Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 AMA 2018
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 22

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2018 :  16:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien

quote:
Originally posted by peteglamgr

Καλησπέρα σε όλους.
Φέτος θα συμμετάσχω πρώτη φορά.
Έχω κάνει 3 ημιμαραθωνίους, ο τελευταίος με μπόλικη ανηφοροκατηφόρα σε 1.43.
Έχω κάνει μπόλικα 20άρια και το μεγαλύτερο ήταν ένα 30άρι σε ρυθμό 5.20 "ξεκούραστα". Ίσωμα μεν. Γύρω στους 145 παλμούς μέσο όρο.
Θεωρείτε ότι είναι εφικτός ο στόχος να γράψει το ρολόι 3 μπροστά; Δλδ 3.50-3.55;; Δηλαδή ένα μέσο ρυθμό 5.30-5.40;
Στόχος μου είναι να βγει "ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ". Δλδ με τη φυσιολογική κούραση τρεξίματος 42 χλμ. Να μη βλασφημίσω :)
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!




Καλημερα !
Προτείνω μέχρι το 20οχιλ πήγαινε με 6'/χιλ....μετά γκάζωσε στο 5:30/χιλ (ξεκούραστος θα είσαι!) να βγει η ανηφόρα...και θα γρλαψει 3:57 -3:52

Ευχαριστω.

https://panosmaltezos.wordpress.com



Βρε μη λες τα μυστικά...

Αυτη ειναι η πιο σωστή τακτική. Πολλοι ομως δεν το καταλαβαίνουν. Λενε να τρέξουν γρήγορα άστην Άρη που ειναι ξεκούραστοι και να προλάβουν να κανουν οσο πιο πολλα χλμ μπορούν....Μετα ξεμένουν απο καύσιμα.

Λογω διαφόρων προβλημάτων φέτος (νεύρωμα μόρτον, βήχας 7 εβδομάδες, πόνος στο πλευρό απο το βήχα) δεν μπόρεσα να κανω διαλειμματικες. Αυτο που αναφέρεις Παναγιώτη ειναι το πλάνο μου. Να ξεκινήσω με 6, να φτάσω καλα στο 30 και να ευχαριστηθώ τα τελευταία 12 χλμ. Το είχα κανει στον πρώτο μου μαραθωνιο και το ειχα καταευχαριστηθεί και πραγματικα δεν καταλάβαινα γιατί εκει στο 30 έβλεπα κάποιους ξάπλα κατω τέζα, αλλους να παραπατούν και αλλους να κανουν εμετό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2018 :  16:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι απολύτως παράλογο, αν και θα μπορούσε κανείς να πάει με το αποτέλεσμα ενός πρόσφατου αγώνα για να διευκολύνει τη γραμματεία. Κατά τα φαινόμενα, τα ταπεράκια στις δύο τελευταίες βδομάδες δε θα ανοίξουν στο στίβο, αλλά εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=afa-s__K3zk

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  00:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα, πες μου, αν θέλεις, σχετικά με το γόνατό σου!
Σε τι φάση σου προέκυψε το πρόβλημα, τι ένιωσες, τελικά τι πρόβλημα είχες και τι σκέφτεσαι να κάνεις?

Εγώ κατάφερα και την πάτησα στον Παυσανία (τον ολοκλήρωσα, αρκετά γρήγορα μια και έτρεχα πρακτικά με ένα πόδι, αλλά πολύ επώδυνα) και, όπως απεδείχθη, "έβγαλα" οστική θλάση/ οίδημα στην αριστερή κνήμη και δεν ακόμα δεν λειτουργεί σωστά!... (στο ποδήλατο δρόμου, όπου, τις πρώτες μέρες μετά την ζημιά, δεν μπορούσα καν να χρησιμοποιήσω κουμπωτά πετάλια, τα πράγματα είναι αισθητά καλύτερα, για αρκετά αυξημένη ισχύ, αλλά το ποδήλατο ΔΕΝ έχει κραδασμούς!...)

Η παλιά τεχνική "τρέχω ως εκεί που πονάω" είναι παντελώς μη εφαρμόσιμη, διότι, πηγαίνοντας ακόμα και σαν σαλίγκαρος, νιώθω ενοχλήσεις και όχι μόνο στο γόνατο!!!... (ο "συρτός", για λιγότερους κραδασμούς, απελπιστικά αργός ρυθμός -βλέπε 8 χλμ/ ώρα ή και πιο αργός - σε καταπονεί απελπιστικά από τον μακρότατο χρόνο, που μένεις εκτεθειμένος στον δρόμο και από το δραματικό "βούλιαγμα" του ποδιού σε κάθε βήμα και από την διαφορετική μηχανική του πολύ αργού βηματισμού, που καταλήγει να επιβαρύνει υπερβολικά τον άκρο πόδα...) και βρίσκομαι σε δίλημμα... (ουσιαστικά συναισθηματικό = "είπα να ξανατρέξω μαραθώνιο και μου κάθισε στραβή" κλπ κλπ).

