Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Πόσα χιλιόμετρα άντεξαν τα παπούτσια σας;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2023 :  18:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Georges_Carim

quote:
Originally posted by MARIOS2020

quote:
Originally posted by Georges_Carim

quote:
Originally posted by MARIOS2020

quote:
Originally posted by Georges_Carim

quote:
Originally posted by MARIOS2020

Εγώ έχω 1 αρχείο ecχel του οποίου κάθε φύλλο είναι και 1 ζευγάρι. Γράφω κάθε αγώνα η προπόνηση με τα χλμ και βγαίνει το άθροισμα.
Λόγω μη τέλεσης αγώνων τα στοιχεία που έχω είναι πιο παλιά:
asics GT 1000 6 580 km
nike air zoom odyssey 1 530 km
nike air zoom odyssey 1 580 km
asics kayano 620 km
asics gt 1000 580 km



Τα asics έχουν κατακόρυφη πτώση στην ποιότητα. Τα Kayano 25 μετά από 250 χλμ είναι σαν να τα έχει δαγκώσει σκύλος στο πίσω μέρος της σόλας και να έχει φύγει ολόκληρο κομμάτι. Μειώσανε και τα πλάτη των κουτιών δήθεν για οικολογικούς λόγους και δεν πρέπει να κάνεις επιστήμη ολόκληρη για να τα ξαναβάλεις στο κουτί!! Ένα μάτσο χάλια!!
Τα Nike είναι καλη μάρκα και μου έχουν κρετησει ως τα 500χλμ κάτι Asics gell όμως χαλάσαν στα 300χλμ ήταν πολύ σκληρό το παπούτσι.





Σου χάλασαν τα παπούτσια kayano στα 250χλμ? Κι όμως συμβαίνει σε μερικεσ μάρκες να πέφτει η ποιοτητα πολύ. Εμένα έχουν πιο πολύ φθορά τα παπουτσια επειδη πήρα 15 κιλα βάρος τώρα βγαίνω και τρέχω εξω με τρέξιμο και γυμναστική για να πέσει το βάρος και να δυναμώσω το σώμα τους μύες. Εσύ τι βάρος και νουμερο παπούτσι έχεις?



Καλησπέρα,

Είμαι 94 κιλά, και το νούμερο είναι 44.5 ΔΕν έχει να κάνει παλιά είχα τα kayano 20 , ήμουνα πιο βαρύς και τα παπούτσια εξαιρετικά από κάθε άποψη. Τώρα είχα και Nike downshifter που έχουν το 1/3 της τιμής και ήταν πιο ανθεκτικά και άνετα



Αρα το κάθε παπούτσι έχει άλλη ποιότητα υλικών και κατασκευή από την εταιρεια παραγωγής οπότε και βγαίνει διαφορετική απόσταση στην οποία θα καταστραφεί από την χρήση πχ τρέξιμο περπάτημα.



Σε όλα τα βιομηχανικά είδη έχει πέσει η ποιότητα. παλιά αγόραζες ψυγείο η πλυντήριο και το κράταγες 60 χρόνια. Απλά στην asics έχει παραγίνει το κακό. Οχι μόνο καταστρέφονται γρηγορότερα αλλά δεν περοσφέρουν και κάτι επιπλέον όσον αφορά την άνεση η τις επιδόσεις, από πολύ φθηνότερα μοντέλα.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2023 :  20:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Georges_Carim, 1,74 81kg τώρα (ξεκίνησα τρέξιμο στα 87 κι έχω κινηθεί μεταξύ 76-89) και φοράω 44,5

@Trexantiris,
έχω ένα excel με όλες μου τις προπονήσεις από τον 5/2012 που ξεκίνησα. Γράφω απόσταση, διάρκεια, βάρος μου και το μοντέλο παπουτσιού κι έχω βάλει φόρμουλες που μου υπολογίζουν αυτόματα όλα τα υπόλοιπα. 20.804km μέχρι σήμερα αισίως, 14 μαραθώνιοι, 18 ούλτρα και συνεχίζουμε.

