Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τσιμπηματα στο Πελμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  15:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι εννοείς όχι σε λειτουργικές και μόνο σε δομικές? Για το τρέξιμο δηλαδή είναι άχρηστοι? Σε ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2017 :  20:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο ρόλος των ορθωτικών συσκευών (πάτων) είναι να διορθώσουν κάποια ανατομική παραλλαγή που προκαλεί συμπτώματα σε μια άρθρωση ή μια περιοχή του σώματος. Αν, για παράδειγμα, η βλαισή πτέρνα (που βρήκε ο γιατρός ότι παρουσιάζεις), οφείλεται σε οστική παραλλαγή της πτέρνας (δομική βλαισή πτέρνα) ΚΑΙ προκαλεί τα συμπτώματά σου, τότε η ορθωτική συσκευή θα βοηθήσει. Αν η βλαισή πτέρνα οφείλεται σε μυϊκή ανισορροπία (λειτουργική βλαισή πτέρνα) ΚΑΙ αυτή προκαλεί τα συμπτώματά σου, τότε η ορθωτική συσκευή δεν θα έχει μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα. Δεν έχει να κάνει με την δραστηριότητα (το τρέξιμο δηλαδή) αυτό που γράφω, αλλά με την αιτία των συμπτωμάτων σου. Αν παρατηρήσω ότι έχεις μυωπία στο αριστερό σου μάτι, μπορώ να σου προτείνω να βάλεις γυαλιά. Όμως, αυτό θα εξαλείψει τον πόνο σου στο πέλμα; Αν η μυωπία είναι αιτιολογικός παράγοντας για τον πελματιαίο πόνο, η απάντηση είναι ΝΑΙ. Αν δεν είναι, τότε ΟΧΙ.
Το ζήτημα, λοιπόν, είναι αν η βλαισοπτερνία
α) προκαλεί το σύμπτωμα ή είναι ένα απλό εύρημα χωρίς κλινική σημασία και
β) οφείλεται σε δομική διαταραχή ή σε λειτουργικό έλλειμμα. Αν είναι δομική, ο πάτος θα βοηθήσει. Αν είναι λειτουργική, ο πάτος δεν θα βοηθήσει μακροπρόθεσμα.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2017 :  00:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εν τέλει τι κανει κανεις οταν πονάει και η μαγνητική δε δείχνει τίποτα και εχει κανει αποχή απο το τρεξιμο για μήνες;;; Ακολουθεί το ρητό "αν πονάς, τρέξε έναν μαραθώνιο και θα σου φύγει ο πόνος";
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2017 :  10:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχεις κανει πελματογραφημα ?πονους στο πελμα εχεις?εγω πηγα σε ορθπεδικο εξειδικευμενο σε παθησεις κατω ακρων και εκανα πελματογραφημα αναλυτικοτατο το οποιο εβγαλε οτι δημιουργω αυξημενες πιεσεις στις πτερνες μου και πιο πολυ στην αριστερη,,,...μου τονισε οτι εαν θελω να τον δοκιμασω σε πατους 20 μερες και θα δω αποτελεσμα σιγουρα...
το θεμα 4 μηνες χωρις τρεξιμο ειναι λογικο να ποναω συνεχεια?τσιμπηματα συνεχομενα?

Edited by - pumafaas on 16/06/2017 10:45:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2017 :  12:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν στο υποθετικό σενάριο ότι κάποιος, που έχει πόνο στο πέλμα μετά από 7 χμ τρέξιμο, κάνει πελματογράφημα ως μέσο αξιολόγησης και βρεθεί ότι έχει αυξημένες πιέσεις στην αριστερή πτέρνα, τότε υπάρχουν οι εξής απορίες:
1) Το πελματογράφημα έγινε στη βάδιση ή στο τρέξιμο; Ή ήταν μόνο στατικό (στην όρθια θέση);
2) Αν έγινε στο τρέξιμο, σε ποια ταχύτητα έγινε; Στην ταχύτητα που τρέχει όταν κάνει τα 7χμ ή σε άλλη;
3) Αν η ταχύτητα είναι η ίδια με την ταχύτητα της προπόνησης των 7χμ, η μέτρηση έγινε αφού έτρεξε 7 χμ πρώτα ή έτρεξε λίγα μέτρα;
3) Αν η μέτρηση έγινε μετά από 7 χμ τρεξίματος και στην ταχύτητα προπόνησης, εμφανίστηκε ή όχι ο πόνος στο πέλμα;
4) Αν εμφανίστηκε ο πόνος, έγινε κάποια "διόρθωση" στην πτέρνα (πχ με κάποιο tape για μείωση της βλαισότητας) και επαναλήφθηκε η διαδικασία ή όχι;
5) Αν επαναλήφθηκε η διαδικασία, το αποτέλεσμα άλλαξε; Ο πόνος άλλαξε ή έμεινε ο ίδιος;
6) Πέραν όλων αυτών, οι συνθήκες μέτρησης ήταν ίδιες με τις συνθήκες προπόνησης των 7 χμ; Αν το άτομο προπονείται σε ανώμαλο δρόμο, το πρωί στις 6 με υγρασία και οι κλίσεις αλλάζουν, τότε τι προσομοίωση υπάρχει με τη μέτρηση; Προφανώς και δεν μπορεί να βγει έγκυρο συμπέρασμα.