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  08:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by Etien

quote:
Originally posted by peteglamgr

Καλησπέρα σε όλους.
Φέτος θα συμμετάσχω πρώτη φορά.
Έχω κάνει 3 ημιμαραθωνίους, ο τελευταίος με μπόλικη ανηφοροκατηφόρα σε 1.43.
Έχω κάνει μπόλικα 20άρια και το μεγαλύτερο ήταν ένα 30άρι σε ρυθμό 5.20 "ξεκούραστα". Ίσωμα μεν. Γύρω στους 145 παλμούς μέσο όρο.
Θεωρείτε ότι είναι εφικτός ο στόχος να γράψει το ρολόι 3 μπροστά; Δλδ 3.50-3.55;; Δηλαδή ένα μέσο ρυθμό 5.30-5.40;
Στόχος μου είναι να βγει "ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ". Δλδ με τη φυσιολογική κούραση τρεξίματος 42 χλμ. Να μη βλασφημίσω :)
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!




Καλημερα !
Προτείνω μέχρι το 20οχιλ πήγαινε με 6'/χιλ....μετά γκάζωσε στο 5:30/χιλ (ξεκούραστος θα είσαι!) να βγει η ανηφόρα...και θα γρλαψει 3:57 -3:52

Ευχαριστω.

https://panosmaltezos.wordpress.com



Βρε μη λες τα μυστικά...

Αυτη ειναι η πιο σωστή τακτική. Πολλοι ομως δεν το καταλαβαίνουν. Λενε να τρέξουν γρήγορα άστην Άρη που ειναι ξεκούραστοι και να προλάβουν να κανουν οσο πιο πολλα χλμ μπορούν....Μετα ξεμένουν απο καύσιμα.

Λογω διαφόρων προβλημάτων φέτος (νεύρωμα μόρτον, βήχας 7 εβδομάδες, πόνος στο πλευρό απο το βήχα) δεν μπόρεσα να κανω διαλειμματικες. Αυτο που αναφέρεις Παναγιώτη ειναι το πλάνο μου. Να ξεκινήσω με 6, να φτάσω καλα στο 30 και να ευχαριστηθώ τα τελευταία 12 χλμ. Το είχα κανει στον πρώτο μου μαραθωνιο και το ειχα καταευχαριστηθεί και πραγματικα δεν καταλάβαινα γιατί εκει στο 30 έβλεπα κάποιους ξάπλα κατω τέζα, αλλους να παραπατούν και αλλους να κανουν εμετό.




Αλεξάνδρα καλημέρα.
Αυτό που πρότεινα παραπάνω ,ήταν (η εν άγνοια μου )...τακτική στον πρώτο μου κι εμένα Μαραθώνιο. Οι προπονήσεις μου ήταν στα 5'/Χιλ κ με τοποθέτησαν στο τελευταίο μπλοκ ,όπου πήγαινα με...6'/Χιλεπειδή είχε πολύ κόσμο!!!

Ετσι, δεν μπήκα καν στον πειρασμό να προσπερνώ , να κάνω ζιγκ Ζαγκ κλπ και απλά έτρεχα μαζί με τους διπλανούς.Ακουγα τα μπιπ από τα ρολόγια των αλλων-εγω δεν φορουσα- κ από το 21 κ μετά αραίωσε η κίνηση και...αμολυθηκα Θυμάμαι,στο 31 βγήκα σε 52 λεπτάΚαι τερμάτισα τον πρώτο μου στο 3:53!!!!

Ευχαριστώ!!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  09:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χα χα, κι εγω χωρίς ρολόι.... ενα απλό ρολόγια κι με χρονόμετρο το οποίο ειχα δανειστεί απο φιλο....

Τι εννοείς οτι στο 31 βγήκες στον51; Σε 2:51;
Εγω εκανα τις "προπονήσεις" μου σε ρυθμό...χελωνας -βασικά δεν ξερω σε τι ρυθμό, δεν ειχα ρολόι και δεν ειχα ιδεα από ρυθμούς κλπ) αλλα είμαι σίγουρη οτι εκανα το πιο γρήγορο 12αρι που ειχα κανει μεχρι τότε: 1:05. Τερμάτισα σε 4:02 και αν ήξερα οτι πολλοι προσπαθούσαν για αυτο που λενε sub-4, το ειχα άνετα. Σε όλη τη διαδρομη μιλουσα με εναν φίλο που ετρεχε και αυτος πρώτη φορα (πολύ αργότερα μου ειπε "τι πολυλογία ήταν αυτή που σε ειχε πιασει στον μαραθώνιό"; Από τότε δεν ξανατρέχει μαζί μου.😂


