Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 long run... ζαλαδα-θολη οραση..κρυαδες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2016 :  14:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δλδ κάτσε, δεν πίνεις καθόλου νερό σε 30άρι...?
Και μετά μας λές, θα πίνεις μόνο νερό και καθόλου τζέλ?

Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μαζί να είμαστε σίγουροι? Πρέπει να κάνεις είτε το ένα είτε το άλλο?

Το νεράκι btw είναι πιο απαραίτητο από το gel.
Οι ηλεκτρολύτες τώρα είναι λίγο περίεργη κουβέντα.
Κοίτα αν θες η πιο απλή λύση είναι να πάρεις κανά powerade που έχει και υλεκτρολύτες και λίγους υδατάνθρακες. (λίγους).
Έτσι αφού θες την πιο εύκολη λύση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2016 :  14:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ποιος τρεχει 30χιλ χωρις νερο?μαλλον πλακα θα ειναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2016 :  14:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by davosa

ποιος τρεχει 30χιλ χωρις νερο?μαλλον πλακα θα ειναι!



Μη το λες.
Εδώ δρομείς με χρόνια τρεξίματος και κάνουν κάτι τελείως άκυρα.
Πόσο μάλλον κάποιος αρχάριος.

Το καλό είναι ότι ρωτάει ο άνθρωπος.
Δεν μπορείς να του πεις "Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mparos
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2016 :  17:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά τελικά κατάλαβα ότι το βασικό είναι να έχει γίνει προεργασία στο σώμα με ενέργεια και ενυδάτωση τις προηγούμενες μέρες.
Το πόσο νερό και ενέργεια θα πάρει κάποιος στην διάρκεια του αγώνα είναι καθαρά στην διάθεση και ανάγκη του καθενός….
Εγώ πάντως θέλοντας να κάνω το δεύτερο 28αρι την Παρασκευή έχω επιδοθεί σε ενεργειακά φαγητά και υδατάνθρακες .. και πίνω περίπου 2 lt νερό ημερησίως….
Για να αποκλείσω κάθε ενδεχόμενο έκανα εξετάσεις οι οποίες ήταν όλες καλές πλην του νατρίου που ήταν λίγο ποιο κάτω ….θα το φτιάξουμε όμως …..
Για τους φίλους που παραξενεύονται για το νερό σε μεγάλα . Το πρωί πριν το μεγάλο στύβω ένα ποτήρι πορτοκαλάδα και τρώω μια μπανάνα.. Ξεκίναω το τρέξιμο 6,30 με 7,00 το πρωί ,με ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής σε δάσος. Η περιοχή είναι σε υψόμετρο οπότε το νερό δεν το ζητούσα καθόλου… βέβαια τώρα κατάλαβα που άρχισα τα συχνά μεγάλα ότι η κούραση και η αφυδάτωση συσσωρευόταν…και μου βγήκε με τον τροπο που ανεφερα.
Πάντως χθες τρίτη ένα 12αρι γρήγορο βγήκε με λίγο ζόρι .. θα γράψω πως θα πάει την Παρασκευή….
Αν δεν βγει με τοσο φαγητο και νερο ,θα πάρω βάρκα και θα πάω για ψάρεμα…….οεο….


ilias
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2016 :  18:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mparos