Συμπερασματικά, το πελματογράφημα είναι ένα απλό μέσο μέτρησης που ΜΠΟΡΕΙ να φανεί χρήσιμο. Αν η μέτρηση δεν γίνει στις συνθήκες που εμφανίζεται ο πόνος, είναι δώρον άδωρον. Αν έχεις μια αυξημένη πίεση στις πτέρνες, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό προκαλεί τον πόνο στο πέλμα. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Χρειάζονται και άλλα δεδομένα για να παρθεί η απόφαση για κατασκευή ορθωτικού που θα λύσει το πρόβλημα.

Το ίδιο ισχύει και με την μαγνητική. Η μαγνητική δεν βγάζει διάγνωση, ειδικά σε νευρομυοσκελετικά προβλήματα! Μην κολλάτε σε μια μαγνητική ή σε ένα πελματογράφημα. Επιδιώξτε την εξήγηση των πιθανών αιτιολογικών παραγόντων και του κύριου μηχανισμού πρόκλησης των συμπτωμάτων από τον επαγγελματία υγείας που έχετε μπροστά σας. Αν δεν υπάρχει ξεκάθαρος μηχανισμός πρόκλησης, η οποιαδήποτε διάγνωση τίθεται εν αμφιβόλω. Εξάλλου, έχω γράψει επανειλημμένως ότι ο πόνος είναι πολυπαραγοντικός και ότι ο πόνος δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική κατάσταση των ιστών. Για παράδειγμα, όσο η ALEXANDRA προσπαθεί να βρει μια ιστική-ακτινοδιαγνωστική διάγνωση στο πρόβλημά της, τόσο ο πόνος της θα επιμένει, διότι το συναισθηματικό της προφίλ δεν επιτρέπει στα συστήματα αναλγησίας του σώματός της να δράσουν 100% και συντηρούν την ευαισθησία στην απειλή που νιώθει ο εγκέφαλός της για βλάβη. Διότι ο πόνος είναι περισσότερο ένδειξη ευαισθησίας σε απειλή βλάβης ή βλάβη, παρά ένδειξη βλάβης. Ειδικά αν μιλάμε για πόνο που διαρκεί μήνες.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2017 :  12:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα φιλε μου...το πελματογραφημα μου εγινε σε βαδιση και δυναμικη βαδιση..ειλικρινα δεν ξερει κανεις τι να πιστεψει με τα πελματογραφηματα και τους πατους...
ισως ειναι και αυτο που λες οτι μπορει να μην εχουμε τιποτα και ολο αυτο να ειναι εγκεφαλικο και συναισθηματικο...τι να πω,,
οταν αυτο διαρκει 4 μηνες τωρα μπορει να ειναι και ψυχολογικο λες?
Εδω που φτασαμε λες ας δοκιμασω και τους πατους και βλεπουμε...
Παντως οι πατοι θα κανουν καλο στο τρεξιμο τελικα?γιατι εκει αλλαζεις πατημα σιγουρα..

Edited by - pumafaas on 16/06/2017 13:01:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2017 :  17:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Physiorunner:αναλυτικότατος και κατατοπιστικότατος. Ευχαριστούμε.

