δηλώνεις χρόνο. Τον εξετάζεις η ότι να ναι..περνούσα κάτι χοντρός. .άστα να πάνε. .αντέ γεια ρε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  21:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπόψιν ότι στα Τρίκαλα στα δύο στενά δεν είχε ούτε δύο μπλόκ, όλοι σ'ένα, άρα εδώ είσαι φάουλ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  21:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και φυσικά όποιος θέλει ατομικό ρεκόρ ημί πάει στα Τρίκαλα γιατί είναι και ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΡΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2016 :  22:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα Τρίκαλα τρέχουν καμιά 900.Πας μπροστά. .Και σιγά. .ανοίγουν γρηγορα. Θεσσαλονικη πέρασα χιλιάδες. Επίσης κατηφόρα είναι στα πρώτα 2.Μετά είναι φλατ και χωρίς στροφές. Όχι σαν τη θεσ/κή που έκανες στροφή 180 μοιρών 4 φορές και έχανες το τέμπο σου.Στους επόμενους 5 μήνες θα κάνω 1.25.Αν δεν τραυματιστω.Τώρα δεν έχει σημασία το που.Αλλά θα το κάνω. .Απλά. .λέω τα υπέρ και τα κατά του κάθε αγώνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  09:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ήταν 200μ παραπάνω !!
μιας και το GPS μου έδειξε 21.240μ οπότε 21.240-200=21.040
βάλε μια μικρή απόκλιση γιατί οι περισσότεροι δεν τρέχαμε ακριβώς πάνω στην αγωνιστική γραμμή οπότε ερχόμαστε ακόμα ποιο κοντά στο 21,0975χιλ.
Ίσως θα πρέπει η διοργάνωση να βάψει την αγωνιστική γραμμή να την βλέπουμε !! αλλά και πάλι μόνο ότι θα πηγαίνουμε προς τα σταντ για τα νερά θα κάνουμε επιπλέον μέτρα !!!

quote:
Originally posted by Travis

Ο αγωνας ηταν 200m παραπανω....Αλλωστε το "λεει" και η ιδια η διοργανωση στα προσωρινα αποτελεσματα.Το πρωτο σημειο ελεγχου(αυτο στο Λευκο Πυργο)το δινει στα 1300m απο την εκκινηση...Συν τα 20 km δυο γυροι παμε στα 21300

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  09:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρέπει να την τρέξω και αυτήν την διαδρομή να δω τη κάνω στον κατήφορο !!!
quote:
Originally posted by zoro

Και φυσικά όποιος θέλει ατομικό ρεκόρ ημί πάει στα Τρίκαλα γιατί είναι και ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΡΕ!!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  09:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όντως έχω ακριβώς την ίδια εντύπωση πως δεν είναι ακριβής η αναφορά χιλιομετρικής θέσεις του κάθε τάπητα από την εταιρία χρονομέτρησης !!

quote:
Originally posted by akamatos

Παιδιά, κάπου έχετε καταλάβει λάθος. Ποιος σας είπε ότι κάθε στροφή (εκκίνηση με εκκίνηση) ήταν 10Κ ακριβώς; Δεν ισχύει αυτό που έχετε υποθέσει αμέσως παραπάνω. Αν προσέξατε, η πινακίδα του 10Κ δεν ήταν πάνω στην εκκίνηση (για να ισχύει αυτό που λέτε), αλλά 100-150μ πιο μπροστά, στο ύψος της πλατείας Ελεύθερίας.

Κατά τα άλλα, οι περισσότερες χιλιομετρικές ενδείξεις που έχουν αντιστοιχίσει στους τάπητες στα προσωρινά αποτελέσματα, είναι λανθασμένες (πχ ο πρώτος τάπητας δεν ήταν ακριβώς στα 1300μ, είναι σχεδόν στα 1400, ο δεύτερος δεν ήταν στα 4000μ αλλά τουλάχιστον 250μ μετά, κοκ). Αυτό όμως είναι άσχετο με την πραγματική απόσταση που τρέξαμε, η οποία συνολικά (φαίνεται να) ήταν σωστή.

Είναι λογικό πάντως να υπάρχει από πολλούς αμφισβήτηση πλέον, μετά το περσινό φιάσκο, όμως σε αυτό έβαλε το χεράκι της κι η διοργάνωση, που αρχικά έκανε την πάπια κι απλά έσβηνε στο Facebook τα σχόλια όσων έλεγαν ότι η απόσταση ήταν μικρότερη, ενώ στη συνέχεια δεν ξαναμέτρησε ποτέ τη διαδρομή για να ενημερώσει τους δρομείς πόσο ακριβώς τελικά έτρεξαν (όπως είχε δεσμευτεί ότι θα κάνει).

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  12:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρότι έχει γραφεί δεκάδες φορές θα το ξαναγράψω,διότι κάποιοι έχουν δυσκολία στο να κατανοήσουν ότι όλα τα ρολόγια έχουν απόκλιση στην καταγραφή της απόστασης.Η συμηθισμένη απόκλιση είναι γύρω στο 1%-2%.Όταν η διαδρομή έχει στροφές η απόκλιση μεγαλώνει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Baladoros
Forum-Runner

78 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  12:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τα αποτελέσματα γνωρίζει κανεις τι γινεται?αυτα που εχουν βγάλει μονο αποτελέσματα δεν τα λες...οτι να'ναι......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nasos777
Senior Forum-Runner

Greece


523 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2016 :  13:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Nasos777 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

Παρότι έχει γραφεί δεκάδες φορές θα το ξαναγράψω,διότι κάποιοι έχουν δυσκολία στο να κατανοήσουν ότι όλα τα ρολόγια έχουν απόκλιση στην καταγραφή της απόστασης.Η συμηθισμένη απόκλιση είναι γύρω στο 1%-2%.Όταν η διαδρομή έχει στροφές η απόκλιση μεγαλώνει



Συμφωνω και εγω με τα λεγομενα σου

Εμενα το Garmin 235 μου εβγαλε 21,170 Χλμ. Το ρολοι μου εχει Gps Glonass και αυτο το κανει να μην χανει τοσο πολυ.

Με τα ζικ ζακ που εκανα στα πρωτα 2 χλμ αλλα και με τον σταθμο νερου που ηταν στη Τσιμισκη που ηταν απο την απεναντι πλευρα που τρεχαμε ειναι λογικο να μου βγαζει αυτα τα 70 μετρα παραπανω, πιστευω ολα τα ρολογια εχει αποκλιση και πιστευω στο συγκεκριμενο αγωνα η αποκλιση ηταν στης αναστροφες που καναμε

Προσωπικα πιστευω οτι ολοι η σταθμοι ηταν αναποδα και εγω εκανα σταση σε Τσιμισκη και στους σταθμους μετα της αναστροφες και απο μια φορα συνολο 3 φορες σταματησα, πιστευω αν σταματουσα περισσοτερες φορες θα μου εγραφε και μενα καπου στα 21,240+ χλμ

Run Forrest Run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000