Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Site με συγκεντρωτικά αποτελέσματα αγώνων.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  14:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναλαμβάνω ότι σιγουρα εγώ δεν ανέβασα οτιδήποτε μόνος μου και παρόλο που είχα ζητήσει την αφαίρεση τους το αίτημα μου αγνοείται επανειλημμένα. Το άφηνα όσο το site ήταν δωρεάν (παρόλο που δεν έπρεπε) αλλά δεν είμαι διατεθειμένος με τη καμία να το αφήσω και τώρα που θα γίνεται εμπορική χρήση (πολύ δε περισσότερο όταν ΔΕΝ έχω πρόσβαση ο ΙΔΙΟΣ στα στοιχεία που με αφορούν για να γνωρίζω τι θα δημοσιευτεί αύριο για τη πάρτη μου, χωρίς την έγκριση μου τουλάχιστον όσον αφορά στο συγκεκριμένο site. (μπορεί να με σηκώσει φωτογραφία αύριο που τσιλιμπουρδίζω με τον γιάννη και ανταλλάσσουμε γλωσσόφιλλα πάνω στον αγώνα με τα ονόματα μας φαρδιά-πλατιά απο κάτω). Δεν είναι χαζό το googlemaps που κάνει blur στα πρόσωπα που φωτογραφίζει στο "δημόσιο" δρόμο. Επαναλαμβάνω ότι θα πρέπει να γνωρίζω τι στοιχεία αποθηκεύει και επεξεργάζεται για τη πάρτη μου και όχι η πρόσβαση μου σε αυτά να αποκλείεται... και επίσης να μπορώ να αιτηθώ τη διαγραφή τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  14:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Επαναλαμβάνω ότι σιγουρα εγώ δεν ανέβασα οτιδήποτε μόνος μου και παρόλο που είχα ζητήσει την αφαίρεση τους το αίτημα μου αγνοείται επανειλημμένα. Το άφηνα όσο το site ήταν δωρεάν (παρόλο που δεν έπρεπε) αλλά δεν είμαι διατεθειμένος με τη καμία να το αφήσω και τώρα που θα γίνεται εμπορική χρήση (πολύ δε περισσότερο όταν ΔΕΝ έχω πρόσβαση ο ΙΔΙΟΣ στα στοιχεία που με αφορούν για να γνωρίζω τι θα δημοσιευτεί αύριο για τη πάρτη μου, χωρίς την έγκριση μου τουλάχιστον όσον αφορά στο συγκεκριμένο site. (μπορεί να με σηκώσει φωτογραφία αύριο που τσιλιμπουρδίζω με τον γιάννη και ανταλλάσσουμε γλωσσόφιλλα πάνω στον αγώνα με τα ονόματα μας φαρδιά-πλατιά απο κάτω). Δεν είναι χαζό το googlemaps που κάνει blur στα πρόσωπα που φωτογραφίζει στο "δημόσιο" δρόμο. Επαναλαμβάνω ότι θα πρέπει να γνωρίζω τι στοιχεία αποθηκεύει και επεξεργάζεται για τη πάρτη μου και όχι η πρόσβαση μου σε αυτά να αποκλείεται... και επίσης να μπορώ να αιτηθώ τη διαγραφή τους.


Έ, είσαι μαρτυριάρης, τέρμα και τελείωσε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  14:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να επιτραπεί η ελεύθερη πρόσβαση στις κλειστές και ιδιωτικές ομάδες του Facebook. Θα έπρεπε να επιτραπεί και να βάζουμε κοριούς, ή και να μπουκαίρνουμε στα σπίτια των γειτόνων γιατί έχουμε την υποψία πως μας κουτσομπολεύουν πίσω από την πλάτη μας.

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι εφόσον ζούμε σε ανοιχτή κοινωνία, σε δημόσιους χώρους όποιος θέλει μας φωτογραφίζει και αν τη χρησιμοποιήσει εμπορικά, καλώς ήρθατε στο μαγικό κόσμο της θεμελιώδους ανηθικότητας του εμπορίου. Αν η φωτογραφία δεν προστατεύεται από copyright και δε δείχνει κάτι "ευαίσθητο" (ένα μικρό παιδί π.χ.), ο καθένας μπορεί να τη χρησιμοποιήσει.

