Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Βελτίωση απόδοσης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/06/2023 :  00:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά λάτρης του τρεξίματος. Πρόσφατα αγόρασα ένα Garmin και λειτουργεί ως τεράστιο κίνητρο για να συνεχίζω το τρέξιμο. Θα ήθελα οι πιο εμπειροι να με βοηθήσετε με πληροφορίες πως μπορώ να βελτιωσω την φυσική μου κατάσταση με σκοπό (πρώτα ο Θεός) να προσπαθήσω τον κλασικό μαραθώνιο.

Η προπόνηση μου αποτελείται από 6ρια-7ρια χλμ με σκοπό να πιάσω ένα ρυθμό 2 φορές τη βδομάδα και 1-2 βαρύ στο γυμναστήριο.

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2023 :  14:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχικα καλως ορισες στο forum!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2023 :  19:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ! Καλως σας βρηκα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2023 :  20:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Πάνο
Επειδή βλέπω δεν πήρες απάντηση παρότι πέρασαν 10 μέρες, σου λέω την δική μου οπτική, παρότι μη ειδικός.
Γενικά θα έλεγα ότι τουλάχιστον η ποσότητα σε χλμ. θα πρέπει να ανέβει. Εγώ που κάνω περίπου 30-40 χλμ την εβδομάδα (σε 4-5 προπονήσεις) κάνω λίγα χιλιόμετρα ακόμα και για 5άρι-10άρι. Πηγαίνοντας σε 40-50 κατεβαίνω σε ημί (κάνοντας πολύ πολύ πολύ λίγα σε σχέση με την πλειοψηφία των απλά γρήγορων δρομέων). Για μαραθώνιο δεν το έχω σκεφθεί καν να κατέβω.

Ελπίζω κάποιοι άλλοι φίλοι να είναι πιο συγκεκριμένοι και χρήσιμοι από εμένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2023 :  22:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Πάνο και καλως ήρθες στο φόρουμ.
Όπως ανέφερε κι ο φίλος σίγουρα τα χλμ θα πρέπει να ανέβουν όχι όμως απότομα εκτός αν το προπονητικό σου υπόβαθρο το επιτρέπει.
Επειδή παίζουν ρόλο η ηλικία , η προπόνηση που έχεις κάνει μεχρι τώρα, το σωματικό βάρος ακόμα και οι καθημερινές συνήθειες σου πες μας 2-3 πράγματα για να σου δώσω κι εγώ ως μη ειδικός επίσης μια άποψη του πως μπορείς να κινηθείς.
Καλά τρεξίματα.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2023 :  10:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το σίγουρο είναι ότι πρεπει να ανεβάσεις χιλιόμετρα. Θα έλεγα 5 προπονήσεις, 60χλμ την εβοδμάδα, για το πρώτο σου μαραθώνιο με ένα χρόνο τερματισμού κοντά στις 4 ώρες.

Δευτέρα: off
Τριτη: 10χλμ διαλλειματική
Τετάρτη¨10χλμ πολυ χαλαρά
Πέμπτη: 10χλμ tempo
Παρασκευή: 10χλμ πολύ χαλαρά
Σάββατο: off
Κυριακή: 20χλμ Long run χαλαρά

Τα Long run τους τελευταίους δύο μήνες κάντα 25χλμ.

Κάνε αυτά και θα πετάς το Νοέμβριο.

Καλή επιτυχία.




========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.

Edited by - Mikekan on 22/06/2023 10:55:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mistikos00
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2023 :  12:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θελει αυξημενη συχνοτητα στις προπονησεις τουλ.3 την εβδ. ..απο διαρκεια δεν χρειαζεται κιαλλο για τωρα...δοκιμασε σπριντ σε ανηφορες(να εχεις προσαρμοστει στη συχνοτητα της χαμηλης εντασης κ στο πολυ εντονο περπατημα σε ανηφορα),γρηγορο τρεξιμο για 20 δ. σε ευθεια πριν απο τα σπριντ σε λοφο...παντα να ακους το σωμα σου και αναλογως πραττεις...για 2 εβδ μονο τα σπριντ θα σε βοηθησουν σε ταχυτητα κ αντοχη...μετα βαζεις στο προγραμμα και ενα αεροβιο ρυθμος ημιμαραθωνιου ( να αισθανεσαι την αναπνοη σου λιγο εντονο κυριως απο τηνν μυτη)και δρομικες ασκησεις για νευρομυικα κ γρηγορο τρεξιμο 20 δ. μεσα πριν απο καθε προπονηση δυσκολιας..αυτα για αρχη..για τον μαραθωνιο θελει χλμ αναγκαστικα.. Πιο μετα ενταξει σταδιακη αυξηση ογκου..να σκεφτεις και επαγγελματιες μαραθωνοδρομοι ασχολουνται και με τα 5 χλμ. ..οτι αποσταση και να κανεις τρεχοντας στον σωστο ρυθμο αγωνιστικα τιποτα δεν ειναι ευκολο ουτε τα 1500μ. Προσωπικα σε μενα προτιμω υψηλες ταχυτητες σε λιγη μεγαλη αποσταση οπως τα 5000 μετρων!!!