Τα καλύτερα έρχονται!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2023 :  13:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα δεν ειναι πόσο αντέχουν εμφανισικά αλλά να αποροφούν και κραδασμούς. Εγώ αποσύρω παπούτσια που είναι ολοκαίνουργια εξωτερικά.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosk87
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2023 :  21:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλο ένα ζευγάρι παπουτσιών Asics πήγε στην απόσυρση. Άντεξε 230 χιλιόμετρα απλού περπατήματος σε άσφαλτο και σκληρό έδαφος. Πλέον έχω σοβαρές ενοχλήσεις στις πατούσες οπότε προχώρησα στην αγορά δύο νέων ζευγαριών, Nike και Lonsdale Leyton, για να δούμε πόσο θα κρατήσουν. Η Asics δεν αξίζει σαν μάρκα πιστεύω εκτός αν πας στα πολύ ακριβά της μοντέλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2023 :  01:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
giorgosk87
Δεν υπάρχει περίπτωση να αποσυρθεί παπουτσι στην εποχή μας με τόσο λίγα χιλιόμετρα , εκτός εάν :
1)Ο χρήστης είναι υπέρβαρος,2) πρηνιζει σε τρομερό βαθμό και έτσι ξεκολλάνε τα πλαινα , 3)αν είναι super shoe και 4) αν παίζει ποδόσφαιρο με αυτά.
Αν κρίνεις πως λόγω πόνου η μουδιασματος στο ποδι θέλει αλλαγή το παπουτσι τότε κανεις λάθος.
Όταν το παπουτσι έχει χάσει την απορροφητικότητα του, το πρωτο πραγμα που θα νιώσεις είναι το σφίξιμο στο γαστροκνήμιο.
Τώρα από προσωπική εμπειρία σου λέω πως μάλλον κάτι γίνεται με το πελμα και το πατημα σου και γι αυτό υπάρχει η ενόχληση. Το ίδιο συμβαίνει με τη γυναίκα μου μουδιασμα και τσούξιμο. Τελικά το θέμα είναι πως την ενοχλουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά παπουτσιων (συγκεκριμένο drop , πολυ μαλακό πατημα).
Δεν φταίει το παπουτσι αλλά το ότι δεν της ταιριάζουν συγκεκριμένα μοντέλα.
Η Asics είναι ίσως η μόνη εταιρεία που συναγωνίζεται τη Nike σε μέγεθος(όσο είναι δυνατόν) και έχει μοντέλα που έχουν γράψει ιστορία (nimbus, kayano, DS trainer, Tiger κτλ)
Τα πιο ακριβά μοντέλα συνήθως έχουν superfoams και προορίζονται για races. Αυτό σημαίνει πως μετά από λίγα χιλιόμετρα (ανάλογα την εταιρεία και τον αφρό που χρησιμοποιεί) ο αφρος δεν είναι τόσο αποδοτικός όσο ήταν στην αρχή. Φυσικά μπορεί να κάνεις κανονικά προπονηση και να τρέξεις αγώνες απλά δεν θα παρεις το 100% του παπουτσιου .
Όποτε συμβαίνει το αντίθετο... Όσο πιο ακριβό συνήθως, τόσο λιγότερο κρατάει μιας και προοριζεται για αγωνιστική χρήση (υπάρχουν 2-3 εξαιρέσεις).
Μπορείς να καταλάβεις αν ένα παπουτσι θέλει απόσυρση συνηθως από το πατημα στον αφρό, τη φθορά της σόλας, ακόμα και οπτικά αν εισαι έμπειρος από τις πτυχωσεις στον αφρό και τον τρόπο που έχει "κάτσει".
Τέλος δε μιλάμε για παπουτσια που κοστίζουν 40-50€ λιανική και αρχική τιμή. Εκεί δυστυχώς η ποιότητα πεφτει αρκετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2023 :  12:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φαίνεται ότι τα πλαστικά των παπουτσιών σήμερα είναι της πλάκας. Μπορεί να φαίνονται μαλακά στην αρχή, αλλά δεν κρατάνε.

Asics στα 300Km το μισό φαγώθηκε, Mizuno wave που ήμουν φανατικός, έβγαζαν 1500Km χωρίς σοβαρή φθορά στο κάτω μέρος, τώρα στα 400Km είναι για πέταμα.