Θα επαναλάβω πως αν υπάρχει κόσμος που χρειάζεται ένα σάιτ για να του πει τους χρόνους που έχει τρέξει, δε φταίει το σάιτ. Τι να πω; Αν είναι, να φτιάξω κι εγώ σάιτ και να μου δίνετε 20 ευρώ το μήνα για να σας λέω το όνομά σας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  14:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναλαμβάνω βρε Bloom και ας το αφήσουμε εδώ:

Δεν έχει σημασία τι λέει η λογική η δική σου ή η δική μου. Τι απαιτεί η νομοθεσία λέμε (και μην ανησυχείς το FB, και το google, και το instagram και όλοι το έχουν ψάξει πολύ καλύτερα και υπάρχουν 100 δικλείδες ασφαλείας για είναι σύννομοι και να δίνουν το δικαίωμα εναντίωσης σε αυτά που δημοσιεύουν. Εάν ζητήσεις επίσημα όλα τα στοιχεία που σε αφορούν προσωπικά ή αναφέρονται σε σένα -σε οποιαδήποτε ομάδα κτλ κτλ- θα λάβεις κάτι εκατοντάδες σελίδες). Εδώ ένα τηλέφωνο επικοινωνίας έψαχνα να βρω στο συγκεκριμένο site και δε μπορούσα. Είπαμε μη λέμε τα αυτονόητα.

Edited by - sam on 20/10/2016 14:54:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  15:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by akamatos

Έχω την εντύπωση ότι στην πρώτη φάση του site, οπότε και δε χρειαζόταν να είσαι γραμμένος με e-mail για να μπεις, είχε ανεβάσει και αντιστοιχίσει ο δημιουργός κάποιες φωτογραφίες από δρομείς που ήξερε προσωπικά ή εξ όψεως για τον Α ή Β λόγο (μην ξεχνάμε ότι προ δεκαετίας - και λιγότερο μην πω - αυτοί που έτρεχαν συστηματικά ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα, οπότε κάτι τέτοιο ήταν εύκολο). Εκείνη την περίοδο, αν σορτάριζε κάποιος τους λογαριασμούς που είχαν φωτογραφίες θα έβλεπε ότι ήταν σχετικά λίγοι.



Eγω παντως μια φωτο εχω ολη κι ολη απο το 20αρι του ΣΔΥΑ το '14 και ουτε εγω την ανεβασα ουτε εκεινος με γνωριζει προσωπικα. Το δε αξιοπεριεργο ειναι οτι δεν ειχα δει καν τη συγκεκριμενη φωτο πουθενα αλλου, ετυχε να τη δω στο site πολυ καιρο αργοτερα και αναρωτιομουν πού τη βρηκε. Μπορει να παιζει και το ενδεχομενο σε καποιους αγωνες να τραβουσε ο ιδιος φωτο και μετα να εκανε αντιστοιχιση νουμερου και ονοματος. (αυτο κι αν ειναι κοπος, που και να μην τραβουσε τις φωτο ο ιδιος, την αντιστοιχιση σιγουρα εκεινος την εκανε).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costasz
Forum-Runner



114 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  15:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εάν φτιάξω εγώ μια αντίστοιχη ιστοσελίδα και φακελώσω ΟΛΑ τα προσωπικά δεδομένα σας που είναι διαθέσιμα στο διαδίκτυο (απο φωτογραφίες και επαγγελματικές πληροφορίες μέχρι τα σχόλια που κάνετε σε λογαριασμούς κοινωνικής δικτύωσης , τις πολιτικές σας πεποιθήσεις, τις αγοραστικές σας προτιμήσεις κλπ) και αρχίσω να τα πουλάω σε τρίτους , πώς σας φαίνεται σαν ιδέα ; Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ προσοδοφόρα...Περίεργο που δεν το έχει σκεφτεί κανείς μέχρι τώρα!(Γιατί άραγε;)

Ή λέγε τι σιγής κρείττον, ή σιγήν έχε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  15:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πως είναι προσωπικά δεδομένα,αφού υπάρχουν στο διαδίκτυο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costasz
Forum-Runner



114 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2016 :  16:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

Πως είναι προσωπικά δεδομένα,αφού υπάρχουν στο διαδίκτυο;




Προσωπικά δεδομένα είναι κάθε πληροφορία που αναφέρεται σε και περιγράφει ένα άτομο, όπως: στοιχεία αναγνώρισης (ονοματεπώνυμο, ηλικία, κατοικία, επάγγελμα, οικογενειακή κατάσταση κλπ.), φυσικά χαρακτηριστικά, εκπαίδευση, εργασία (προϋπηρεσία, εργασιακή συμπεριφορά κλπ), οικονομική κατάσταση (έσοδα, περιουσιακά στοιχεία, οικονομική συμπεριφορά), ενδιαφέροντα, δραστηριότητες, συνήθειες. Το άτομο (φυσικό πρόσωπο) στο οποίο αναφέρονται τα δεδομένα ονομάζεται υποκείμενο των δεδομένων.

