Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Site με συγκεντρωτικά αποτελέσματα αγώνων.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  18:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νεκ το είχα γράψει εδώ και 1 ώρα και δεν είχα πατήσει πόστ, γιατί κάπου αφαιρέθηκα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  18:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε πρόλαβα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  18:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε νεκ, κακώς ασχολήθηκες και σας έχω βάλει και όλους στο ψάξιμο :)

Έχω αρκετές αποφάσεις να παραθέσω εάν ήθελα. Εδώ υπάρχει απόφαση που κάποια κυρία ενοχλήθηκε γιατί ήταν στο φόντο μιας ορκωμοσίας στρατιωτικού (χωρίς να αναφέρεται καν το όνομα της σε μια γενική φωτογραφία σε δημόσιο χώρο) και η ΑΠΔ έβαλε πρόστιμο κανονικά 1500 ευρώ στο μέσο (εφημερίδα). Ότι και εάν παραθέσω ωστόσο, προφανώς κάποιοι είναι αρκετά σίγουροι για τις νομικές τους γνώσεις που θεωρούν ότι μπορούν να επιμένουν δογματικά στην άποψη τους όταν η δική μου θέση δεν είναι προσωπική άποψη (το χω ίσως ξαναπεί 2 δικηγόρους έχω στην οικογένεια... ο ένας πιο κοντά δεν γίνεται)

Στο φίλο που ρώτησε γιατί τώρα που έγινε συνδρομητικό, την απάντηση την έχω δώσει. Επειδή τώρα αποκλείεται η πρόσβαση μου απο δεδομένα που με αφορούν. και επίσης τώρα δεν υπάρχει καν η όποια "δικαιολογία" της ενημέρωσης του κοινού. Τι πιο απλό...? (ενώ φυσικά η συγκεκριμένη περίπτωση είναι πολύ πιο τρανταχτη απο μια απλή δημοσίευση κάπου μιας φωτογραφίας. Εδώ γίνεται ξεκάθαρα συλλογή και επεξεργασία προσωπικών δεδομένων και πάνω σε αυτό η νομοθεσία, οι προϋποθέσεις και οι απαιτούμενες ενέργειες που πρέπει να τηρεί ο υπεύθυνος επεξεργασίας είναι ιδιαίτερα αυστηρές.

Και βασικά τι πιο απλό από το κάνει σεβαστή ο καθένας την επιθυμία μου και να μη το τραβάμε στα άκρα...

(@bloom ...περιμένουμε να περάσει το δεκαπενθήμερο που ορίζει ο νόμος και κατόπιν αναλαμβάνει άλλος. Εγώ εδώ προσπαθώ να προλάβω εξελίξεις (κάτι που δεν έχει γίνει ως τώρα αφού δεν έχει υπάρξει ακόμα καμία σχετική ανταπόκριση). Και δεν πάς σε δικαστήριο (αρχικά τουλάχιστον) στο ξαναείπα και τα δέ πρόστιμα δεν τα παίρνει ο θιγόμενος. Ο θιγόμενος μπορεί να διεκδικήσει αποζημίωση εάν και δεν είναι αυτό αυτή τη στιγμή το θέμα μου)

@deorum... Βασικά ο πρώτος που έχει τα δικαιώματα είναι ο εικονιζόμενος Γιώργο, και μετά ο φωτογράφος ή το μέσο που δημοσιεύει αρχικά τις φωτογραφίες (εάν έχει την άδεια του εικονιζόμενου φυσικά). Και ο εικονιζόμενος μπορεί ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στιγμή να ανακαλέσει την άδεια του αυτή (εκτός εάν έχουν φυσικά συγκεκριμένο συμβόλαιο και η άδεια του έχει δοθεί εμπορικά)

Edited by - sam on 21/10/2016 19:12:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  19:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλα σε κάθε περίπτωση θα σου άρεσε Γιώργο να πληρώνει κάποιος συνδρομή (ή και τζάμπα να είναι) για να βρει τις φωτογραφίες του εκεί ...που όμως τις έχεις βγάλει εσύ (με την άδεια συνήθως μιας διοργάνωσης η οποία έχει πάρει με τη σειρά της συνήθως μία ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ άδεια λήψης και χρήσης σχετικού υλικού από τον συμμετέχοντα)?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000