Πλέον τρέχω όλες τις προπονήσεις με trail, φαίνεται το κάτω μέρος τους ποιό σοβαρό. Έχω μόνο ένα ζευγάρι δρόμου για αγώνες.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2023 :  13:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει αλλάξει πλεον το κλασσικό EVA που ξέραμε, γι αυτό φυσικά και έχει μειωθεί το βάρος τόσο πολυ.
Τα προτεινομενα χιλιόμετρα που σου βγάζει ένα παπουτσι πριν χαθεί αισθητά η απορροφητικότητα του είναι 500-600 (no super shoes).
Είναι όπως τα παλια σιδερένια αυτοκίνητα... Δε παθαιναν τπτ. Άλλο όμως να οδηγεις αυτά και άλλο καινουργιο μοντέλο.
Εγώ προσωπικα έχω άλλο ζευγάρι παπουτσια για κάθε είδος προπονησης.

Edited by - hypnox on 02/08/2023 13:45:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2023 :  23:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παλιά έπαιρνα μόνο asics. Τελευταίο που πήρα ήταν το kayano 25. Άθλιο από κάθε άποψη.Βαρύ, σκληρό, άναβε τα πόδια και κράτησε 200 χλμ.Τώρα παίρνω nike και είμαι ευχαριστημένος από κάθε άποψη

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosk87
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2023 :  21:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hypnox

giorgosk87
Δεν υπάρχει περίπτωση να αποσυρθεί παπουτσι στην εποχή μας με τόσο λίγα χιλιόμετρα , εκτός εάν :
1)Ο χρήστης είναι υπέρβαρος,2) πρηνιζει σε τρομερό βαθμό και έτσι ξεκολλάνε τα πλαινα , 3)αν είναι super shoe και 4) αν παίζει ποδόσφαιρο με αυτά.
Αν κρίνεις πως λόγω πόνου η μουδιασματος στο ποδι θέλει αλλαγή το παπουτσι τότε κανεις λάθος.
Όταν το παπουτσι έχει χάσει την απορροφητικότητα του, το πρωτο πραγμα που θα νιώσεις είναι το σφίξιμο στο γαστροκνήμιο.
Τώρα από προσωπική εμπειρία σου λέω πως μάλλον κάτι γίνεται με το πελμα και το πατημα σου και γι αυτό υπάρχει η ενόχληση. Το ίδιο συμβαίνει με τη γυναίκα μου μουδιασμα και τσούξιμο. Τελικά το θέμα είναι πως την ενοχλουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά παπουτσιων (συγκεκριμένο drop , πολυ μαλακό πατημα).
Δεν φταίει το παπουτσι αλλά το ότι δεν της ταιριάζουν συγκεκριμένα μοντέλα.
Η Asics είναι ίσως η μόνη εταιρεία που συναγωνίζεται τη Nike σε μέγεθος(όσο είναι δυνατόν) και έχει μοντέλα που έχουν γράψει ιστορία (nimbus, kayano, DS trainer, Tiger κτλ)
Τα πιο ακριβά μοντέλα συνήθως έχουν superfoams και προορίζονται για races. Αυτό σημαίνει πως μετά από λίγα χιλιόμετρα (ανάλογα την εταιρεία και τον αφρό που χρησιμοποιεί) ο αφρος δεν είναι τόσο αποδοτικός όσο ήταν στην αρχή. Φυσικά μπορεί να κάνεις κανονικά προπονηση και να τρέξεις αγώνες απλά δεν θα παρεις το 100% του παπουτσιου .
Όποτε συμβαίνει το αντίθετο... Όσο πιο ακριβό συνήθως, τόσο λιγότερο κρατάει μιας και προοριζεται για αγωνιστική χρήση (υπάρχουν 2-3 εξαιρέσεις).
Μπορείς να καταλάβεις αν ένα παπουτσι θέλει απόσυρση συνηθως από το πατημα στον αφρό, τη φθορά της σόλας, ακόμα και οπτικά αν εισαι έμπειρος από τις πτυχωσεις στον αφρό και τον τρόπο που έχει "κάτσει".
Τέλος δε μιλάμε για παπουτσια που κοστίζουν 40-50€ λιανική και αρχική τιμή. Εκεί δυστυχώς η ποιότητα πεφτει αρκετά.