Πηγή : Αρχή Προστασίας Προσοπικών Δεδομένων http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,18990&_dad=portal&_schema=PORTAL

Ή λέγε τι σιγής κρείττον, ή σιγήν έχε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  13:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Όταν οι διοργανωτές αγώνων, όπως λόγου χάρη στα 20 χλμ του ΣΔΥΑ, όταν λοιπόν αυτοί βάζουν επαγγελματίες φωτογράφους να σας τραβάνε φωτογραφίες και μετά τις ανεβάζουν στο ίντερνετ, δεν παρεξηγείται κανένας. Αυτά είναι υστερίες, συγνώμη κιόλας που το λέω χοντρά. Κάνετε λίγο σαν τον Αούντα Αμπού Τάγι-Άντονι Κουίν στο "Λώρενς της Αραβίας". Εδώ και χρόνια σε πολλούς αγώνες μας τραβάνε φωτογραφίες, τις ανεβάζουν στο διαδίκτυο και τώρα μας πιάσαν οι ευαισθησίες; Υποθέτω, όταν δηλώναμε συμμετοχή σε εκείνους τους αγώνες, συμφωνούσαμε με τους όρους των διοργανωτών, που όλο και κάπου έγραφε ότι τους δίνουμε δικαίωμα να κάνουν ότι τους καπνίσει με τις φωτογραφίες που θα μας τραβούσαν. Λογικά, το επίμαχο σάιτ πήρε τις εικόνες από τις εταιρίες που τραβήξαν τις εικόνες εκείνες, έτοιμες και αντιστοιχισμένες με τα ονόματα και δε νομίζω κάποιος να ήταν τόσο κορόιδο να έχασε τα νιάτα του μαζεύοντας φωτογραφίες απ΄το διαδίκτυο και συσχετίζοντάς τις με ονόματα μία προς μία. Τέλος πάντων, φωτογραφίες που ελήφθησαν σε δημόσιους χώρους και δεν προστατεύονται από copyright μπορεί να τις δημοσιεύσει ο καθένας, μπορεί να τις αναδημοσιεύσει, να τις διανείμει και να βγάλει και λεφτά από αυτές. Δεν είναι προσωπικά δεδομένα.

Χάνετε την ουσία. Από τη στιγμή που είμαστε ερασιτέχνες, τι εξυπηρετεί μια τέτοια βάση δεδομένων; Έπεσε επιδημία Αλτσχάιμερ στους δρομείς και χρειάζονται κάποιον να τους μαζεύει τα στοιχεία; Ή μήπως οι φίλοι μας, αν θέλουν να μας καμαρώσουν, δεν ξέρουν να γκουγκλάρουν και να δουν στο τζάμπα τι χρόνους κάναμε; Ή μήπως μας έχει φάει η ζήλια που ο κολλητός συντρέχτης κάποια στιγμή βελτιώθηκε και μυριζόμαστε πω οι χρόνοι που μας λέει είναι φίδια; Εγώ αν ήταν να στήσω τέτοιο σάιτ θα το έκανα αλλιώς - θα ήταν δωρεάν και δίπλα θα είχε δαφημίσεις, όπως το Runningnews. Αν λοιπόν το επίμαχο σάιτ χρεώνει 12 ευρώ, πολύ φοβάμαι πως το πρόβλημα βρίσκεται αλλού: πως δε φαίνεται, αλλά υπάρχουν άφθονα κορόιδα που τα σκάνε και ζουν ανάμεσά μας.

Edited by - Bloom on 21/10/2016 13:22:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  14:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom
Τέλος πάντων, φωτογραφίες που ελήφθησαν σε δημόσιους χώρους και δεν προστατεύονται από copyright μπορεί να τις δημοσιεύσει ο καθένας, μπορεί να τις αναδημοσιεύσει, να τις διανείμει και να βγάλει και λεφτά από αυτές. Δεν είναι προσωπικά δεδομένα.


