Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 ΑΜΑ Στρατηγική/Ρυθμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  14:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους








Γεια σου.Η απαντηση σου αυτη με ενδιαφερει παρα πολυ.Εχω το garmin forerunner 10 το απλο αλλα δεν ξερω πως να το ρυθμισω ωστε να δειχνει τον μεσο ρυθμο.Στενοχωριεμαι γιατι η προετοιμασια που κανω για 3.30 παει τελεια και ειναι κριμα να μη μπορω να βλεπω τον ρυθμο μου.Ευχαριστω πολυ οποιον βοηθησει παιδια!






quote:
Originally posted by gargadua

Αν χρησιμοποιείς δρομικό ρολόι ένας καλός τρόπος θα ήταν να υπολογίσεις στο χαρτί με τι ρυθμό θα έπιανες το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κατόπιν γύρνα το ρολόι να σου δείχνει τον μέσο ρυθμό(όχι τον στιγμιαίο) και αν μέχρι τον Σταυρό είσαι καλά δώσ΄του να καταλάβει. Έτσι θα γνωρίζεις κατά πόσο θα είσαι εντός ή εκτός στόχου. Μέχρι τον Σταυρό όμως θέλει προσοχή.
Πρωτίστως ένας υγιής τερματισμός.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  19:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το βάζεις να δείχνει το average pace

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  19:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ θα σου πρωτινά να μην κάνεις αλλαγές, πριν τις δοκιμάσεις. διάλεξε ένα αγώνα ή και προπονήσεις και τέσταρε εκεί τις αλλαγές στο ρόλοι.


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  20:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ολους.Ωραια ιδεα πραγματι αυτη gargardua να υπολογισω στο χαρτι τον ρυθμο.Ισως το κανω.Το ερωτημα το δικο μου ειναι το εξης.Αν μπορω να βλεπω τη στιγμη που τρεχω (κατ'εκτιμηση βεβαια ) σε ποσα λεπτα θα κανω το χιλιομετρο.Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.Δηλαδη αν υπαρχει ενδειξη πχ 4:15,4:20 χιλομετρα το λεπτο.Θα ηταν πολυ χρησιμη νομιζω.

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  21:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikkapen

Το ερωτημα το δικο μου ειναι το εξης.Αν μπορω να βλεπω τη στιγμη που τρεχω (κατ'εκτιμηση βεβαια ) σε ποσα λεπτα θα κανω το χιλιομετρο.Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.Δηλαδη αν υπαρχει ενδειξη πχ 4:15,4:20 χιλομετρα το λεπτο.Θα ηταν πολυ χρησιμη νομιζω.



Δες εδω:
https://support.garmin.com/support/searchSupport/case.faces?caseId=%7B79b39c30-1647-11e3-f27b-000000000000%7D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  21:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikkapen

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ολους.Ωραια ιδεα πραγματι αυτη gargardua να υπολογισω στο χαρτι τον ρυθμο.Ισως το κανω.Το ερωτημα το δικο μου ειναι το εξης.Αν μπορω να βλεπω τη στιγμη που τρεχω (κατ'εκτιμηση βεβαια ) σε ποσα λεπτα θα κανω το χιλιομετρο.Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.Δηλαδη αν υπαρχει ενδειξη πχ 4:15,4:20 χιλομετρα το λεπτο.Θα ηταν πολυ χρησιμη νομιζω.

Τρεχω αρα υπαρχω.




Δύσκολο 4:15 χλμ το λεπτό.

Κατ' αρχάς δε χτεειαζεται να υπολογίσεις με χαρτί και μολύβι ποιος ειναι ο μέσος όρος για τον χρονο που θες. Υπάρχει εφαρμογή στο κινητό. Στην apple λεγεται iPace. Για 3:30 to average pace ειναι 5:00. Αν θες κάποιον αλλο χρονο, πες μου να σου πω average pace.

Δεν υπάρχει ρύθμιση να σου βγάλει το ρολόι ποσο θα βγάλεις το χλμ αν πηγαίνεις τον ταδε ρυθμό αλλα μπορείς να βάλεις (αν εχει το ρολόι που εχεις) virtual partner. Ρυθμίζεις οτι θες ο partner να παει με ρυθμό 5:00 και οταν τρέχεις σου βγάζει ένδειξη που βρίσκεσαι σε σχέση με αυτόν. Πόσα μέτρα πιο μπροστά ή πιο πίσω και πόση ώρα πιο μροστασία ή πιο πισω. Χρήσιμο και αυτό.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  21:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by nikkapen

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ολους.Ωραια ιδεα πραγματι αυτη gargardua να υπολογισω στο χαρτι τον ρυθμο.Ισως το κανω.Το ερωτημα το δικο μου ειναι το εξης.Αν μπορω να βλεπω τη στιγμη που τρεχω (κατ'εκτιμηση βεβαια ) σε ποσα λεπτα θα κανω το χιλιομετρο.Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.Δηλαδη αν υπαρχει ενδειξη πχ 4:15,4:20 χιλομετρα το λεπτο.Θα ηταν πολυ χρησιμη νομιζω.