Καταγράφω παπούτσια εδώ και χρόνια. Έχω κάνει μέχρι 1100 χλμ απλό περπάτημα μέχρι να αποκολληθεί η σόλα. Σε άλλα παπούτσια έχω κάνει 750χλμ, 550χλμ και σε αυτά που αγοράσω τα τελευταία 2.5 χρόνια άντεξαν μέχρι 200-250 χλμ. Το παπούτσι δεν έχει το παραμικρό σημάδι ή φθορά εξωτερικά, υπάρχει έντονο τσούξιμο κάτω από την πατούσα και στα δάχτυλα και στα 2 πόδια, πάντα στο 1 από τα 2 είναι περισσότερο, το τσούξιμο αυξάνεται ολοένα και περισσότερο μέχρι να αναγκαστώ να αλλάξω ζευγάρι, η συμβολή ειδικών πάτων δεν βοήθησε στο πρόβλημα.

Είμαι υπέρβαρο άτομο, 10-15 κιλά πάνω από το κανονικό. Η χρήση του παπουτσιού είναι αποκλειστικά για περπάτημα σε σκληρό έδαφος. Κόστος που αγοράζω τα παπούτσια μου κοιτάω να αγοράσω σε τιμές 60 με 70 ευρώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2023 :  00:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχικα δεν είσαι υπερβαροςε 10-15 κιλά παραπάνω. Το κανονικό βάρος είναι σχετικό παντα .
Φυσικά δεν ισχυει ο ΔΜΣ αλλιώς όλοι οι body builders πχ θα ήταν υπέρβαροι.
Η απορροφητικότητα του παπουτσιου δεν έχει καμία σχέση με την εξωτερική του εμφάνιση. Εγώ λόγω προπονησεων αλλάζω παπούτσια κάθε 2 μήνες οπότε εξωτερικά όλα είναι σαν καινούργια.
Στα νέα μοντέλα δε βλέπω φθορά εξωτερική σε σχέση με τα παλιότερα, ο αφρος όμως η αλήθεια είναι πως "κάθεται" Αρκετά πιο γρήγορα αλλά και παλι αυτό συμβαίνει μόνο σε super foams που κοστίζουν πολυ.
Λόγω υπέρβολικα πολλων παπουτσιων καταγραφω και εγώ τα χιλιόμετρα απλά σαν έρευνα έτσι ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης για τον κάθε αφρό (σκληρότητα, αν χρειάζεται σπάσιμο, ποτε αρχίζει να χάνει κτλ) και οχι για να ξέρω ποτε να τα αλλάξω μιας και το καταλαβαινω αμέσως στο γαστροκνήμιο όταν χρειάζεται αλλαγή.
Το περπατημα είναι ένα θέμα βέβαια γιατί ο χρόνος επαφής είναι αρκετά μεγαλυτερος σε σχέση με το τρέξιμο πράγμα το οποίο συμβάλει στη φθορά, αλλά και παλι 200χλμ είναι υπερβολικά λίγα.
Ακριβώς το ίδιο με το τσούξιμο η σαν κάψιμο ένιωθε (και ακόμα νιώθει) η γυναίκα μου. Και στην δεν την ενοχλουν στην αρχη.... Εχω πει πολλες φορες "ωραία με αυτά τα παπουτσια μπορείς και τρέχεις χωρίς πονο" Και μετά από κανένα μήνα έχουμε τα ίδια.
Άποψη μου είναι πως δε φταίει το παπουτσι αλλά είναι θέμα ποδιου. Θα μου πεις παλια δε το είχα ... Το καταλαβαινω αλλά και εγώ κάθε χρόνο είτε βγαζω πραγματα που δεν είχα ποτε είτε περνάνε πονοι που με ταλαιπωρουσαν (συμβαίνει και αυτό ευτυχώς).
60-70 ευρώ παντως να ξέρεις είναι πολυ χαμηλή τιμή (εκτός αν είναι προσφορά από αρκετά υψηλότερη) και η ποιοτητα είναι χαμηλή. Θα μου πεις για περπατημα τα θέλω μόνο και θα σου απαντήσω πως βασικά πιθανον αν τα ήθελα μόνο για περπατημα και εγώ τόσο θα έδινα.
Τέλος εμείς δεν έχουμε βρει λύση. Θεωρώ πως είναι ένας συνδυασμός χαρακτηριστικών του υποδηματος με τον τρόπο που παταει και το έδαφος (ανηφόρα, κατηφόρα).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/08/2023 :  14:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by v_run