Said Bloom.

Anyway Ύστερίες, ξυστερίες ...θα γούσταρα πάντως πάρα πολύ να ήσουν εσύ που έχεις το site και να λάμβανες το συγκεκριμένο μπουγιουρντί (μιλάμε για 2000-3000 ευρώ το ελάχιστον στις αποφάσεις της ΑΠΔ για αντίστοιχες περιπτώσεις. Μπορείς να τις βρεις και δημοσιευμένες στο διαδίκτυο φυσικά). Κρίμα

Edited by - sam on 21/10/2016 14:32:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  14:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
FYI - Ποινικές κυρώσεις

-Όποιος παραλείπει να γνωστοποιήσει στην Αρχή τη σύσταση και λειτουργία αρχείου ή οποιαδήποτε μεταβολή στους όρους και τις προϋποθέσεις χορηγήσεως της άδειας, τιμωρείται με φυλάκιση έως τριών ετών και χρηματική ποινή τουλάχιστον 3.000 ευρώ έως 15.000 ευρώ.
-Όποιος διατηρεί αρχείο χωρίς άδεια ή κατά παράβαση των όρων και προϋποθέσεων της άδειας της Αρχής, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους και χρηματική ποινή τουλάχιστον 3.000 ευρώ έως 15.000 ευρώ.
-Όποιος επεμβαίνει χωρίς δικαίωμα με οποιονδήποτε τρόπο σε αρχείο δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα ή λαμβάνει γνώση των δεδομένων αυτών ή τα αφαιρεί, αλλοιώνει, βλάπτει, καταστρέφει, επεξεργάζεται, μεταδίδει, ανακοινώνει, τα καθιστά προσιτά σε μη δικαιούμενα πρόσωπα ή επιτρέπει στα πρόσωπα αυτά να λάβουν γνώση των εν λόγω δεδομένων, ή τα εκμεταλλεύεται με οποιονδήποτε τρόπο, τιμωρείται με φυλάκιση και χρηματική ποινή και αν πρόκειται για ευαίσθητα δεδομένα με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους και χρηματική ποινή τουλάχιστον 3.000 ευρώ έως 30.000 ευρώ.
-Υπεύθυνος επεξεργασίας που δεν συμμορφώνεται με τις αποφάσεις της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων που εκδίδονται για την ικανοποίηση του δικαιώματος πρόσβασης, για την ικανοποίηση του δικαιώματος αντίρρησης, καθώς και με πράξεις επιβολής των διοικητικών κυρώσεων τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών και με χρηματική ποινή τουλάχιστον 3.000 ευρώ έως 30.000 ευρώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  15:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια απλη ερωτηση ....τοσο καιρο που ηταν δωρεαν δεν υπηρχαν ολα αυτα τα θεματα-προβληματα με τα προσωπικα δεδομενα ?? Τωρα προεκυψαν ??
Αν αυριο το πρωι το πρωι το Running News αποφασισει να βαλει συνδρομη τι θα κανουμε ?? η θα πληρωνουμε για να μπουμε η θα παμε σε αλλα site.Αν δε γραφτει κανεις στο doliho τοτε αυτοματα χανουν την αξια τους ολες οι πληροφοριες που εχει συγκεντρωσει.

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  18:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@sam συγνώμη, αλλά αν έχεις τρία με δεκαπέντε χιλιάρικα στο τσεπάκι τι κάθεσαι και συζητάς εδώ με μας; Βουρ στα δικαστήρια και μετά ταμείο.

Τέλος πάντων, εδώ κουβέντα κάνουμε, δικαστήριο δεν είμαστε και η γνώμη μου ως απλός πολίτης είναι πως δεν υπάρχει αδίκημα κανένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  18:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://elawyer.blogspot.gr/2016/10/facebook.html