Edited by - mistikos00 on 22/06/2023 12:48:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2023 :  13:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυξηση χιλιομέρτων σταδιακά, όχι παραπάνω από 10% σε σχέση με τη προηγούμενη εβδομάδα.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2023 :  07:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ξεκίνησα εδώ και καμιά 15ρια μέρες διαλλειματικο τρέξιμο 30" έντονα 30" χαλαρο τζοκινγκ τόσο γιατί διάβασα ότι βοηθάει στην αντοχή όσο και για να ανεβει η vo2max στο Fenix αλλα ακόμα το ίδιο νούμερο παραμένει.

Όσο αφορά τη γυμναστική πηγαίνω για βάρη 3 φορές τη βδομάδα και 2 φορές πηγαίνω για τρέξιμο στο γήπεδο. Χτες έτρεξα ένα 10ρι με πολύ κούραση γιατί μάλλον δεν είναι έτοιμο το σώμα.

Είμαι 34 ετών
87,5 1,78 ύψος, κάνω χρονια χαλαρό τρέξιμο και γυμναστήριο. (2 πράγματα για εμενα)
Επίσης αν εν τέλη πάρω μέρος στο μαραθωνιο θέλω ΜΟΝΟ να τερματίσω, ούτε ώρα με ενδιαφέρει ούτε τίποτα προς το παρόν μιας και δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στην φυσική κατάσταση που απαιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2023 :  07:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mistikos00

Θελει αυξημενη συχνοτητα στις προπονησεις τουλ.3 την εβδ. ..απο διαρκεια δεν χρειαζεται κιαλλο για τωρα...δοκιμασε σπριντ σε ανηφορες(να εχεις προσαρμοστει στη συχνοτητα της χαμηλης εντασης κ στο πολυ εντονο περπατημα σε ανηφορα),γρηγορο τρεξιμο για 20 δ. σε ευθεια πριν απο τα σπριντ σε λοφο...παντα να ακους το σωμα σου και αναλογως πραττεις...για 2 εβδ μονο τα σπριντ θα σε βοηθησουν σε ταχυτητα κ αντοχη...μετα βαζεις στο προγραμμα και ενα αεροβιο ρυθμος ημιμαραθωνιου ( να αισθανεσαι την αναπνοη σου λιγο εντονο κυριως απο τηνν μυτη)και δρομικες ασκησεις για νευρομυικα κ γρηγορο τρεξιμο 20 δ. μεσα πριν απο καθε προπονηση δυσκολιας..αυτα για αρχη..για τον μαραθωνιο θελει χλμ αναγκαστικα.. Πιο μετα ενταξει σταδιακη αυξηση ογκου..να σκεφτεις και επαγγελματιες μαραθωνοδρομοι ασχολουνται και με τα 5 χλμ. ..οτι αποσταση και να κανεις τρεχοντας στον σωστο ρυθμο αγωνιστικα τιποτα δεν ειναι ευκολο ουτε τα 1500μ. Προσωπικα σε μενα προτιμω υψηλες ταχυτητες σε λιγη μεγαλη αποσταση οπως τα 5000 μετρων!!!



Η διαλλειματικη 30"/30" για 12 φορές που κάνω (το διάβασα καπου) βοηθάει; Δεν έχω καταλάβει αν με έχει βοηθήσει να πω την αλήθεια και η vo2max μου έχει κολλήσει στο 36 από τότε που πήρα το Fenix. Κάνω κάτι λάθος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2023 :  07:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikekan

Το σίγουρο είναι ότι πρεπει να ανεβάσεις χιλιόμετρα. Θα έλεγα 5 προπονήσεις, 60χλμ την εβοδμάδα, για το πρώτο σου μαραθώνιο με ένα χρόνο τερματισμού κοντά στις 4 ώρες.

