Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 τροφες για διαδρομη μαραθωνιου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

filipp1969
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/11/2016 :  16:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μετα απο συνεχομενα στομαχικα επεισοδια με τα τζελακια θα ηθελα τη γνωμη σας για το τι μπορω να παρω κατα την διαδρομη ενος μαραθωνιου

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2016 :  21:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
SALTSTICKS, λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Συνήθως η καφείνη πειράζει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2016 :  22:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
το saltstick δεν είναι τροφή ακριβώς.

Οτιδήποτε πάρεις, θα το βρεις μόνος σου κατά την διάρκεια προπονήσεων. Λύση που δουλεύει για όλους και όλα δεν υπάρχει.
Θα πρότεινα να αλλάξεις την μάρκα του gel.
Μπανάνες-σταφίδες κτλ, ενώ είναι πολύ καλά, δυστυχώς δεν βολεύουν ιδιαίτερα. Αν έχεις όρεξη... δοκίμασε σταφίδες. Το έχω δοκιμάσει με επιτυχία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  08:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ενδιαφερον θεμα και ότι ετοιμαζομουν να ανοιξω ιδιο θεμα μιας και ειχα μεγαλο θεμα φετος και εγω στην τροφοδοσια μου. απο το 23 και μετα, αφου ειχα παρει 2 τζελακια χωρις καφεϊνη (μιας και η καφεϊνη μου αφηνει μια υπερενταση μετα τον αγωνα για πολλες ωρες) στα προηγουμενα χλμ. δεν μπορουσε να κατεβει τιποτα μετα, ουτε νερο το οποιο με ζορι επινα μερικες γουλιες, δεν ειχα αναγουλες ή κοψιμο, και το ολο προβλημα απλα με σκοτωσε στον αγωνα. Το προβλημα αυτο εχει αρχισε πριν 2 χρονια και φετος δεν παει αλλο. Η σκεψη μου ειναι να κοψω τελειως τα τζελακια μιας και μου αφηνουν μια απαισια γευση γλυκαδας στο στομα η οποια δεν φευγει με τιποτα (ουτε με ξεβγαλμα του στοματος), σε αυτο δεν βοηθαει και το γεγονος ότι σε ολους τους αγωνες μεγαλης αποστασης στους σταθμους ελαχιστες φορες ή καθολου δεν θα βρω κατι αλμυρο για να αλλαξω γευση στο στομα μου(ενταξει μπορω να εχω κατι αλμυρο πανω μου πχ. αλμυρα φυστικια) και με γλυτωσε καπως οτι πηρα δυο Mag2 στον αγωνα μονο και μονο για την γευση. Ξερω οτι θα παρει χρονο με δοκιμες σε προπονησεις αλλά θε ηθελα και εγω μερικες προτασεις για ενεργειακα σνακ κατα προτιμηση αλμυρα κατα την διαρκεια αγωνων.

Σκεφτομαι τα εξης
αποξηραμενα συκα
σταφιδες
παστελι με ξηρους καρπους ή σκετο
σπιτικες ενεργιακες μπαρες (αν εχει κανεις συνταγη καλοδεχουμενο)
κατι αλμυρο, δεχομαι προτασεις

Τα λεμε στο τερματισμο

Edited by - akira on 21/11/2016 08:04:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

filipp1969
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  08:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολυ χρησιμες συμβουλες για μας ιδιαιτερα που εχουμε πολυ μικρη εμπερια αγωνων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  09:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by akira

απο το 23 και μετα, αφου ειχα παρει 2 τζελακια χωρις καφεϊνη (μιας και η καφεϊνη μου αφηνει μια υπερενταση μετα τον αγωνα για πολλες ωρες) στα προηγουμενα χλμ. δεν μπορουσε να κατεβει τιποτα μετα, ουτε νερο το οποιο με ζορι επινα μερικες γουλιες, δεν ειχα αναγουλες ή κοψιμο, και το ολο προβλημα απλα με σκοτωσε στον αγωνα. Το προβλημα αυτο εχει αρχισε πριν 2 χρονια και φετος δεν παει αλλο. Η σκεψη μου ειναι να κοψω τελειως τα τζελακια μιας και μου αφηνουν μια απαισια γευση γλυκαδας στο στομα η οποια δεν φευγει με τιποτα (ουτε με ξεβγαλμα του στοματος)



Δεν είναι όλα τα τζελάκια ίδια παιδιά. Κάποια είναι πηχτά λες και καταπίνεις αλοιφή (και χειρότερα μη σου πω), όπως τα πολύ γνωστά Gu. Άλλα είναι πιο αραιά, σε σημείο να μη χρειάζονται νερό (τα SIS), αν και κάτι τέτοιες ιδέες τις φοβάμαι. Στο ενδιάμεσο, υπάρχουν σχετικά αραιά τζελάκια, με πολύ καλή γεύση. Δε θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά τα High 5 τα βρίσκω άψογα. Κατεβαίνουν με τη μία και σ' εμένα τουλάχιστον δε μου προκαλούν προβλήματα (μέχρι και χωρίς νερό τα πίνω σε κάποιες προπονήσεις). Ψαχτείτε λιγάκι κι αφήστε τα σύκα και το παστέλι - όχι γιατί είναι δήθεν ακατάλληλα, αλλά επειδή είναι πιο πρακτικό να τη βγάζεις χωρίς να μασουλάς την ώρα του αγώνα και να λένε οι θεατές "να, περνά ο πυροβολημένος" (που λιγάκι είμαστε όλοι μας, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)... :):)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  10:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκιμασα και μου αρεσαν σαν αποτελεσμα : 2-3 παστελια μπουκιτσες καθε 5χλμ και καθε 15χλμ χαλβαδακι μικρο .
Η συγκεκριμενη τροφοδοσια προσφερει ενεργεια απο το μελι και το ταχινι και επιπλεον ειναι ευκολοχωνεφτα

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  10:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ με τα High 5 (αυτά που δεν θέλουν νερο) δεν είχα κανένα πρόβλημα στον μαραθώνιο. Αλλα το στομάχι του καθένα είναι διαφορετικό.

Από εκεί και πέρα, είμαι της άποψης στις προπονήσεις να μην χρησιμοποιώ gels εκτός και αν κάνω τεστ για το στομάχι.
ξερά σύκα και σταφίδες για όλα τα άλλα.

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000