Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος στη καμαρα του ποδιου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

stageone
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2017 :  19:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spiros tsi

Aυτο που αναφερεις εννοω,εκεινο το μυ η τμημα του,που ειναι σα γραμμη και το νιωθεις σφιχτο κι επωδυνο.Αν περιμενεις να στα επιβεβαιωσει αυτα που γραφω γιατρος μαλλον τζαμπα θα το κανεις.
Georum ,να σαι καλα.

Αν επιτρέπεται με τι ασχολείσαι και πως απέκτησες αυτές τις γνώσεις σου για την εν λόγω βασανιστική πάθηση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2017 :  20:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ davosa,

Επειδή το πρόβλημά σου προέκυψε πρόσφατα, μήπως άλλαξες ξαφνικά στοιχεία της προπόνησής σου (ένταση, διάρκεια, συχνότητα, επιφάνεια); Αρκετές φορές, ξαφνικές αλλαγές στο προπονητικό φορτίο μπορεί να οδηγήσουν σε προβλήματα όπως ο πόνος στο πέλμα. Δεν δίνεις αρκετά στοιχεία όπως πόσο καιρό τρέχεις, ποιο το εβδομαδιαίο προπονητικό φορτίο τον τελευταίο μήνα, αν η επιφάνεια τρεξίματος είναι ίδια ή αλλάζει ανά διαστήματα και άλλες μικρότερες λεπτομέρειες. Είναι παράτολμο να δοθούν άλλες συμβουλές πέρα από το να μειώσεις την προπόνηση, να αυξήσεις την ξεκούραση και να δεις την επίδρασή τους στο ενόχλημα. Αν δεν δεις βελτίωση με τα παραπάνω, μάλλον η γνώμη του ειδικού επαγγελματία υγείας είναι απαραίτητη.

Μια σημείωση ακόμα. Επειδή γράφτηκε ότι η κύρια αιτία της πελματιαίας απονευρωσίτιδας ή του πόνου στο πέλμα είναι "οι συσπασμένες μυικές μπάντες", πρέπει να τονιστεί ότι η πελματιαία απονεύρωση ιστολογικά είναι πυκνός συνδετικός ιστός και όχι μυϊκός ιστός. Οπότε, δεν υφίσταται ο όρος "συσπασμένες μυικές μπάντες" για την απονεύρωση και η μάλαξη ή η οποιαδήποτε τεχνική χαλάρωσης ή διάτασης της απονεύρωσης δεν έχουν κανένα νόημα! Σχετικά με τις άλλες αιτίες που περιγράφηκαν, έχω αρκετές ενστάσεις για αρκετές από αυτές αλλά δεν έχει νόημα να μπούμε σε αντιπαράθεση γιατί θα χρειαστούν πολλά σχόλια εκατέρωθεν.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2017 :  21:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by davosa

Καλημερα σε ολους τους φιλους.
Εδω και 7 μερες ξαφνικα μου αρχισε πονος στη καμαρα του ποδιου και συγκεκριμμενα ο πονος εντοπιζεται λιγο πιο κατω απο τη καμαρα του ποδιου,σε ενα σκληρο τοξο-τενοντα που το πιανεις με το χερι σου -δεν ξερω πως λεγεται.λιγες μερες μετα αρχιζει και στο αλλο ποδι ακριβως το ιδιο σημειο..να ανησυχησω λετε?να ενημερωσω οτι στις προπονησεις μου αλλαζω καθε φορα τα παπουτσια τα οποια ειναι ολα σαν καινουργια..
Απλα θυμαμαι αν δεν ειναι ασφαλως συμπτωση οτι στη δουλεια μου εκεινη τη μερα που αρχισε ο πονος φορουσα μποτακια ψηλα,και 9 ωρες ορθιος..
Ευχαριστω εκ των προτερων για ολες τις απαντησεις βοηθειες.