Σάββατο, Οκτωβρίου 15, 2016
Παράνομη η αντιγραφή φωτογραφιών από ελεύθερης πρόσβασης προφίλ στο facebook
Yπάρχει διάχυτη η εντύπωση ότι αν κάποιος έχει λογαριασμό ελεύθερης πρόσβασης ("ανοιχτό προφίλ") σε ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης, ό,τι έχει αναρτήσει σε αυτήν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ελεύθερα. Η παρανόηση αυτή επικρατεί κυρίως σε μέσα ενημέρωσης που νομίζουν ότι μπορούν να χρησιμοποιούν ελεύθερα υλικό από προφίλ των χρηστών στο facebook, χωρίς να σέβονται ότι οι χρήστες δεν έχουν συγκατατεθεί στην εμπορική χρήση των δεδομένων τους από εφημερίδες ή την τηλεόραση. Μια πρόσφατη απόφαση του Εφετείου Αθηνών (2016) στην οποία υπερασπίστηκα μια χρήστη του facebook επιβεβαίωσε ότι και από ελεύθερα προσβάσιμο λογαριασμό δεν επιτρέπεται χωρίς συγκατάθεση η αναπαραγωγή των προσωπικών δεδομένων (φωτογραφιών) και καταδίκασε την εφημερίδα να καταβάλει αποζημίωση στην θιγόμενη. Ανέφερε χαρακτηριστικά το Δικαστήριο:

“ Σε ό,τι αφορά, ειδικότερα τις φωτογραφίες που δημοσιεύθηκαν, είναι απαραίτητο να επισημανθεί ότι αυτές πραγματικά προέρχονταν από ιστοσελίδα στο διαδίκτυο, στην οποία η εφεσίβλητη διατηρούσε λογαριασμό με ψευδώνυμο, χωρίς να αναφέρει την υπηρεσιακή της ιδιότητα και στην οποία η ίδια ειχε αναρτήσει τις φωτογραφίες, οι οποίες ήταν ελεύθερα προσβάσιμες, πλην όμως τούτο δεν αναιρεί το δικαίωμα της εφεσίβλητης στην εικόνα της, ως επιμέρους έκφανση του δικαιώματός της στην προσωπικότητα. [...] Κατά συνέπεια, η εφεσίβλητη εξακολουθούσε να διατηρεί το δικαίωμα της επιλογής της δημοσίευσης ή μη των φωτογραφιών της, στην προκειμένη δε περίπτωση η εφεσίβλητη δεν παρείχε την συναίνεσή της για τη δημοσίευση των φωτογραφιών της, συναίνεση εξάλλου που ποτέ δεν της ζητήθηκε, ούτε αλλωστε η εφεσίβλητη ενέκρινε εκ των υστέρων την δημοσίευση αυτή. Ακόμη και αν υποτεθεί ότι η εφεσίβλητη αποτελεί δημόσιο πρόσωπο, με την έννοια του άρθρου 7 του Ψηφίσματος με αριθμό 1165/26-6-1988 της κοινοβουλευτικής συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης [σύμφωνα με την οποία δημόσια πρόσωπα είναι εκείνα που κατέχουν δημόσιο αξίωμα και / ή χρησιμοποιούν δημόσιου πόρους καθώς και, υπό ευρύτερη έννοια, όλα εκείνα που διαδραματίζουν κάποια επιρροπή στη δημόσια ζωή, στον πολιτικό, οικονομικό, καλλιτεχνικό, κοινωνικό, αθλητικό ή σε οποιονδήποτε άλλο τομέα της δημόσιας ζωής (Απόφαση με αριθμό 17/2008 της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, ΔιΜΕΕ 2008.124)], είναι απαραίτητο να επισημανθεί ότι οι επεμβάσεις του Τύπου στην ιδιωτική ζωή των δημόσιων προσώπων επιτρέπονται μόνο ως εξαίρεση της παρεχόμενης σε αυτά προστασίας, ιδίως εφόσον συντρέχουν λόγοι συμβολής του Τύπου σε διάλογο δημόσιου ενδιαφέροντος για κάποιο γενικότερο θέμα. Το δικαίωμα κάθε προσώπου της προαναφερόμενης κατηγορίας στην αποτελεσματική προστασία της ιδιωτικής του ζωής επιβάλλει καταρχήν να μη λαμβάνεται υπόψη, για την εκτίμηση του σύννομου χαρακτηρα της προσβολής που υπέστη, ούτε το εύλογο ενδιαφέρον – πολύ περισσότερο η απλή ή, ακόμη περισσότερο, η νοσηρή και σκανδαλοθηρική περιέργεια – μέρου της κοινής γνώμης για γνώση πτυχών ή λεπτομερειών της ιδιωτικής του ζωής, ούτε και το εμπορικής φύσης έννομο συμφέρον της εκδοτικής εταιρείας που προσδοκά να αυξήσει τα κέρδη της με τακτικές διείσδυσης στην ιδιωτική του ζωή [Απόφαση με τον αριθμό 17/2008, ό.π., πρβλ. Επίσης και την απόφαση του ΕΔΔΑ στην υπόθεση ΜGN Limited εναντίον Ηνωμένου Βασιλείου (Application No 39401/04) της 18ης Ιανουαρίου 2011, ΔιΜΕΕ 2011.2016]. Στην προκειμένη υπό κρίση περίπτωση με την εφαρμογή των κριτηρίων που μνημονεύονται προηγουμένως καταλήγει το Δικαστήριο τούτο στην κρίση ότι η στάθμιση των εκατέρωθεν δικαιωμάτων αποβαίνει υπέρ της προστασίας της ιδιωτικής ζωής της εφεσίβλητης και δυνακόλουθα του περιορισμού της ελευθερίας έκφρασης, δεδομένου ότι η δημοσίευση των φωτογραφιών δεν συνιστά συμβολή του Τύπου σε διάλογο για ένα γενικότερο ζήτημα δημόσιου ενδιαφέροντος, αλλά αποσκοπεί στην ικανοποίηση της σκανδαλοθηρικής περιέργειας του αναγνωστικού κοινού και στην αύξηση των κερδών της εκδοτικής επιχείρησης που ασκεί η πρώτη εκκαλούσα, μέσω της διείσδυσης στην ιδιωτική ζωή της εφεσίβλητης, η οποία – ζωή – με κανένα τρόπο δεν συνδεόταν, αλλά ούτε και επηρέαζε, την άρτια υπηρεσιακή της ζωή και την επιμελή άσκηση των συναφών καθηκόντων της. [...] Ο δεύτερος και η τρίτη από τους εκκαλούντες προέβησαν με πρόθεση στη χρησιμοποίηση των φωτογραφιών αυτών κατά τη σύνταξη του επίμαχου δημοσιεύματος και με σκοπό να υπηρετήσει η εικόνα την πρόθεσή τους να πλήξουν την τιμή και την υπόληψη της εφεσίβλητης με το επίμαχο δημοσίευμα. Με τον τρόπο αυτόν, ο δεύτερος και η τρίτη από τους εκκαλούντες ενήργησαν παράνομα και υπαίτια, δεδομένου ότι παραβίασαν τις διατάξεις του νόμου για την προστασία του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και προσέβαλαν το δικαίωμα της εφεσίβλητης στην προσωπικότητά της, τούτο δε διότι με τη σύνταξη του επίδικου δημοσιεύματος και με τη δημοσίευση των φωτογραφιών αφενός παραβίασαν το δικαίωμα της εφεσίβλητης στην εικόνα της, στην ανωνυμία και στον αυτοπροσδιορισμό της στο πλαίσιο της ελευθεύθερης ανάπτυξης της προσωπικότητάς της, αφετέρου δε προέβησαν στην συκοφαντική δυσφήμησή της. Η προσβολή του δικαιώματος της εφεσίβλητης στην προσωπικότητά της ήταν ιδιαίτερα βαριά δεδομένου ότι των γεγονότων αυτών έλαβε γνώση μεγάλος αριθμός αναγνωστών της εφημερίδας, η οποία επί σειράν ετών κατέχει τα σκήπτρα της *** σε πωλήσεις κυριακάτικης εφημερίδας και κυκλοφορεί σε πανελλήνια κλίμακα. "
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  18:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτός που σίγουρα μπορεί να έχει κάποια απαίτηση πάντως, είναι ο αρχικός φωτογράφος που μπορεί να ισχυριστεί ότι κάποιος άλλος πουλάει πλέον τις φωτογραφίες του και εκμεταλλεύεται το πνευματικό έργο κάποιου άλλου. Όπου και αν τις είχε παραχωρήσει αρχικά -δεν έχει σημασία αν τις είχε δώσει δωρεάν στο runningnews.gr ή τις είχε δωρεάν πχ στο facebook, καθώς καμία στιγμή δεν παύουν να αποτελούν πνευματική του ιδιοκτησία, και οποιαδήποτε χρήση (οποιαδήποτε!) πρέπει να γίνεται με την άδεια του ιδιοκτήτη. Αυτό είναι βέβαιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000