Κατά τ'άλλα, βάθος δυσθεώρητο.....Δε βγάζεις άκρη και αυτό εκ των πραγμάτων εφ´όσον μια μαγνητική μπορεί να μη δείξει τίποτα-βασικά αυτό πιστεύει και ο ορθοπεδικός μου και δε με αφήνει να κάνω.
Οσο για το ψυχολογικό μέρος, εγώ μια χαρά cool ήμουν-τον Φεβρουάριο ξεκίνησε η ιστορία. κανένα άγχος ότι δεν προλαβαίνω μαραθώνιο ή θα χάσω αγώνες. Αλλά τώρα που φτάσαμε Ιούνιο και συνειδητοποίησα ότι είναι 4 μήνες αυτή η ιστορία, λες ώπα! Ε, τώρα, ναι, μπορεί να παίξει αρνητικό ρόλο αυτή η ψυχολογία.
Από αύριο ξεκινάω πισίνα πάλι
Μου αρέσεει που πέρσυ τον Αύγουστο έλεγα "είναι ο τελευταίος μαραθώνιος αυτός, δεν είναι κατάσταση να τρέχουμε καλοκαιριάτικα μέσα στη ζέστη"!

Και το άλλο που μου αρέσει είναι ότι όταν πονάμε, μας απασχολεί ότι δε μπορούμε να τρέξουμε, όχι ότι έχουμε πάθει "ζημιά". Ανωμαλία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2017 :  10:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο που εχτες πηγα 7 χιλ τρεξιμο μετα για ωρες μεχρι το βραδυ να ειμαι αρκετα καλα και το πρωι που σηκωθηκα αρχισαν τα τσιμπηματα και ο πονος και στα 2 πελματα δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα!!μα με τιποτα...τωρα αυτο με τα ψυχολογικα και αλλα τετοια δεν τα πιστευω καθολου πλεον...ναι η ψυχολογια ειναι αρνητικη αλλα τι να κανουμε ρε παιδια υπαρχει πονος και δεν βρισκουμε τι ειναι...
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥς ΠΑΤΟΥΣ αν και δεν τα πιστευω ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2017 :  16:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω μια υπόνοια ταρσιαιου σωλήνα ....αν δεν το πρόσεξε κανείς γιατρός που πήγα θα είναι μεγάλοι ξεφτιλες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2017 :  00:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει κανείς εμπειρία από ταρσιαιο σωλήνα? Τι θεραπεία ακολουθεί? Οι πατοι βοηθάνε? Σε αφήνει μήνες έξω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2017 :  11:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περυσι το μαιο αρχες αρχισε και πονουσε ο ΔΕΞΙΣ αχιλειος στην καταφυση απο την ΕΣΩ πλευρα. επασβεστωσα τενοντιτιδα,τενοντιτιδα καταφυσης κ.τ.λ θεραπειες ...κτλ η διαγνωση σιγουρη ....κτλ
βγαζωντας μαγνητικη ολα ηταν ενταξει τελικα και ο ακτινοδιαγνωστης παρατηρησε ερεθισμενο τον ορογονο θυλακα στο σημειο εκεινο και εγραψε ορογονοθυλακιτιδα δεξι αχιλειου
λιγο πιο υποψιασμενος τωρα ,βρηκα ενα αλλο γιατρο. στην κλασικη εξεταση(νευρου) με το σφυρακι στο γονατο το αριστερο ποδι εχει φυσιολογικη αντιδραση ενω το ΔΕΞΙ 60%-70% λιγοτερη αντιδραση.ψαχνοντασ παραπανω απο τον αχιλειο με βρηκε καποια επωδυνα σημεια ,1 εσω πανω δεξια κεφαλη γαμπας, 2 μεγαλος γλουτος καπου στην μεση, 3 μεσος γλουτος στο πανω σημειο 4 στο πελμα κοντα στην φτερνα, ο ιγνυακος ερεθισμενος. ολα δειχνουν την μεση ,καπου το ειχα και εγω στην ακρη του μυαλου μου.τιποτα απο τα παραπανω δεν με ενοχλει στο τρεξιμο (ουτε η μεση) μονο ο δεξις αχιλειος .
ο τελευτεος γιατρος μου ειπε να ξεκινησω τρεξιμο ,και μου εκανε σοκ γουειβ στα επωδυνα σημεια. εφοσον ο αχιλειος ηταν ενταξει απο την μαγνητικη ξεκινησα τρεξιμο με πονο την πρωτη φορα απο τα πρωτα 500 μετρα.εκανα 3 χιλ περπατημα-τρεξιμο (ειχαν περασει πλεον 2+ μηνες)κοιτωντας να παταω με ολο το πελμα χωρις το πρωτο σημειο επαφης να ειναι η φτερνα.σιγα-σιγα ο πονος στον αχιλειο ξεκινουσε ολο και αργοτερα ,απο τα 500 μ μετα στα 1 χιλ μετα στο 2 χιλ στο 3.5 κτλ
μετα 1 χρονο παταω με το χερι μου το σημειο στο δεξι αχιλειο και καταλαβενω πονο ,δεν ποναει ομως καθως τρεχω ,ουτε η μεση ουτε και τιποτε αλλο ,καταλαβενω ομως τσιμπηματα κυριως σε γαμπα τα οποια ειναι απο το ισχιακο νευρο