Θα τρέξεις φέτος; Εγω απλα για τη συμμετοχή δίτο όπως έγραψα πιο πανω εχω ταλαιπωρηθεί φάρος με διάφορα....ένας βήχας που είχα ( 24/24ωρο μου αφής κουσούρι και με πονάει το πλευρο μου. Συν νεύρωμα μόρτον που δεν ξέρω σε πιο χλμ θα ξυπνήσει. Στα Γιάννενα πάντως πηγα καλά...).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  10:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
aad, πρόβλημα με το γόνατο δεν έχω-εκτός του ότι τα 2 τελευταία long με έπιασε στο 24 πόνος στο αριστερό γόνατο, εξωτερικά, στο καπάκι ( εκεί που κάνει "γούβα") και με ακινητοποίησε. Ένα τέτοιο να σου τύχει στον μαραθώνιο, δε νομίζω ότι μπορείς να συνεχίσεις.
Πιστεύω είναι λόγω αποχής που είχα για 2 εβδομάδες και μετά πήγα και έκανα κανονικά τα χλμ μου...Θα κάνω ενδυνάμωση.

Θα τρέξεις μαραθώνιο φέτος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  11:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη, πολύ χάρηκα που σε είδα στον Παυσανία!

Την σωστή τακτική την είχε γράψει εδώ πριν πολλά χρόνια ο 2mints: Ξεκινάω αργά και μετά κόβω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  18:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα το δείξουν οι επόμενες μέρες Αλεξάνδρα!...
Το '11, που ήταν η τελευταία φορά, είχα λόγω τραυματισμού της φτέρνας ~6 μήνες αποχή (αλλά με 4 μήνες εντατικό ποδήλατο σ' αυτούς τους 6 μήνες) και, όταν τελείωσαν οι ποδηλατικοί αγώνες τις 29 Οκτωβρίου είπα "και τώρα πάμε στον Μαραθώνιο σε 2 εβδομάδες" και, τελικά, βγήκε 4:09 με έντονους μυϊκούς πόνους, αλλά χωρίς αυτόν τον ασύλληπτο κοκκαλόπονο του Παυσανία...
Φέτος, είπα να ξανατρέξω μετά από πολύ εντατικό ποδήλατο, αλλά με 9 εβδομάδες προετοιμασίας, αλλά και 6-7 κιλά ελαφρύτερος (!!!).
Αλλά στην 23η μέρα (οπότε και ο Παυσανίας) μου "βγήκε" το οστικό πρόβλημα στην κνήμη!...
Είχα 1 εβδομάδα απόλυτη αποχή, αφού το πόδι δεν πατιόταν, στις 10 μέρες άρχισα ποδήλατο με αθλητικά παπούτσια και όχι κουμπωτά, για να μην ζορίζονται τα γόνατα και στις 15 μέρες, δειλά - δειλά, έκανα 6 και μετά άλλα 6 χιλιόμετρα, αλλά, όπως περιέγραψα πιο πριν, πολύ αργά και δυσάρεστα...
Από την άλλη τις τελευταίες 6 μέρες ουσιαστικά μπορώ να κάνω αρκετά δυνατό ποδήλατο σχεδόν χωρίς ενόχληση ("τύπου Παυσανία") στα γόνατα...
Όλες τις μέρες κάνω κάποιες ισομετρικές ασκήσεις τετρακεφάλων...
Τώρα θα πεταχτώ για άλλα 6 διερευνητικά χιλιομετράκια σε ρυθμό σαλίγκαρου...
Πάντως, αν, τελικά, στηθώ στην αφετηρία, ετσι κι αλλιώς θα είμαι στο 22ο μπλοκ (:D), οπότε για πολύ ώρα θα έχω περιθώριο μόνο για αργή κίνηση...
Αυτά τα "νέα" μου!...

Κατά τα άλλα, αυτός ο ξαφνικός πόνος, που σου προέκυψε και σε ακινητοποίησε (άρα ήταν ιδιαίτερα έντονος και όχι "διαχειρίσιμος"), εκεί που κάνει γούβα το γόνατο, δηλαδή, ουσιαστικά σε αντιστοιχία με τις εφαπτόμενες και τριβόμενες αρθρικές επιφάνειες μηριαίου και κνήμης, μου "ακούγεται" αρκετά τρομακτικός και ελπίζω, να ήταν τυχαίας προέλευσης!...

Rigo κι εγώ χάρηκα πολύ που σε είδα!!!

Η τακτική του 2mints έχει πολύ σοφία, αρκεί εσύ να έχεις το ψυχικό σθένος και την διανοητική διαύγεια, ώστε να την τηρήσεις!...

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  18:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Αντώνη, πολύ χάρηκα που σε είδα στον Παυσανία!