Δευτέρα: off
Τριτη: 10χλμ διαλλειματική
Τετάρτη¨10χλμ πολυ χαλαρά
Πέμπτη: 10χλμ tempo
Παρασκευή: 10χλμ πολύ χαλαρά
Σάββατο: off
Κυριακή: 20χλμ Long run χαλαρά

Τα Long run τους τελευταίους δύο μήνες κάντα 25χλμ.

Κάνε αυτά και θα πετάς το Νοέμβριο.

Καλή επιτυχία.




========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.




Ευχαριστώ για το πρόγραμμα αλλά νομίζω ότι δε θα προλάβω να αναρρώσω πηγαίνοντας απο το ένα 10ρι στο άλλο. Ίσως η φυσική μου κατάσταση είναι σε πολύ χειρότερη από ότι θα έπρεπε. Έτρεξα προχτές ένα 10ρι με μ.ο. 7,30 το χλμ. Όταν ξεκίνησα ήμουν πολύ άνετος με 152-155 παλμούς και στο τελευταία μέτρα με τον ίδιο ρυθμό 170-177
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mistikos00
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2023 :  13:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panos_run

quote:
Originally posted by mistikos00

Θελει αυξημενη συχνοτητα στις προπονησεις τουλ.3 την εβδ. ..απο διαρκεια δεν χρειαζεται κιαλλο για τωρα...δοκιμασε σπριντ σε ανηφορες(να εχεις προσαρμοστει στη συχνοτητα της χαμηλης εντασης κ στο πολυ εντονο περπατημα σε ανηφορα),γρηγορο τρεξιμο για 20 δ. σε ευθεια πριν απο τα σπριντ σε λοφο...παντα να ακους το σωμα σου και αναλογως πραττεις...για 2 εβδ μονο τα σπριντ θα σε βοηθησουν σε ταχυτητα κ αντοχη...μετα βαζεις στο προγραμμα και ενα αεροβιο ρυθμος ημιμαραθωνιου ( να αισθανεσαι την αναπνοη σου λιγο εντονο κυριως απο τηνν μυτη)και δρομικες ασκησεις για νευρομυικα κ γρηγορο τρεξιμο 20 δ. μεσα πριν απο καθε προπονηση δυσκολιας..αυτα για αρχη..για τον μαραθωνιο θελει χλμ αναγκαστικα.. Πιο μετα ενταξει σταδιακη αυξηση ογκου..να σκεφτεις και επαγγελματιες μαραθωνοδρομοι ασχολουνται και με τα 5 χλμ. ..οτι αποσταση και να κανεις τρεχοντας στον σωστο ρυθμο αγωνιστικα τιποτα δεν ειναι ευκολο ουτε τα 1500μ. Προσωπικα σε μενα προτιμω υψηλες ταχυτητες σε λιγη μεγαλη αποσταση οπως τα 5000 μετρων!!!



Η διαλλειματικη 30"/30" για 12 φορές που κάνω (το διάβασα καπου) βοηθάει; Δεν έχω καταλάβει αν με έχει βοηθήσει να πω την αλήθεια και η vo2max μου έχει κολλήσει στο 36 από τότε που πήρα το Fenix. Κάνω κάτι λάθος;



Πηγαινεις για 3 φορες βαρη?ποσα σετ ανα μυικη ομαδα κανεις εκει? με 2 φορες τρεξιμο πας για μυικη υπερτροφια!!!να εχεις οφελος απο το τρεξιμο να το κανεις 3-4 αλλιως ειναι σαν ξεκινας παλι απο την αρχη...λοιπον προσπαθησε να εκτελεσεις μονο 8-10 λ.προθερμανση μετα 30 λ.σε ρυθμο ανετο στο τελος βαλε και 5 χ120μ. σε ρυθμο 400-800 μ.,και 1-2 φορες τηνν εβδ ρυθμος πιο δυσκολ κοντα στο κατωφλι αυτο που εχω γραφει παραπανω ξεκινας απο 15λ. συνεχομενο η την χωριζεις σε διαλειμματικες 1.000μ.χ4 με 1-1,5λ. ξεκ.(σε αυτο θελει εμπειρια διοτι μπορει να γινει αγωνιστικο να παρεις αλλα ερεθισματα) η απλως αυξανεις τον ογκο στην μια προπονηση (εκτος προθερμανσης κ απο αποθ.) ως 40λ.και εκει ανεβαινεις σιγα το ρυθμο π.χ 20λ.χ2 το 1 με 05:00/km κ το αλλο με 04:50/km,την επομενη φορα 04:50/κμ το 2 με 04:40/κμ μεχρι να φτασεις στον ρυθμο που μπορεις να διατηρησεις καπως εντονα..δουλευεις στο τρεξιμο τωρα με 10 χλμ με 2 φορες ωραια θα παω στο γυμναστηριο να κανω πολλα σετ ομως με πολλα λιγα κιλα η και να παταω μια φορα καθε 15 ημερες μετα θα βριζω δεν πηρα ογκο,σε δυναμη τιποτα κ μαλιστα μειωνεται!!!αραγε τι φταει εδω??