Τρεχω αρα υπαρχω.




Δύσκολο 4:15 χλμ το λεπτό.

Κατ' αρχάς δε χρειάζεται να υπολογίσεις με χαρτί και μολύβι ποιος ειναι ο μέσος όρος για τον χρονο που θες. Υπάρχει εφαρμογή στο κινητό. Στην apple λεγεται iPace. Για 3:30 to average pace ειναι 5:00. Αν θες κάποιον αλλο χρονο, πες μου να σου πω average pace.

Δεν υπάρχει ρύθμιση να σου βγάλει το ρολόι ποσο θα βγάλεις το χλμ αν πηγαίνεις τον τάδε ρυθμό αλλά μπορείς να βάλεις (αν εχει το ρολόι που εχεις) virtual partner. Ρυθμίζεις οτι θες ο partner να παει με ρυθμό 5:00 και οταν τρέχεις σου βγάζει ένδειξη που βρίσκεσαι σε σχέση με αυτόν. Πόσα μέτρα πιο μπροστά ή πιο πίσω και πόση ώρα πιο μροστασία ή πιο πισω. Χρήσιμο και αυτό.




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  21:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA


Δεν υπάρχει ρύθμιση να σου βγάλει το ρολόι ποσο θα βγάλεις το χλμ αν πηγαίνεις τον ταδε ρυθμό αλλα μπορείς να βάλεις (αν εχει το ρολόι που εχεις) virtual partner. Ρυθμίζεις οτι θες ο partner να παει με ρυθμό 5:00 και οταν τρέχεις σου βγάζει ένδειξη που βρίσκεσαι σε σχέση με αυτόν. Πόσα μέτρα πιο μπροστά ή πιο πίσω και πόση ώρα πιο μροστασία ή πιο πισω. Χρήσιμο και αυτό.


Υπαρχει. Ειναι η επιλογη "Lap Pace- average pace for the current lap" που σου δειχνει με τι ρυθμο τρεχεις το τρεχον χλμ τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη. Προσοχη, δεν ειναι το στιγμιαιο pace (current-real time pace), ειναι το μεσο pace του χλμ. virtual partner to 10 δεν εχει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  21:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν μπορεις υπολογισε τη μεση ταχυτητα για 1.30 στον ημιμαραθωνιο.Σας ευχαριστω ολους,λογω δουλειας αυριο θα ξαναμπω στο φορουμ.








quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by nikkapen

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ολους.Ωραια ιδεα πραγματι αυτη gargardua να υπολογισω στο χαρτι τον ρυθμο.Ισως το κανω.Το ερωτημα το δικο μου ειναι το εξης.Αν μπορω να βλεπω τη στιγμη που τρεχω (κατ'εκτιμηση βεβαια ) σε ποσα λεπτα θα κανω το χιλιομετρο.Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.Δηλαδη αν υπαρχει ενδειξη πχ 4:15,4:20 χιλομετρα το λεπτο.Θα ηταν πολυ χρησιμη νομιζω.

Τρεχω αρα υπαρχω.




Δύσκολο 4:15 χλμ το λεπτό.

Κατ' αρχάς δε χτεειαζεται να υπολογίσεις με χαρτί και μολύβι ποιος ειναι ο μέσος όρος για τον χρονο που θες. Υπάρχει εφαρμογή στο κινητό. Στην apple λεγεται iPace. Για 3:30 to average pace ειναι 5:00. Αν θες κάποιον αλλο χρονο, πες μου να σου πω average pace.

Δεν υπάρχει ρύθμιση να σου βγάλει το ρολόι ποσο θα βγάλεις το χλμ αν πηγαίνεις τον ταδε ρυθμό αλλα μπορείς να βάλεις (αν εχει το ρολόι που εχεις) virtual partner. Ρυθμίζεις οτι θες ο partner να παει με ρυθμό 5:00 και οταν τρέχεις σου βγάζει ένδειξη που βρίσκεσαι σε σχέση με αυτόν. Πόσα μέτρα πιο μπροστά ή πιο πίσω και πόση ώρα πιο μροστασία ή πιο πισω. Χρήσιμο και αυτό.






Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  22:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.coolrunning.com/engine/4/4_1/96.shtml

Για να υπολογισεις ο,τι θες. Υποψιν, για <3:30 θες 4:58, οχι 5:00, αυτο θα σου δωει 3:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  22:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by ALEXANDRA


Δεν υπάρχει ρύθμιση να σου βγάλει το ρολόι ποσο θα βγάλεις το χλμ αν πηγαίνεις τον ταδε ρυθμό αλλα μπορείς να βάλεις (αν εχει το ρολόι που εχεις) virtual partner. Ρυθμίζεις οτι θες ο partner να παει με ρυθμό 5:00 και οταν τρέχεις σου βγάζει ένδειξη που βρίσκεσαι σε σχέση με αυτόν. Πόσα μέτρα πιο μπροστά ή πιο πίσω και πόση ώρα πιο μροστασία ή πιο πισω. Χρήσιμο και αυτό.


Υπαρχει. Ειναι η επιλογη "Lap Pace- average pace for the current lap" που σου δειχνει με τι ρυθμο τρεχεις το τρεχον χλμ τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη. Προσοχη, δεν ειναι το στιγμιαιο pace (current-real time pace), ειναι το μεσο pace του χλμ. virtual partner to 10 δεν εχει.



Καλο αυτό! Δεν το ήξερα. Το 310xt δεν το εχει. Ισως επειδή έχει virtual partner.

Edited by - ALEXANDRA on 23/10/2016 22:38:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  22:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

http://www.coolrunning.com/engine/4/4_1/96.shtml

Για να υπολογισεις ο,τι θες. Υποψιν, για <3:30 θες 4:58, οχι 5:00, αυτο θα σου δωει 3:31



Ναι σωστά! Η εφαρμογή του κινητού δεν έχει 42.2.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2016 :  23:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by ALEXANDRA


Δεν υπάρχει ρύθμιση να σου βγάλει το ρολόι ποσο θα βγάλεις το χλμ αν πηγαίνεις τον ταδε ρυθμό αλλα μπορείς να βάλεις (αν εχει το ρολόι που εχεις) virtual partner. Ρυθμίζεις οτι θες ο partner να παει με ρυθμό 5:00 και οταν τρέχεις σου βγάζει ένδειξη που βρίσκεσαι σε σχέση με αυτόν. Πόσα μέτρα πιο μπροστά ή πιο πίσω και πόση ώρα πιο μροστασία ή πιο πισω. Χρήσιμο και αυτό.


Υπαρχει. Ειναι η επιλογη "Lap Pace- average pace for the current lap" που σου δειχνει με τι ρυθμο τρεχεις το τρεχον χλμ τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη. Προσοχη, δεν ειναι το στιγμιαιο pace (current-real time pace), ειναι το μεσο pace του χλμ. virtual partner to 10 δεν εχει.



Καλο αυτό! Δεν το ήξερα. Το 310xt δεν το εχει. Ισως επειδή έχει virtual partner.





Άρες μάρες κουκουνάρες! Το εχει το 310 και το εχω βαλει κιόλας! Μπερδεύτηκα τελείως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2016 :  09:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που με βόλεψε πέρσι είναι η καταγραφή με ανεξίτηλο μελάνι των περασμάτων ανά 5χλμ στο εσωτερικό των χεριών μου.
Έτσι, με μόνο μια ματιά μπορούσα να ξέρω αν είμαι εντός στόχου.

Για τον υπολογισμό του ρυθμού ανάλογα τον επιθυμητό χρόνο τερματισμού, μπορεί να βοηθήσει το excel. Απλή μέθοδος των τριών είναι: Τα 42200 μέτρα (θέλω να) τα καλύπτω σε 3:30:00. Τα 1000 μέτρα σε πόσο; =3:30:00*(1000/42200)
Τα κελιά που περιέχουν χρόνο πρέπει να έχουν δηλωθεί (Format Cells) ως "Time" με τη μορφή "37:30:55"
Επίσης καλό είναι να βάλετε αρκετά μέτρα παραπάνω των 42,2 λόγω ελιγμών κλπ.

Αλλάζοντας τον χρόνο τερματισμού θα βλέπετε άμεσα τον ρυθμό που αντιστοιχεί.

Ελπίζω να ήταν κατανοητό όπως το έγραψα.

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

micro
Newbie Forum Runner

Greece
16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2016 :  13:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου έχει στείλει ένας φίλος ένα xcellακι που βάζεις επιθυμητό χρόνο και σου βγάζει όλα τα περάσματα σου.
Οπως χαρακτηριστικά αναφέρει, οι χρόνοι έχουν υπολογιστεί με βάση τη μορφολογία της διαδρομής και μελέτη πολλών στατιστικών από τα αποτελέσματα προηγούμενων χρόνω. Οποιος ενδιαφέρεται να του το στείλω μπορεί να μου στείλει ένα μεηλ στο panos.elitron@yahoo.gr



"No paro cuando estoy cansado, solo cuando he terminado"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000