Σύμφωνα με τις πληροφορίες που δίνεις μάλλον φαίνεται σαν κυρίαρχος παράγοντας τα μποτάκια που φόρεσες την συγκεκριμένη μέρα.
Τα συμπτώματα σου δεν είναι τα κλασσικά της πελματιαίας απονευροπάθειας (ο όρος που επικρατεί τον τελευταίο διάστημα),πόνος με την έγερση,ενόχληση μετά από ορθοστασία ή κατά την διάρκεια προπόνησης.
Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην όρθια στάση όπως επίσης στον κύκλο της βάδισης.Η πελματιαία απονεύρωση είναι κατά κάποιον τρόπο η συνέχεια των οπίσθιων κνημιαίων και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να είναι σφιχτή η περιοχή της γάμπας.
Θα μπορούσε να γίνει μια διαφοροδιάγνωση με τενοντίτιδα του οπίσθιου κνημιαίου και έλεγχος απομακρυσμένων προδιαθεσικών παραγόντων (ισχιοκνημιαίοι,ΟΜΣΣ,ιερολαγόνιες).Συχνά υπάρχει και έλλειμμα στην ραχιαία κάμψη της ΠΔΚ και της 1ης ΜΤΦ .
Συνοψίζοντας ,διατάσεις στην πελματιαία και στον γαστροκνήμιο
μάλαξη
έλεγχος του εύρους τροχιάς
πάγος με μπουκάλι
σταδιακή αύξηση του όγκου προπόνησης
έλεγχος των υποδημάτων
ενδυνάμωση
πλατυποδία,κοιλοποδία
Σπάνια η πελματιαία συναντάτε ταυτόχρονα και στα δυο πόδια και όταν αυτό γίνει θέλει προσοχή και γιατί όχι περεταίρω διερεύνηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2017 :  23:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλοι μου το ξαναλέω ο πονος ήρθε ξαφνικά ένα απόγευμα ακριβώς κάτω από τη καμάρα του ποδιού που όπως εψαξα λέγεται περιτονία πελματιαια είναι ο χοντρός ιστός στο πέλμα που το πιάνεις με το χέρι σου εάν σηκώσεις τα δάχτυλα του ποδιού προς τα πάνω...Ήδη ο πόνος έχει ελαττωθεί αρκετά...Δεν νομίζω να έχει σχέση με πελματιαια απονεύρωση..Θα δείξει ο γιατρός τι θα πει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2017 :  00:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Physiorunner εχεις δικιο αλλα οταν γραφω για fascia,συνδετικο ιστο,σε προηγουμενα post κανεις δεν καταλαβαινει,γι αυτο το περιεγραψα οπως λες.Στο οτι δε χαλαρωνει και δεν επανερχεται η fascia κανεις λαθος.Μια χαρα δουλευει και η θεραπεια με πιεσεις οπως και πολλες αλλες.Για τις διατασεις συμφωνω μαζι σου.
Οχι διατασεις στο πελμα και στον γαστροκνημιο.
Οχι μπουκαλι με παγο.
Οχι ασκησεις ενδυναμωσης πριν διωξεις τη δυσλειτουργια.

Edited by - spiros tsi on 06/02/2017 00:08:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2017 :  01:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
PETER σε γενικες γραμμες γραφεις σωστα και εχεις καταλαβει το ρολο της οπισθιας fascia που περιγραφεις .
Μονο μερικες παρατηρησεις.
Ο παγος δεν εχει νοημα γιατι δεν υπαρχει φλεγμονη οποτε μονο το ρολλαρισμα με το μπουκαλι ειναι αρκετο.Ο παγος μειωνει την αποτελεσματικοτητα της θεραπειας.
Οι διατασεις δεν βοηθανε παρα μονο προσωρινα.
Παροτι κι εγω δουλευω κατ εξοχην με τις fascia μην παραγνωριζουμε το ρολο που παιζουν οι μυικες ανισοροπιες,γι αυτο και θεωρω οτι πρωτα πρεπει να λυθει τυχον μυικος σπασμος στο γαστροκνημιο ωστε να αποφευχθει επιδεινωση.
Πολυ σωστα γραφεις για τους προδιαθεσικους παραγοντες.
Ενα τελευταιο.Δεν υπαρχει τενοντιτιδα του οπισθιου κνημιαιου .Μονο μυικος σπασμος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2017 :  01:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Stageone ,ειμαι φυσικοθεραπευτης.Αυτα που γραφω ειναι προιον απειρων σεμιναριων,βιβλιων και καθημερινων εφαρμογων.Απο τις πολλες διαφορετικες προσεγγισεις ,που οπως θα εχεις δει υπαρχουν στα μυοσκελετικα προβληματα,εχω προσπαθησει να βρω αυτες που δουλευουν και απο αυτες ποιες δουλευουν πιο γρηγορα.
Η λογικη μου δεν ειναι το evidenced based αλλα το τι δουλευει στην πραξη.Οταν βρω τι μου δινει αποτελεσμα τοτε θα ψαξω για τη θεωρια και τις ερευνες που μπορει να το εξηγησουν.
Αυτα που λεω δεν ειναι αντιγραφη και ειναι δοκιμασμενα ξανα και ξανα στην πραξη.Να σου δωσω ενα παραδειγμα.Οταν μου ερχονται ασθενεις με τη διαγνωση τενοντιτιδας και το 80 % γινεται καλα με μια θεραπεια(το υπολοιπο σπανια πανω απο 3 θεραπειες) τοτε οχι ,δεν υπαρχει φλεγμονη στον τενοντα, γιατι η θεραπεια που κανω αν υπηρχε φλεγμονη θα τη χειροτερευε ραγδαια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2017 :  09:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spiros tsi