Φαίνεται ότι τα πλαστικά των παπουτσιών σήμερα είναι της πλάκας. Μπορεί να φαίνονται μαλακά στην αρχή, αλλά δεν κρατάνε.

Asics στα 300Km το μισό φαγώθηκε, Mizuno wave που ήμουν φανατικός, έβγαζαν 1500Km χωρίς σοβαρή φθορά στο κάτω μέρος, τώρα στα 400Km είναι για πέταμα.

Πλέον τρέχω όλες τις προπονήσεις με trail, φαίνεται το κάτω μέρος τους ποιό σοβαρό. Έχω μόνο ένα ζευγάρι δρόμου για αγώνες.




…αναμενόμενο αυτό με τα trail παπούτσια, από τη στιγμή που η εξώσολα τους είναι φτιαγμένη για σκληρές καταστάσεις! Και μάλιστα υπάρχουν trail παπούτσια που είναι της κατηγορίας «from door-to-trail», ουσιαστικά δηλαδή παπούτσια μικτού εδάφους που σίγουρα θα κινηθούν με αντοχή και αξιοπρέπεια σε άσφαλτο αλλά και σε χωματόδρομο (όχι όμως σε σκληροπυρηνικά και πετρώδη μονοπάτια).

…όσο αφορά τη ‘μεσόσολα’, ένα πρόβλημα με σύγχρονα παπούτσια που είναι ‘over cushioned’, δηλαδή παραέχουν πολύ υλικό από κάτω – που είναι συνήθως και πολύ «αφρώδες/μαλακό», είναι ότι μετά από αρκετά χιλιόμετρα έχουν την τάση να κάθονται ανομοιόμορφα. Ανάλογα και με το πώς πατάει ο δρομέας.

Οπότε αρχίζουν και επεμβαίνουν στη αρνητικά στην αρχική εμβιομηχανική μας.

Με αυτό κατά νου (που το έχω δει να συμβαίνει σε κάποια παπούτσια πιο έντονα) προτιμώ μια πιο ‘σφιχτή’ και σκληρή αίσθηση της μεσόσολας, με χαμηλότερο ύψος.


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2023 :  09:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hypnox