Edited by - mistikos00 on 29/06/2023 13:23:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2023 :  13:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panos_run

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ξεκίνησα εδώ και καμιά 15ρια μέρες διαλλειματικο τρέξιμο 30" έντονα 30" χαλαρο τζοκινγκ τόσο γιατί διάβασα ότι βοηθάει στην αντοχή όσο και για να ανεβει η vo2max στο Fenix αλλα ακόμα το ίδιο νούμερο παραμένει.

Όσο αφορά τη γυμναστική πηγαίνω για βάρη 3 φορές τη βδομάδα και 2 φορές πηγαίνω για τρέξιμο στο γήπεδο. Χτες έτρεξα ένα 10ρι με πολύ κούραση γιατί μάλλον δεν είναι έτοιμο το σώμα.

Είμαι 34 ετών
87,5 1,78 ύψος, κάνω χρονια χαλαρό τρέξιμο και γυμναστήριο. (2 πράγματα για εμενα)
Επίσης αν εν τέλη πάρω μέρος στο μαραθωνιο θέλω ΜΟΝΟ να τερματίσω, ούτε ώρα με ενδιαφέρει ούτε τίποτα προς το παρόν μιας και δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στην φυσική κατάσταση που απαιτείται.





Αυτά τα κιλά είναι υπερβολικά πολλά για μαραθώνιο.
Πρώτη σου προτεραιότητα να χάσεις κιλά και μετά όλα τα άλλα.
Φιλικά.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mistikos00
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2023 :  13:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by konkarien

quote:
Originally posted by Panos_run

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ξεκίνησα εδώ και καμιά 15ρια μέρες διαλλειματικο τρέξιμο 30" έντονα 30" χαλαρο τζοκινγκ τόσο γιατί διάβασα ότι βοηθάει στην αντοχή όσο και για να ανεβει η vo2max στο Fenix αλλα ακόμα το ίδιο νούμερο παραμένει.

Όσο αφορά τη γυμναστική πηγαίνω για βάρη 3 φορές τη βδομάδα και 2 φορές πηγαίνω για τρέξιμο στο γήπεδο. Χτες έτρεξα ένα 10ρι με πολύ κούραση γιατί μάλλον δεν είναι έτοιμο το σώμα.

Είμαι 34 ετών
87,5 1,78 ύψος, κάνω χρονια χαλαρό τρέξιμο και γυμναστήριο. (2 πράγματα για εμενα)
Επίσης αν εν τέλη πάρω μέρος στο μαραθωνιο θέλω ΜΟΝΟ να τερματίσω, ούτε ώρα με ενδιαφέρει ούτε τίποτα προς το παρόν μιας και δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στην φυσική κατάσταση που απαιτείται.





Αυτά τα κιλά είναι υπερβολικά πολλά για μαραθώνιο.
Πρώτη σου προτεραιότητα να χάσεις κιλά και μετά όλα τα άλλα.
Φιλικά.




ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ


Συμφωνω απολυτως!!υψηλος κινδυνος τραυματισμου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2023 :  10:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκίνησε να τρέχεις απλά ήρεμα και ωραία 3 φορές την εβδομάδα η και 4 και βάλε 2 φορές τα βάρη. Δεν είναι ανάγκη να τρέχεις 10 χλμ. Μην κοιτάς τα χιλιόμετρα, κοίταξε την ώρα. Ακόμα και 30 λεπτά θα σου δώσουν πραγματα. ΜΗΝ μπεις σε ταχύτητες ακόμα γιατί είναι δεδομενο πως θα τραυματιστείς. Δουλεψε την αερόβια σου με χαλαρά τρεξίματα για να παρεις προσαρμογες και μετά από ένα μήνα που θα έχεις πλεον νευρομυικες προσαρμογες μπορείς να μπεις σταδιακά σε ταχύτητες.
Χασε κιλά έτσι ώστε να χαθεί λιπωδης ιστός. Έτσι και πιο άνετος θα είσαι και θα βελτιωθεί η μέγιστη προσληψη σου. Λόγω ζέστης και αερόβια προπονησης θα χάσεις ευκολα κιλά (αρκεί να τρως φυσιολογικα).
Μην δίνεις βάση στη Vo2 που σου γράφει το ρολοι ουτε στον εκτιμώμενο χρόνο μαραθωνίου. Οι τιμές αυτές βασίζονται σε αλγόριθμο από ένα συγκεκριμένο σύγγραμα. Αν πχ κάνεις προθερμανση με κλειστό ρολοι και έπειτα κάνεις 1000 άρια και το ανοίξεις εκείνη την ώρα θα σου βγάλει +3-4 μονάδες αυξηση γιατί διαβάζει τις χαμηλές σφίξεις όταν ξεκινάς.
Το βασικότερο όμως είναι πως αν θελεις σοβαρά να ασχοληθείς και να γλυτώσεις από τραυματισμο και λέγοντας σοβαρά εννοώ να τερματίσεις σαν άνθρωπος και να το ευχαριστηθείς και όχι να είσαι μετά λες και σε έδειραν , βρες εναν προπονητη. Είναι μεγαλυτερη επενδυση από ένα ζευγάρι παπουτσια .
Επίσης πηγαινε να κάνεις εξετάσεις, αιματολογικές και καρδιολογικό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (γενική συμβουλή όχι για το τρέξιμο μόνο, ακόμα και για το γυμναστηριο).

Edited by - hypnox on 30/06/2023 10:47:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2023 :  11:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hypnox

Ξεκίνησε να τρέχεις απλά ήρεμα και ωραία 3 φορές την εβδομάδα η και 4 και βάλε 2 φορές τα βάρη. Δεν είναι ανάγκη να τρέχεις 10 χλμ. Μην κοιτάς τα χιλιόμετρα, κοίταξε την ώρα. Ακόμα και 30 λεπτά θα σου δώσουν πραγματα. ΜΗΝ μπεις σε ταχύτητες ακόμα γιατί είναι δεδομενο πως θα τραυματιστείς. Δουλεψε την αερόβια σου με χαλαρά τρεξίματα για να παρεις προσαρμογες και μετά από ένα μήνα που θα έχεις πλεον νευρομυικες προσαρμογες μπορείς να μπεις σταδιακά σε ταχύτητες.
Χασε κιλά έτσι ώστε να χαθεί λιπωδης ιστός. Έτσι και πιο άνετος θα είσαι και θα βελτιωθεί η μέγιστη προσληψη σου. Λόγω ζέστης και αερόβια προπονησης θα χάσεις ευκολα κιλά (αρκεί να τρως φυσιολογικα).
Μην δίνεις βάση στη Vo2 που σου γράφει το ρολοι ουτε στον εκτιμώμενο χρόνο μαραθωνίου. Οι τιμές αυτές βασίζονται σε αλγόριθμο από ένα συγκεκριμένο σύγγραμα. Αν πχ κάνεις προθερμανση με κλειστό ρολοι και έπειτα κάνεις 1000 άρια και το ανοίξεις εκείνη την ώρα θα σου βγάλει +3-4 μονάδες αυξηση γιατί διαβάζει τις χαμηλές σφίξεις όταν ξεκινάς.
Το βασικότερο όμως είναι πως αν θελεις σοβαρά να ασχοληθείς και να γλυτώσεις από τραυματισμο και λέγοντας σοβαρά εννοώ να τερματίσεις σαν άνθρωπος και να το ευχαριστηθείς και όχι να είσαι μετά λες και σε έδειραν , βρες εναν προπονητη. Είναι μεγαλυτερη επενδυση από ένα ζευγάρι παπουτσια .
Επίσης πηγαινε να κάνεις εξετάσεις, αιματολογικές και καρδιολογικό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (γενική συμβουλή όχι για το τρέξιμο μόνο, ακόμα και για το γυμναστηριο).



Καλημέρα και καλό μήνα.
Συμφωνώ με όλα όσα γράφει ο φίλος και θα τονίσω ακόμα περισσότερο το θέμα προπονητή. Θα σε γλιτώσει από πολλά προβλήματα αλλά και τραυματισμούς γιατί θα δουλέψεις με το πρόγραμμα που χρειάζεται ο δικός σου οργανισμός και προοδευτικά.
Είσαι σε καλή ηλικία και τα κιλά σου φαντάζομαι είναι λίγο πιο πάνω λόγω γυμναστηρίου κι όχι λίπους(μπορεί και όχι βέβαια ).


Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000