Παιδιά τελικά κατάλαβα ότι το βασικό είναι να έχει γίνει προεργασία στο σώμα με ενέργεια και ενυδάτωση τις προηγούμενες μέρες.
Το πόσο νερό και ενέργεια θα πάρει κάποιος στην διάρκεια του αγώνα είναι καθαρά στην διάθεση και ανάγκη του καθενός….
Εγώ πάντως θέλοντας να κάνω το δεύτερο 28αρι την Παρασκευή έχω επιδοθεί σε ενεργειακά φαγητά και υδατάνθρακες .. και πίνω περίπου 2 lt νερό ημερησίως….
Για να αποκλείσω κάθε ενδεχόμενο έκανα εξετάσεις οι οποίες ήταν όλες καλές πλην του νατρίου που ήταν λίγο ποιο κάτω ….θα το φτιάξουμε όμως …..
Για τους φίλους που παραξενεύονται για το νερό σε μεγάλα . Το πρωί πριν το μεγάλο στύβω ένα ποτήρι πορτοκαλάδα και τρώω μια μπανάνα.. Ξεκίναω το τρέξιμο 6,30 με 7,00 το πρωί ,με ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής σε δάσος. Η περιοχή είναι σε υψόμετρο οπότε το νερό δεν το ζητούσα καθόλου… βέβαια τώρα κατάλαβα που άρχισα τα συχνά μεγάλα ότι η κούραση και η αφυδάτωση συσσωρευόταν…και μου βγήκε με τον τροπο που ανεφερα.
Πάντως χθες τρίτη ένα 12αρι γρήγορο βγήκε με λίγο ζόρι .. θα γράψω πως θα πάει την Παρασκευή….
Αν δεν βγει με τοσο φαγητο και νερο ,θα πάρω βάρκα και θα πάω για ψάρεμα…….οεο….


ilias




Καλό είναι που τρως καλά και ενυδατώνεσαι τις προηγούμενες μέρες αλλά δεν χρειάζονται υπερβολές.

Η ποσότητα του νερού και ενέργειας που χρειάζεται-μπορεί να πάρει- κάποιος κατά τη διάρκεια του τρεξίματος, σίγουρα διαφέρει από άτομο σε άτομο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Σε κάθε περίπτωση 0 νερό για 3+ ώρες τρέξιμο ακόμα και στη Ανταρκτική να έτρεχες δεν θα το συνιστούσε κανείς

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TSOUKIOTIS
Newbie Forum Runner

37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  13:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοι συντρεχτες πριν ενα μηνα περιπου ειχα και γω ενα αναλογο περιστατικο. Μετα απο δυο ωρες απο ενα υπιο 45νταλεπτο τρεξιμο και ενω οδηγουσα το αυτοκινητο ευτυχως με μικρη ταχυτητα ενιωσα μια μεγαλη ζαλη και σαν κατι να αδιαζει το κεφαλι μου για τρια λεπτα περιπου. Εκανα ολες τις εξετασεις αιματολογικες καρδιολογικες καρωτιδες μεχρι μαγνιτικη εγκεφαλου ολα καθαρα. να σας πω πως ορθοπεδικος μου ειπε για αυχενικο συνδρομο χωρις βεβαιωτητα και ο οριλας μου ειπε για λαβυρινθο αυτιου. Απο τοτε δεν τολμω να τρεξω μονο περπατημα και αρχισε να χαλαει και η ψυχολογια μου. Να σας πω επισης πως ειμαι 59 ετων και τρεχω τα τελευταια 20 χρονια που εχω κοψει και το τσιγαρο χωρις να εχω ποτε κανενα προβλημα. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  14:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by TSOUKIOTIS

Αγαπητοι συντρεχτες πριν ενα μηνα περιπου ειχα και γω ενα αναλογο περιστατικο. Μετα απο δυο ωρες απο ενα υπιο 45νταλεπτο τρεξιμο και ενω οδηγουσα το αυτοκινητο ευτυχως με μικρη ταχυτητα ενιωσα μια μεγαλη ζαλη και σαν κατι να αδιαζει το κεφαλι μου για τρια λεπτα περιπου. Εκανα ολες τις εξετασεις αιματολογικες καρδιολογικες καρωτιδες μεχρι μαγνιτικη εγκεφαλου ολα καθαρα. να σας πω πως ορθοπεδικος μου ειπε για αυχενικο συνδρομο χωρις βεβαιωτητα και ο οριλας μου ειπε για λαβυρινθο αυτιου. Απο τοτε δεν τολμω να τρεξω μονο περπατημα και αρχισε να χαλαει και η ψυχολογια μου. Να σας πω επισης πως ειμαι 59 ετων και τρεχω τα τελευταια 20 χρονια που εχω κοψει και το τσιγαρο χωρις να εχω ποτε κανενα προβλημα. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.