Αρχικα δεν είσαι υπερβαροςε 10-15 κιλά παραπάνω. Το κανονικό βάρος είναι σχετικό παντα .
Φυσικά δεν ισχυει ο ΔΜΣ αλλιώς όλοι οι body builders πχ θα ήταν υπέρβαροι.
Η απορροφητικότητα του παπουτσιου δεν έχει καμία σχέση με την εξωτερική του εμφάνιση. Εγώ λόγω προπονησεων αλλάζω παπούτσια κάθε 2 μήνες οπότε εξωτερικά όλα είναι σαν καινούργια.
Στα νέα μοντέλα δε βλέπω φθορά εξωτερική σε σχέση με τα παλιότερα, ο αφρος όμως η αλήθεια είναι πως "κάθεται" Αρκετά πιο γρήγορα αλλά και παλι αυτό συμβαίνει μόνο σε super foams που κοστίζουν πολυ.
Λόγω υπέρβολικα πολλων παπουτσιων καταγραφω και εγώ τα χιλιόμετρα απλά σαν έρευνα έτσι ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης για τον κάθε αφρό (σκληρότητα, αν χρειάζεται σπάσιμο, ποτε αρχίζει να χάνει κτλ) και οχι για να ξέρω ποτε να τα αλλάξω μιας και το καταλαβαινω αμέσως στο γαστροκνήμιο όταν χρειάζεται αλλαγή.
Το περπατημα είναι ένα θέμα βέβαια γιατί ο χρόνος επαφής είναι αρκετά μεγαλυτερος σε σχέση με το τρέξιμο πράγμα το οποίο συμβάλει στη φθορά, αλλά και παλι 200χλμ είναι υπερβολικά λίγα.
Ακριβώς το ίδιο με το τσούξιμο η σαν κάψιμο ένιωθε (και ακόμα νιώθει) η γυναίκα μου. Και στην δεν την ενοχλουν στην αρχη.... Εχω πει πολλες φορες "ωραία με αυτά τα παπουτσια μπορείς και τρέχεις χωρίς πονο" Και μετά από κανένα μήνα έχουμε τα ίδια.
Άποψη μου είναι πως δε φταίει το παπουτσι αλλά είναι θέμα ποδιου. Θα μου πεις παλια δε το είχα ... Το καταλαβαινω αλλά και εγώ κάθε χρόνο είτε βγαζω πραγματα που δεν είχα ποτε είτε περνάνε πονοι που με ταλαιπωρουσαν (συμβαίνει και αυτό ευτυχώς).
60-70 ευρώ παντως να ξέρεις είναι πολυ χαμηλή τιμή (εκτός αν είναι προσφορά από αρκετά υψηλότερη) και η ποιοτητα είναι χαμηλή. Θα μου πεις για περπατημα τα θέλω μόνο και θα σου απαντήσω πως βασικά πιθανον αν τα ήθελα μόνο για περπατημα και εγώ τόσο θα έδινα.
Τέλος εμείς δεν έχουμε βρει λύση. Θεωρώ πως είναι ένας συνδυασμός χαρακτηριστικών του υποδηματος με τον τρόπο που παταει και το έδαφος (ανηφόρα, κατηφόρα).



Αυτό το δεν ισχύει ο ΔΜΣ που το βρήκες;
Είναι η πιό διαδεδομένη και παγκόσμια αποδεκτή μέθοδος από την ιατρική κοινότητα (και εύκολη στον υπολογισμό).
Το ότι μπορεί να μην ισχύει σε μία πολύ πολύ ειδική κατηγορία, των bodybuilders, το καθιστά ότι δεν ισχύει γενικά;

Επίσης λάβε υπόψη σου ότι 15 κιλά πάνω από το 'κανονικό' που δεν ξέρουμε τι εννοεί 'κανονικό' ο φίλος που το ανέφερε, άνετα μπορεί να είναι όχι απλά στην κλίμακα του υπέρβαρου, αλλά ενδεχομένως και στον πρώτο βαθμό παχυσαρκίας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2023 :  18:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο ΔΜΣ είναι κάτι πολυ γενικό και δεν βρίσκει εφαρμογη στο 80% των ανθρώπων που αθλούνται.
Ίσως πεφτει μεσα και παλι ίσως σε πληθυσμό ο οποίος δεν είναι ιδιαίτερα ενεργός.
Δλδ ένας άνθρωπος ο οποίος έχει βάρος λόγω μυϊκής μάζας (οχι απαραίτητα body builder) και ξεφευγει από τη μέτρηση που θα έπρεπε να είναι βάση του ΔΜΣ θεωρείται υπέρβαρος;
Αυτά έχουν ξεπεραστεί, όπως και το κλασσικό που έλεγαν παλιότερα στη σχολή πως μετά τα 20' άσκησης αρχίζεις να χάνεις λίπος (πραγματικα πιο λάθος πραγμα δεν υπάρχει)
Ακριβώς αυτό του λέω του φίλου... 15 κιλά παραπανω με ποια μέτρηση; Με το ΔΜΣ ;
Υπέρβαρος με ποια κριτήρια; Τι ποσοστο μυϊκής μάζας έχει; τι ποσοστο λίπους; πως είναι 15 κιλά πανω απο το κανονικό;
Παχυσαρκος αν ήταν θεωρώ θα το γνώριζε, η παχυσαρκια είναι παθηση. Δεν είναι απαραιτητο να είσαι παρά πολλα κιλά για να είσαι παχυσαρκος, άλλο υπέρβαρος, άλλο λίγο παραπανω και άλλο παχύσαρκος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2023 :  13:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σου λέω λοιπόν φίλε hypnox ότι o ΔΜΣ μιά χαρά ισχύει για το 99% του πληθυσμού.
Δεν ισχύει για όσους πέρνουν μυική μάζα με διάφορες και καλά 'πρωτείνες' . Και για τους ερασιτέχνες δρομείς μία χαρά ισχύει.

