Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση Μαραθωνίου για αρχάριο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2018 :  21:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρέχουμε και στα ίδια μέρη! Σε ευχαριστώ και πάλι ελπίζω να πάει καλά αλλιώς και του χρόνου εδώ είμαστε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2018 :  09:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι, ισχύει! η διοργάνωση εδώ θα είναι και το 2019!
Πηγαίνεις κ γήπεδο Χαλανδρίου? Εγώ είμαι κατά βάση πρωΐνός
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2018 :  13:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

ναι, ισχύει! η διοργάνωση εδώ θα είναι και το 2019!
Πηγαίνεις κ γήπεδο Χαλανδρίου? Εγώ είμαι κατά βάση πρωΐνός



Γήπεδο Χαλανδρίου σε συνδυασμό με πάρκο Αττικής οδού τουλάχιστον η μια προπόνηση της εβδομάδας αλλά παντα μετά τις 9 το βράδυ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hapagan
Newbie Forum Runner

Greece
46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2018 :  13:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ θαμώνας του Ν. Πέρκιζας και του πάρκου στην Αττική Οδό. Επίσης, καλή περίπτωση για να ξεφύγεις λίγο είναι και η Ρεματιά, η οποία έχει και τις ανηφόρες της.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2018 :  14:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στη ρεματιά έχει και ένα μικρό διάσελλο (θα το έλεγα), μέσα στα δέντρα!
πηγαίνω εκεί καλοκαίρια όταν θέλω να κάνω drills ή σπριντάκια ή ανηφορίτσες. Έχει και παχύ ίσκιο!

μπαίνει κανείς είτε από Βάρναλη, στον πρώτο πεζόδρομο δεξιά (πριν το πρώην Kitchen)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2018 :  22:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμη Hermes.. Το πρόγραμμα που μου έγραψες ξεκινά Ιούνιο σταδιακά. Μέχρι τότε συνεχίζω την προπόνηση που κάνω σήμερα δηλαδή γύρω στα 30χλμ τη βδομάδα ή αφήνω αυτόν τον μήνα πιο χαλαρό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  10:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά 30χλμ την εβδομάδα δεν είναι ιδιαίτερα βαρή πρόγραμμα για να πεις οτι ας το χαλαρώσω λίγο.
Τώρα εντάξει αν μια εβδομάδα βγεί και λίγο λιγότερο 25χλμ πχ, δεν χάλασε ο κόσμος, απλά λέω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  11:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν σου περιγράψω την ημέρα μου, τα 10-12χλμ που κάνω στις 10 το βράδυ θα σου φανούν 20..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  11:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν διαφωνώ ότι έχεις τα προβλήματά σου, και ακόμα και το να βγείς για προπόνηση αρκετές φορές φαντάζει άθλος.

Προπονητικά όμως, οι βελτιώσεις και οι προσαρμογές δεν χαμπαριάζουν από δικαιολόγιες ή εξηγήσεις όσο δίκιο και να έχεις.

Δεν προπονήθηκες, δεν βελτιώθηκες -τέλος. Ας έχεις τα 1000 δίκια του κόσμου, ή ας είναι για σένα 30λεπτά τρεξίματος πιο δύσκολα από κάποιον αργόσχολο που μοναδική του έννοια είναι να τρέξει...
Τελικά αυτός θα τρέξει πιο γρήγορα από εσένα.