Stageone ,ειμαι φυσικοθεραπευτης.Αυτα που γραφω ειναι προιον απειρων σεμιναριων,βιβλιων και καθημερινων εφαρμογων.Απο τις πολλες διαφορετικες προσεγγισεις ,που οπως θα εχεις δει υπαρχουν στα μυοσκελετικα προβληματα,εχω προσπαθησει να βρω αυτες που δουλευουν και απο αυτες ποιες δουλευουν πιο γρηγορα.
Η λογικη μου δεν ειναι το evidenced based αλλα το τι δουλευει στην πραξη.Οταν βρω τι μου δινει αποτελεσμα τοτε θα ψαξω για τη θεωρια και τις ερευνες που μπορει να το εξηγησουν.
Αυτα που λεω δεν ειναι αντιγραφη και ειναι δοκιμασμενα ξανα και ξανα στην πραξη.Να σου δωσω ενα παραδειγμα.Οταν μου ερχονται ασθενεις με τη διαγνωση τενοντιτιδας και το 80 % γινεται καλα με μια θεραπεια(το υπολοιπο σπανια πανω απο 3 θεραπειες) τοτε οχι ,δεν υπαρχει φλεγμονη στον τενοντα, γιατι η θεραπεια που κανω αν υπηρχε φλεγμονη θα τη χειροτερευε ραγδαια.



Καλημέρα, σου έχω στείλει email μέσω του forum, δεν γνωρίζω εάν το έλαβες..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2017 :  10:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tωρα το ειδα το μηνυμα.Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Θα σου απαντησω συντομα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2017 :  10:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spiros tsi

Tωρα το ειδα το μηνυμα.Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Θα σου απαντησω συντομα.



Παρακαλώ, αν θέλεις δες τα μηνύματά σου πάλι, σου έστειλα αναλυτικές πληροφορίες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2017 :  20:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μία μικρούλα φλεγμονή στη περιοχή τίποτα ανησυχητικό..Έκανα πελματογραφημα.μικρος υπτιασμος βρέθηκε...Ο γιατρός μου συνέστησε πατους αξίας100 ευρώ που σκέφτομαι να μη τους πάρω...Γνώμες παρακαλώ...Βοηθάνε τελικά οι πατοι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2017 :  20:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού είναι μια μικρή φλεγμονή, για ποιο λόγο να πάρεις πάτους;

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2017 :  20:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί διαπίστωσε στο πελματογραφημα ένα μικρό υπτιασμο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2017 :  21:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και πώς σχετίζεται ο μικρός υπτιασμός με το πρόβλημά σου; Τι εξήγηση σου έδωσε για την επίδραση των "΄πάτων" στον πόνο σου;

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2017 :  21:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ότι θα βοηθήσουν στη δουλειά μου που έχει ορθοστασία για αρχή να μην δέχεται πολύ πίεση ή περιοχή και άλλα τέτοια...Ευχαριστώ δεν θα πάρω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000