χωρις να εχω κανει μαγνητικη στην μεση (θα γινει) εχω και εγω κανα 2 κηλες.κλασικα μου εχει συσταθει κοιλιακοι-ραχιαιοι κτλ

αυτα ειδα οτι με ψιλοενοχλησαν,και το κοιταξα και λιγο μονος.ετσι λοιπον 2 φορες την εβδομ.μονοζυγο(2σετ οσες μπορω) και 2 φορες εβδομ. καμψεις απο 2 σετ .κοιλιακοι μονο και οχι πανω απο 20

εκει που βρισκω ανακουφιση στην μεση αλλα και στα ποδια ειναι στο μπαλακι του τενις. αγορασα 2 μπαλακια τις μπλακ ρολ ,ελαχιστο κοστος, και τα βαζω συχνα -πυκνα πρωτα στην μεση και μετα σε υπολοιπα σημεια στα ποδια και ασκω πιεση με αργες κινησεις.μετα 8-9 μηνες χρησησ βλεπω διαφορα και θα συνεχισω να κανω μασαζ με αυτα

εμενα η μεση μου βγαζει τσιμπηματα και ενοχλησεις στην γαμπα ,στην δεξια περισοτερο αλλα και στην αλλη λιγοτερο,κανω καποια πραγματα που βλεπω οτι με πιανουν και βλεπω οτι χαλαρωνουν η μεση και τα ποδια ,αλλα κυριως δεν εχω σοβαρους πονους καθως τρεχω η και στην καθημερινοτητα. εχω παει σε γιατρους ο τελευτεος πριν κανα 3 εβδ.και η καταληξη ειναι να συνεχισω να κανω οτι κανω.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2017 :  12:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eχοντας φτασει τους πεντε μηνες αποχη ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ερεθισμενο και απο τα 2 ποδια το νευρο του ταρσιαιου σωληνα..περισσοτερο απο το αριστερο..μου εκανε μια ενεση με κορτιζονη προχθες και περιμενουμε λιγο να δουμε αντιδραση...μεχρι στιγμης 2 μερα τωρα οχι θεαματικη βελτιωση...Μακαρι μου ειπε να ειναι απο εκει..ΑΚΟΜΗ ΨΑΧΝΟΥΜΕ το λογο των πονων στα πελματα εδω και 5μηνες..το επομενο σταδιο ΟΡΘΩΤΙΚΟΙ ΠΑΤΟΙ???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2017 :  13:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παντως τους πατους τους εχουν ρε παιδι μου για ψωμοτυρι custom πατοι με λιγο ενισχυση απο δω ,βαλε και λιγο απο εκει
, θα ειναι μονο για το ποδι σου ,ορθωτικοι κτλ. και το μαλι κανα 80 με 90. σου ευχομαι να ειναι απο τους πατους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2017 :  14:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν λίγα χρόνια έκανα πάτους λόγω πελματιαίας απονευρωσίτιδας, προσπάθησα σκληρά είναι η αλήθεια να προσαρμοστώ και να τους συνηθίσω αλλά μάταιος ο κόπος, μετά 2 εβδομάδες δεν τους άντεξα και τους παράτησα.......φυσικά το 150άρι φτερούγισε από την δική μου τσέπη στην τσέπη κάποιου άλλου......αργότερα εντελώς τυχαία βρήκα έτοιμους πάτους για το πρόβλημά μου από μια Γερμανική εταιρεία που τους κατασκευάζει μαζικά και ανάλογα με το πρόβλημα η το άθλημα του καθένα, τους αγόρασα και τους χρησιμοποιώ ανελλιπώς εδώ και 3 χρόνια χωρίς να μ'έχει από τότε παρουσιαστεί κάποιο σχετικό πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2017 :  18:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα δεν ξερει κανεις τι να πιστεψει για το πελματογραφημα και τους πατους που γινονται μετα απο αυτο....ας εχει και αλλος εμπειρια ας μοιραστει μαζι μας τις εντυπωσεις του!
Γιατι ειναι τοσο δυσκολο απο οτι ακουω και διαβαζω να προσαρμοστει καποιος στους πατους?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000