Την σωστή τακτική την είχε γράψει εδώ πριν πολλά χρόνια ο 2mints: Ξεκινάω αργά και μετά κόβω!



...Ρίγκο αυτή είναι μια παγκόσμια δρομική σταθερά...απόλυτα μάλιστα εφαρμόσιμη και στις υπεραποστάσεις...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  19:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Rigelian

Αντώνη, πολύ χάρηκα που σε είδα στον Παυσανία!

Την σωστή τακτική την είχε γράψει εδώ πριν πολλά χρόνια ο 2mints: Ξεκινάω αργά και μετά κόβω!



...Ρίγκο αυτή είναι μια παγκόσμια δρομική σταθερά...απόλυτα μάλιστα εφαρμόσιμη και στις υπεραποστάσεις...

Free your feet...free your senses!


με συγχωρείτε κιόλας ρε παιδιά αλλά τί κόβω? κίνηση?

Πάντως συμφωνώ ότι το μυστικό φαίνεται να είναι να πάμε τον αγώνα συντηρητικά. Πχ στον τελευταίο μου μαραθώνιο προ δεκαημέρου αν και δεν ήμουν καλά προετοιμασμένος, ήμουν ξεκούραστος και λόγω πολύ καλής ψυχολογίας είπα να το πάω κανονικά με την αίσθηση. Ε μετά τα μισά έγινε το γνωστό "ξεβράκωμα" του μαραθωνίου που συμβαίνει αν δεν είσαι εγκρατής. Αντιθέτως τις άλλες δύο φορές που έκανα τον μαραθώνιο απροετοίμαστος και το πήγα συντηρητικά μου πήγε όπως ακριβώς ήθελα

βέβαια και προετοιμασμένος καλά να είσαι στον μαραθώνιο είναι γνωστό ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο. Είναι πολλές οι παράμετροι που πρέπει να προσμετρηθούνε

Edited by - runner1979 on 26/10/2018 19:34:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  21:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Χα χα, κι εγω χωρίς ρολόι.... ενα απλό ρολόγια κι με χρονόμετρο το οποίο ειχα δανειστεί απο φιλο....

Τι εννοείς οτι στο 31 βγήκες στον51; Σε 2:51;
Εγω εκανα τις "προπονήσεις" μου σε ρυθμό...χελωνας -βασικά δεν ξερω σε τι ρυθμό, δεν ειχα ρολόι και δεν ειχα ιδεα από ρυθμούς κλπ) αλλα είμαι σίγουρη οτι εκανα το πιο γρήγορο 12αρι που ειχα κανει μεχρι τότε: 1:05. Τερμάτισα σε 4:02 και αν ήξερα οτι πολλοι προσπαθούσαν για αυτο που λενε sub-4, το ειχα άνετα. Σε όλη τη διαδρομη μιλουσα με εναν φίλο που ετρεχε και αυτος πρώτη φορα (πολύ αργότερα μου ειπε "τι πολυλογία ήταν αυτή που σε ειχε πιασει στον μαραθώνιό"; Από τότε δεν ξανατρέχει μαζί μου.😂


Θα τρέξεις φέτος; Εγω απλα για τη συμμετοχή δίτο όπως έγραψα πιο πανω εχω ταλαιπωρηθεί φάρος με διάφορα....ένας βήχας που είχα ( 24/24ωρο μου αφής κουσούρι και με πονάει το πλευρο μου. Συν νεύρωμα μόρτον που δεν ξέρω σε πιο χλμ θα ξυπνήσει. Στα Γιάννενα πάντως πηγα καλά...).





Εννοώ από το 21ο Χιλ έκανα 52 λεπτά να φτάσω στο 31οχιλ!

Ναι θα τρέξω κανονικά. Δεν την αλλάζω την κλασσική με τίποτα!!! Έχω κι ένα τρανό φαν κλαμπ να τιμήσω !!!:)

Ευχαριστώ!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2018 :  23:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
aad: θα κανω ενδυνάμωση -οτι προλάβω 2 εβδομαδες, με μέτρο.

Etien:πολυ γρήγορο το 10αρι! Ελπίζω "να τα πούμε" στον Μαραθωνα (και πιο πολυ στο καλλιμάρμαρο)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2018 :  08:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους



https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2018 :  11:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν και σχετικα νωρις γι'αυτη την ερωτηση αλλα μηπως εχει ερθει σε κανεναν email με τον αριθμο συμμετοχης του;

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2018 :  19:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by akira

αν και σχετικα νωρις γι'αυτη την ερωτηση αλλα μηπως εχει ερθει σε κανεναν email με τον αριθμο συμμετοχης του;

Τα λεμε στο τερματισμο



Γύρω στις 10 ημέρες με μία εβδομάδα πριν,έρχεται το mail με τον αριθμό συμμετοχής.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 22 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000