Δες ένα παράδειγμα: Ύψος 1.75, κανονικός ΔΜΣ θεωρείτε από 18,5 έως 25 δηλαδή από 56.5κιλά έως 76,5 κιλά.
Από εκεί και πάνω θεωρείσαι υπέρβαρος. Από ΔΜΣ 30 και πάνω (δηλαδή 91.9 κιλά) θεωρείσαι παχύσαρκος 1ου βαθμού)
Και δες στο παράδειγμα αυτό: 15 κιλά είναι η διαφορά (91-76).

Τώρα αν πιστεύεις ακόμα ότι μπορεί ερασιτέχνης δρομέας να είναι με ύψος 1,75 92κιλά και αυτό να είναι μυική μάζα, δηλαδή να μην είναι καν υπέρβαρος..

Για αυτό σου είπα, ότι 15 κιλά πάνω από το 'κανονικό' που δεν ξέρουμε τι εννοεί ο φίλος μας κανονικό (συνήθως οι άνθρωποι θεωρούν κανονικό κάτι παραπάνω από το κανονικό ) άνετα μπορεί να είναι στον πρώτο βαΘμό παχυσαρκίας.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2023 :  16:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενώ ο ΔΜΣ είναι ένας χρήσιμος τρόπος για την αξιολόγηση των ενηλίκων σχετικά με προβλήματα βάρους, έχει κάποιους περιορισμούς. Αρχικά, ενδέχεται να υπερεκτιμά τα ποσοστά σωματικού λίπους σε αθλητές ή άτομα με αυξημένη μυϊκή μάζα. Για παράδειγμα ένας αθλητής body building σύμφωνα με τον ΔΜΣ μπορεί να χαρακτηριστεί υπέρβαρος ή παχύσαρκος, χωρίς αυτό να ισχύει. Ανάλογα, υποεκτιμά το σωματικό λίπος σε άτομα που έχουν απώλεια μυϊκής μάζας. Ένας ακόμη περιορισμός της χρήσης ΔΜΣ είναι οι πληθυσμοί της μαύρης φυλής, οι οποίοι έχουν χαμηλότερα ποσοστά σωματικού λίπους σε σχέση με πληθυσμούς της Καυκάσιας φυλής, για μια δεδομένη τιμή ΔΜΣ, ενώ το αντίθετο (υψηλότερο σωματικό λίπος) συμβαίνει με Ασιατικούς πληθυσμούς
.
Κανένας εργοφυσιολογος και διατροφολόγος δε θα χρησιμοποιήσει τον ΔΜΣ σε άτομο που αθλείται. Αντιθέτως θα προτείνει (κυρίως ο διατροφολόγος) ανάλυση σύστασης σώματος.
Παραδείγματα τα οποία έρχονται σε αντίθεση . Sprinters οποιουδήποτε αγωνίσματος... Συμφωνα με τον ΔΜΣ είναι υπερβαροι.
Αθλητές αντοχής είναι το αντίθετο παλι συμφωνα με τα όρια.
Πρώτη ερώτηση που θα κάνει ο ειδικός εινα αν γυμνάζεσαι, τι είδος γυμναστικής και με τι συχνότητα.
Φυσικά μπορεί να πεσει μέσα και σε κάποιον αθλητή αλλά δεν είναι συχνό φαινόμενο.
Ειναι ενας μπακαλιστικος τρόπος που έχει πολλους περιορισμους. Θα έλεγα πως μοιάζει πολυ με το 220-ηλικια που λένε για τους παλμους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000