Ούτε γιατρός είμαι ούτε ειδικός , ούτε τίποτα.
Απλά από μία φορά που σου έτυχε, (που σε πολλούς μας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο) δεν μπορείς να σταματήσεις όλη τη καθημερινότητά σου!

Ένα τέτοιο γεγονός, που ο οργανισμός κατεβάζει ασφάλεια, μπορεί να συμβεί από χίλιους λόγους. Κακώς το φορτώνεις μόνο πάνω στο τρέξιμο, και ακόμα χειρότερο που αφήνεις να σου χαλάει ψυχολογία.

Καλά κάνεις και το ψάχνεις αλλά δεν είναι απαραίτητο να φταίει το τρέξιμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2016 :  17:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Τσουκιώτη
αν πας σε καρδιολόγο θα σου πει ότι φταίει κάτι στην καρδιά
αν πας σε οφθαλμίατρο θα σου πει ότι φταίει κάτι πίσω από το μάτι
αν πας σε χειρούργο θα σου πει ότι φταίει κάτι κάπου και θέλεις χειρουργείο
κλπ κλπ
Ξανατρέξε και αν ξαναδείς τα ίδια συμπτώματα πιθανότατα ένας καλός παθολόγος να σε οδηγήσει καλύτερα. Βέβαια η διατροφή είναι η αρχή σε όλα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mparos
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2016 :  20:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά παιδιά όλα καλά..
αφού είχα γεμίσει τις προηγούμενες μέρες φαγητό και υδατάνθρακες ,ξεκίνησα για τα 28km.
Διστακτικά στην αρχή!!!! 6,3 το km τα πρώτα 7,5 …
μετα άρχισα να ανεβάζω και ξεκίνησα να πίνω κάθε 20’ περίπου υδατάνθρακες . Δεν έφαγα τίποτα σε όλη την διάρκεια πάρα μόνο αυτά που έφαγα το πρωί πριν ξεκινήσω, (μπανάνα, πορτοκαλάδα, και μια μπάρα )
Έβγαλα τα 28 σε 2,38,00 πολύ άνετα …… και ξεκούραστα
Τελικά οι μέρες πριν τον αγώνα η καλή διατροφή και η καλή ενυδάτωση ..είναι όλο το μυστικό ….μετα μέσα στον αγώνα λίγο συντήρηση και αυτό είναι.. βέβαια και η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο ……που τώρα είναι στα ύψη……. Αν όλα πάνε καλά, την άλλη εβδομάδα ένα ακόμα μεγάλο 32αρι, και φύγαμε για τον Ψινακη!!!!!!! Μαραθώνα!!!!!!
Άντε καλά τρεξίματα……………………..


ilias
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kratistos
Newbie Forum Runner

Greece
25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2016 :  16:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους.
Εγώ προσωπικά εάν δεν πάρω υδατάνθρακες μετά από 60 λεπτά προπόνησης, τα αυτιά μου βουίζουν, ζαλίζομαι κτλ. Όχι πάντα, αλλά αρκετά συχνά.

Στους αγώνες μάλιστα, φροντίζω να παίρνω 200 θερμίδες / ώρα από υδατάνθρακες, διαφορετικά νιώθω αδύναμος στο τέλος (30+ χιλιόμετρα). Εάν πάρω 200+ θερμίδες την ώρα, νιώθω πολύ πιο δυνατός.
Και φυσικά, πολύ νερό, ειδικά όταν έχει ζέστη.
Σημαντικό επίσης ότι δουλεύω σε αρκετά υψηλούς παλμούς.


Montani Semper Liberi

Edited by - kratistos on 09/10/2016 16:05:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000