Edited by - Deorum on 17/04/2018 12:14:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  14:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με την ευκαιρία της κουβέντας θα ήθελα την άποψη όσων έχουν την διάθεση και τη γνώση. Έχω τερματίσει (δεν χρησιμοποιώ τη λέξη "τρέξει") τον ΑΜΑ 2016 σε 6:35 και το 2017 σε 6:03. Κάνω περίπου 40 έως 50 χλμ. την εβδομάδα. Πόσο πρέπει να ανέλθει ο εβομαδιαίος όγκος χλμ. ώστε να μπορέσω να τρέξω να τρέξω σε περίπου 4:30 έως 5:00 ώρες ; Για να μην το κάνουμε πολύ δύσκολο, ξέρω για την ποικιλία των προπονήσεων (διαλλειματικές, tempo, easy, long κλπ) αυτά τα κάνω και τώρα οπότε ας μην το πλατιάσουμε πολύ. Αναφέρομαι και αναρωτιέμαι στο χιλιομετρικό στόχο ανά εβδομάδα. Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι και τις δύο χρονιές μέχρι το 31 έφτασα σχετικά καλά, μετά το πράγμα έγινε όχι βουνό (αν και κατηφόρα) και τις δύο χρονιές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  14:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα χλμ ανά εβδομάδα είναι μόνο μία παράμετρος από τις πολλές στην τελική εξίσωση.

40-50χλμ την εβδομάδα είναι ικανοποιητικά, άντε και μία εβδομάδα της κορύφωσης να φτάσεις πχ τα 55 ως 60 αρκούν να κάνεις κάτω από 5ώρες σίγουρα.

Από εκεί και πέρα, παίζει ρόλο και το πόσο πιέζεσαι ή έχεις όρεξη να πιεστείς, το ταλέντο, τα κιλά σου, η ηλικία σου ή άλλες αδυναμίες ή δυνατά σημεία που έχεις.

Εγώ όταν έτρεχα 50-55χλμ την εβδομάδα, με κορύφωση για 2 εβδομάδες τα 65-70, ο στόχος στην κλασσική ήταν το 3:10... (τελικά δεν το έτρεξα, αλλά πιστέψτε με όσοι με ξέρουν ότι είμαι προσεκτικός με τα νούμερα και δεν τα φουσκώνω από το μυαλό μου).
Απλά στο λέω ενδεικτικά, ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Πιο εύκολα θα έχουμε εικόνα, αν μας πεις με αυτά τα χιλιόμετρα που κάνεις, τι χρόνο έχεις ήδη γράψει πχ σε κάποιον ημιμαραθώνιο. Να ξέρουμε δηλαδή σε τι περίπου μεταφράζονται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  16:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι 1,83, 90 κιλά, πενηντάρης (να τα λέμε κι αυτά) και εφέτος στον Ημί της Αθήνας έκανα 2:26

quote:
Originally posted by Deorum

Τα χλμ ανά εβδομάδα είναι μόνο μία παράμετρος από τις πολλές στην τελική εξίσωση.

40-50χλμ την εβδομάδα είναι ικανοποιητικά, άντε και μία εβδομάδα της κορύφωσης να φτάσεις πχ τα 55 ως 60 αρκούν να κάνεις κάτω από 5ώρες σίγουρα.

Από εκεί και πέρα, παίζει ρόλο και το πόσο πιέζεσαι ή έχεις όρεξη να πιεστείς, το ταλέντο, τα κιλά σου, η ηλικία σου ή άλλες αδυναμίες ή δυνατά σημεία που έχεις.

Εγώ όταν έτρεχα 50-55χλμ την εβδομάδα, με κορύφωση για 2 εβδομάδες τα 65-70, ο στόχος στην κλασσική ήταν το 3:10... (τελικά δεν το έτρεξα, αλλά πιστέψτε με όσοι με ξέρουν ότι είμαι προσεκτικός με τα νούμερα και δεν τα φουσκώνω από το μυαλό μου).
Απλά στο λέω ενδεικτικά, ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Πιο εύκολα θα έχουμε εικόνα, αν μας πεις με αυτά τα χιλιόμετρα που κάνεις, τι χρόνο έχεις ήδη γράψει πχ σε κάποιον ημιμαραθώνιο. Να ξέρουμε δηλαδή σε τι περίπου μεταφράζονται.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  20:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by onera

Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμη Hermes.. Το πρόγραμμα που μου έγραψες ξεκινά Ιούνιο σταδιακά. Μέχρι τότε συνεχίζω την προπόνηση που κάνω σήμερα δηλαδή γύρω στα 30χλμ τη βδομάδα ή αφήνω αυτόν τον μήνα πιο χαλαρό;



Καλησπέρα,
συνεχίζεια αυτό που κάνεις, θα έλεγα... δε νομίζω ότι χρειάζεται να χαλαρώσεις κάτι, εκτός και αν εσύ αισθάνεσαι κόπωση, πόνους ή κάτι τέτοιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2018 :  21:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by antsa_1

Είμαι 1,83, 90 κιλά, πενηντάρης (να τα λέμε κι αυτά) και εφέτος στον Ημί της Αθήνας έκανα 2:26

quote:
Originally posted by Deorum

Τα χλμ ανά εβδομάδα είναι μόνο μία παράμετρος από τις πολλές στην τελική εξίσωση.

40-50χλμ την εβδομάδα είναι ικανοποιητικά, άντε και μία εβδομάδα της κορύφωσης να φτάσεις πχ τα 55 ως 60 αρκούν να κάνεις κάτω από 5ώρες σίγουρα.

Από εκεί και πέρα, παίζει ρόλο και το πόσο πιέζεσαι ή έχεις όρεξη να πιεστείς, το ταλέντο, τα κιλά σου, η ηλικία σου ή άλλες αδυναμίες ή δυνατά σημεία που έχεις.

Εγώ όταν έτρεχα 50-55χλμ την εβδομάδα, με κορύφωση για 2 εβδομάδες τα 65-70, ο στόχος στην κλασσική ήταν το 3:10... (τελικά δεν το έτρεξα, αλλά πιστέψτε με όσοι με ξέρουν ότι είμαι προσεκτικός με τα νούμερα και δεν τα φουσκώνω από το μυαλό μου).
Απλά στο λέω ενδεικτικά, ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Πιο εύκολα θα έχουμε εικόνα, αν μας πεις με αυτά τα χιλιόμετρα που κάνεις, τι χρόνο έχεις ήδη γράψει πχ σε κάποιον ημιμαραθώνιο. Να ξέρουμε δηλαδή σε τι περίπου μεταφράζονται.





Εγώ όταν πάλι σου είπα τον χρόνο στόχο που είχα (και ήμουν για τα καλά μέσα) ήμουν, 1.70, 64κιλά, 33χρονών...

Πρέπει να χάσεις λίγο βάρος, ενώ θεωρώ πως ακόμα και για αυτό το βάρος πάντως (Δεν είναι και τίποτα υπερβολικό) και σε αυτά τα χιλιόμετρα θα μπορούσες να κάνεις 10-15 λεπτά πιο γρήγορα στον ημιμαραθώνιο. Γενικά θα έλεγα επειδή είναι ακόμα νωρίς, βάλε αρχικά στόχο, την ΜΙΑ ώρα στα 10χλμ, και αμέσως μετά το 2:10 σε Ημι.
Αυτό δείχνει σχεδόν σίγουρα το 5ώρο σε Μαραθώνιο, αρκεί να έχεις τα ανάλογα χιλιόμετρα στα πόδια σου.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2018 :  12:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

[/quote]

Καλησπέρα,
συνεχίζεια αυτό που κάνεις, θα έλεγα... δε νομίζω ότι χρειάζεται να χαλαρώσεις κάτι, εκτός και αν εσύ αισθάνεσαι κόπωση, πόνους ή κάτι τέτοιο
[/quote]

Όχι ίσα ίσα μακάρι να έιχα και χρόνο για περισσότερα χιλιόμετρα-ώρα τρεξίματος, προσπαθώ να προσθέσω τουλάχιστον άλλη μια μέρα προπόνησης. Εσείς πηγαίνετε σε Κυριακάτικους αγώνες στην περίοδο προετοιμασίας για κάποιο μεγάλο αγώνα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000