Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνοι στους μηρούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

HarisPs
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/04/2017 :  17:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους,

Επέστρεψα μετά απο 15+ χρόνια σε τακτικές προπονήσεις τρεξίματος, και για λόγους βελτίωσης υγείας και σώματος αλλά και γιατί πάντα είχα τη νοσταλγία. Πέρσι την πάτησα πριν τον ημιμαραθώνιο της Αθήνας και έπαθα θλάση και στους δύο γαστροκνήμιους. Από Νοέμβρη και μετά το δούλεψα πιο μεθοδικά και προσεκτικά και κατάφερα να τρέξω το 5άρι του ημιμαραθωνίου φέτος. Έχω ενοχλήσεις όμως στους μηρούς, χαμηλά κοντά στο γόνατο, λίγο πιο ψηλά και προς τα μέσα, και τέλος στην ευθεία από το ισχίο στη μέση του τετρακεφάλου. Όσο τρέχω με ενοχλεί ελάχιστα και έχω κάνει και γερές προπονήσεις και χαλαρές, όταν είμαι ξαπλωμένος και κάνω κίνηση με ίσιο το πόδι με τσιμπάει... Στον αγώνα δε με ενόχλησε καθόλου. Αλλά έχω φοβηθεί μην την πάθω όπως πέρσι. Δεν έχω δει κάποια βελτίωση με voltaren (αλοιφή), ή counterpain είτε με πάγο. Σκέφτομαι μήπως πάω στα συμπιεστικά μηρών αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα με βοηθήσουν και το σκέφτομαι το 60άρι που έχουν...

Έχετε καμιά ιδέα ή συμβουλή που θα μπορούσε να βοηθήσει;

Ευχαριστώ,
Χάρης

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2017 :  14:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα HarisPs.

Αν η αποχή από την αθλητική δραστηριότητα για κάποιο διάστημα δεν βελτιώσει την κατάσταση, όπως και η χρήση ήπιων μέσων αναλγησίας, τότε η επίσκεψη σε ειδικό επαγγελματία υγείας είναι μάλλον απαραίτητη. Αν δεν βλέπεις βελτίωση με βολταρέν κλπ, πολύ απλά μην τα χρησιμοποείς άλλο, δεν έχει νόημα. Οι συμπιεστικές κάλτσες δεν ξέρω αν ενδείκνυνται, αλλά χωρίς ιατρική συμβουλή και με άγνωστο ιατρικό ιστορικό κανείς δεν μπορεί να σου τις προτείνει. Αν οι βασικές κινήσεις του ποδιού (βάδιση, ανεβοκατέβασμα σκαλοπατιών, βαθύ κάθισμα οι πιο βασικές) προκαλούν μια μικρή ενόχληση, ίσως να πρέπει να περιμένεις μέχρι την επαναφορά στην αθλητική δραστηριότητα. Αν με την πάροδο του χρόνου τα συμπτώματα βελτιώνονται, μπορείς σταδιακά να ξεκινήσεις προπονήσεις.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2017 :  15:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αθλητικό μασάζ μια στις 15 ή και μία την εβδομάδα, συμπιεστικά, cross training (ποδήλατο/κολύμπι) και πολύ χαλαρά τις μέρες που αισθάνεσαι σφιγμένος. Μάθε να ακούς το σώμα σου στις προειδοποιήσεις που σου στέλνει ότι είναι καταπονημένο για να προλαμβάνεις τραυματισμούς.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HarisPs
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2017 :  15:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την απάντηση,

Έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ οτιδήποτε πλέον, αλλά δεν έχω σταματήσει το τρέξιμο... Δε μπορώ να καταλάβω αν είναι θέμα κόπωσης ή τραυματισμού, αυτό είναι το πρόβλημα μου. Την τελευταία φορά με τις θλάσεις με έβγαλε 4 βδομάδες εκτός ο γιατρός αλλά τότε ο πόνος ήταν πολύ έντονος. Θα δοκιμάσω σήμερα να καταλάβω σε ποιες ακριβώς κινήσεις τσιμπάει και βλέπουμε... Δε με βλέπω να τον αποφεύγω το γιατρό :(
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2017 :  15:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπόψη τα συμπιεστικά δεν είναι απαραίτητο να τα φοράς κατά τη διάρκεια της προπόνησης, αλλά πριν/μετά. Μέχρι και στον ύπνο μπορείς να τα φοράς.Φρόντισε να πάρεις κατάλληλο νούμερο.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2017 :  19:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα "συμπιεστικά" για ποιο λόγο να τα πάρει NESTORAS1980 και να τα χρησιμοποιεί πριν ή μετά ή και στον ύπνο;

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000