Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 γόνατο-μηνίσκος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

dora@xi
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/05/2017 :  14:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σας! ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για την επέμβαση μηνίσκου.Διαγνώστηκα με ρήξη έσω μηνίσκου και οστικό οίδημα και 3 γιατροί που πήγα μου πρότειναν αμέσως επέμβαση.
..ήθελα να σας ρωτήσω αν με τη φυσιοθεραπεία και μόνο έχετε βοηθηθεί σε κάτι παρόμοιο για να αποφύγετε την επέμβαση.Μου είπαν επίσης ότι ο χρόνος ανάρρωσης είναι γύρω στους 3 μήνες μετά την αρθροσκόπηση.
ευχαριστώ πολύ!

Edited by - dora@xi on 17/05/2017 17:20:19

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2017 :  18:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.bmj.com/content/357/bmj.j1982

Το συγκεκριμένο ήρθε "παραγγελιά" για σένα dora@xi...
------------------
What you need to know

- We make a strong recommendation against the use of arthroscopy in nearly all patients with degenerative knee disease, based on linked systematic reviews; further research is unlikely to alter this recommendation

- This recommendation applies to patients with or without imaging evidence of osteoarthritis, mechanical symptoms, or sudden symptom onset

- Healthcare administrators and funders may use the number of arthroscopies performed in patients with degenerative knee disease as an indicator of quality care.

- Knee arthroscopy is the most common orthopaedic procedure in countries with available data

- This Rapid Recommendation package was triggered by a randomised controlled trial published in The BMJ in June 2016 which found that, among patients with a degenerative medial meniscus tear, knee arthroscopy was no better than exercise therapy
------------------

Με απλά λόγια, οι συγγραφείς δεν συστήνουν την αρθροσκόπηση γόνατος σε ασθενείς με εκφυλιστικές αλλοιώσεις (όπου περιλαμβάνονται οι μηνισκικές ρήξεις), καθότι από την έρευνά τους έβγαλαν το συμπέρασμα ότι αυτή δεν υπερέχει της συντηρητικής αποκατάστασης (πχ άσκηση). Επειδή μιλάμε για κλινικές οδηγίες εν έτει 2017, ίσως να σκεφτείς ξανά το ενδεχόμενο να εξαντλήσεις τους συντηρητικούς τρόπους αποκατάστασης του προβλήματός σου προτού αποφασίσεις να χειρουργηθείς. Πάρε γνώμες και από φυσικοθεραπευτές για να πάρεις την τελική απόφαση. Η φυσικοθεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει και ο χρόνος ανάρρωσης μετά την αρθροσκόπηση δεν είναι αναγκαστικά τόσο πολύς.
Εύχομαι καλή ανάρρωση.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dora@xi
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2017 :  19:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, θα το διαβάσω με προσοχή! ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!πάντως μίλησα με ένα γνωστό μου αθλίατρο που ζει στο εξωτερικό και μου έλεγε ότι βοηθάει πολύ η φυσιοθεραπεία και η μαγνητοθεραπεία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgekall
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2017 :  13:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kallimanisg@gmail.com steile mou to mail sou na sou protino kati.....se euxaristoooo
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2017 :  02:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα πραγματα ειναι οπως τα λεει ο physiorunner.
Kαι μου γενναται εμενα ενα ερωτημα.
Ολοι αυτοι οι γιατροι που αμεσως λενε χειρουργειο, δεν ενημερωνονται για τιποτα?
Δεν προβληματιζονται απο τα ανυπαρκτα αποτελεσματα των πολυ περισσοτερων επεμβασεων που κανουν και τις υπαρκτες απειρες παρενεργειες τους?
Δε βλεπουν αυτες τις ερευνες?
Δεν εχουν ακουσει τιποτα για τις νεες Θεωριες του πονου?
Δεν εχουν περιεργεια πως καποιοι φυσικοθεραπευτες,εστω λιγοι,μπορουν να φτιαχνουν πολλα θεωρουμενα χειρουργικα περιστατικα?
Εχω καποιες πιθανες απαντησεις .
Επικινδυνη αγνοια.
Εσκεμμενη εξαπατηση.
Αδιαφορια.
Βλακεια.
Ολα τα παραπανω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000